Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2015., 01:04   #1
Koje predmete opća gimnazija ima otežane?

Pozdrav, mene zanima jedno vrlo jednostavno pitanje, koje je u naslovu.


Prirodoslovno-matematičke gimnazije imaju otežanu: Matematiku, Fiziku, Kemiju, Biologiju (Za biologiju nisam siguran, ako netko može potvrdit)

Jezične predpostavljam da imaju otežan Engleski, Hrvatski, Njemački a koliko sam upoznat oni uče 1 jezik više

Za klasičnu znam samo da oni imaju grčki (ako još nešto imaju otežano neka netko napiše)


E sad za opću nemam pojma, dali su one osnovne i najlakše gimnazije, a ove ostale su otežane verzije koje se obaziru na pojedinu predmete? Ili opća ima neke predmete otežane za koje ja ne znam?
livingRocks is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 11:06   #2
Opća ima sve podjednako. I nije da ove imaju otežane, nego stavljaju veći naglasak na te predmete, dok ovih drugih (tipa jezici u matematičkoj) ima manje, tako da je tjedna satnica svugdje podjednaka.
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 12:33   #3
Quote:
Rakkatakka kaže: Pogledaj post
Opća ima sve podjednako. I nije da ove imaju otežane, nego stavljaju veći naglasak na te predmete, dok ovih drugih (tipa jezici u matematičkoj) ima manje, tako da je tjedna satnica svugdje podjednaka.
Eto, ja idem u prirododoslovno mat. gimnaziju i mi imamo 3 sata fizike tjedno (frend iz opće ima 2 sata), bilo bi mi logično da mi imamo drukčiji udžbenik, tj. teže gradivo nego oni...

na udžbeniku iz matematike mi baš specifično piše da je ova knjiga za prirodoslovno-matematičke gimnazije, dali opće gimnazije smiju koristit ovakav udžbenik? Mislim da ne mogu, ali ne tvrdim da sam upravu...

Quote:
nego stavljaju veći naglasak na te predmete
pa zar veći naglasak ne znači ujedno i teži predmet?

I zar nije po nekom zakonu određeno koliko koji program srednje škole mora imat satnicu predmeta?
livingRocks is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 13:45   #4
Prirodoslovno-matematička gimnazija ima tjedno više sati matematike, fizike i informatike od ostalih, ali nema 2. strani jezik, a likovni i glazbeni ima samo prve 2 godine (ostale gimnazije imaju likovni i glazbeni sve 4 godine).

Jezična gimnazija ima najviše sati stranih jezika (2), ali najmanje sati matematike i zemljopisa.

Klasična gimnazija nema 2. strani jezik, ali se sve 4 godine uče latinski i grčki (ostale gimnazije imaju latinski samo prve 2 godine i to manje sati, a grčki nemaju uopće). Ima jednako sati matematike kao opća, a zemljopisa kao jezična gimnazija.

Opća gimnazija ima manje sati matematike od prirodoslovno-matematičke, ali više od jezične, jednak broj sati zemljopisa kao prirodoslovno-matematička i više od jezične i klasične. Ima najviše sati psihologije i povijesti.

Hrvatski jezik, kemiju, biologiju, tjelesni, vjeronauk/etiku... svi imaju jednako (s tim da je u nekim jezičnim gimnazijama moguće u 3. i 4. razredu umijesto fizike, kemije ili biologije izabrati još jedan strani jezik). Sve gimnazije imaju jednak ukupan tjedni broj sati (32 u 1. razredu, 33 kasnije).
I da - veći broj sati tjedno nekog predmeta = više gradiva => "teži" predmet.

To je ukratko to (ako se itko snalazi u ovom postu)
una_muchacha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 14:07   #5
Što se općih tiče, sve ti ovisi od škole do škole i o profesorima. Nema nekog pravila..... Ne znači da je neka matematička teža od opće
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 14:15   #6
Quote:
ali nema 2. strani jezik
Prirod-mat. gim. ima 2. strani jezik ali je izborni predmet.


Provjeravao sam malo po službenim stranicama gimnazija, i upravu si.
Jedino me začudila činjenica da prirodoslovno-mat gimnazije nemaju više sati kemije

Dali je moguće da prirodoslovno-mat gimnnazije imaju teže gradivo u udžbenicima, bez obzira na broj sati kemije tjedno?
livingRocks is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 14:32   #7
Quote:
livingRocks kaže: Pogledaj post
Prirod-mat. gim. ima 2. strani jezik ali je izborni predmet.
Istina, u prirodoslovno-matematičkim gimnazijama je moguće birati između 2. stranog jezika i pojačanog programa matematike i informatike.

Quote:
livingRocks kaže: Pogledaj post
Provjeravao sam malo po službenim stranicama gimnazija, i upravu si.
Jedino me začudila činjenica da prirodoslovno-mat gimnazije nemaju više sati kemije
Dali je moguće da prirodoslovno-mat gimnnazije imaju teže gradivo u udžbenicima, bez obzira na broj sati kemije tjedno?
Nije moguće. Jednak broj sati = isti udžbenik = isto gradivo.
una_muchacha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 14:56   #8
Dali je po ovome prirodoslovno-matematička gimnazija najzahtijevnija, tj. najteža?
livingRocks is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 15:38   #9
Mislim da je
xPlayer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 20:28   #10
Quote:
livingRocks kaže: Pogledaj post
Provjeravao sam malo po službenim stranicama gimnazija, i upravu si.
Jedino me začudila činjenica da prirodoslovno-mat gimnazije nemaju više sati kemije
Samo prirodoslovna gimnazija (u Prirodoslovnoj školi Vladimira Preloga mislim da je još uvijek jedina) ima više sati kemije, fizike i biologije (jer iz tih predmeta dodatno ima laboratorijske vježbe) i još geologiju, a manje zemljopisa, psihologije, likovnog, glazbenog.
Jesmo sad "riješili" sve gimnazijske programe? Prvašići ( ), što je s ovim novim, "strukovnim gimnazijama"?
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 21:35   #11
Quote:
una_muchacha kaže: Pogledaj post
Klasična gimnazija nema 2. strani jezik, ali se sve 4 godine uče latinski i grčki (ostale gimnazije imaju latinski samo prve 2 godine i to manje sati, a grčki nemaju uopće). Ima jednako sati matematike kao opća, a zemljopisa kao jezična gimnazija.
ovo nije točno, klasične gimnazije (barem ona u križanićevoj u zagrebu) imaju velik izbor stranih jezika i očekuje se da učenik uz prvi sluša i drugi strani jezik (barem 95% ih sluša i drugi strani jezik, prvi 3 sata tjedno, a drugi 2 sata tjedno... iako se kao fakultativni može uzeti i treći, npr. francuski, njemački, talijanski, španjolski, ruski, novogrčki, nizozemski, poljski).

program je inače vrlo sličan onome u općoj, no latinski i grčki slušaju se po 3 sata tjedno od 1. do 4. razreda (dok se inače latinski sluša 2 sata tjedno u 1. i 2. razredu).
pingvin erik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 22:36   #12
TL:DR

Napravit ću kratki popis u slučaju da neki budući srednjoškolac odluči upisati gimnaziju, a nije siguran koju.

Temelj na ovo će mi biti opća gimnazija, znači ako kažem da određena gimnazija ima "lakši" ili "teži" predmet odnosi se na program u općoj gimnaziji.

Opća gimnazija
Lakši predmeti: -
Teži predmeti: -

Jezična gimnazija
Lakši predmeti: Matematika, Povijest
Teži predmeti: 1. strani jezik, 2. strani jezik, Psihologija
Napomena: Povijest je lakša samo u zadnjem (4.) razredu zbog toga što opća gimnazija u zadnjoj godini dobiva +1 sat povijesti tjedno.
Također, opća gimnazija ima 2 sata tjedno informatike samo prvu godinu, nakon toga informatika postaje izborni predmet, jezična gimnazija ima informatiku samo 2. godinu.
PS. Drugi strani jezik je obavezan u jezičnoj.

Prirodoslovno-matematička gimnazija
Lakši predmeti: Socijologija, Povijest, Likovni i Glazbeni
Teži predmeti: Matematika, Informatika, Fizika
Napomena: Prirodoslovno-matematička ima 1 sat i likovnog i glazbenog samo prve dvije godine, dok opće gimnazije imaju 1 sat sve 4 godine.
Sa povijesti je ista stvar kao i kod jezične (opća dobiva +1 sat povijesti zadnju godinu)
Također, program omogućuje dodatna 2 izborna sata matematike ili informatike, a 2. strani jezik nije obavezan, već učenik može birat između drugih izbornih predmeta.
Mislim da je ovo jedina gimnazije u kojoj se učenika uči programirati (to se odvija na satu izborne informatike)

Klasične gimnazije
Lakši predmeti: Socijologija, Povijest, Geografija
Teži predmeti: Latinski, obavezan Grčki.
Napomena: Povijest opet zbog istog razloga. Klasične gimnazije gube tjedno 1 sat geografije u zadnje 2 godine.
Također, informatika je obavezna samo prve dvije godine, 1 sat tjedno. (U općoj informatika je samo prvi razred ali 2 sata tjedno)

Eto

Po meni prirodoslovno-matematičke gimnazije i dalje imaju najzahtjevniji program, zato jer se otežana matematika, fizika i informatika ne može uspoređivati sa otežanom povijesti, likovnim i glazbenim(lol) te sličnim predmetima.
Onaj koji želi studirat nešto vezano uz biologiju ili kemiju isti mu je kurac koju gimnaziju upiše, tu zaista sve ostaje na profesoru koji predaje. (iako će učeniku na maturi više značit znanje matematike iz prirodoslovno-matematičke gimnazije)
livingRocks is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 01:33   #13
Quote:
livingRocks kaže: Pogledaj post
Jezična gimnazija
Teži predmeti: Psihologija
Ne baš, jezična ima 2 sata tjedno u 3. razredu, a opća 1 sat u 2. i 3. razredu tako da ti dođe na isto.
Quote:
PS. Drugi strani jezik je obavezan u jezičnoj.
Obavezan je i u općoj

Quote:
Prirodoslovno-matematička gimnazija
Također, program omogućuje dodatna 2 izborna sata matematike ili informatike, a 2. strani jezik nije obavezan, već učenik može birat između drugih izbornih predmeta.
Ne u svim školama. U mojoj nije bilo moguće slušati dodatne satove matematike ili informatike kao ni birati bilo koji drugi izborni predmet osim drugog stranog jezika koji se učio isključivo na naprednoj razini.
Quote:
Mislim da je ovo jedina gimnazije u kojoj se učenika uči programirati (to se odvija na satu izborne informatike)
Vjerojatno ovisi o profesoru, ali uči se i u nekim općim gimnazijama. A u matematičkoj se to ne odvija na satu izborne informatike nego je u normalnom nastavnom programu.

Quote:
Po meni prirodoslovno-matematičke gimnazije i dalje imaju najzahtjevniji program, zato jer se otežana matematika, fizika i informatika ne može uspoređivati sa otežanom povijesti, likovnim i glazbenim(lol) te sličnim predmetima.
Za matematiku se slažem, ali fizika ovisi o školi jer su kod mene jezična, opća i matematička obrađivale isto gradivo i imale identične ispite iako je matematička imala jedan sat više (i oni su tu bili u prednosti jer su imali jedan sat više za uvježbavanje istog gradiva ko i ostali). Ali možda je to samo do moje škole di su svima predavali isti profesori koji nisu radili razliku između gimnazija pa su razlike na kraju bile jedino u znanju matematike i trećeg stranog jezika. Tako su neke generacije jezične imale težu fiziku od matematičke jer im se potrefio zahtjevniji profesor.
I nemoj podcjenjivat glazbeni, kod mene je to bio predmet koji je mnogima rušio prosjek i znalo se dogoditi da nitko u generaciji nije imao 5

P.S. Sociologija je, ne socijologija
__________________
Give yourself over to absolute pleasure.
Ginny B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 02:29   #14
Nisam znao da je obavezan u općoj, sorry!
Zašto profesori smiju to radit?
Npr ako profesor predaje fiziku u općoj, zašto on ne da učenicima propisani udžbenik već forsira udžbenik prilagođen većoj satnici...
livingRocks is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 03:55   #15
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Samo prirodoslovna gimnazija (u Prirodoslovnoj školi Vladimira Preloga mislim da je još uvijek jedina) ima više sati kemije, fizike i biologije (jer iz tih predmeta dodatno ima laboratorijske vježbe) i još geologiju, a manje zemljopisa, psihologije, likovnog, glazbenog.
Jesmo sad "riješili" sve gimnazijske programe? Prvašići ( ), što je s ovim novim, "strukovnim gimnazijama"?
nije jedina, i prirodoslovna gimnazija u VŽ ima isto to
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 12:01   #16
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
nije jedina, i prirodoslovna gimnazija u VŽ ima isto to
Super, hvala na inf! To je onda već dovoljno da se uvrsti u popis vrsta gimnazija
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 15:40   #17
Quote:
livingRocks kaže: Pogledaj post
Zašto profesori smiju to radit?
Npr ako profesor predaje fiziku u općoj, zašto on ne da učenicima propisani udžbenik već forsira udžbenik prilagođen većoj satnici...
Ali nema posebno propisanih i prilagođenih udžbenika, za sve gimnazije su isti. Imam doma 3 vrste udžbenika iz fizike, na svima piše da su za gimnaziju (nije precizirano koju). Ni u popisu propisanih udžbenika od strane ministarstva nisu odvojeni kao što je to slučaj s matematikom.
__________________
Give yourself over to absolute pleasure.
Ginny B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 17:21   #18
Quote:
Ginny B. kaže: Pogledaj post
Ali nema posebno propisanih i prilagođenih udžbenika, za sve gimnazije su isti. Imam doma 3 vrste udžbenika iz fizike, na svima piše da su za gimnaziju (nije precizirano koju). Ni u popisu propisanih udžbenika od strane ministarstva nisu odvojeni kao što je to slučaj s matematikom.
Ovo mi je doista glupo!! Trebao bi biti plan i program za sve vrste gimnazija i da ih svi moraju pratit! tako bi bilo korektno prema svim učenicima.
livingRocks is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 17:47   #19
Quote:
livingRocks kaže: Pogledaj post
Ovo mi je doista glupo!! Trebao bi biti plan i program za sve vrste gimnazija i da ih svi moraju pratit! tako bi bilo korektno prema svim učenicima.

iz fizike postoji a i b inacica udzbenika

http://www.neodidacta.com/WWW_Fizika...ika_gimnazije/
http://www.skolskaknjiga.hr/hrv/page...20509&act=more


mislim da je jedna za program s 3 sata fizike tjedno (prirodoslovno-matematicka i prirodoslovna gimnazija), a drua za program s 2 sata fizike tjedno, ali nisam sigurna koliko se to postuje

ili vecina koristi LAborov i Paarov udzebina, ali vjerovatno ne obrade svo gradivo koje je oznaceno kao izborno
Rhaego is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 18:48   #20
Joj da, skroz sam zaboravila na tu podjelu na A i B inačicu.

A bi trebao biti program za 3 sata fizike, a B primarno za 2, ali s predloženim dodatnim temama za gradivo trećeg razreda za matematičku gimnaziju i ostavljeno je na izbor profesorima i školama po kojem će raditi. Kod mene su svi jednako radili po B inačici i svi su obrađivali većinu dodatnih tema.
__________________
Give yourself over to absolute pleasure.
Ginny B. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:33.