Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2011., 14:58   #1
Vrtić ili baka servis?

Bok!

Imam dvoje klinaca, dečka od 4 godine i curku od 1 godine.
Za mjesec dana ženi se izlazi porodiljni i kreće sa šljakom.
Sin je u vrtiću od 1. godine, a curka je trebala isto krenut za mjesec dana. Ali nažalost, nebude krenula jer financije stišću sve jače, a cijena vrtića je 800 kn, iliti 1500 kn za oboje. To uz stambeni kredit nismo u mogućnosti platit, pa su se baka i deda ponudili da čuvaju curku.
E sad problem koji možda i nebude.
Pošto žena ide samnom na posao, odmah ćemo ostavit sina u vrtiću, a kćer kod bake. Bojimo se da bude sin odbijal odlazak u vrtić ( sad mu već dođu dani da mu se neda ) i da bude htel ići sa sekom kod bake. Frka bude s tim ja mislim svako jutro.
Jel ima netko da ima takve situacije?
Kaj općenito mislite o baka servisu? Ak bude stvarno frka i ak se baka i deda ponude, možda ćemo morat ispisat klinca i oboje ih vozit kod njih cijeli tjedan od 7 - 15.
Baka i deda ih obožavaju. U penziji su oboje, a mogu reć da su mladi ( cca 50 god) i puni su energije. E, ali kaj bi to bilo kroz neko vrijeme, to neznamo.
Razmišljamo o svim mogućim scenarijima jer moramo bi spremni.
Ak će odbijat, neznamo dal da forsiramo svako jutro vrtić ili da ide i on kod bake. Smatramo da je vrtić odlična stvar za klince, ali ak će on ić bez volje, bojimo se nekakvog konflikta između njega, seke i svih nas.

Još imamo mjesec dana fore, ali pričamo o svemu s kim god stignemo.
Imate kakve prijedloge ili savjete?
Ak ima netko takvu ili sličnu situaciju, bilo bi super da iznese svoja iskustva
ExCenTric is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 15:44   #2
Pa razgovarajte s djetetom... Ja sam sklona onoj varijanti negdje između... Dakle, objasnite malom da je on već veliki i da ide u vrtić, a kad zacvili da mu se ne da, odfurate ga baki i dedi. Ali... Ja bi baku i dedu žicala da se drže vrtićkog rasporeda. Dakle ono zna se kad se jede, kad se spava i kad se igra.... Zbog tog rasporeda, dijete će se osjećat s jedne strane bolje, zbog rutine, a s druge strane, shvatit će da je veća fora u vrtiću zbog prijatelja...
Ja sam uvijek za kompromise i dogovor s djetetom, ali ako ima 4 god, mislim da je dobro za njega da je u vrtiću. Ne samo zbog socijalizacije (što svi vole naglašavat), nego i zbog rutine, razvoja odgovornosti, predčitačkih vještina i sl. sposobnosti dijete koje kod bake baš i ne može razvit (osim ako je baka bila odgojiteljica ). Znam da nije jeftino, krediti i sl., ali... A na kraju krajeva, uvijek Možete probat pa dijete možete ispisat iz vrtića ako ne bude išlo.
e_ty is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 15:47   #3
malu ostavite baki i dedi, za tako male jaslice su nužno zlo
većeg vozite u vrtić, njemu treba društvo i organizirane, strukturirane aktivnosti. pričajte s njim da je on velik i to sve. iz kojeg razloga ne voli iću u vrtić inače?

najgore što možete napraviti je malo ga voditi u vrtić, malo ne. em tako oduzimate mjesto roditeljima koji nemaju druge solucije nego vrtić em zbunjujete dijete koje nema rutinu.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 16:33   #4
Razgovaramo mi cijelo vrijeme, svaki dan. Istina da je već velik i razumije puno stvari, ali njemu se viša sviđa izgleda kod bake. VOlju za vrtić je izgubil kad su se ispisali neki njegovi prijatelji, a i svako malo se nekakve rošade rade s grupom. Zbog tih stvari je valjda izgubil volju za vrtićem. Prijatelja van vrtića ima puno. Družimo se s njima često, tak da mu oni fale kad je u vrtiću.
Inače je jako društven, obožava se igrat, družit, ma nemamo nikakvih problema s njim. Od malih nogu je uključen u sve naše aktivnosti i to se sve vidi.
Da malo ide u vrtić, a malo ne, ne dolazi u obzir. Ili bude išel ili ne.

Strah nas je da se nebi razvila kakva ljutnja prema svima nama, a pogotovo prema seki koja ga obožava.

Ali bumo vidli za 3 tjedna.
ExCenTric is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 08:50   #5
hm, možda je najbolje vozit ga u vrtić a seku kod bake i vidjeti kako će reagirati , ako odmah u startu bude nezadovoljan ja bih ga ispisala i ostavila 1-2 g da uživa s dedom i bakom (ako to oni migu fizički organizirati)a poslije će ionako morati u predškolu, pa školu.....i imat će uvijek neku obavezu....
__________________
On the road again......
....moje male ljubavi Z i V....
danka 29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 09:07   #6
Ne kazem da mu nije super kod bake, al vrlo lako je moguce da bi on tamo sad htio ic samo iz razloga jer seka ide, ne jer mu je tamo mozda bolje nego u vrticu.

Pitanje je koliko bi ga dugo to drzalo, jer ipak seka je mala, a on u vrticu ima drustvo svojih godina, a da ne govorim o tome sto sve rade i uce u vrticu... mislim da mu je to korisnije u ovoj dobi, nego boravit s bakom i djedom cijelo vrijeme
bubasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 09:12   #7
moj savjet je da svakako ide mali u vrtić jer ipak sama aktivnost kroz igru,druženje sa djecom,i učenje koje će oni sad još više od 4 god.imati u vrtiću.
pogotovo ako je mali od godine dana u vrtiću.puno pričat sa njim ,objasniti mu da je on veliki i da mora ići u vrtić crtati,igrati se,.....

to su samo faze koje imamo i mi kada nam se neda ići raditi i bili bi cijeli dan u krevetu bez obaveza

ako ništa drugo otfurat ga malo ranije u vrtić prije nego krene seka ............

Veky39 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 09:12   #8
Quote:
bubasta kaže: Pogledaj post
Ne kazem da mu nije super kod bake, al vrlo lako je moguce da bi on tamo sad htio ic samo iz razloga jer seka ide, ne jer mu je tamo mozda bolje nego u vrticu.

Pitanje je koliko bi ga dugo to drzalo, jer ipak seka je mala, a on u vrticu ima drustvo svojih godina, a da ne govorim o tome sto sve rade i uce u vrticu... mislim da mu je to korisnije u ovoj dobi, nego boravit s bakom i djedom cijelo vrijeme
potpisujem!
Veky39 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 09:22   #9
Da li kod bake i dide ima još djece u susjedstvu? Ako da, ja se ne bi nervirala... Još tako mladi, puni elana... Čak mlađi od tete u grupi mog djeteta
Mislim da je od svega vrtić bitan zbog socijalizacije, ali prehrana, zdravlje i ljubavi više će dobiti kod dide i bake... A i financije...
Uostalom tu je i seka, više će biti s njom...
Ma teško je to, znam, ali najvažnije je ipak što dijete želi...
Ako pokaže volju za vrtić neka ide, ali ako će biti otpora, onda znaš da nije sretan...
Curica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 07:39   #10
Kolko ja znam nema djece u blizini. Ali nepoznam susjedstvo, tak da možda i ima.
Definitivno bude išel u vrtić, dok ne vidimo kak se bude situacija razvijala. Kak Veky veli, otpeljat ću ga ranije, pa ću se vratit po cure. Ionak njih uvijek čekamo da se spreme kad negdje idemo.
Vrtić nam je od kuće udaljen 2 minute autom.
Po godinama, on bi trebao u prvi razred na jesen 2013. Kakva je situacija sa malom školom ako se sad ispiše? Jel ide godinu dana ranije u malu školu, to bi bila jesen 2012.?
Seku planiramo u vrtić upisat kad braco krene u prvi razred, tak da i ona nebude zakinuta za djecu i društvo.
ExCenTric is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 09:00   #11
koliko mi poznato, ako nije u vrtiću , dijete mora "odradit" jednu godinu predškolskog odgoja prije polaska u 1. razred
__________________
On the road again......
....moje male ljubavi Z i V....
danka 29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 09:12   #12
ma ne verujem da će sin da se buni što nije kod babe i dede
pa on je "veliki" mislim i jeste veliki i ima svoje društvo u vrtiću
vole oni vrtić
i slažem se sa tim da dete od 4 god ide u vrtić a dete od 1 god kod babe
__________________
that was just a dream
Maca Micko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 09:21   #13
Pa možete se dogovoriti s malcem da recimo petkom ne mora ići u vrtić nego da ostaje kod bake.
stihaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 09:41   #14
Nas isto čeka vrtić ove godine i kao što je neko rekao, teško će biti izdvojiti 1500kn za dvoje djece + kredit!
Jedan period je čuvala baka, ali radi zdravstvenog stanja to više nije moguće...
E sad...u vrtiću će se djeca naučiti igrati, dijeliti zajedno stvari i općenito ponašati se...
Kako ćemo to financijski izdržati, ne usudim se ni pomisliti...
Humana dolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 09:49   #15
Quote:
danka 29 kaže: Pogledaj post
koliko mi poznato, ako nije u vrtiću , dijete mora "odradit" jednu godinu predškolskog odgoja prije polaska u 1. razred
ne, po novom ne treba dijete ić u predškolski
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 09:53   #16
Quote:
ExCenTric kaže: Pogledaj post
Bok!

Imam dvoje klinaca, dečka od 4 godine i curku od 1 godine.
Za mjesec dana ženi se izlazi porodiljni i kreće sa šljakom.
Sin je u vrtiću od 1. godine, a curka je trebala isto krenut za mjesec dana. Ali nažalost, nebude krenula jer financije stišću sve jače, a cijena vrtića je 800 kn, iliti 1500 kn za oboje. To uz stambeni kredit nismo u mogućnosti platit, pa su se baka i deda ponudili da čuvaju curku.
E sad problem koji možda i nebude.
ima li šanse da baka ili djed vode malog u neki 5-satni vrtić npr od 9-13 ako ima to kod njih u susjedstvu?
dijete puno bolje to prihvati kad je tamo par sati na igri a i važno je zbog socijalizacije kad već nema djece u susjedstvu...a olakšali bi situaciju baki i djedu a mislim da i manje košta.
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 07:29   #17
Samo da javim dojmove, s bebačima nikakvih problema. Svaki ide na svoju stranu i nikakvih problema nije bilo u ovih tjedan dana. Sin kuži kaj se događa, čak inzistira da ga seka prati u vrtić da ju pokaže svojim prijateljima.
Seka obožava bit kod bake i trčkarati po zelenom dvorištu. Mislim da će bit kod bake do 3 godine, tad braco ide u školu, a ona u mlađu vrtićku grupu.
Takav nam je plan zasad, ali bumo vidli kak se budu stvari razvijale.

Uglavnom sve 5.
Samo nek tak ostane i bit ćemo svi prezadovoljni.
ExCenTric is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 13:48   #18
pitanjce, možda malo smiješno al eto...
uskoro su prijave u vrtić, malac je u 9.mj navršiti 2 g.. mi još nismo načisto da li da ga damo sad ili iduće godine s 3.. ima ga tko čuvati, voljni su..
mene više muči što je pametnije za njega tj jeste li vi vidjeli + ili - kod davanja djeteta s 1 ili 2 g u vrtić ?
ako bi to bolje utjecalo na razvoj onda bi ga dala radije
__________________
don`t worry, be happy, štrumf stigao :D
ana55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 14:05   #19
Quote:
ana55 kaže: Pogledaj post
pitanjce, možda malo smiješno al eto...
uskoro su prijave u vrtić, malac je u 9.mj navršiti 2 g.. mi još nismo načisto da li da ga damo sad ili iduće godine s 3.. ima ga tko čuvati, voljni su..
mene više muči što je pametnije za njega tj jeste li vi vidjeli + ili - kod davanja djeteta s 1 ili 2 g u vrtić ?
ako bi to bolje utjecalo na razvoj onda bi ga dala radije
Moje iskustvo, a i iskustva ljudi oko mene je takvo da se uglavnom što su stariji teže prilagođavaju. Koliko god djeluje strašno dati malo dijete od godinu dana u vrtić manji se puno prije naviknu. Vjerojatno zato što još nemaju toliko rutine koju su razvili doma ili s bakama i djedovima. Nisu još ni toliko svjesni. Mi smo imali i plakanje od 6 navečer do spavanja i točno si mu na licu vidio strah i noćna buđenja i sve. S druge strane naravno da je s ove emotivne strane bolje da djeca budu doma pa i do treće godine.
Ovaj razvojni dio ovisi o dosta faktora. Ozbiljnija socijalizacija i doživljavanje druge djece na način da to nije paralelna igra kod mog je započela malo prije treće (to ovisi o djetetu). Dobit ćeš na samostalnosti sigurno, na sposobnosti usvajanja nekih pravila. Ovaj intelektualni dio prvenstveno ovisi o tome kakva je grupa, kakve su tete i koliko se s njima radi.
Gala is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 14:20   #20
Hvala Gala.
On je navikao biti bez nas, čuvanje kod bake i dide je od prvog dana odlično, baš uživa biti tamo. Vidim da lijepo napreduje, surađuje, čak su mu i dnevno spavanje uveli da je bez problema (prije je bilo frke).
Puno su vani, u parku- no još nema igre sa drugima (znam da je prerano da ozbiljnije doživljava drugu djecu), više ih promatra (pogotovo igračke)
Sa hranom nemamo problema-tj jede sam i žlicom i vilicom. Pere ruke / zube itd...

U obitelji i oko sebe imam odgojitelje, i svi me redom savjetuju da je bolje sa 3 g ga dati... zato se i mozgamo... imamo još 2 tj da odlučimo pa valjda i budemo
__________________
don`t worry, be happy, štrumf stigao :D
ana55 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:24.