Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2015., 11:47   #1
Lightbulb Naputci o glagoljskom pisanju - glagoljski pravopis

Otvorio sam temu jer imam određenih problema sa naputcima za pisanje glagoljicom. U knjizi Hrvatska glagoljica koju je napisao Darko Žubrinić na strani 307 stoji naputak o pisanju koji se referira kao prijedlog Vladimira Ćepulića objavljen u časopisu Bašćina iz 1994. Prema njemu piše se na 4 razine, neposredno, neposredno uz jat i jus, polutradicionalno i tradicionalno. Dakle imam mali problem, a on je slijedeći:
A razina – najjednostavnija, svakom latiničnom slovu odgovara jedan znak, pa je tako đerv za j (30) = j, đerv (30) = đ, dobro (5) +živite (7) = dž, ljudi (50)+đerv za j (30) = lj, naš (70) +đerv za j (30) = nj. Brojevi u zagradama su brojčane vrijednosti za pojedno slovo.

I sad je to problem. Jer kad napišem tekst koji bi trebao zauzimati malo mjesta, meni se zauzme prostor ovisno o tome koliko puta se koristi glas j jer se on zapisuje sa đerv, a to je puno. Vidio sam da se još ljudi žali na to, a rješenje se nalazi u zamijeni đerva za j (30) sa znakom za poluglas (3000, jer).

Pa bih zamolio ako na forumu ima ljudi iz DPG ili koji studiraju kroatologiju, da mi objasne zašto se ne napravi naputak da se za neposredno pisanje koristi jer (3000) umjesto đerv (30) za označavanje j obzirom da bi se time znatno olakšalo pisanje većih porcija teksta.
Glagolj-bug is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 17:23   #2
Ja ne studiram kroatologiju (kakve uostalom ovo ima veze sa kroatologijom?), ali te upute D. Žubrinića su njegov privatni prijedlog, odnosno prijedlog njegove udruge, male skupine entuzijasta koji pokušavaju oživiti uporabu glagoljice. Toliko malo ljudi piše glagoljicom (a vrlo malo ljudi je i zna čitati) da neke ustaljene prakse i nema. Tvoje pitanje bi trebalo usmjeriti nekom bliskom Žubriniću...
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 20:44   #3
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Ja ne studiram kroatologiju (kakve uostalom ovo ima veze sa kroatologijom?), ali te upute D. Žubrinića su njegov privatni prijedlog, odnosno prijedlog njegove udruge, male skupine entuzijasta koji pokušavaju oživiti uporabu glagoljice. Toliko malo ljudi piše glagoljicom (a vrlo malo ljudi je i zna čitati) da neke ustaljene prakse i nema. Tvoje pitanje bi trebalo usmjeriti nekom bliskom Žubriniću...
Koliko znam glagoljica se uči kao kolegij na kroatologiji, pa sam mislio da će netko znati nešto više o tome (tko je onda mjerodavan za suvremeno korištenje pisma?). Mislim da mu je ovo referenca za pravopis:
http://www.croatianhistory.net/glago...vopis_dpg.html
Glagolj-bug is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:27.