Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2003., 09:58   #41
homera, grčke mitove, dantea, rimske pjesnike, bibliju, shakespearea, cervantesa, goethea, puškina, tolstoja, dostojevskog, gogolja, čehova, zolu, flauberta obavezno, kafku, camusa, joycea, borgesa i danila kiša

Evo, Luđakinja, da ti ja preporučim jednu knjigu za koju vjerujem da će ti se svidjeti (ako je već nisi pročitala) - Joyce: Portret umjetnika u mladosti
verica is offline  
Old 27.08.2003., 10:06   #42
Quote:
je, i bibliju
ne znam da li je ovo bilo ironicno ili ne.. no definitivno smatram da su biblija, kur'an i talmud knjige koje definitivno treba ne samo procitati nego i iscitavati... po par puta....
heureka is offline  
Old 27.08.2003., 10:30   #43
Quote:
Crow Jane kaže:
3. Zola - Therese Raquin
Kako cudno za nekoga tko obozava Cavea i crnu boju da voli i naturalizam
banderas is offline  
Old 27.08.2003., 10:41   #44
Re: Re: koje bi knjige svatko trebao pročitati???

Quote:
Luđakinja kaže:
evo, ja sam ove gore morala sad čitat za lektiru.. pa ne znam, ove pred kraj su probavljive al mislim da je stvarno previše silit djecu od 16 godina [je, tu i ja spadam ] da čitaju stotine i stotine stranica uz kojih im ni riječnik uglavnom nije od nikakve koristi.. znači, na nekog starohrvatskom, nerazumljivom, i još tome tak komplicirane radnje. meni negdje od šekspira tek postaje više-manje razumljivo

wokey...

ali pitanje je bilo "koje bi knjige svatko tebao pročitati". ja sam naveo vrhove vrhova svjetske književnosti. sad, ako pitaš "koje bi knjige trebala pročitati jedna šesnaestogodišnjakinja", e, to je već druga priča.


bez šale - samo hrabro naprijed. za koju godinu moći ćeš se nositi i s danteom.
manwe is offline  
Old 27.08.2003., 10:43   #45
Quote:
banderas kaže:
Kako cudno za nekoga tko obozava Cavea i crnu boju da voli i naturalizam
Ponavljaš se........
Crow Jane is offline  
Old 27.08.2003., 12:03   #46
Quote:
Sandra October kaže:
recite što hoćete but..

100 godina samoće
bok
 
Old 27.08.2003., 13:42   #47
Quote:
schmokljan kaže:
Lezilebowski opet pljucka po veličinama. Da si malo više čitao Balzaca i da imaš malo više ukusa, kao što nemaš, shvatio bi koji je to genije. Pročitaj, recimo, Sjaj i bijeda kurtizana - knjigu koja gotovo nema opisa, a dinamičnija je od gotovo bilo kojeg modernog trilera.

Pisce, Krleža je napisao, treba cijeniti prema njihovim najvećim djelima. Balzac baš zato spada u najveće - jer ima nekolicinu besmrtnih djela. Ali najlakše je ispljuvati veličine.

(Mogu zamisliti lezilebovića kako pred ogledalom govori sam sebi - a jes me vidio, kak sam našamarao onog drkafuzera Balzaca na forumu, a? Sve sam im u lice rekao! Kak sam ja virtualno bitan! I moćan, dabome!)
Da, lebowski, kako te nije stid pljuvati po onom sta ti se ne svida?! Zar ti nije profesorica u skoli rekla da se to ne smije?!
Sudden Sid is online now  
Old 27.08.2003., 14:12   #48
Smile Avaaaaa!!!!

Ma to je bila (ocito lose srocena) opaska da je Soba za razbijanje (kao sto je to Ludjakinja protumacila) mnogo bolja knjiga od Crne kutije (meni osobno)...sorry ak sam kaj krivo rekla, nisam nis lose mislila.....


Da, sto se tice Millera.
Ima jedan divan film (radjen cini mi se po knjizi Anais Nin) o njemu, Henry and June se zove. Svakako preporucam.
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Old 27.08.2003., 14:52   #49
Re: Avaaaaa!!!!

Quote:
darin kaže:
Ma to je bila (ocito lose srocena) opaska da je Soba za razbijanje (kao sto je to Ludjakinja protumacila) mnogo bolja knjiga od Crne kutije (meni osobno)...sorry ak sam kaj krivo rekla, nisam nis lose mislila.....


Da, sto se tice Millera.
Ima jedan divan film (radjen cini mi se po knjizi Anais Nin) o njemu, Henry and June se zove. Svakako preporucam.
aha... ma i meni je bolja soba za razbijanje, na pola crne kutije sam poblesavila, nisam vise znala ni gdje sam ni sto citam... al sam ju ipak kupila... sto ces...

a sto se tice henry&june... naravno da imam snimljen film. i knjigu imam
__________________
I don't want to set the world on fire
I just want to start a flame in your heart
Ava Adore is offline  
Old 27.08.2003., 14:57   #50
Apropos tog filma: profesorica pov. umj. iz moje srednje napomenula mi je jednom prilikom kako je njena frendica zabrijala na Millera i otisla u Pariz, voziti se biciklom tragovima Millerovim...nekak heartwarming mi je to onda zazvucalo...
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Old 27.08.2003., 15:34   #51
Inace, postoji i film prema knjizi Mirni dani na Clichy-u.
Bio je cak i na HTV-u, ja gledo.
http://us.imdb.com/Title?0066407
__________________
Teško je pobjeći od gamadi.
lebowski is offline  
Old 27.08.2003., 17:26   #52
Quote:
Sudden Sid kaže:
Da, lebowski, kako te nije stid pljuvati po onom sta ti se ne svida?! Zar ti nije profesorica u skoli rekla da se to ne smije?!
To nije uopće to. Meni je smiješno da netko na osnovi jedne knjige sudi pisca - kužite li vi to (s.s. i lebowski)?

Da nacrtam - Balzac je napisao stotinjak knjiga - i onda netko pročita 1 (slovima - jednu) knjigu (Čiča Goriot) i prema toj knjizi sudi o vrijednosti autora. To je smiješno.

No, naravno, zaboravio sam kakvi se genijalni književni kritičari kriju na ovom forumu koje samo prevelika skromnost priječi da postanu Tenžera poslije Tenžere. Jasno mi je da je takvima jedna kniga dovoljno za stvaranje objektivnog i konačnog suda o piscu. Oprostite - eto ispravio sam se. Balzac sucks!
schmokljan is offline  
Old 27.08.2003., 17:28   #53
Quote:
Crow Jane kaže:
4. Tajni dnevnik Adriana Molea, sve nastavke, čisto zbog opće kulture
to jesam još u osnovnjaku (makar mi se čini da sam primjetila neka nova izdanja u knjižnici? )

evo, bar nešto..
misery- is offline  
Old 27.08.2003., 19:04   #54
Quote:
Crow Jane kaže:
Pri čitanju Sto godina samoće, ja sam si nacrtala obiteljsko stablo tih silnih Aurelijana Buendija čist da mogu pratit, i fakat to je jedna od knjigu koju bi svi morali pročitat
ja sam počela crtat stablo dok se nisam ufurala, onda sam od 50-te strane zaboravila jesti, piti i spavati dok je nisam pročitala. I plakala ko kišna godina.
to mi ni jedna knjiga nije napravila
__________________
To prove his love for her, he swam the deepest river, crossed the widest desert and climbed the highest mountain.She divorced him.
He was never home.
Sandra October is offline  
Old 27.08.2003., 19:11   #55
Quote:
Sandra October kaže:
...onda sam od 50-te strane zaboravila jesti, piti i spavati dok je nisam pročitala.
Tada su otprilike oni u knjizi počeli zaboravljat slične stvari. Pa su si pisali ceduljice na hranu da se to stavlja u usta i onda žvače ter proguta

Mora se i Hessea malo pročitat, Sidhartu na primjer. Nije veliko, a svi su to čitali...
shipka is offline  
Old 27.08.2003., 19:21   #56
Quote:
shipka kaže:
Tada su otprilike oni u knjizi počeli zaboravljat slične stvari. Pa su si pisali ceduljice na hranu da se to stavlja u usta i onda žvače ter proguta

Mora se i Hessea malo pročitat, Sidhartu na primjer. Nije veliko, a svi su to čitali...
agree, i sidharta ide u obaveznu literaturu
__________________
To prove his love for her, he swam the deepest river, crossed the widest desert and climbed the highest mountain.She divorced him.
He was never home.
Sandra October is offline  
Old 28.08.2003., 09:00   #57
Quote:
schmokljan kaže:
Da nacrtam - Balzac je napisao stotinjak knjiga - i onda netko pročita 1 (slovima - jednu) knjigu (Čiča Goriot) i prema toj knjizi sudi o vrijednosti autora. To je smiješno.
I opisao stotine ormara....
__________________
Teško je pobjeći od gamadi.
lebowski is offline  
Old 28.08.2003., 11:05   #58
Quote:
shipka kaže:
Tada su otprilike oni u knjizi počeli zaboravljat slične stvari. Pa su si pisali ceduljice na hranu da se to stavlja u usta i onda žvače ter proguta

Mora se i Hessea malo pročitat, Sidhartu na primjer. Nije veliko, a svi su to čitali...


Glasam za Demiana ispred Sidharte.
Crow Jane is offline  
Old 28.08.2003., 11:06   #59
Quote:
schmokljan kaže:
Da nacrtam - Balzac je napisao stotinjak knjiga - i onda netko pročita 1 (slovima - jednu) knjigu (Čiča Goriot) i prema toj knjizi sudi o vrijednosti autora. To je smiješno.
Hej - ako me nije uspio zainteresirati da procitam 20 stranica 1 knjige, zasto bi me zainteresirao da citam 100 knjiga? I zasto bih trebao skrivati svoje misljenje? Briga me jel Balzac neka jebena velicina ili nije. Zato sto je velicina ne znaci da sad svi moramo imati isto misljenje o njemu.
"We are Borg. We love Balzac. You shall be assimilated. Resistance is futile"
Sudden Sid is online now  
Old 28.08.2003., 11:56   #60
Quote:
Sudden Sid kaže:
Hej - ako me nije uspio zainteresirati da procitam 20 stranica 1 knjige, zasto bi me zainteresirao da citam 100 knjiga? I zasto bih trebao skrivati svoje misljenje? Briga me jel Balzac neka jebena velicina ili nije. Zato sto je velicina ne znaci da sad svi moramo imati isto misljenje o njemu.
"We are Borg. We love Balzac. You shall be assimilated. Resistance is futile"
Mislim da je Luđakinja pitala "koje bi knjige trebao pročitati onaj koga zanima književnost i tko ju želi upoznati - pa, eto, onaj koga zanima književnost i tko ju želi bolje upoznati svakako bi trebao pročitati Balzaca
verica is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:34.