Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2012., 17:18   #21
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
U redu, ali će se takve stvari s vremenom iskristalizirati.
Neće jer kod njih na jezičnu politiku nema utjecaja toliko komparativna lingvistika koliko prestiž i utjecaj zajednice koja je uvela službeni jezik.
Kod Židova iz Egipta,Iraka i Jemena,orginalne hebrejske riječi i znanje njihovog značenja je očuvano puno bolje,ali ti govori izumiru i nemaju utjecaj na književni standard.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 17:20   #22
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
S time da uzmi u obzir činjenicu, kada je glagoljica u pitanju, govorni jezik već postoji, a za pisani dio ( glagoljicu ) imaš već gotova rješenja.

Drugim riječima ogromna razlika i ujedno i ogromna prednost, nasprem Izraelaca.
To se slažem.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 22:23   #23
tko želi naučiti čitati glagoljicu, može se poslužiti listinama na ovom mjestu:
http://www.croatianhistory.net/etf/acta.html


spustit se na sadržaj, izabrati stoljeće, naslov, kliknut na broj. Npr.
12. stoljeće
1. siječnja 1100., Darovnica slavnoga Dragoslava u Dobrinju. Dragoslav nadaruje crkvu sv. Vida koju je sam sagradio. 315 316
nima is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 12:28   #24
ovo bi trebala bit aplikacija za vježbanje čitanja i pisanja glagoljicomm

http://glagoljica.salamander-studios.com/
nima is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 00:07   #25
bi li meni tko mogao pročitat jedan glagoljski zapis iz matica rođenih?
kubamanijak is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2015., 22:14   #26
Pozdrav...

Vidim da nema "novijih" tema o glagoljici...

Mene je glagoljica zanimala, i zanima već dugo. Znam slova, ona spojena slova isto, brojeve baš i ne.. Mislim znam kako se pišu (od 10 - 20 prvo jedinica pa desetica, dalje ko na latinici - tj arapski), al ne znam napamet sve brojeve... Al nebitno.

Zanima me gdje mogu naći gramatiku na glagoljici. Tj. gdje se koriste pojedini znakovi poput poluglasa i sličnih?

Također jel postoji slova spojenih od slova a, n? To nisam vidio nigdje da se koristi, a sjećam se da sam negdje prije naišao na spojeno a...

EDIT: Spojena slova se odnosi na ligature.
Ikerepc is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2019., 17:44   #27
Naučite glagoljicu s HRT-om

Glagoljica je najstarije slavensko pismo oblikovano u drugoj polovici 9. stoljeća. Premda postoje razne teorije o nastanku glagoljice danas se većina stučnjaka slaže s time da je glagoljica djelo jednog čovjeka Konstantina - Ćirila. Ćiril i njegov brat Metod bili su Grci iz Soluna u kojem je živjelo dosta slavena pa su rano naučii slavenski jezik. Na poziv moravskoga kneza Rastislava odlaze u Moravsku opismeniti Slavene i širiti riječ Božju.

Glagoljica je namijenjena pisanju slavenskih jezika. Do 12. st. upotrebljavala se u Hrvatskoj, Moravskoj, Panoniji, Češkoj, Makedoniji, Bugarskoj, Bosni, Humu, Duklji pa čak i Rusiji. U Hrvatskoj se glagoljica zadržala sve do dvadesetog stoljeća.

Najstariji oblik je obla glagoljica koja prelazi u uglatu koja je specifična za Hrvatsku. Kasnije se razvijaju i neki drugi oblici glagoljice među kojima je najznačajnija kurzivna glagoljica. Već 1483. godine, samo tridesetak godina nakon Gutembergove Biblije tiskana je prva hrvatska glagoljska knjiga Misal po zakonu rimskoga dvora.

Glagoljska slova imaju imena. Glagoljski slovored zove se azbuka prema imenima prvih slova "az" i "buki". Glagoljicom se osim glasova mogu pisati i brojevi, svako slovo ima i brojevnu vrijednost.

https://magazin.hrt.hr/487839/naucit...ljicu-s-hrt-om
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2019., 20:06   #28
__________________
There are only wrong choices. I’m finally seeing it for the first time. Nothing good can happen in this fucked-up world that we’ve made for ourselves. Can it?

AQUArium
inflame is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2019., 02:29   #29
Quote:
pennsylvanians kaže: Pogledaj post
Nisam vidio zbirnu temu o hrvatskoj glagoljici,sto me na neki nacin nervira i rastuzuje. Zasto smo mi Hrvati zaboravili naše povijesno pismo? Današnja djeca nemaju pojma što je glagoljica. Nikad culi. Koji su vaši stavovi prema našem pismu? Dali smatrate da je glagoljica zaboravljena i izumrla?
Da se mene pita uveo bih u osnovne škole glagoljicu,jer po meni hrvatska djeca bi morali znati i trebali bi koristiti ovo pismo,te bi to pismo trebalo biti simbol Hrvata,kao i grb,zastava,pleteri itd.
Hrvati nisu zaboavili glagoljicu.
Nisu je nikad ni znali.

Glagoljicu u to vrijeme teško da je znalo pisati niti 20 ljudi.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2019., 03:56   #30
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Hrvati nisu zaboavili glagoljicu.
Nisu je nikad ni znali.

Glagoljicu u to vrijeme teško da je znalo pisati niti 20 ljudi.
Odgovorio si na post iz 2012. godine.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2019., 08:22   #31
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Hrvati nisu zaboavili glagoljicu.
Nisu je nikad ni znali.

Glagoljicu u to vrijeme teško da je znalo pisati niti 20 ljudi.
U cijelom Hrvatskon Kraljevstvu, koje je imalo oko pola milijuna stanovnika na prostoru (u najmnjem slucaju) od Siska do Solina i od Banjaluke do Nina, je samo, po tebi je samo 20 ljudi znalo pisati?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2019., 09:16   #32
Postoji li neka (suvremena)?
glagoljaška verzija slova W?
__________________
There are only wrong choices. I’m finally seeing it for the first time. Nothing good can happen in this fucked-up world that we’ve made for ourselves. Can it?

AQUArium
inflame is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2019., 11:01   #33
Quote:
pennsylvanians kaže: Pogledaj post
Nisam vidio zbirnu temu o hrvatskoj glagoljici,sto me na neki nacin nervira i rastuzuje. Zasto smo mi Hrvati zaboravili naše povijesno pismo? Današnja djeca nemaju pojma što je glagoljica. Nikad culi. Koji su vaši stavovi prema našem pismu? Dali smatrate da je glagoljica zaboravljena i izumrla?
Da se mene pita uveo bih u osnovne škole glagoljicu,jer po meni hrvatska djeca bi morali znati i trebali bi koristiti ovo pismo,te bi to pismo trebalo biti simbol Hrvata,kao i grb,zastava,pleteri itd.
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
U cijelom Hrvatskon Kraljevstvu, koje je imalo oko pola milijuna stanovnika na prostoru (u najmnjem slucaju) od Siska do Solina i od Banjaluke do Nina, je samo, po tebi je samo 20 ljudi znalo pisati?
Pola milijuna stanovnika?

Odakle ti ova brojka?

OK, brojka je možda i niža
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2019., 13:59   #34
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Pola milijuna stanovnika?

Odakle ti ova brojka?

OK, brojka je možda i niža
Procjene, nemoguće je znati naravno.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2019., 16:12   #35
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
(...) Glagoljicu u to vrijeme teško da je znalo pisati niti 20 ljudi.
Možeš li to argumentirati? Ne filozofirati - argumentirati.
Al dente is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2020., 13:05   #36
Quote:
inflame kaže: Pogledaj post
Postoji li neka (suvremena)?
glagoljaška verzija slova W?
Ne postoji.
Nyittiuny is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2020., 13:42   #37
Hrvatski nema tog slova.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2020., 14:07   #38
Da, to je kao da pitaš: Postoji li slovo LJ u hebrejskome pismu? Pa ne postoji jer toga zvuka / fonema nema u nijednom jeziku koji koristi hebrejsko pismo.

Ali možda inflame hoće transkribirati nešto. ??
Nyittiuny is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2020., 15:36   #39
da, htio sam nešto, no sad se više ne sjećam ni što
__________________
There are only wrong choices. I’m finally seeing it for the first time. Nothing good can happen in this fucked-up world that we’ve made for ourselves. Can it?

AQUArium
inflame is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2022., 17:37   #40
Odabran je dizajn hrvatskih eura, između ostaloga i glagoljički:



Zanima me, je li ova ligatura izmišljena, ili se zaista koristila?
eutow is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:49.