Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Pogledaj rezultate ankete: Podržavate li samostalni Tibet?
Da 22 59.46%
Ne 11 29.73%
Ne znam 4 10.81%
Glasovatelji: 37. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2014., 11:23   #1
Slobodni Tibet

NR Kina je uistinu postala strah i trepet.I jedna gospodarski moćna zemlja poput Norveške je pala pod utjecaj Pekinga,iako je bila predvodnik ideje za ljudska prava.
Norveška je odlučila poslušati naputak iz Pekinga i ne organizirati doslovce nikakav službeni susret tijekom posjeta tibetanskog vođe Dalaj Lame,toj zemlji ovog tjedna.

NR Kina je još krajem travnja poručila Norveškoj,kako se snažno protivi bilo kakvim službenim susretima sa Dalaj Lamom.Kinezi smatraju da bi on trebao biti u samostanu,a ne narušavati tzv.etničko jedinstvo NR Kine.

Vlasti u Oslu shvatile su poruku,a budući da još od 2010 godine kada je Nobelovu nagradu za mir dobio kineski disident Liu Xiaobo,kojeg Peking nije još pustio iz zatvora,nema službenih kontakata između Pekinga i Osla.

Tako se Dalaj Lama,koji je u Norvešku došao u povodu 25.obljetnice dobivanja Nobela,mogao susresti samo sa religijskim predstavnicima dok su vrata dvora ostala zatvorena.
Opozicija u Norveškoj napala je vladu desnog centra,ističuči kako je 2005 godine on bio službeno primljen.

Dalaj Lama izjavio je da ništa ne zamjera Norveškoj.

Ali bi možda trebali zamjeriti NR Kini koja uskogrudno promiče svojevrsni fašizam.
Pouzivam Vas da se jasno odredimo i podržimo Dalaj Lamu i slobodni Tibet!
Heitinga is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2014., 11:41   #2
Quote:
Heitinga kaže: Pogledaj post
NR Kina je uistinu postala strah i trepet.I jedna gospodarski moćna zemlja poput Norveške je pala pod utjecaj Pekinga,iako je bila predvodnik ideje za ljudska prava.
Norveška je odlučila poslušati naputak iz Pekinga i ne organizirati doslovce nikakav službeni susret tijekom posjeta tibetanskog vođe Dalaj Lame,toj zemlji ovog tjedna.

NR Kina je još krajem travnja poručila Norveškoj,kako se snažno protivi bilo kakvim službenim susretima sa Dalaj Lamom.Kinezi smatraju da bi on trebao biti u samostanu,a ne narušavati tzv.etničko jedinstvo NR Kine.

Vlasti u Oslu shvatile su poruku,a budući da još od 2010 godine kada je Nobelovu nagradu za mir dobio kineski disident Liu Xiaobo,kojeg Peking nije još pustio iz zatvora,nema službenih kontakata između Pekinga i Osla.

Tako se Dalaj Lama,koji je u Norvešku došao u povodu 25.obljetnice dobivanja Nobela,mogao susresti samo sa religijskim predstavnicima dok su vrata dvora ostala zatvorena.
Opozicija u Norveškoj napala je vladu desnog centra,ističuči kako je 2005 godine on bio službeno primljen.

Dalaj Lama izjavio je da ništa ne zamjera Norveškoj.

Ali bi možda trebali zamjeriti NR Kini koja uskogrudno promiče svojevrsni fašizam.
Pouzivam Vas da se jasno odredimo i podržimo Dalaj Lamu i slobodni Tibet!
Ma kakav slobodni Tibet...već imamo jedan Vatikan. Dalaj Lama se dobro smjestio u Indiji, i neka tamo mudruje.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2014., 13:29   #3
Dobro pa je Tibet de facto gradska četvrt i ima 1000 stanovnika od kojih nitko nije rođen u njemu.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2014., 15:04   #4
Kasno je za Tibet, Kinezi su već kolonizirali milijune tamo, i tako postali većina, ovo je gotova priča
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2014., 15:30   #5
Ovo gore je i više od neznanja! To je ignorancija stvarnosti uz tako jednostavne i lako dostupne izvore!

Tibet odnosno Autonomna Regija Tibet sa impresivnom površinom od 1 228 400 km2 (21,7 puta veći od Hrvatske) i sa 3 002 000 stanovnika ima čak 92,8% Tibetanaca!!! Kineza, odnosno pripadnika Han naroda, u toj je Regiji samo 6,1% odnosno 183 000!!!

Nadalje u Regiji je tibetanski jezik službeni, baš kao i tibetansko pismo, ispovijedanje lokalne inačice budizma je sve liberalnije i sve manje regulirano od strane Pekinga i u konačnici, ali ne najmanje važno - na Tibetance se ne odnosi politika jednog djeteta i slobodni su se umnožiti.

Prema tome, gdje su ti milijuni pripadnika naroda Han tamo? To što ih je 6.1%, pa što je to čudno? Čudo je kako čak niti dolazak željeznice do Lhase (glavnog grada Tibeta) nije učinkovitije otvorio Tibet za imigraciju.

Glede priče o tzv. slobodnom Tibetu, a na što bi taj dio svijeta svakako trebao imati pravo, svima je jasno da je to neizvedivo, a ja bi prije svega rekao, ne zato što je Kina gladna nekakvog velikog gospodarskog značaja te visoke vukojebine, već zato što ne želi da se na tu strateški iznimno bitnu vukojebinu uspentraju bilo Indijci bilo Amerikanci. Eto, to je ključno što Tibet drži vezanim uz Kinu!
flumen-day is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2014., 20:33   #6
"Slobodni Tibet" najviše forsiraju Amerikanci, iz lako dokučivih razloga, a na njega Kinezi polažu više prava nego Amerikanci na...well...Ameriku.

A npr. Havaji da se i ne spominju.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2014., 20:49   #7
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
"Slobodni Tibet" najviše forsiraju Amerikanci, iz lako dokučivih razloga, a na njega Kinezi polažu više prava nego Amerikanci na...well...Ameriku.

A npr. Havaji da se i ne spominju.
Nema tu nikakvog prava...ko je jaci taj tlaci.
Kad Kina postane najjaca onda ce poceti prangijanje o povratku doseljenika u svoje matice I sloboda indijancima u USA a oni su Kinezi po DNK....dakle UCA I Kanada su u stvari Kina. Zivi bili pa vidjeli.
JCW is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 08:40   #8
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
"Slobodni Tibet" najviše forsiraju Amerikanci, iz lako dokučivih razloga, a na njega Kinezi polažu više prava nego Amerikanci na...well...Ameriku.

A npr. Havaji da se i ne spominju.
Ti shvačaš da su Kinezi i Amerikanci najveći saveznici danas i da njihove ekonomije ne mogu jedna bez druge?

Jebe se njima za Tibet
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 11:53   #9
Ne vidim u čemu je problem s Dalaj lamom i Tibetom. Jednog dana Dalaj lama bude blago upokojen i za par mjeseci od tog događaja eto njega opet u Tibetu. I opet, i opet...Pa jednom bude i Tibet bez Kineza.
sury or'o is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 12:54   #10
Tibet neće bit neovisan nikad, kineska kulturna dominacija, kolonizacija i represija napravit će svoje.

Šteta.
__________________
Texture like sun
lettow is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 13:14   #11
Baš čitam na wikipediji članak o Tibetu. Ima zanimljivi dio:

"1950. vojska Narodne Republike Kine ušla je u Lasu. 1951. je pod pritiskom Narodne Republike Kine potpisan tibetansko-kineski sporazum koji je predviđao da Tibetom zajednički vladaju vlada Narodne Republike Kine i vlada Tibeta na čelu sa Dalaj Lamom. 1956. izbio je ustanak Tibetanaca, podržan od strane Sjedinjenih Američkih Država. Ustanak je krvavo ugušen 1959., stotine tisuća Tibetanaca je ubijeno, spaljen je veliki broj budističkih hramova, a Dalaj Lama je prisiljen napustiti zemlju i otići u Daramsalu u Indiji, gdje se i danas nalazi."

"Oslobodioci" sjebali još jednu naciju. Neznam zakaj nisam iznenađen.
sury or'o is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 13:17   #12
Pa piše ti prije toga da je pod pritiskom kineske vojske 1951 potpisan ugovor o ''zajedničkom upravljanju'' Kine i Tibeta.

Činjenica da su ameri 56' poduprli ustanike (ali ne i potaknuli) služi im samo na čast. Šteta jedino što im nisu i više pomogli.

Koliko je meni poznato Tibet je strukturno puno bliži zemljama ala Nepal ili Butan nego Kini.
Danas bi da je slobodan bio vjerojatno turistička meka zapadnjacima željnim zahtjevnih 'psiho-fizičko-duhovnih putovanja'.
__________________
Texture like sun

Zadnje uređivanje lettow : 12.05.2014. at 13:30.
lettow is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 13:29   #13
Ma to je isto ko da podupireš starog dedu da se potuče sa petoricom mamlaza u punoj snazi. Čital sam negdje svojedobno da je tibetanska "vojska" bila naoružana nekim trofejnim kremenjačama i mačevima valjda zaostalim od Đingis kana. Samo su izazvali Kineze na prekomjernu reakciju. Nije da opravdavam tu reakciju, ali takvu bijedu nebi trebalo podupirati na ustanak protiv NR Kine. Samo daješ lažnu nadu.
Osim toga, nije mi jasno kak se oružani ustanak uklapa u lamaizam. S jedne strane tibetanski lame su uvjerili svoj narod da su želje i materijalno samo smetnja u razvoju duše, a s druge strane nisu imali nikaj protiv oružane pobune i ubijanja drugih ljudskih bića radi očuvanja svojih privilegija.
Nemam ja ništ protiv slobodnog Tibeta i nek se Dalaj lama vrati u svoju palaču, ali sve to skupa mi nema puno smisla.
I još jedna stvar. Ja si dam jajca odrezati ako na Tibetu već nebi bile američke baze da je ustanak protiv Kine kojim slučajem uspio.
sury or'o is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 14:30   #14
Kakvi službeni susreti s Dalaj Lamom? Koga on predstavlja? Tko ga je ovlastio? Na kojim slobodnim izborima?
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 14:36   #15
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Kakvi službeni susreti s Dalaj Lamom? Koga on predstavlja? Tko ga je ovlastio? Na kojim slobodnim izborima?
Predstavlja holivudske hipije.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 15:41   #16
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Predstavlja holivudske hipije.
Predstavlja sljedbenike tibetanskog budizma ciji je i duhovni voda.
Nije se lijepo ismijavati na ovaj nacin sa necim sto u necijoj tudoj kulturi i tradiciji predstavlja svojevrsnu svetinju,bez obzira koliko nam ista mozda bila strana.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 15:46   #17
Quote:
lettow kaže: Pogledaj post
Koliko je meni poznato Tibet je strukturno puno bliži zemljama ala Nepal ili Butan nego Kini.
Danas bi da je slobodan bio vjerojatno turistička meka zapadnjacima željnim zahtjevnih 'psiho-fizičko-duhovnih putovanja'.
Butanu da (budisti), Nepalu ne (hinduisti).

Ili Sikkimu (budisti). Koji je, na vrlo sličan način, 1975. okupirala Indija.

Ali Indija je bajna demokracija s tek tu i tamo nekim genocidom, pa je to OK, nema pokreta za slobodni Sikkim, i Richard Gere nikad nije čuo za njega.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 17:51   #18
S obzirom da razmisljam i o posljedicama a ne samo na romantican nacin, moj odgovor je za sada NE.

Iz tri glavna razloga:

1. Nezavisni Tibet bi danas znacio americke vojne baze na krovu svijeta.
2. Dalaj Lama ne bi bolje upravljao tim teritorijem od sadasnje kineske vlade.
3. Ekonomija bi kolabirala nakon masovne privatizacije i rasprodaje. Gdje SAD dodje tu trava ne raste.


Sto znaci politicka neovisnost neke drzave? To znaci sposobnost vodjenja samostalne vanjske politike, te vlastita vojska. Sve ostalo Tibet moze dobiti i ostvariti kao autonomno podrucje unutar Kine.

Iz kojih bi onda razloga ja trebao biti za nezavisni Tibet? Zasto bi htio da Tibet vodi razlicitu vanjsku politiku od Kine? I zbog cega bi htio da Tibet ima vlastitu vojsku? Treba li koga Tibet napasti? Ne. A brani ga PLA, tako da ga nitko nece napasti.


Kina se svakako mogla bolje odnositi prema Tibetu prije 50 godina, ali danas mi se cini da se odnos normalizirao (moguce je da grijesim, nisam pratio situaciju).

Zadnje uređivanje A stranger : 12.05.2014. at 18:01.
A stranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 18:23   #19
Kad bi Kinezi izasli iz Tibeta usli bi Amerikanci.
Amerikanci bi imali samo interes da ugroze Kinu a ne da razvijaju Tibet, slicna je prica i s Albanijom.
Amerikancima triba zracni prostor i more Albanije a ne da gradi tvornice.

Tibet se moze najbolje razvijati u sastavu Kine.
Sto se tice "identiteta" nek objasnim na malim slavenskim narodima Europe.
Politicari su se borili da ti mali narodi dobiju identitet i na taj nacin su ti narodi kroz stoljeca sebe udaljili od velikog mocnog naroda koji je tribao sluziti kao jezgra.
Cemu identitet Ukrajincu?

Ukrajinci su uzeli neki ruski dijalekt i sebe kulturno i ekonomski zakocili a politicki se udaljili od matice.

Oni u Kirgistanu dok su govorili ruski imali su pristup znastvenim knjigama
na ruskom i imali su vise sansi u zivotu dok su govorili ruski.

Sad su im dosli politicari i donili neki domorodacki jezik i postali su zaglupljeni i odsjeceni od znanosti. Ne, hvala, ne za mene i moju djecu.

Slicno je i u Tibetu ako budu ustrajali na identitetu onda ce zavrsiti u kamenom dobu , srednjem vijeku i religijskom mracnjastvu ako prihvate dominantni jezik Kine bit ce dio jedne civilizacije imat ce pristup znastvenim knjigama i biznisu sirom Kine.
To je za mene i moju djecu.
znanost2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 18:46   #20
Quote:
znanost2000 kaže: Pogledaj post
Kad bi Kinezi izasli iz Tibeta usli bi Amerikanci.
Amerikanci bi imali samo interes da ugroze Kinu a ne da razvijaju Tibet, slicna je prica i s Albanijom.
Amerikancima triba zracni prostor i more Albanije a ne da gradi tvornice.

Tibet se moze najbolje razvijati u sastavu Kine.
Sto se tice "identiteta" nek objasnim na malim slavenskim narodima Europe.
Politicari su se borili da ti mali narodi dobiju identitet i na taj nacin su ti narodi kroz stoljeca sebe udaljili od velikog mocnog naroda koji je tribao sluziti kao jezgra.
Cemu identitet Ukrajincu?

Ukrajinci su uzeli neki ruski dijalekt i sebe kulturno i ekonomski zakocili a politicki se udaljili od matice.

Oni u Kirgistanu dok su govorili ruski imali su pristup znastvenim knjigama
na ruskom i imali su vise sansi u zivotu dok su govorili ruski.

Sad su im dosli politicari i donili neki domorodacki jezik i postali su zaglupljeni i odsjeceni od znanosti. Ne, hvala, ne za mene i moju djecu.

Slicno je i u Tibetu ako budu ustrajali na identitetu onda ce zavrsiti u kamenom dobu , srednjem vijeku i religijskom mracnjastvu ako prihvate dominantni jezik Kine bit ce dio jedne civilizacije imat ce pristup znastvenim knjigama i biznisu sirom Kine.
To je za mene i moju djecu.
Sto smo se mi isli odvajati?
Narod Tibeta poznaje svoje obicaje,kulturu,a posebno religiju i Tibet osjecaju svojom domovinom.Kina je njihovu nacionalnu i vjersku pripadnost godinama pokusala brutalno zatrt i nije uspijela,sto dovoljno govori koliko je jako prisutna u tom narodu.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:08.