Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2012., 05:14   #1
Arrow Hrvatska glagoljica

Nisam vidio zbirnu temu o hrvatskoj glagoljici,sto me na neki nacin nervira i rastuzuje. Zasto smo mi Hrvati zaboravili naše povijesno pismo? Današnja djeca nemaju pojma što je glagoljica. Nikad culi. Koji su vaši stavovi prema našem pismu? Dali smatrate da je glagoljica zaboravljena i izumrla?
Da se mene pita uveo bih u osnovne škole glagoljicu,jer po meni hrvatska djeca bi morali znati i trebali bi koristiti ovo pismo,te bi to pismo trebalo biti simbol Hrvata,kao i grb,zastava,pleteri itd.
pennsylvanian is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 09:22   #2
Na glagoljici o glagoljici
Glagoljica

Glagoljica je općeslavensko pismo, koje se stvarno najviše i najdulje koristilo kod Hrvata, ali se koristila i latinica, pa i ćirilica (vidi Povaljski prag itd.)

Je li ovo povijesna, društvena ili jezikoslovna tema
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 09:29   #3
ja sam u osnovnoj školi (doduše kao izborni premdet) učila glagoljicu,i to skoro 2-3 godine...krasopis glagoljice,ona prva ukrasna slova... ali isto tako pišem i ostala dva pisma...
osobno mislim,da je glagoljica jako interesantna i tko hoće malo živce da si smiri slična je nekoj vrsti slikarstva (ona glagoljica u pravom smislu riječi)...pa eto,ima nas koji smo ju i učili,bez očajavanja
__________________
Život je kazališni komad bez prethodnog uvježbavanja...stoga živi svaki trenutak svog života prije nego padne zastor, a komad završi bez pljeska publike. Chaplin
xxx0502 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 10:19   #4
Ipak mislim da je zapostavljena u školskom sustavu kao dio predmeta Hrvatski jezik, možda ne da se njome piše i koristi, ali bar da se općenito upozna sa njom jer se onda možda ne bi dešavale gluposti ka prošle godine kad je igrana utakmica n-te nogometne lige NK Raštane - NK Blato. Raštane (zadarsko zaleđe) išli na gostovanje na Korčulu (Blato), bila je godišnjica Vukovara, Blajci (Blaćani?) obisili veliki po visini duguljasti transparent sa vukovarskim vodotornjem, s jedne strane vodotornja je pisalo 1991 (odozgo prema dolje) a s druge Vukovar na uglatoj glagoljici. Raštanci su odmah fizički napali domaće, ispao je incident, masovna tučnjava, optuživali su ih da su četnici jer pišu Vukovar na ćirilici.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 10:29   #5
slazem se .. ali onda bi se vec netko nasao i rekao kao su ucenici ionako preoptereceni.. itd..
ovako, tko hoce, taj i moze, pa se moze uciti samostalno, putem mreze, na Maloj skoli glagoljice, ili se pak moze otici na Ljetnu skolu glagoljice, koja se ni manje ni vise nego vec 20 godina odrzava (dakako ljeti) na Krku.
Michelagnola is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 11:18   #6
Ako ćemo pravo, baš se danas ne može govoriti o tome da je glagoljica zapostavljena i zaboravljena jer je baš u zadnje vrijeme prilično popularna.

Bilo bi, dakako, lijepo kad bi se mogla uvrstiti u program, kao što bi bilo lijepo da se uči ćirilica, pa i starocrkvenoslavenski, grčki, latinski i koješta. Pitanje je ima li se za to vremena i načina.

Moja je učiteljica bila voljna ubaciti i ćirilicu i glagoljicu u program, recimo. I, koliko se sjećam, to nam je svima bilo kul i zabavno. I bilo bi super kad bi svi tako. No nemojmo pretjerivati. Danas je praktična korist od glagoljica zanemarivo mala. Može poslužiti eventualno za tetovaže i prigodne majice, kao i onome tko se odlučio baviti poviješću jezika i imati pristup starijim razdobljima jezika. Ovi potonji stignu se upoznati s njom na razne načine i za to nije nužno da je se uči u obaveznom obrazovanju.
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 11:24   #7
Pa nisam mislio da se uči pisanje i čitanje kao dio obaveznog predmeta, nego da joj se posveti bar jedan školski sat di bi djeca za nju saznala i bar imala priliku vidit kako je izgledala, znači nešto informativno, jer čini važan dio povijesti hrvatskog jezika... na primjeru koji sam naveo gore ispada da mnogi uopće ne znaju da je postojala!
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 11:41   #8
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Pa nisam mislio da se uči pisanje i čitanje kao dio obaveznog predmeta, nego da joj se posveti bar jedan školski sat di bi djeca za nju saznala i bar imala priliku vidit kako je izgledala, znači nešto informativno, jer čini važan dio povijesti hrvatskog jezika... na primjeru koji sam naveo gore ispada da mnogi uopće ne znaju da je postojala!
.. sto se mene tice, ja bih upravo uvela bar neki dio u sklopu obaveznog programa..

.. medjutim, poznavajuci nas skolski sustav i sva prepucavanja preko ledja ucenika.. kao i same skolske programe.. ocito tu nema sluha niti za jedan bijedni skolski sat.

.. evo, ja bih je ugurala ne samo na satove hrvatskog jezika i knjizevnosti, nego i na satove likovnog, i na satove tehnickog, i dakako povijesti.
ergo, imali bi barem cetiri sata glagoljice..
Michelagnola is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 11:47   #9
OMG još brijete na glagoljicu dosta kukanja -_- prekasno je za glagoljicu...
Downloader205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 12:30   #10
Ja svaki put kad me opet počne nešto zanimati (a napisano je prije 1000 godina), podsjetim se glagoljice. Ali je opet zaboravim vrlo brzo. Dobro, uvijek znam glavna slova, ali počnem brkati D, T i L i sva ona slova koja se pišu kao 8.

Jednostavno mi nije potrebna svaki dan...

Kad smo već kod toga, pa i Nijemci su odbacili svoje tradicionalno pismo... i to ne tako davno.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 12:48   #11
Quote:
Downloader205 kaže: Pogledaj post
OMG još brijete na glagoljicu dosta kukanja -_- prekasno je za glagoljicu...
Nikada nije prekasno. Ako su Izraelci mogli, zašto ne bi i mi mogli?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2012., 03:34   #12
http://www.facebook.com/hr.glagoljica
pennsylvanian is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2012., 17:25   #13
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Nikada nije prekasno. Ako su Izraelci mogli, zašto ne bi i mi mogli?
Izraelci su tu revitalizaciju svog jezika obavili dosta neprecizno,mnogo nepreciznije i manjkavije nego se obično misli.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2012., 21:31   #14
Ako nećemo mi sačuvat glagoljicu...
http://www.youtube.com/watch?v=NpBcK...feature=g-hist
batler is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 15:15   #15
Quote:
batler kaže: Pogledaj post
Ako nećemo mi sačuvat glagoljicu...
http://www.youtube.com/watch?v=NpBcK...feature=g-hist
Genijalan je frajer, kako dobro piše glagoljicom!
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 16:37   #16
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Izraelci su tu revitalizaciju svog jezika obavili dosta neprecizno,mnogo nepreciznije i manjkavije nego se obično misli.
Da, i?

Poanta je da su napravili, a o nekoj nepreciznosti ne znam, pa bi bilo lijepo kada bi napisao o čemu se radi.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 17:07   #17
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Izraelci su tu revitalizaciju svog jezika obavili dosta neprecizno,mnogo nepreciznije i manjkavije nego se obično misli.
Ovde je reč o pismu a ne o jeziku , zar ne?!

Pismo Jevreja je isto i na starom hebrejskom,jidišu i ovom novom.

Glagoljica se može transformisati moderni hrvatski , ali to bi bilo nešto novo a ne čuvanje tradicije tako što se ugledaš na stare glagoljičke zapise ipak mrtvog nekog starohrvatskog jezika.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 17:10   #18
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Da, i?

Poanta je da su napravili, a o nekoj nepreciznosti ne znam, pa bi bilo lijepo kada bi napisao o čemu se radi.
Nema problema,mogu napisati. Radi se o nepravilnom nazivlju za razne pojmove koje su Židovi(posebno Aškenazi)izgubili kroz izumiranje jezika pa ih danas, u revitaliziranom jeziku,pogrešno koriste. U vrijeme kad je hebrejski jezik uveden kao službeni,komparativna lingvistika semitskih jezika bila je slabo razvijena a sami Židovi(najvećim dijelom) nisu imali pojma što koja riječ znači,ni rabini nisu tu bili(iako su znali bolje od prosjeka)preveliki jezični stručnjaci. Pa imaš situaciju da se danas u oživljenom hebrejskom jeziku narančastu boju naziva zlatna, kitove zovu levijatan(dok je u orginalu levijatan očito,po opisu,riba pojas a ne kit jer se navodi opis kretanja,detalji peraja i škrge),krokodila nazivaju po jednom apokaliptičkom čudovištu tannin (a ne kao u Starom Zavjetu prilagođenom egiptskom riječi emsaḥ),pa ima situacija još iz srednjeg vijeka gdje rabini nisu znali(kod propisa o košer hrani)o kojoj se životinji radi u propisima,pa problemi sa samoglasnicima kod čitanja starozavjetnih tekstova u obredima(gdje rabini zapravu nagađaju kako bi to trebalo čitati). Jednostavno,mrtav jezik koji se nije prirodno razvijao i te rupe se i dan-danas vide.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 17:13   #19
U redu, ali će se takve stvari s vremenom iskristalizirati.

S time da uzmi u obzir činjenicu, kada je glagoljica u pitanju, govorni jezik već postoji, a za pisani dio ( glagoljicu ) imaš već gotova rješenja.

Drugim riječima ogromna razlika i ujedno i ogromna prednost, nasprem Izraelaca.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 17:14   #20
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Pismo Jevreja je isto i na starom hebrejskom,jidišu i ovom novom.
Nije tako. Pismo kojim se koriste rabini u novijoj povijesti(zapravo,u cijeloj Novoj Eri)nije isto pismo kojim se pisalo u Mojsija i Davida. To je prilagođeno aramejsko pisme,a ne starohebrejsko iz vremena prije rimskih osvajanja.
Starohebrejsko pismo je opstalo do danas kod Samarijaca,ali Židovi su ga davno zaboravili i ovo na čemu pišu je kasnije preuzeto pismo drugog jezika.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:46.