Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.09.2011., 15:15   #141
Quote:
female kaže: Pogledaj post
mene zanima da li netko može preporučiti par dobrih dokumentaraca o 2.svj. ratu
možda već ima posebna tema, pa može i link na to
http://en.wikipedia.org/wiki/The_World_at_War

http://www.youtube.com/watch?v=UyYN6zBd34g

http://topdocumentaryfilms.com/apoca...ond-world-war/

Ima i jedna odlična njemačka serija, ali sad se ne mogu sjetiti kako se zove
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2011., 01:33   #142
Pitanje- brojke koje označavaju stoljeća nekad se u literaturi pišu rimski brojevima, a nekad arapskim- npr. dvadeseto stoljeće- XX st. i 20 st. Jel ima tu neko pravilo kad pisati koje?
Crveni is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 21:47   #143
Pozdrav

Ima li netko doma na disku arhivirane emisije Hrvatskog Radija Povijest Četvrtkom?
Vrlo rado slušam tu emisija na poslu dok radim i sviđa mi se njen sadržaj, pristup i dorađenost. Malo sam se raspitivao okolo i vidim da emisija ide već dosta dugo pa se nadam da možda neki forumaš ima sačuvane emisije starije od godinu dana (toliko je dugo slušam) da i njih poslušam.

Hvala
__________________
Somewhere, something incredible is waiting to be known.

http://www.youtube.com/Zvjezdoznanci
Acheron is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 22:24   #144
Quote:
female kaže: Pogledaj post
mene zanima da li netko može preporučiti par dobrih dokumentaraca o 2.svj. ratu
možda već ima posebna tema, pa može i link na to
znam par dokumentaraca s youtubea pa ću ti dati linkiće da ih pogledaš
ali većina je o nacizmu i Hitleru
paa izvoli :
Hitlerova lubanja istražuje se Hitlerova smrt i jesu li to njegovi ostatci(navodno su ostali samo zubi i dio lubanje)
Mein Kampf malo o Hitlerovoj knjizi
Nacisti poslije 2.svjetskog rata
Drugi svjetski rat-Prava istina
Hitlerova obitelj
123nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2011., 20:37   #145
Quote:
Acheron kaže: Pogledaj post
Pozdrav

Ima li netko doma na disku arhivirane emisije Hrvatskog Radija Povijest Četvrtkom?
Vrlo rado slušam tu emisija na poslu dok radim i sviđa mi se njen sadržaj, pristup i dorađenost. Malo sam se raspitivao okolo i vidim da emisija ide već dosta dugo pa se nadam da možda neki forumaš ima sačuvane emisije starije od godinu dana (toliko je dugo slušam) da i njih poslušam.

Hvala
o snimkama emisija ne znam ništa, ali znam da je branko fučić izdao knjigu terra incognita, zbirku eseja nastalih na temelju emisija koje je držao na hrvatskom radiju. toplo preporučujem, iako uglavnom obrađuje istarske teme.
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2011., 21:24   #146
Quote:
Acheron kaže: Pogledaj post
Pozdrav

Ima li netko doma na disku arhivirane emisije Hrvatskog Radija Povijest Četvrtkom?
Vrlo rado slušam tu emisija na poslu dok radim i sviđa mi se njen sadržaj, pristup i dorađenost. Malo sam se raspitivao okolo i vidim da emisija ide već dosta dugo pa se nadam da možda neki forumaš ima sačuvane emisije starije od godinu dana (toliko je dugo slušam) da i njih poslušam.

Hvala
http://rnz.hrt.hr/index.php
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2011., 17:03   #147
U knjizi "O pomorskoj sili Hrvata" Bare Poparića, na str. 109. se tvrdi da je Zvonimir tri puta provalio u Korušku, od toga je dva put pobijedio, a treći put je doživio poraz i ovi su počeli provaljivati u Hrvatsku.Za izvor se navodi Smičiklas, i to:

Docum, str. 103. - Sr. Smičiklas o. c. I. str. 255, 256

Može li netko to potvrditi?Istina ili izmišljotina?Ima nešto više o tome ako je istina?
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2011., 23:03   #148
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
U knjizi "O pomorskoj sili Hrvata" Bare Poparića, na str. 109. se tvrdi da je Zvonimir tri puta provalio u Korušku, od toga je dva put pobijedio, a treći put je doživio poraz i ovi su počeli provaljivati u Hrvatsku.Za izvor se navodi Smičiklas, i to:

Docum, str. 103. - Sr. Smičiklas o. c. I. str. 255, 256

Može li netko to potvrditi?Istina ili izmišljotina?Ima nešto više o tome ako je istina?
ako nisi krivo prepisao, ovo što sam podebljao nema veze sa zvonimirovim pohodom. naime, poparić se pozivana na documenta od račkoga, no na rečenoj 103. stranici nema ništa o tome - tamo se nalazi prvi dio zvonimirove zavjernice (vidi ovdje).

drugi citat, onaj smičiklasa, odnosi se na pozivanje na smičiklasovu "povest hrvatska" (da netko ne bi mislio da se odnosi na codex diplomaticus). smičiklas je malo slobodno inetrpretirao što o piše u hrvatskoj redakciji LJPD.

znamo da su hrvati i mirmindonci intervenirali u koruškoj par desetljeća prije zvonimira.

znamo da je vecelin gnjavio zvonimira i da ga je papa upozoravao da prestane.

sve drugo je pričam ti priču.
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.

Zadnje uređivanje Dilecto Filio : 21.09.2011. at 23:13.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2011., 11:59   #149
dečki imam jedno pitanje. ma čuo sam neku reklamu, mislim na history ch, o nekakvom njemačkom kapetanu (mislim broda) kako je bio junak i miljenik nacije, ali je na kraju ispao kukavica (ne znam šta je radio). tak nešto. pa ako netko zna ime dotičnog, pa da malo istražim.

edit- možda je bio i prvi svjetski rat
__________________
sa marottom kod interkriminalaca :kava:
mikidragi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2011., 14:11   #150
Quote:
mikidragi kaže: Pogledaj post
dečki imam jedno pitanje. ma čuo sam neku reklamu, mislim na history ch, o nekakvom njemačkom kapetanu (mislim broda) kako je bio junak i miljenik nacije, ali je na kraju ispao kukavica (ne znam šta je radio). tak nešto. pa ako netko zna ime dotičnog, pa da malo istražim.

edit- možda je bio i prvi svjetski rat
Vjerovatno se radi o kapetanu broda Admiral Graf Spee... kapetan Langsdorff....
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2011., 19:40   #151
zanima me nešto više o ugro-fincima, točnije, velikoj razlici između njih i ostalih naroda europe.

ako ima neki topic o tome, može link.
__________________
.
Maldini1899 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2011., 23:47   #152
Da ne otvaram posebnu temu. Ovako - Staljin se bavio - ne biste
vjerovali - i lingvistikom. Pravda je objavila (tj. morala objaviti) seriju
njegovih pisama na temu Marksizm i voprosy jazikoznanija (Марксизм и вопросы языкознания),
i sad, kad utipkate ruski (ćirilićni) naziv, iskoči dosta rezultata, ali ja bih htio to čitati u prijevodu
na engleski (jer ruski ne znam), ali čini mi se da ću do toga teško doći - a čisto sumnjam da postoji
hrvatski prijevod. Ne zanimaju me inače njegova sabrana djela, zanima
me samo ovaj članak, tj. serija pisama o lingvistici - taman i da je loše napisano, želio bih to pročitati.
Ima čak i stranica na Wikipediji o tome, ali opet - samo na ruskome...

Ako tko ima kakve sugestije, ideje, prijedloge...?
Hvala!

Zadnje uređivanje FeetF1 : 23.09.2011. at 00:18.
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 00:01   #153
Dragi povjesničari, trebala bih vašu pomoć oko jednoga prijevoda. Ne, nećete vi prevoditi, to ću ja, bez brige. Radi se o zapisima Vincenza Dandola koji kod nas nisu prevedeni. Dakle, tekst je na talijanskom. A mene muči to što gore navedeni opisuje ceste kroz opskurna mjestašca u Zagori, Bosni i kojekuda. Velikim se dijelom radi o nekakvim opskurnim mjestašcima koja su teško izgugljiva, a ni na suvremenim se kartama nisam usrećila. Poglavito zato što je većina tih imena talijanizirana vrlo nesustavno i šaroliko, pa me odvede na krivi put. Tako će Travnik primjerice jednom biti Traunic, drugi pak put Travnick. Neki su nazivi prevedeni, nek pak samo fonetizirani... ima svega.

Pa vas pitam... što da radim? Gdje bih mogla pronaći takvo što, postoji li kakva literatura koja bi mi mogla biti od pomoći ili pak biste li vi mogli biti od kakve pomoći u dešifriranju?
__________________
Hoće li forum umeti da peva kao što su sužnji pevali o njem?
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2011., 20:50   #154
zasto je Josip II zabranio pokapanje u lijesovima?
zapolja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2011., 09:57   #155
Quote:
feet01 kaže: Pogledaj post
Da ne otvaram posebnu temu. Ovako - Staljin se bavio - ne biste
vjerovali - i lingvistikom. Pravda je objavila (tj. morala objaviti) seriju
njegovih pisama na temu Marksizm i voprosy jazikoznanija (Марксизм и вопросы языкознания),
i sad, kad utipkate ruski (ćirilićni) naziv, iskoči dosta rezultata, ali ja bih htio to čitati u prijevodu
na engleski (jer ruski ne znam), ali čini mi se da ću do toga teško doći - a čisto sumnjam da postoji
hrvatski prijevod. Ne zanimaju me inače njegova sabrana djela, zanima
me samo ovaj članak, tj. serija pisama o lingvistici - taman i da je loše napisano, želio bih to pročitati.
Ima čak i stranica na Wikipediji o tome, ali opet - samo na ruskome..
Pa, trebao bi malo naučiti ruskog tebi iz Međimurja to ne bi trebalo biti preteško...

Radi se o ovome, prvo širi kontekst. Nakon Oktobarske rev. u Rusiji / SSSR-u su pokušali napraviti radikalni raskid s prošlošću, između ostalog i s buržoaskom i dekadentnom znanosti.

Tako je javno osuđena kvantna teorija u fizici. Zašto? Jer je u njoj bitna slučajnost, a to se kosi s povijesnim determinizmom kojeg je uočio Marx.

Zatim, genetika je postavljena na posve nove osnove

Tako i teorija o jezicima. Kao što znaš, na Kavkazu se nalazi vrlo zanimljvo jezično područje se mnogim jezicima, od kojih su neki bizarni (pedesetak suglasnika i dva samoglasnika i sl.).

E pa jedan gospodin, Nikolaj Jakovljevič Marr -- zapravo Gruzijac Nikoloz Iak'obis dze Mari -- je postavio originalnu "Jafetsku" teoriju po kojoj je našao srodstvo svih jezika na svijetu (povezao ju je naravno i s marksizmom) te da sve riječi na svijetu potječu od četiri.

Međutim, kako je to već u SSSR-u bilo, jedan dan si miljenik Partije, sljedeći dan si već kontrarevolucionar i u Gulagu, Marr je pao u nemilost, a njegove teorije je u Pravdi osudio sam Staljin (ne zaboravimo, isto Gruzijac) -- no tek nakon Marrove smrti...

O teoriji: http://en.wikipedia.org/wiki/Japhetic_theory

Glavna postavka je bila da slične klase imaju slične jezike, dakle jezik radničke klase u svim državama je sličan, dakle engleska i njemačka radnička klasa govore sličan jezik, a njihovo odvajanje na "engleski" i "njemački" je buržoaska podvala.

Inače je Marr bio kvalitetan jezikoslovac, proučavao je povijest gruzijskog, pa osetski (iranski jezik na Kavkazu) itd.

A evo i Staljinovog teksta u prijevodu na engleski:

http://www.marxists.org/reference/ar...950/jun/20.htm
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 17:17   #156
Adam Jerzy Czartoryski

Znam možda da je tema zahtjevna, ali ako itko zna išta o životu navedenog bio bih mu zahvalan.. Naletio sam na njega čitajući povijest Rusije, znam da je bio jedna važna ličnost prve polovice 19. st., ministar vanjskih poslova carske Rusije, sudjelovao u poljskom ustanku, također da je imao utjecaja na našem prostoru za vrijeme ilirizma ... imao utjecaj na stvaranje Načertalija.. Hotel Lambert itd... može se i preporučiti literatura.. unaprijed zahvaljujem
Likurg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 20:14   #157
Quote:
Likurg kaže: Pogledaj post
Znam možda da je tema zahtjevna, ali ako itko zna išta o životu navedenog bio bih mu zahvalan.. Naletio sam na njega čitajući povijest Rusije, znam da je bio jedna važna ličnost prve polovice 19. st., ministar vanjskih poslova carske Rusije, sudjelovao u poljskom ustanku, također da je imao utjecaja na našem prostoru za vrijeme ilirizma ... imao utjecaj na stvaranje Načertalija.. Hotel Lambert itd... može se i preporučiti literatura.. unaprijed zahvaljujem
Za početak


Agičić, Damir. Podijeljena Poljska 1772.-1918.

Može se skinuti ovdje
http://www.historiografija.hr/dokume...oljska-Web.pdf
whitestone is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 22:19   #158
Quote:
whitestone kaže: Pogledaj post
Za početak


Agičić, Damir. Podijeljena Poljska 1772.-1918.

Može se skinuti ovdje
http://www.historiografija.hr/dokume...oljska-Web.pdf
hvala već sam je pročitao kao i radove Pjotra Žureka.. ima li neka relevantna literatura o njegovoj biografiji.. djelovanje Hotela Lambert u ostalim slavenskim zemljama itd.
Likurg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 22:07   #159
povjesničari,pomoć!
dakle,trebam napisati kraći referat na temu neretvanskih gusara,a ne mogu skoro pa ništa pronaći na netu o tome.
pa ako ima netko nekakvu preporuku gdje da potražim?ili ako ima netko već neki tekst o tome i bio bi mi voljan to poslati molim da mi se javi u inbox.hvala!
__________________
All of my life where have you been I wonder if I'll ever see you again...
any_222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 11:46   #160
Pozdrav , zanima me da li itko ima ili zna gdje mogu naći nešto o Epvlonu - časopisu Kluba studenata povijesti Isha iz Pule , konkretno zanima me broj 3 tog časopisa te dio gdje Clare Ciborowska piše o britanskoj i njemačkoj propagandi u prvom svjetskom ratu ?
__________________
Nepravdu osjetit je bolje nego nepravdu stvoriti
mikivtc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:19.