Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2010., 12:21   #1
Meksički narko-rat

Sigurno svaki tjedan čujete vijestima o ubojstvima policajaca ili civila iz sjevernog Meskika. To je posljedica već 4godišnjeg rata meksičke vlasti raznim narkokartelima koji čak i međusobno ratuju.
Sve je počelo 2006. kad je na vlast stupio predsjednik Felipe Calderon koji je obećao konačno istrijebljenje narkokartela koji teroriziraju Meksiko. U skoro 4 godine psolano je 50 tisuća vojnika, ali ne uspijevaju nikako svladat narkokartele.
Najjači kartel je Sinaloa kojeg vodi Joaquin Guzman, jedan od najbogatijih ljudi na svijetu. Juarez je najbrutalniji. Uistoimenom gradu smatra se da je poginulo bar 6 tisuča ljudi, a Sinalo im je najveći konkurent jer se bore za puteve prijenosa kokaina koji dopremaju iz Kolumbije. Opasni su Tijuana i Gulfo koji djeluju uz obalu. Od ostalih spomenimo Zetase, Micoacan i Beltran.
U tom ratu između vlasti i kartela najviše ipak stradavaju civili. U Juarezu nije neobično vidjeti svaki dan obezglavljena trupla. Mnoge žrtve su bile rastopljene kiselinom te se nije ih moglo idetificirati ta su zakopane u masovnu grobnicu.
Dosad je poginulo blizu 20 tisuča ljudi(skoro isti broj kao u Domovinskom ratu), a kraj borbi se ne nazire.
jax is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 15:51   #2
Ako su već poslali 50.000 ljudi,nek pošalju još 450.000, za 5 dana bi se to moglo počistiti,pa makar i uz 100.000 mrtivh...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 16:22   #3
gledao sam prilog o tome u Reporterima neki dan. meni se čini da je to nemoguće iskorijeniti s obzirom na status koji ti ljudi uživaju među narodom.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 16:39   #4
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
gledao sam prilog o tome u Reporterima neki dan. meni se čini da je to nemoguće iskorijeniti s obzirom na status koji ti ljudi uživaju među narodom.
Pa to ti kažem,pola milje vojnika, 3 dana jebanje majke svima, ovi koji prežive će biti mirni ko bubice...

Jesi gledao završetak Elitne postrojbe, e tako nešto...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 21:41   #5
Nebi mafija stekla toliku moc da narod nije tako siromasan, ljudi rade za njih jer im je to cesto jedini nacin zarade.
U siromasnim zemljama gotovo uvjek cvijeta organizirani kriminal. Slican problem postoji u drugim juznoamerickim zemljama.
blj58 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 10:34   #6
jednostavno, dok običan narod ne shvati d aim je veća korist ne surađivati s kartelima, oni neće izgubit.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 11:18   #7
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Pa to ti kažem,pola milje vojnika, 3 dana jebanje majke svima, ovi koji prežive će biti mirni ko bubice...

Jesi gledao završetak Elitne postrojbe, e tako nešto...
lako je reći, ajd pokolji tuđi narod. evo, nek Amerikanci legaliziraju marihuanu i problem je rješen, ti karteli i žive samo od izvoza marihuane u SAD.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 12:46   #8
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
lako je reći, ajd pokolji tuđi narod. evo, nek Amerikanci legaliziraju marihuanu i problem je rješen, ti karteli i žive samo od izvoza marihuane u SAD.
Samo marihuane?

To mi je nekako malo,pogotovo graniče s SAD-om?

Nije valjda da se boje Kolumbijaca?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 13:10   #9
A najgore je što su ti narkobossi vrlo popularni među narodom. Postoje čak realne šanse da netko od njih bude predsjednik. Ovo me dosta podsjeća na slučaj Pabla Escobara. Ne znam da li se tko sjeća, ali kad su ga pokopali, tisuće su mu bile na sprovodu i sigurno nisu marili što je odgovoran za smrt mnogo ljudi.
jax is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 15:15   #10
Nije sama droga problem već tisuće izbjeglica na putu J.amerike preko meksika u USA. Tisuće kilometara granice između meksika i USA su jednostavno mamac svim siromašnim ljudima južne amerike da se dokopaju"američkog sna". Narko karteli igraju svoju ulogu u švercu ljudima,koji usput i ponesu koju kilu droge u USA. Stalan je rast konzumenta u USA tako da je tržište tako reći nezasitno i stalno se širi,to što se vojskom ide na narko kartele je znak bespomoćnosti i korumpiranosti,politike,policije na kraju i vojske koja neuspijeva riješiti problem.

Slanje vojske na kartele nije stvarna poruka već medijska propaganda"mi se borimo proti droge",dok se u stvarnosti jedina vlast vodi za poziciju tko će kontrolirati te narkokartele. Stanovnici,obični seljaci u meksiku su toga vrlo svjesni,pa biraju onog tko im im više daje(čitaj karteli),te ih doživljavaju nekako robin hudovski. Odavno USA vodi crne operacije i projekte upravo zarađene lovom od droge,koja promašuje državni proračun srednje europske zemlje.

Znači bore se oko toga da se kartele stavi pod veći nadzor i time dobije veći prihod za svoje rabote,to nije stvar policije ili vojske već politike koja neželi pomesti narkokartele i uništiti narko tržište. Borbe između kartela su one prave ,krvave tu nažalost nastradaju slučajni prolaznici i nedužni ljudi. Više koristi u sprečavanju ,proizvodnji i prodaji droge napravi rat između pojedinih narkokartela nego vojska meksika.

Zadnje uređivanje Scotsman : 10.03.2010. at 15:18. Reason: Razbijanje redova radi čitljivosti.
tiberian is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 15:31   #11
Zar vi stvarno mislite da možete dobiti rat protiv narko tržišta koje iznosi par stotinjak milijardi dolara ?
__________________
U ratu s demagozima.
Inox 18/10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 14:32   #12
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Samo marihuane?

To mi je nekako malo,pogotovo graniče s SAD-om?

Nije valjda da se boje Kolumbijaca?
sav profit dolazi isključivo od marihuane, potrošnja kokaina i heroina je u padu od 80-tih u SAD-u, a meksički karteli 80% prihoda ostvaruju od krijumčarenja marihuane. za ne vjerovati.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 23:31   #13
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
sav profit dolazi isključivo od marihuane, potrošnja kokaina i heroina je u padu od 80-tih u SAD-u, a meksički karteli 80% prihoda ostvaruju od krijumčarenja marihuane. za ne vjerovati.
Tačno za ne vjerovati, uvijek sam mislio da glavnu lovu dobiju od teških droga.
__________________
Nikada ne raspravljaj sa budalom, ljudi možda neće vidjeti razliku...
- When I came to Makarska I saw Bosance how eat on beach I thought to myself: What the fuck!? I couldn't believe what I was watching. So I called my babo and I said to him: Babo, La Bosanci esta muy locco, What the fuck!?
posmatrač is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 22:14   #14
Meksička vlada bi puno više postigla da nahuška jedan kartel na drugi, pa nek se kolju do besvijesti. I kao fol neka stanu uz jedan kartel, neka im savjetuju da spaljuju plantaže marihuane onog drugog kartela i tako će stvarno smanjiti količinu droge.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 22:21   #15
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Meksička vlada bi puno više postigla da nahuška jedan kartel na drugi, pa nek se kolju do besvijesti. I kao fol neka stanu uz jedan kartel, neka im savjetuju da spaljuju plantaže marihuane onog drugog kartela i tako će stvarno smanjiti količinu droge.

Ne možeš dobiti rat protiv mafije, dokle god to politici ne odgovora...jasno kao dan.

Ovo je apsurd, u Meksiku nije legalno oružje kupovati, zato lijepo Meksička mafija ide u USA i kupuje naoružanje.

Sva droga u Ameriku ulazi preko Meksika.

Ljudi šta vam je, političarima odgovara da ima droge, a ne suprotno.
__________________
logika je da nema logike
felga is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 22:25   #16
Da država želi rasturila bi većinu kartela u mjesec dana
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 10:34   #17
Quote:
juanpablom kaže: Pogledaj post
Da država želi rasturila bi većinu kartela u mjesec dana
Zašto se onda muče više od 3 godine?
jax is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 13:11   #18
Pretpostavljam da je vlast ili dio vlasti korumpiran
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 15:59   #19
Quote:
juanpablom kaže: Pogledaj post
Da država želi rasturila bi većinu kartela u mjesec dana
Točno tako...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 17:42   #20
Quote:
juanpablom kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da je vlast ili dio vlasti korumpiran
Vlast je jako korumpirana, karteli imaju gotovo neogranicene kolicine
novca a place raznih drzavnih sluzbenika nisu takve da bi odbili mito.

Osim toga ne vjerujem da vlast zeli unistiti kartele, zeli dio zarade.
blj58 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:39.