Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2007., 10:27   #1
Problemi sa vrtićem

Evo jučer me je dočekalo neugodno iznenađenje, kada mi je mali došao iz vrtića. Neznam kako ostali, no mi radimo vrlo nezgodno pa klinca dovodi doma baka ili deda. Teta naravno ništa ne govori. Ja odem premotati maloga i imam šta vidjeti, mali prepun modrica po leđima.
Prvo, mislim, "Pa gdje si tako opao" .Onda primjetim da su to u biti otisci zubiju! Ima ih oko 10 sveskupa. Tada svatih da mi je djete bilo izgriženo. Danas sam saznao da teta u biti nije imala pojma što se događalo, no nagađa da je malog izgrizla jedna i i nače agresivna curica. Ljut sam i blago rečeno živčan. Zbilja nemam pojma što napraviti.
Pipercub is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2007., 10:34   #2
Rekao si, teta će vjerojatno malo više pripaziti.
Inače, mali klinci u vrtiću se često grizu. Vjerujem da ni tvoje zlato nije ostalo dužno.
sis is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2007., 10:47   #3
Quote:
sis kaže: Pogledaj post
Rekao si, teta će vjerojatno malo više pripaziti.
Inače, mali klinci u vrtiću se često grizu. Vjerujem da ni tvoje zlato nije ostalo dužno.
Jedo je kad se pokeckaju a drugo kad mi dođe doma totalno izgriženo! Osim toga moj mali nije agresivno dijete i velika je maza. A ako nemaš takvo iskustvo, onda se nisi niti trebala javiti.
Pipercub is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2007., 10:52   #4
Quote:
Pipercub kaže: Pogledaj post
Jedo je kad se pokeckaju a drugo kad mi dođe doma totalno izgriženo! Osim toga moj mali nije agresivno dijete i velika je maza. A ako nemaš takvo iskustvo, onda se nisi niti trebala javiti.
Od kud ti ideja da nemam takvo iskustvo? Naravno da se ne bih javljala da nemam. I moja djeca su iz vrtića dolazila izgrižena, kao i manje više sva djeca koju poznam ili sam poznavala u vrijeme kad su mi klinci bili mali.
sis is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2007., 11:04   #5
Pa što si poduzela osim razgovora sa tetama? Jesu li jako bili izgriženi?
Pipercub is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2007., 11:23   #6
Quote:
Pipercub kaže: Pogledaj post
Pa što si poduzela osim razgovora sa tetama? Jesu li jako bili izgriženi?
Par puta se zbilja vidilo cijelo zubalo i podsjela krv. Teta mi je sama rekla tko ju je izgrizo, a kasnije mi je znala reći i da je moja curka nekog malko zagrizla. Mislim da je negdje oko 2 godine to manje više uvijek tako. Proći će ih brzo, vjeruj.
A teti slobodno reci nek popriča s roditeljima male. Ipak, budi spreman i na to da bi te ona mogla i odpilit kakvim ironičnim komentarom o roditeljima kojima je karijera važnija od djece, pa se bake za njih moraju brinuti. Znaju biti zlobne.
Sretno.
sis is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2007., 11:29   #7
Pa mi imamo valjda sreće s tetama. Evo dogovorio sam sastanak sa obje tete i pedagogicom. Iako znam biti povremeno vrlo agresivan oko takvih stvari, jasno mi je da je teško objasniti dvama klincima koji oboje ne govore kako je to loše!
No eto čovjek uči dok je živ. Planirao sam ih lijepo zamoliti da popričaju sa roditeljima i naravno da bolje paze na tu curicu, jer je ona navodno ta koja voli gristi okolo. Sve u svemi, vjerujem da niti tim roditeljima nije lako, osim ako zbilja nisu neki karijeristi...

P.S. Sorry, na nervozi,
Pipercub is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2007., 11:41   #8
Quote:
Pipercub kaže: Pogledaj post
Pa mi imamo valjda sreće s tetama. Evo dogovorio sam sastanak sa obje tete i pedagogicom. Iako znam biti povremeno vrlo agresivan oko takvih stvari, jasno mi je da je teško objasniti dvama klincima koji oboje ne govore kako je to loše!
No eto čovjek uči dok je živ. Planirao sam ih lijepo zamoliti da popričaju sa roditeljima i naravno da bolje paze na tu curicu, jer je ona navodno ta koja voli gristi okolo. Sve u svemi, vjerujem da niti tim roditeljima nije lako, osim ako zbilja nisu neki karijeristi...
Slažem se sa svime. Super za sastanak.

Quote:
Pipercub kaže: Pogledaj post
P.S. Sorry, na nervozi,
Ma nemaš beda.
Ah čini mi se kao jučer kad su mi djeca grizla i bivala grižena u vrtiću, a sad im kopam po džepovima u potrazi za cigaretama. Brzo rastu. Uživaj.
sis is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2007., 11:45   #9
Kažu da svako doba nosi svoje probleme i mislim da su upravu.
Pipercub is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2007., 11:56   #10
Kad smo već kod dječjih nestašluka, i ja sam bio jednom u situaciji kada ne moja mala napravola glupost i tako jako počupala jednog dečka da mu je isčupala pramen kosice. Znam da je tata bio isto tako ljut kao i ja sada. No jasno se sjećam svoje reakcije. Tada je imala 5 godina i dalo joj se dokazati da je postupila vrlo loše i uz primjerenu kaznu to više nikada nije napravila. Čak smo izgladili odnos roditelji-roditelji a danas se njih dvoje igraju normalno skupa.

Bilo je lakše utoliko što se sa starijom djecom može razgovarati. No kako curici od 2 godine objasniti da je napravila nešto loše? Pokušao sam se staviti u poziciju njenih roditelja i zbilja neznam što bih mudro mogao napraviti osim pokušati razgovarati iako je malo vjerojatno da bi djete shvatilo što je napravilo i o čemu to tata priča.
Kad bolje pogledam, mogu se jedino nadati da će teta bolje paziti na njih.
Pipercub is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 22:14   #11
Quote:
Kad bolje pogledam, mogu se jedino nadati da će teta bolje paziti na njih.
Da!
s-t-i-n-g is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 09:35   #12
Šokiralo nas je kako je teta u vrtiću povukla naše dijete!

Ovo kaj smo doživjeli danas u vrtiću zaprepastilo nas je.
Inače imamo dijete koja je možemo reći osjetljivo i nikad nismo bili grubi prema njoj a niti smo dopuštali da netko drugi bude grub prema njoj.

Dora ima 3.5 godine .

danima prije nam je pričala i bila je vesela zbog toga kaj bu krenula u vrtić.
Mi smo jučer bili prvi dan u vrticu i super je proslo. Dora je išla tam s veseljem, odvela ju je mama i odma ju ostavila do 12 h.kad je mama došla po nju jučer i kad ju je Dora vidjela tek se onda jako rasplakala..
jučer je poslijepodne rekal da ne želi ići više u vrtić.
danas ujutro 2. dan vrtiča
nije htjela ići.
išli smo i tata i mama s njom.
rekli smo joj da idemo pozdraviti tetu.
tamo se držala mami za ruku i onda ŠOK !
teta je rekla da se ne treba puno opraštati, da je tako bolje i onda je povukla Doru k sebi i Dora je jako počela plakati , a mi smo otišli od nje i tako smo ju ostavili..
sad smo doma. mama je na bolovanju, a tata radi kasnije...
gledamo se i pitamo se pa, kako smo mogli biti tako glupi i ne pitati tetu da bi trebali ostati s Dorom neko vrijeme još tamo....
osjećamo se kao da smo izdali vlastito dijete....
sad kad čitam neka druga iskustva vidimo da neke tete dozvaoljavaju a neke ne da roditelji ostanu s djecom tamo u vrtiću
mi ćemo to sutra napraviti
ostat ćemo tamo s Dorom
ali žao nam je da je Dora preživjela danas tu mogli bismo reći traumu
vidimo da joj je sve to previše za prva 2 dana
i koliko joj je jučer bilo lijepo u vrtiću, krenula je puna entuzijazma, optimizma i veselja
a danas totalna suprotnost..
danas ćemo ići po nju u 11 h
a sutra ćemo tamo ostati s njom..
nadamo se da joj se vrtić danas nije toliko zamjerio...

može koji savjet nama roditeljima, da ne osjećamo takvu grižnju savjeti i da se oslobodimo strašnog osjećaja krivice koji nas trenutno muči?
i kakva su vaša iskustava u sličnim situacijama?

hvala
antik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 09:52   #13
Pa zar u vašem vrtiću nemaju period privikavanja, inače to i tete i vrtići provode, da prvih tjedan ili dva dijete ne ostaje cijeli dan u vrtiću i da roditelji budu bar neko vrijeme s djetetom?
Mislim da bi trebali s tetom dogovoriti taj period privikavanja, jer očigledno je to vašoj malenoj šok.
__________________
Run, run
Ice, ice is coming
coldasice is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 09:57   #14
hej. pa ne može se ta luđakinja tak ponašati.
pa to nije normalno.
tko zna kakve su joj tek "odgojne mjere" kad je nasamo s njima.

potužite se ravnateljici ili nekome.

ja joj to fkt ne bih tolerirala.
a i ne bi mi bilo svejedno da mi dijete boravi s takvom tetom 8 sati dnevno. isssss prestrašno.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 09:58   #15
Obicno kazu da se nije dobro oprastati sa djetetom previse na vratim,da je najbolje samo pozdravit se,pusa i papa....tako je brze i bezbolnije(recimo bezbolnije) pa ju je mozda zato povukla

Ali opet roditelji se dogovoraju sa tetama kako ide privikavanje,koliko je dugo mama sa djetetom u sobi,kada djete prvi put ostaje bez mame,ovisno kako djete to prihvati..Ovako bez znanja i rijeci nije u redu
__________________
-U laži nema kompromisa -
TYANA is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 10:01   #16
Svi ste vi sada u osjetljivoj fazi...Normalno je da curica malo plače,malo ne...to se zove prilagodba...Jučer nije plakala zato što joj je sve bili zanimljivo i novo,danas više to nije novo i ona shvaća da je "ostavljate"...To je već veće dijete koje vjerovatno zna da tata i mama moraju ići raditi i koja zna da je neće ostaviti zauvijek,ali šok zbog razdvojenosti i nove sredine je tu.I u tom šoku njenih reakcija će biti svakojakih.
Nisam vidjela tetinu reakciju da bi znala koliko jako ju je povukla i dali je to zbilja bilo grubo i neprihvatljivo,ali vam je dobro rekla....predugim opraštanjem ne pomažete ni sebi ni njoj.Samo otežavate...
Što se tiče adaptacije uz roditelje sa djecom njenog uzrasta nemam iskustva,mi smo išli sa 12 mj. na prilagodbu i bili smo uz malenog 3 dana.Svaki dan sve kraće...Sad ste konfuzni,tužni,ljuti na sebe i sav svijet zašto vaše dijete mora plakati i to prolaziti,ali trudite se to joj ne pokazati.Jer ona je veća i ono što manje dijete osjeća,ona čak i vidi stoga joj vaše reakcije mogu samo otežati prilagodbu.Pričajte joj puno lijepih stvari o vrtiću,posvetite joj maksimalno slobodno vrijeme(to već i sami znate ) i ja vjerujem da će situacija kroz dva tjedna biti puno bolja.Sretno i uspješno
Amrićak is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 10:53   #17
Da teta nije smjela povući djete na grub način - apsolutno nije.

Ali...

Činjenica je da je dugo opraštanje loše. Osim toga, bez uvrede, ali ne može teta pola sata čekati da se roditelji oproste od djeteta, ona je jednako odgovorna biti i sa drugom djecom. Tko je s njima za dok se mame uspiju odlijepiti? Naše tete su čak jedno vrijeme držale zalijepljeno na zidu da mole da se tete ne zadržava jer imaju obaveza i prema tuđoj djeci.

Još nešto, lijepo je čuvati svoje djete od grubosti, reći da je osjetljivo pa ga držati pod staklenim zvonom. Ali upravo to držanje pod staklenim zvonom i čini djecu osjetljivom. A vrtić ima još jednu funkciju - naučiti klince snalaženju u stvarnom svijetu, a tamo ih nitko neće ni maziti ni paziti. Ili, kako je jedan lavić rekao mami nakon što je prvi put sam izašao iz toplog i sigurnog brloga: mama, tamo vani je zaista džungla... Drugi klinci će je gurnuti, otimati igračke, mora se naučiti braniti svoja prava. Moje derište, kada je krenulo u vrtić, sigurno bi se rasplakalo da je teta povuče. Sada bi je samo mrko pogledala i rekla: šta ti je, šta me vučeš, zločesta si!
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 11:04   #18
Potpisujem Shtefy
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 13:29   #19
i ja potpisujem shtefy...

adaptaciju ste trebali dogovriti prije polaska, koliko sam skužila i jučer je odma ostala a kako joj je bio prvi dan možda joj je to bilo previše (iako je bila uzbuđena zbog ostanka i ostala bez problema ujutro, popodne je već negodovala) ...
ako je i danas tako ostala najbolje da ide i dalje tako...ako sutra ostanete sa njom samo ćete je zbuniti

možete razgovarat sa psihologom u vrtiću i tražte njegovo mišljenje

rastanak mora biti što brži, odugovlačenje samo otežava i mami/tati i djetetu

Miha je ujutro plakao 9 mjeseci...prestao bi brzo nakon mog odlaska...a mi smo pak imali predugu adaptaciju što opet nije dobro...al sad znam za drugi put
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 14:03   #20
Činjenica koja je i u praksi dokazana je da dijete ne mora plakati odmah prvi dan i ako nije plakalo prvih dana to ne znači da neće.
Moja je nećakinja prvi tjedan-dva odradila bez problema a onda je sledećih 5-6 plakala.
Normalno je da ostanete odmah 1. dan. To vam nitko ne može zabranit. Nemojte se zavaravat da neće plakati, bolje je spriječiti nego lječiti.

Ja bi ostala odmah prvi dan. I slažem se da duga opraštanja nisu dobra. I inače pa tako i vrtiću. Što se duže opraštate to se djetetu čini da ono što slijedi (rastanak) nije prirodan, normalan, kao da ćete ga stvarno ostavit na neznam koliko. Neznam jesam li dobro dočarala, razumite valjda šta želim reći.
Tina st is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:11.