Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2008., 17:01   #3021
Quote:
Sunny Flower kaže: Pogledaj post
Ok, nakon zadnjeg tretiranja jos nisam napravila test...Ono sto me muci je zasto ju je koristio unutra kada na stranicama aldare pise da se koristi samo vani?!
čovjek je doktor, a preporuke su za neprofesionalce... zanimat će me jako rezultati nakon aldare, čovjek ti je dao pravu stvar. ne brini niš
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Old 04.04.2008., 17:40   #3022
"Preinvazivna faza bolesti manifestira se kao skvamozna intraepitelijalna lezija (SIL).
Ona može biti lakšeg stupnja (low-grade,LSIL), ili težeg stupnja (high-grade, HSIL). LSIL se još naziva cervikalna intraepitelijalna neoplazija 1. stupnja (CIN 1), dok HSIL uključuje cervikalnu intraepitelijalnu neoplaziju 2. stupnja (CIN 2) i 3. stupnja (CIN 3).
U grupi SIL-a u 75-89% slučajeva dolazi do spontane regresije ili nenapredovanja bolesti.
Spontana regresija u jednoj godini je oko 60% za LSIL i 38% za HSIL .
U 11 do 25% slučajeva bolest napreduje, a oko 1% svih slučajeva SIL progredira u invazivni karcinom
Jedan od nedostataka Papa testa je da nemože izdvojiti žene koje imaju lake citološke abnormalnosti uz visok rizik nastanka cervikalnog karcinoma.
Uobičajeno, 5-10% skriniranih žena ima LSIL.
HPV genotipizacijom se u toj grupi nađe 20-30%inficiranih HPV virusom visokog rizika (HR HPV) i 42% njih če razviti HSIL u 3 godine
.
U LSIL HPV negativnih žena neče nastati invazivna bolest tijekom najmanje 5 godina
HPV 16 uzrokuje oko 50%, a HPV 16 i 18 oko 70% svih cervikalnih
karcinoma.
U žena između 18. i 24. godine života inficirano je visokorizičnim HPV između 8 i 12%, dok je nakon 35. godine života inficirano 2 do 5%."

Iskustva ginekologa pokazuju da CIN-I u 26% bolesnica s HPV tipom 16 napreduje u CIN-III u razdoblju od 18 mjeseci.
Oduzmi god dana od zadnjeg papa testa i pitanje je li bio taj zadnji lažno dobar i već si u gabuli s vremenom.
Zato su bitni brisevi ( da se da adekvatan lijek ako ima još kakve gamadi) pa kolposkopija ( jer nemaju sve žene, cure s cin I iste promjene na cervix-u i rodnici i endometriju pa se ne može generalizirati i tvrditi da se sigurno povlači cin ako se malo više pazi na prehranu ) i još bitnija biopsija ( da se ustanovi točna težina promjena)

Premazuje se citotoksičnim sredstvima (podofilotoksin, podofilin,5-fluorouracil) a to ovisi o procjeni ginekologa
plavka is offline  
Old 04.04.2008., 18:12   #3023
hej draga , odlicna info
Suey is offline  
Old 04.04.2008., 18:52   #3024
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
djevojke s 20 godina vec idu na konizaciju - i sto ako se nakon toga opet zaraze? sto ce im uklanjat kad je konus vec izrezan? sto ce biti za 10 godina? pa svi ce biti zarazeni? sto to dugorocno znaci za ljudski rod? sto uciniti jer radi se o neizljecivom virusu?
Pocet cemo umjesto ljubavi voditi rat...

Ma cijepit cemo se, srecom postoji cijepivo protiv toga, samo treba doci u fazu da je test negativan, jer test ne djeluje protiv onog virusa kojim smo vec zarazene..
Jos jedno pitanje: ima li neki carobni lijek protiv stresa? Moj doc mi je preporucio beta glucan, koji je kod nas vise od 100 eura, i nista mi ne pomaze..
Sunny Flower is offline  
Old 04.04.2008., 20:05   #3025
Quote:
Sunny Flower kaže: Pogledaj post
Pocet cemo umjesto ljubavi voditi rat...

Ma cijepit cemo se, srecom postoji cijepivo protiv toga, samo treba doci u fazu da je test negativan, jer test ne djeluje protiv onog virusa kojim smo vec zarazene..
Jos jedno pitanje: ima li neki carobni lijek protiv stresa? Moj doc mi je preporucio beta glucan, koji je kod nas vise od 100 eura, i nista mi ne pomaze..
ali, cijepivo i nije bas svima dostupno zbog cijene, nije trajno - izgleda da traje oko 3 godine, a u nekim slucajevima je uzrokovalo i smrt.

a i premalo je podizanja svijesti o hpv-u i njegovim posljedicama, nazalost.


ima, promjena sredine ili okolnosti koje su uzrok stresu
Suey is offline  
Old 04.04.2008., 20:21   #3026
Unhappy

[QUOTE=Suey;13408118]ali, cijepivo i nije bas svima dostupno zbog cijene, nije trajno - izgleda da traje oko 3 godine, a u nekim slucajevima je uzrokovalo i smrt.

pa kolika mu je cijena?! sad mi kazi da je 10,000 pa cu se onesvijestiti. vec sada mi na (ne)odrzavanje zdravlja ide vise od 3,000 kuna...
Sunny Flower is offline  
Old 05.04.2008., 10:37   #3027
Cijena cjepiva je oko 3000 kn. I ako je netko već zaražen tipovima 6, 11, 16, 18, cjepivo ne djeluje.
blues_cat is offline  
Old 05.04.2008., 16:16   #3028
Quote:
Sunny Flower kaže: Pogledaj post
Meni sada nije nista jasno. Pretpostavljam da ti je ovo o cemu pricas rekao doktor (ako nisi sama ginekolog). Medjutim moj ginekolog je rekao da se CIN LIJECI premazivanjem, kao i HPV, i on tvrdi da mu se 95% pacjentica izlijeci premazivanjem (ja, na zalost nisam medju njima). Isto tako, ne predlaze nikakve agresivne metode (lletz ili konizaciju), jer tvrdi da moze doci do trajnog ostecenja tkiva....e sad...nis ne kuzim...ispada da koliko doktora toliko misljenja...
Kod koga je moguce napraviti lletz, ili konizaciju, a da posljedice nisu fatalne?
Pa gle, odmah ti mora biti čudno što i ti nisi među tih 95%... Ovisi koji je CIN. -ako imaš CIN I ili II, pokušaj s drugim metodama (ima neko "zaleđivanje" ili nešto slično, laser, a može i premazivanje... ali mislim da se na CIN III ne isplati igrati ni čekati...
Ne znam o kakvom to oštećenju tkiva kaže tvoj doktor, naravno da će oštetiti tkivo kad izrezuje dio grlića, ali to zaraste... kad je lletz u pitanju. Kod klasične konizacije se rana šiva, jedino je trudnoća nešto rizičnija...
I da... koliko doktora, toliko mišljenja, to je stvarno istina, na žalost...
tessaa is offline  
Old 05.04.2008., 16:20   #3029
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
premazivanjem cime?


pa nema fatalnih posljedica kod konizacije, to je lagan zahvat. fatalne su posljedice nelijecenja, odnosno, ako zapostavis dijagnozu i razvije se invazivni karcinom


a cin-ovi koji se povlace najvjerojatnije i nisu uzrokovani hpv-om, ili barem ne onim tipovima koji su najagresivniji (16,18,31,33)
Eto, ja opet ovdje imam neke druge informacije - npr. da ako CIN nije posljedica HPV infekcije, da je agresivniji...
pa ti sad misli...

za one koji "žele znati više" preporučam www.zdravljeizivot.com - forum - pitajte doktora (dr. Radončić daje brze i dobre informacije )
tessaa is offline  
Old 05.04.2008., 18:52   #3030
Quote:
tessaa kaže: Pogledaj post
Pa gle, odmah ti mora biti čudno što i ti nisi među tih 95%... Ovisi koji je CIN. -ako imaš CIN I ili II, pokušaj s drugim metodama (ima neko "zaleđivanje" ili nešto slično, laser, a može i premazivanje... ali mislim da se na CIN III ne isplati igrati ni čekati...
Ne znam o kakvom to oštećenju tkiva kaže tvoj doktor, naravno da će oštetiti tkivo kad izrezuje dio grlića, ali to zaraste... kad je lletz u pitanju. Kod klasične konizacije se rana šiva, jedino je trudnoća nešto rizičnija...
I da... koliko doktora, toliko mišljenja, to je stvarno istina, na žalost...
Potpisujem tvoj post, ja sada nakon klasične konizacije imam strah od sexa, jer kondom nije sigurna zaštita, ima ako me iskreno voli da mi donese nalaz da je negativan na HPV nemoram ni reći da nisam imala sexulne odnose nakon konizacije, ali bar spavam mirno
btw nana25, ciara88, vjerujem da su vam konizacije dobro prošle, čekamo referiranje na forumu cure mislim na vas, držim fige, idemo dalje!namig
mariza is offline  
Old 05.04.2008., 20:22   #3031
Quote:
mariza kaže: Pogledaj post
tako da mi nikako nije jasno neko tko ima takve probleme da samo sibomana po forumu, nego čitam vas dalje, zed ne obaćaj mi se više , po meni samo zbunjuješ cure,a beskrajno si dosadan, samo mi žene znamo što prolazimo
Potpisujem!!!
Aviss is offline  
Old 05.04.2008., 20:56   #3032
zed,
ajde siđi s topica
da se povijest ne ponovi
polly is offline  
Old 06.04.2008., 11:16   #3033
CURE KOJE IMAJU CIN-IMAJU I HPV,ALI MOGU IMATI I HPV BEZ IKAKVIH SIMPTOMA I UREDNOG PAPA TESTA A MOGU IMATI I SAMO KONDILOME TJ.BRADAVICE A DA JE PAPA TEST UREDAN
valneahana is offline  
Old 06.04.2008., 12:11   #3034
šokirana

želim reći kako sam šokirana svime što tu piše jer su pola toga neistine i neznanje.ja sam med.sestra koja radi u ginekološkoj ordinaciji i šokiralo me šta sve tu piše.kao prvo HPV uzrukuje virus a virusi su neizlječivi,kad se jednom zaraziš virusom on ostaje u tvom tijelu i izbija kad imunitet oslabi,tako je i kod HPV-a,ako vam je doktor davao kakvu terapiju on je tom terapijom liječio oštećenja koja je uzrukovao HPV,a nije liječio sam HPV.Postoje stotine tipova HPV-a,a dijele se na one visokog i niskog rizika.Oni niskog rizika se neće pokazati na papa testu i nemoraju biti nikakvi simptomi da vi posumnjate na HPV,isto tako tipovi niskog rizika najčešće ne uzrukuju promjene na grliću maternice u smislu CIN-ova,jedino što HPV niskog rizika može izazvati su bradavice tj. kondilomi koji se mogu pojaviti unutar vagine,na ulazu u vaginu,na prostoru između vagine i rektuma te čak i po preponama,isto tako se mogu prijenjeti na ruke,u usta putem oralnog sexa,te na dijete putem poroda,moram naglasiti da su svi ti prijenosi jako rijetki(u Hrvatskoj moj doktor s kojim radim zna za samo jedan prijenos s majke na dijete.)Tipizacija HPV-a koja se radi da bi se vidio koji tip HPV-a imate tj. dali imate HPV niskog ili visokog rizika pokazuje samo prisutnost visokorizičnih,ako imate niskorizični to se na ovom testu neće vidjeti isto kao i na papa testu,znači kad se napravi papa test,tipizacija i sve je u redu a bradavice su prisutne imate HPV niskog rizika.Visokorizični HPV isto može uzrukovati bradavice ali uzrukuje promjene na papa testu u obliku CIN-ova ili karcinoma te tipizacija točno pokaže tip visokorizičnog HPV-a.Isto tako se radi kolposkopija s biopsijom gdje se uzima komadić oštećenog tkiva i šalje na analizu da se točno odredi koji je CIN.Šta se tiče cijepljenja,stoji oko 3000 kn i mogu se cijepiti i one cure koje imaju HPV samo što onda ih to cjepivo neće štititi protiv tog tipa kojeg imate već će štititi protiv ostalih tipova.Ako je prisutan HPV niskog rizika sa bradavicama njih možete otkloniti premazivanjem raznim sredstvima,spaljivanjem,laserom,kiruškim odstranjivanjem ali se one mogu opet pojaviti tako da ni ove metode nisu trajno rješenje.preporučam podizanje imuniteta jer se onda bradavice povlače,CIN-ovi se mogu smanjiti a virus će mirovati u vašem tijelu te ako opet padne imunitet može izbiti van.i sama imam HPV i koristila sam kapsule od folne kiseline(vrsta B vitamina),kapsule od brokule(jača imunitet,djeluje antikancerogeno i antioksidativno),vitamin C sa ehinaceom(jača imunitet,antioksidans) te immunity booster(to su vitamini i minerali te sadrži beta 1,3 glucan koji djeluje na kronične upale,hpv,herpes,gljivice,bakterije ,preporuča se kod karcinoma i tumora te kemoterapije te može smanjiti stupanj CIN-a.)eto toliko od mene,meni su te tablete pomogle,bradavica tj. kondiloma više nema.ove teblete prethodno napisane su sve od twinlaba.

Zadnje uređivanje valneahana : 06.04.2008. at 15:15.
valneahana is offline  
Old 06.04.2008., 17:50   #3035
[QUOTE=valneahana;13475210]
Quote:
želim reći kako sam šokirana svime što tu piše jer su pola toga neistine i neznanje.ja sam med.sestra koja radi u ginekološkoj ordinaciji i šokiralo me šta sve tu piše.kao prvo HPV uzrukuje virus a virusi su neizlječivi,
prije neki mjesec slusala sam emisiju gdje strucnjak za HPV je izjavio da ako se dugo nosi jedan HPV moguce je da organizam stvori zastitu protiv njega, t.j. da se izljeci. problem nastaje ako se organizam zarazi opet drugim HPV-om, promijenom partnera, pa opet mora da se bori.



Quote:
Oni niskog rizika se neće pokazati na papa testu

grijesno. moj niskorizicni HPV 11 se pokazao na papa testu, odnosno bilo je pokazano prisustvo HPV-a, a sa tipizacijom se utvrdio koji je virus.



Quote:
...isto tako se mogu prijenjeti na ruke,u usta putem oralnog sexa,te na dijete putem poroda,moram naglasiti da su svi ti prijenosi jako rijetki(u Hrvatskoj moj doktor s kojim radim zna za samo jedan prijenos s majke na dijete.)

za ovo sam isto citala na internetu, pa sam pricala s ginekologom prije poroda da se bojim poroditi se prirodnim putem kako ne bi zarazila svoju bebicu. i onda mi je ginekolog tvrdio da je to nemoguce, da svasta pise na internetu......al vidis ja opet vjerujem da je ovo i te kako moguce.
dersu is offline  
Old 06.04.2008., 19:31   #3036
www.zdravljeizivot. com - forum-pitajte doktora

evo jednog odgovora:

Re: kontrolni Papa test
--------------------------------------------------------------------------------

Kod liječenja displazija, odnosno CIN-a III, mi zapravo ne liječimo HPV infekciju, negu njezinu posljedicu, a to je intraepitelna neoplazija. Naime, intraepitelna neoplazija može prijeći u karcinom i nju treba odstraniti. Dakle, najvažnije je da na PAPA testu nema znakova koji ukazuju na intraepitelnu lezije. Ukoliko na epitelu postoje promjene povezane s HPV-om (radi se stručno rečeno o benignim koilocitima), to je samo informacija koju dalje treba pratiti. Za taj nalaz ne postoji nikakvo posebno liječenje (on niti nije patološki). Viruse danas ne možemo liječiti antibioticima, takvo što ne postoji. Potrebna je dakle samo redovita kontrola i moja je preporuka da je učinite za oko 4 mjeseca (prvilh godinu dana nakon učinjene konizacije PAPA treba kontrolirati svakih 4 mjeseca). Kolika je vjerojatnost da se ponovno pojave znaci displazije, odnosno poremećaja, ne može kazati nitko! Također, ne mogu kazati nikakav siguran način da to spriječite. Kako ćete pobjeći od stresa ne može kazati nitko, a tako niti ja. Dakle, ostaje samo redovita kontrola, a daljnji postupak će ovisiti o kontrolnim nalazima.

____________________________
dr. Darko Husar
tessaa is offline  
Old 06.04.2008., 19:32   #3037
još jedan...

Re: konizacija
--------------------------------------------------------------------------------

Ukoliko bi se histološki, nakon učinjene biopsije, potvrdila dijagnoza CIN-a II odnosno III, tada je konizacija jedino liječenje. Nema medikamentoznog postupka koji bi odstranio dokazani poremećaj. Nije potrebno raditi serotipizaciju HPV-a. Infekcija HPV-om je vjerojatno pokrenula cijeli poremećaj, kao što je to praktično uvijek, no kada liječimo CIN, odnosno kada ga ostranjeujemo, mi ne liječimo infekciju HPV-om, već odstranjujemo poremećaj koji će, ukoliko se ne zaustavi, potencijalo postati maligan, odnosno zloćudan (on to može, ali i ne mora). Nakon odstranjivanja CIN-a vrlo često organizam savladava znakove infekcije HPV-om odnosno postiže imunitet na serotip virusa koji je proces uzrokovao. Mi organizmu pri tome pomažemo odstranivši većinu tkiva u kojem je virus bio prisutan. Kada kažete da bi bilo dobro raditi na podizanju imuniteta to je teoretski točno, samo je problem što danas ne raspolažemo terapijskim postupkom koji bi to pouzdano i sa sigurnošću mogao učiniti. Dakle, sva sredstva koje ste nabrojali možete isprobati, ali nema garancija da će bilo koje od njih i djelovati. Ukoliko se konizacija uredno učini to bi dosta najvjerojatnije i bio kraj procesa. Nakon zahvata, nakon oko 3 mjeseca, treba provjeriti da li je kontrolni nalaz PAPA uredan (što bi bilo za očekivati). U sljedeće dvije godine nakon učinjenog zahvata treba nalaz PAPA češće kontrolirati, svakih 4-6 mjeseci. Ukoliko su nalazi PAPA dvije godine nakon zahvata uredni, tada proces smatramo saniranim. Ako se nakon takvog urednog nalaza, nakon tog perioda od dvije godine, ponovno pojavi patološki nalaz PAPA, tada to smatramo novim procesom koji sa prethotnim nema nikakve veze.

____________________________
dr. Darko Husar
tessaa is offline  
Old 06.04.2008., 19:37   #3038
Virusne infekcije se ne liječe, liječe se samo simptomi. Prehlada, vodene kozice, herpes... liječite samo i jedino simptome, a imunitet uradi ostalo... u pravilu na virusne infekcije se stvara imunitet, ali problem su mutacije virusa... ima preko 160 tipova virusa HPV-a, što mislite kako su nastali??
tessaa is offline  
Old 06.04.2008., 19:43   #3039
I još nešto, jer ne mogu odoljeti
Sa ili bez pomoći sa strane, naš imunitet je dovoljno sposoban da se bori protiv bolesti. Bildanje imuniteta je dobar marketing za brojne lijekove, ali time jedino pomažete farmaceutsku industriju. No dobro je s psihološkog aspekta povremeno koristiti neki pripravak za imunitet, ali ne treba pretjerivati i npr. koristiti više preparata istodobno jer rezultata neće biti, a tu se često griješi. Stres je najveći neprijatelj imuniteta. Na žalost ne možemo ga izbjeći, nego ga treba naučiti smanjiti: vježbanje, prehrana i dovoljno sna, i pokušati se manje nervirati i izbjegavati situacije koje nas nerviraju... naći svoje načine kako se suočiti sa stresom, uživati u malim stvarima, naći si svoje oaze za punjenje baterija...
tessaa is offline  
Old 06.04.2008., 19:52   #3040
[QUOTE=dersu;13479025]
Quote:
valneahana kaže: Pogledaj post

prije neki mjesec slusala sam emisiju gdje strucnjak za HPV je izjavio da ako se dugo nosi jedan HPV moguce je da organizam stvori zastitu protiv njega, t.j. da se izljeci. problem nastaje ako se organizam zarazi opet drugim HPV-om, promijenom partnera, pa opet mora da se bori.

Točno.
I još nešto - konizacijom ili lletz-om se uništava tkivo u kojem je i virus HPV-a... HPV je virus koji se najbolje osjeća na grliću maternice - i virus ne može živjeti izvan stanice/tkiva... ako se fizički odstrani tkivo("rezanjem", "paljenjem" - a to je konizacija ili lletz!), odstranjuje se i virus. NIje istina da on - u tom slučaju daklel! -zauvijek ostaje u organizmu. Nakon lletz-a se preporuča HPV DNK tipizacija koja će pokazati da li virusa ima ili nema... ja sam imala HPV high risk, ali nakon lletz-a DNK nalaz je bio negativan!
tessaa is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:09.