Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2011., 12:24   #1
Savjetovalište za liječenje neplodnosti

Poštovani !
Koristim ovu priliku kako bih vam skrenula pozornost na sve rastući broj parova koji se suočavaju sa neplodnosti i mnogim poteškoćama uz isto.
Osobno sam prošla trnovit put do toliko željene trudnoće.
Tri godine (2005-2007) koliko je trajala moja borba za željenu trudnoću, potražila sam pomoć od drugih parova koji prolaze istu ili sličnu situaciju, no na žalost tu nailazim na problem koji je prisutan i danas.
Naime parovi suočeni s neplodnosti nemaju mjesto na kojem bi mogli dobiti
sve potrebne informacije ujedno i podršku u svezi neplodnosti, načinu liječenja te pravnim aspektima humane reprodukcije ( ovo o pravnim aspektima odnosi se na trenutni zakon jer parovi nisu upućeni zašto moraju prolaziti psihološka testiranja i pravno savjetovanje ).
Za sada se o problemu neplodnosti kao i o aktualnom zakonu govori i raspravlja pretežno na internetskim forumima koji svojim djelovanjem nisu u mogućnosti odgovoriti na kompleksne potrebe ciljane populacije bez podrške nadležnih institucija.
Želim vam ukazati na prijeku potrebu za osnivanjem savjetovališta za liječenje neplodnosti po uzoru na odjel za Humanu reprodukciju KBC-a Rijeka , no s naglaskom na psihološku pomoć nikako na testiranja kompetencije parova prije ulaska u postupke medicinski potpomognute oplodnje ( kao što to navode pacijenti ).
Osnivanjem savjetovališta za liječenje neplodnosti unutar odjela za humanu reprodukciju parovima bi se omogućio cjelovit pristup . Parovi bi na jednom mjestu mogli dobiti sve potrebne informacije , edukaciju te nadasve bitnu psihološku podršku prije, za vrijeme i nakon postupaka medicinski potpomognute oplodnje.
Neplodnim parovima nisu potrebni smajlići koji poskakuju ili plješću u postovima na forumima, neplodnim parovima je potrebno mjesto gdje će doći kada su tuzi i u očaju zbog neuspješnog postupka, zbog neostvarene želje za svojim djetetom ili same spoznaje da imaju problem sa ostvarivanjem trudnoće.
Mjesto na kojem će dobiti individualni pristup i pomoć da ostvare željenu trudnoću.
Kao što sam ranije napomenula i sama sam prošla trnovit put do svog toliko željenog sina i samo zahvaljujući stručnosti i požrtvovnosti Prim dr. Renata Baumana i njegovog tima koji mi je pružio veliku psihičku i moralnu
podršku i kojima sam neizmjerno zahvalna danas sam majka trogodišnjeg vragolana .
Zato vas ovim putem molim za razumijevanje i suradnju u realizaciji ovog nadasve hvale vrijednog projekta.
Dali bih ste bili ljubazni da mi dozvolite da gradskim čelnicima i članovima skiupštine predstavim ideju savjetovališta za liječenje neplodnosti ?

Napomena :
Ideja savjetovališta za neplodnost dobila je podršku ministarstva zdravstva , stručnjaka sa područja Humane reprodukcije te nekolicina pacijenata . Ideju savjetovališta jedino ne podržavaju udruge „ Roda „ „ Beta“ te pristaše istih .
anđel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2011., 13:14   #2
Evo kako je savjetovalište zamišljeno

SAVIJETOVALIŠTE ZA LIJEČENJE NEPLODNOSTI

STRUKTURA TIMA :
U strukturu savjetovališta za liječenje neplodnosti željeli bih smo uključiti stručnjake sa područja ;
1- (GINEKOLOG) humane reprodukcije
2- Pravnik obiteljskog prava
3- Psiholog koji se bavi psihologijom obitelji ( radi psihološke pomoći i podrške parovima u postupcima , za vrijeme i nakon postupaka )
Tim bi također sačinjavali i neplodni parovi koje smo predvidjeli u tri skupine :
1. POČETNICI ( dakle oni koji tek kreću u postupke ilil se po prvi puta susreću sa neplodnošću)
2. BORCI ( parovi koji su u postupcima )
3. RODITELJI ( parovi koji su zahvaljujući postupcima medicinski potpomognute oplodnje ostvarili roditeljstvo )

CILJEVI SAVIJETOVALIŠTA

Misija ili ciljevi savjetovališta je pružanje cjelovitog i individualnog pristupa osobama koji se susreću sa neplodnosti te medicinski potpomognutom oplodnjom kao jednom od opcija za ostvarivanje roditeljstva .
Osobe koji će dolaziti u savjetovalište imati će na raspolaganju psihološku podršku i potporu kroz cijeli tijek postupak , počevši od samog saznanja da se bore sa neplodnosti jer upravo to izaziva strah kod osoba posebno onih koji nemaju podršku okoline .
-Psihološka pomoć i podrška je prijeka potreba osobama (parovima) u postupcima medicinski potpomognute oplodnje s obzirom da se radio o osobama(parovima) koji su zbog same spoznaje za ne mogućnost ostvarivanja roditeljstva ranjiva skupina .
Svrha psihologa u timu je prvenstveno edukacija i pomoć osobama( parovima) u prevladavanju teškoća na koje nailaze kroz postupke medicinski potpomognute oplodnje . Psiholozi će imati ulogu osnaživanja parova u slučajevima kada parovi prolaze kroz krize u kojima jedan drugog optužuju za nastalu situaciju ( ovo je zamišljeno u vidu raznih radionica , grupnih diskusija )
- Pravna pomoć neplodnim parovima
Uloga pravnika obiteljskog prava u savjetovalištu je upoznavanje parova sa zakonskim odredbama koje se odnose na medicinski potpomognutu oplodnju što se više odnosi na slučajeve oplodnje doniranim spolnim stanicama , kao i o pravima djeteta začetog postupkom medicinski potpomognute oplodnje . Kao što posvojitelji imaju obvezu djetetu do sedme godine reći da je posvojeno i dati podatke ako imaju o biološkim roditeljima , tako i roditelji djece začete medicinski potpomognutom oplodnjom imaju dužnost isto tako djetetu u primjerenoj dobi objasniti kako je začeto .
Uloga Ginekologa - specijalista humane reprodukcije u timu je da parovima objasni što je medicinski potpomognuta oplodnja , objasni postupak kroz koji će proći ovisno o njihovoj dijagnozi .Uputi pacijente na lijekove koje će morati koristiti za postupke , kako koristiti pojedine lijekove jednom riječju da pacijente pripremi za sam čin postupka .
U tu svrhu će se koristiti razni tiskani materijali kao i video zapisi .
Uloga parova u timu je osnaživanje i podrška jedni drugih kroz razgovor razmjenu iskustava Zato smo ovu skupinu podijelili na tri dijela kao što je to gore navedeno , tako da svaka skupina pacijenata može svaka sa svojim iskustvom pomoći drugoj da što lakše i bezbolnije prođe put do željenog djeteta i ostvari kvalitetno roditeljstvo.

Kao jedna od bivših pacijentica koja se borila s neplodnosti na žalost bez ičije podrške osim MPO tima klinike u kojoj sam liječena, mišljenja sam da bi jedno takvo savjetovalište bilo od velike pomoći neplodnim parovima kao i našim MPO liječnicima , da što kvalitetnije rade svoj hvale vrijedan posao .
S obzirom da su naši MPO liječnici prezauzeti i preopterećeni da bi se posvetili svakom pacijentu ponaosob što je preduvjet za uspjeh postupcima medicinski potpomognute oplodnje Osnivanjem ovakve grupe unutar tima za medicinski potpomognutu oplodnju dovelo bi do daleko kvalitetnijeg rada i većih uspjeha .

Financiranje : S obzirom da smo ovaj projekt predvidjeli u sustavu državnog zdravstva za koje smo svjesni da je u krizi pilot projekt bi smo financirali donacijama većih tvrtki . Za te potrebe osnovala bih se zaklada koju smo nazvali „ POTPOMOGNUTOM DO DIJETETA“
anđel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:22.