Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2008., 12:58   #1
Razvod, bračna stečevina - Q&A

Molila bih savjet od vas koji ste upuceni da mi neko odgovori, radi se o tome da sam u postupku prodaje stana koji sam prije braka kupila i na meni je vlasnistvo 1/1. Muz i ja pravimo zajednicku obiteljsku kucu i u nju bismo ulozili i sredstva od prodaje mog stana a muz bi bio vlasnik dijela te kuce, drugi dio je njegovog brata.
Interesira me, na sve covjek mora misliti ali nedaj boze u slucaju razvoda braka, kada bi doslo do podjele bracne stecevine, da li i ja raspolazem dijelom zajednicke imovine i da li je na uvid dovoljno sacuvati i primjerak ovog vlasnickog lista za stan kojeg posjedujem kako bih dokazala da sam i ja imala ucesca u pravljenju objekta ili tu jos treba i dokaz od racuna i prijenosa novaca???

Molim za savjet i hvala najljepsa.
 
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 14:07   #2
Quote:
VonTi6 kaže: Pogledaj post
Muz i ja pravimo zajednicku obiteljsku kucu i u nju bismo ulozili i sredstva od prodaje mog stana a muz bi bio vlasnik dijela te kuce, drugi dio je njegovog brata.
A zašto samo on, kada kažete da gradite zajedničku obiteljsku kuću, makar i u 1/2.
__________________
Ako je znanje moć, bar znam zašto sam nemoćan.
fooreest is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 18:35   #3
Quote:
VonTi6 kaže: Pogledaj post
Muz i ja pravimo zajednicku obiteljsku kucu i u nju bismo ulozili i sredstva od prodaje mog stana a muz bi bio vlasnik dijela te kuce, drugi dio je njegovog brata.
Ovaj dio mi nije baš jasan, valjda si se krivo izrazila, pa pojasni želje/planove oko vlasništvo te nove kuće.
Ako bi se dogodilo da ta nova kuća bude pola na supruga a pola na brata, nikakvi računi ni izvodi ti neće pomoći slučaju razvoda.
Stan je trenutno tvoje vlasništvo, i kad ga prepišeš na supruga (ili s lovom od prodaje kupiš nešto), to postaje njegovo vlasništvo a ne bračna stečevina, dakle ne dijeli se u slučaju razvoda.
Bilo bi dobro da pojasniš je li to kuća koja je već djelomično završena, nadogradnja, koliko suprug sudjeluje u gradnji (novčano), sudjeluje li samo svojom plaćom ili nekom lovom od prije, uloga brata i sl.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 19:44   #4
Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
Ovaj dio mi nije baš jasan, valjda si se krivo izrazila, pa pojasni želje/planove oko vlasništvo te nove kuće.
Ako bi se dogodilo da ta nova kuća bude pola na supruga a pola na brata, nikakvi računi ni izvodi ti neće pomoći slučaju razvoda.
Stan je trenutno tvoje vlasništvo, i kad ga prepišeš na supruga (ili s lovom od prodaje kupiš nešto), to postaje njegovo vlasništvo a ne bračna stečevina, dakle ne dijeli se u slučaju razvoda.
Bilo bi dobro da pojasniš je li to kuća koja je već djelomično završena, nadogradnja, koliko suprug sudjeluje u gradnji (novčano), sudjeluje li samo svojom plaćom ili nekom lovom od prije, uloga brata i sl.

Hvala na zelji da pomognes...u sustini me najvise interesiralo da li u slucaju razvoda, zena ima pravo na 1/2 imovine koja je u ovom slucaju obiteljska kuca gradjena za vrijeme braka cula sam puno prica kao da cak i ako se vodi na jednog od supruznika imovina stecena u braku se smatra zajednickom i dijeli se na pola.Mozda je ipak najbolje posavjetovati se sa nekim advokatom....U svakom slucaju puno hvala.
 
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 22:05   #5
Quote:
VonTi6 kaže: Pogledaj post
Hvala na zelji da pomognes...u sustini me najvise interesiralo da li u slucaju razvoda, zena ima pravo na 1/2 imovine koja je u ovom slucaju obiteljska kuca gradjena za vrijeme braka cula sam puno prica kao da cak i ako se vodi na jednog od supruznika imovina stecena u braku se smatra zajednickom i dijeli se na pola.Mozda je ipak najbolje posavjetovati se sa nekim advokatom....U svakom slucaju puno hvala.
Da ne kompliciram previše evo ti Obiteljski zakon;

1. Bračna stečevina i vlastita imovina

Članak 248.

Bračna stečevina je imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine.

Članak 249.

(1) Bračni drugovi su u jednakim dijelovima suvlasnici u bračnoj stečevini, ako nisu drukčije ugovorili.


Članak 252.

Dobitak od igara na sreću bračna je stečevina.

Članak 253.

(1) Imovina koju bračni drug ima u trenutku sklapanja braka, ostaje njegova vlastita imovina.

(2) Vlastita imovina je i imovina koju je bračni drug stekao tijekom bračne zajednice na pravnom temelju različitom od navedenoga u članku 248. ovoga Zakona (nasljeđivanje, darovanje i sl.).


Tako da ako je kuća sagrađena za vrijeme braka (tj bračne zajednice jer to nisu isti pojmnovi) novcem koji je jedan od supružnika imao prije sklapanja braka, ta kuća je njegova, osim ako je ne prepiše na bračnog druga.
U tvom primjeru to izgleda otprilike ovako; imaš stan, prodaš ga i dobiješ novce. Tvoji su i ničiji drugi. Sagradiš kuću i upišete se ti i muž, svatko po pola. Ti si njemu zapravo darovala pola te kuće, tj tog novca. A kako se imovina stečena darovanjem smatra vlastitom imovinom (neovisno u tome tko koga daruje), u slučaju razvoda, ona se ne dijeli. Nadam se da je malo jasnije.
A sad se dogovori s mužem i njegovim bratom kako to sve skupa želite urediti, otiđi do nekog odvjetnika, ne žali novca kojeg ćeš mu dati i mirno spavaj da ti se ne bi dogodilo kao jednoj; roditelji joj kupili stan, nakon udaje prepisala ga je na muža (iz velike ljubavi, znaš ono, ipak je on muško, razumije se bolje od mene u te stvari), nakon par godina su se razveli i dobila je nogom u guzicu iz tog stana. Preozbiljne stvari su to, milijuni kuna, da bi ih prepustila stihiji i tome hoće li tebi ili mužu past na pamet razvod za godinu ili 20. Riješiš to jednom zauvijek, šta košta to se i plati i onda mirno spavaš.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2008., 13:10   #6
Quote:
VonTi6 kaže: Pogledaj post
...u sustini me najvise interesiralo da li u slucaju razvoda, zena ima pravo na 1/2 imovine koja je u ovom slucaju obiteljska kuca gradjena za vrijeme braka cula sam puno prica kao da cak i ako se vodi na jednog od supruznika imovina stecena u braku se smatra zajednickom i dijeli se na pola.
da, izgrađena i kupljena (nasljedstva recimo ne)
a u vašem slučaju će to biti taj dio kuće koji će glasiti na tvog muža
ja osobno ne bi ulazila u nikakve kompe sa rodbinom, nikad ne znaš što nosi vrijeme a imovinu u kojoj je i netko treći je jako teško podijeliti

financirati se možete i iz kredita, a najam stana neka vam isplaćuje ratu
ja bi recimo tako
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 20:00   #7
podjela imovine nakon razvoda

trebam malu pravnu pomoć

situacija je ovakva:
nakon rastave braka bivši supružnici odlučili su se na podjelu zajedničke imovine koja je stečena u braku.
i zapeli su odmah na početku...

naime, muž je još prije braka dobio od svog oca u nasljedstvo jedan teren, kojeg je onda u braku prodao i kupio jedan novi, u koji su potom oboje, sad već bivših supružnika, ulagali. e sad. žena kaže da je fer da to dijele 50:50, no muž se ne slaže. on kaže da onaj dio s kojim je on i ulazio u to (a to je daleko veći dio nego što su kasnije zajednički, u braku uložili), ne ide na podjelu, već samo onaj dio koji je naknadno, dakle, u braku stečen.

tko je u pravu, odnosno, u krivu?

tnx
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 00:12   #8
bracna stecevina komplicirana situacija

Molim pomoc. Ja i supruga smo pred razvodom, ali imamo problem oko podjele imovine.Radi se o stanu koji je djelom kupljen stambenim kreditom na 30g., a ostatak gotovinom.Da pojasnim gotovinom je placeno 45000kn od cega su moji roditelji meni dali 37500kn uplatom na moj racun a ostalih 7500kn smo zajedno ustedili,a ostatak od 330000kn je kredit koji je do sada otplacen 6000kn.Kredit se placa trajnim nalogom na moj tekuci racun.U uredenje stana ulozeno je 25000kn zajednicke ustedevine.Ja supruzi zelim isplatit njezinu polovicu sto i ona zeli jer ne zeli ostati tu i vec je odselila iz stana,ali se nemozemo dogovoriti za iznos.Moj izracun je bio da smo do sada zajedno ulozili 38500kn a sa novcem od mojih roditelja 76000kn.Ja sam pristao da joj isplatim polovicu od zajedno ulozenog i od djela mojih roditelja, ali ona trazi puno vise na sto ja ne pristajem.Razmisljam da joj sada niti ne isplatim dio sto su mi roditelji dali vec samo ono sto je zajednicki ulozeno i imam li zakonski pravo na to.Djece nemamo.Sta da napravim i na koji nacin, dali mogu bez odvjetnika podnjet sudu zahtjev jer ja zelim ostati u stanu i njoj zakonski isplati njezin dio? Hvala unaprjed
huanpici30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 00:34   #9
nemoj ti njoj nista pa nek ona pokrece tuzbu (zasto bi i to placao) nek se sama bori za svoju pohlepu pa da vidi dokle ce dogurati kad joj jos i sudske troskove natovare.na bezobrazluk imas pravo bezobrazlukom.sto bi ona da joj das polovicu kompletne vrijednosti stana??
ryana is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 18:03   #10
Kako sam iz pitanja razumio, vas dvoje se još niste formalno razveli???
Ti svakako možeš pokrenuti postupak razvoda braka, jer se u tom postupku niti ne raspravlja o bračnoj stećevini supružnika, već ćete se najprije formalno razvesti u jednom sudskom postupku, a nakon toga bi po ovom napisanom - ona trebala pokrenuti postupak radi utvrđenja bračne stećevine.
Nisi napisao da li je stan kupljen samo na tvoje ime ili ste oboje navedeni kao kupci????
Svakako onaj dio novaca koji si dobio od svojih roditeja spada u tvoju vlastitu imovinu, na koju ona nema pravo, a ostalo (vaša ušteđevina, kredit, bez obzira tko ga plaća, i sl) bi vjerojatno bila bračna stećevina...
Zato se najprije razvedite, a cijeli taj postupak izračuna i dokazivanja bračne stećevine obično traje jako jako dugo.......
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 19:32   #11
Da oboje smo navedeni kao kupci.
huanpici30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 19:37   #12
Dali je bolje da joj platim i to sto trazi vise.Jer najvise zelim svoj mir zato sto mi je zivot zagorcala do te mjere da sam na rubu zivcanog sloma. Bojim se da bi to tuzbom trajalo jako dugo.Zanime me na koji nacin zeli vise ako je to zakonom ograniceno na pola?
huanpici30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 20:07   #13
ugovor o podjeli bracne stecevine

Sta sve mora biti navedeno u takvom ugovoru? Primjer ja isplacujem njoj u novcu pola vrjednosti nekretnine umanjenu za razliku neotplacenog kredita jer se obavezujem samo ja isplacivati kredit, a ona meni ostavlja svoju polovinu nekretnine.Molim odgovor da nebih nesta krivo potpisao. Jer ona poslje novac moze sakriti ili potrositi a ja nekretninu ne mogu.
huanpici30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 21:10   #14
Mogu ti jedino reć da postupci radi utvrđenja bračne stećevine traju jako jako dugo, ako nema dogovora između supružnika.
A što se tiće pitanja da li da joj platiš ili ne, radi svog mira, to je odluka na tebi...to ti nitko ne može savjetovati...

također..."zašto ona raži više nego li joj pripda"... -
u praski svi u početku traže više i nerealno, da bi u konačnici (kad im dosadi parnica i plaćanje sudskih troškova) pristali na puno puno manje....

U svakom slučaju,obzirom da je i ona navedena kao kupac, a ukoliko se dogovorite za bilo kakvu isplatu, obavezno otiđte do odvjetnika, da vam taj ugovor formalno ispravno sastavi, kako bi ti mogao nju, nakon isplate, izbrisati kao suvlasnika u zemljišnoj knjizi...

inaće ukolko joj samo daš novce, a ne uspiješ je izbrisati kao suvlasnika u zemljišnoj knjizi, ponovno će te u budućnosti ucjenivati za tu uknjižbu (ovo govorim jer mi je poznato iz prakse) ...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 21:26   #15
Quote:
huanpici30 kaže: Pogledaj post
Sta sve mora biti navedeno u takvom ugovoru? Primjer ja isplacujem njoj u novcu pola vrjednosti nekretnine umanjenu za razliku neotplacenog kredita jer se obavezujem samo ja isplacivati kredit, a ona meni ostavlja svoju polovinu nekretnine.Molim odgovor da nebih nesta krivo potpisao. Jer ona poslje novac moze sakriti ili potrositi a ja nekretninu ne mogu.

Koliko sam uspio razabrati iz napisanog imate zajedničku imovinu sa suprugom kupljenu na kredit.

Dali ste na njoj suvlasnici,ili je ista na jednom od vas,opterečena kreditom.

Dali govorite o razvrgnuču suvlasništva,izričitoj izjavi onog čije se pravo ukida,to jest tabularnoj ispravi.

Obzirom na nedorečenost vaše molbe za pomoč na ovom forumu.Savjetujem da ništa ne potpisujete bez odvjetnika .
francesko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 12:21   #16
Moja devojka zeli da se razvede od muza, ali imaju dete...

Da odmah razjasnimo nesto... I ja sam devojka, i ona je... Ona je udata, jer je zatrudnela, pa su se odmah i vencali... Zive u istoj kuci, ali ne kao muz i zena... on cesto nije kuci, jer putuje zbog posla, i ona radi sve... sto je jos gore, ona je ta koja sve placa... Znaci, nakon 5 godina sada zeli razvod, ali je on rekao da ako zeli razvod ne moze odneti malog.

Kakve su sanse, da ako na sudu spomene da je ona gej, i da ima devojku, da dete oduzmu od nje zbog toga? Mi smo iz Srbije... sta se onda moze ocekivati? Da li ima mogucnosti da dete pripadne njoj?

Unapred hvala!
amarantine is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 15:37   #17
Quote:
amarantine kaže: Pogledaj post
Kakve su sanse, da ako na sudu spomene da je ona gej, i da ima devojku, da dete oduzmu od nje zbog toga? Mi smo iz Srbije... sta se onda moze ocekivati? Da li ima mogucnosti da dete pripadne njoj?
Ovako. Kod nas u 95 % slučajeva se dijete povjerava na skrb majci - čak sam imao jedan slučaj gdje je majka dokazano bila narkoman i nezaposlena, dok je otac bio skroz ok i sa primanjima i živio je sa svojim roditeljima koji su mogli brinuti od djetetu, ali je bio pomorac, pa je sutkinja svejedno djete rađe povjerila majci nezaposlenoj nakomanki ; nego ocu pomorcu....
Majka je za godinu dana, sama tražila od suda da promjeni odluku i djete povjeri ocu...

Dakle, to što je majka gay, načelno ne bi trebalo utjecati na odluku o djetetu, jer je diskriminacija po tom osnovu zabranjena u RH...
ali u praksi će vjerojatno utjecati na odluku suda, iako sumljam da će se sud, ukoliko dijete dodjeli ocu, pozvati u presudi upravo na taj razlog...

Ali svakako ćeš bolji odgovor dobit na nekom domicilnom forumu, gdje su ljudi upoznati sa vašom sudskom praksom, nego ovdje...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 16:37   #18
Razvod braka molim pomoc

Dobar dan.
Registrirala sam se jer jednostavno vise nemam zivaca, znam da ce mi trebati odvjetnik za razvod i to vjerujem dobar jer ocito sa sadasnjim bivsim muzem nemogu se nikako dogovoriti.
Da objasnim pricu.
Zivjeli smo kod mojih roditelja 2 godine, nakon toga jos 2 godine u stanu od njegovih roditelja te se konacno vjencali i dosli do magicne brojke 3.
Lani u ovo vrijeme imala sam spontani pobacaj i tu krece po nas vrelo lose razdobljr nekomunikacije, inata i slicnih gluposti u kojima jednostavno vise nismo vidjeli izlaz te smo se odlucili rastati(tj on je rekao da se zeli rastati a ja sam jos uvijek ila apaticna prema svemu i svimate sm pristala na recimo neke njegovoe uvjete)
Situacija je sljedeca...od kako je usao u stan mojih roditelja zivimo zajedno, osnovali smo jedan obrt koji posluje poprilicno dobro, uredivali smo stan od njegovih roditelja (moj otac najvise je posla odradio) ulozili smo zajednicke novce koje smo oboje stekli zajdenickim radom u obrtu te jos jednim pojim pvt poslom.
Nakon toga se zenimo i godinu dana nakon toga prestajem raditi u obrtu i otvaram josjednu firmu.
Pristala sam na usmeni dogovor izmedu nas dvoje da ce me isplatiti za 20k eura iako to nigdje nije navedeno nekim sluzbenim putem, da ne pricam da do danas sve novce nisam dobila ...Tkd sve to vrijedi puno vise alio jednostavno u tom trenu nisam imala snage, sad 6 mjeseci nakon toga mogu kriviti i sebe i njega za sve njega sto se nije trudio da shvati da sam bila u depresiji sebe sto nisam pricala.
Poanta je da sva nasa imovina koju smo stekli od pocetka zaj. zivota vrijedi barem 7 puta vise... Nisam gledala kad smo se usmeno dogovarali njegove knjige , nije donosio nikakve novce u kucu iz svoje firme , ja sam sve radila od svoje... Rekao j da nema vise i da ce propasti...
Da bi sad neki dan gospodin kupio novog mercedesa od kojih 50k...nemoguce zar ne... jos smo u braku ja sam se odselila prije 2 mjeseca, proces nije zapocet nije ni predan ... AKo znate nekog dobrog i fer odvjetnika tkd bi molila da mi se javite na privatnu poruku.
Uz sve to strah me da to sto sam mu rekla usmeno nebi vrijedilo na sudu i dalje ja te novce dobila nisam osim sto smo prodali zajednicki auto i kupili meni drugi tu je dio novca otiso ali i taj auto ako je imovina popola se treba dijeliti i ja nemam nista protiv.Stvarno sam htjela biti fer ali vidim da iz toga nista.Ne fer nego naivna ...
Po zakonu mi pripada pola, postoji li neki popis imeovie koji mogu izvaditi i na taj nacin nesto uraditi,primam bilo kakav savjet

Hvala unaprijed.
sarkica28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 16:58   #19
po zakonu ti pripada pola, ali pola onoga stecenog u braku. odi odvjetniku, ovako je tesko ista savjetovati.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 17:13   #20
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
po zakonu ti pripada pola, ali pola onoga stecenog u braku. odi odvjetniku, ovako je tesko ista savjetovati.
Naravno da cu ici kod odvjetnika, problem je sto nijedan ne radi ovaj tjedan a ako je netko bio u slicnoj situaciji mozda mi moze skrenuti pozornost na nesto.
Mislim da bi se trebao racun zivot i u izvanbracnoj zajednici jer 4 godine smo zivjeli u istoj.pa eto jos nesto za pitanje
sarkica28 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:11.