Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2012., 00:11   #21
Da to je za urin.

E sad može biti beznačajna proteinurija u sklopu febriliteta. Nek ti tvoj obiteljski liječnik sada dok si u mirnoj fazi napravi kontrolni urin ako se nađe proteinurija potrebno je odrediti proteine u 24 h urinu.

Ovi nalazi iz 2011. ne upućuju praktički na ništa.
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2012., 00:15   #22
Mislim da je to CRP kod krvi, koliko vidim on je bio 53,2 a dopuštene su vrijednosti bile 0,0-5,0

Što je to proteinurija?
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2012., 00:18   #23
Crp je u krvi, proteini su u urinu.

Ovaj odnos SE i CRP malo ne štima za akutnu infekciju.

Jel ti negdje određena elektroforeza serumskih proteina?

Zadnje uređivanje meritas : 12.10.2012. at 00:25.
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2012., 00:20   #24
Quote:
meritas kaže: Pogledaj post
Crp je u krvi, proteini su u urinu.

Ovaj odnos SE i CRP malo ne štima za akutnu infekciju.
Ne znam što bi rekla, kada sam prvi put došla u bolnicu, 1.7, tada je doc napisala da se sumnja na dvije različite bolesti, međusobno nepovezane.

Na žalost, moje medicinsko znanje je nikakvo, i mogu se osloniti samo na liječnike koji čitaju nalaze i nadati se da će mi dati koji suvisli odgovor.

Što je to SE?
Hvala puno na pomoći!

Sad vidim da ima vrijednosti i za urin, upisat ću ga naknadno (editirat post) pod 03.07 kad sam bila u bolnici
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2012., 00:41   #25
http://www.aafp.org/afp/1999/1001/p1443.html
Tu ti je objašnjeno što je SE.

Jesu spomenuli na koje dvije bolesti misle ili je to bilo uopćeno rečeno.

Jel Bartonela pozitivna ili negativna? Ovih dana nemaš temperaturu?
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2012., 00:45   #26
Ovo piše:

doima se da su dvije bolesti nepovezane - febrilno stanje s glavoboljom, moguće i početnim serozmim meningitisom, nvj. virusne etiologije te akutni cervikalni limfadentitis.
--------------------------------------------------------------


Mogućnost meningitisa su odbacili vađenjem likvora
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2012., 00:59   #27
U pravilu imaš dvije opcije. Da te tvoj obiteljski liječnik uputi imunologu, pa dalje po njegovom nahođenju. Druga mogućnost je ako opet dobiješ temperaturu, a bez jasnog uzroka, da se javiš na hitni prijem na Rebro te da svakako kod pregleda naglasiš leptirasti osip i povećane limfne čvorove u ranijim zbivanjima. Uz malo sreće ostavit će te na odjelu reumatologije i kliničke imunologije i onda si riješena, jer ako oni isključe autoimunu bolest onda više ne moraš o tom razmišljat.

Dok se sve to čeka ja bih na mjestu tvog liječnika sada odredio elektroforezu serumskih proteina,imunoelektroforezu serumskih proteina, ponovio KKS, fibrinogen, urin, proteine u 24 h urinu, lupus antikoagulant, antikardiolipinska antitijela, C3 i C4.

U slučaju novog febriliteta, a u nemogućnosti kontrole imunologa, izvaditi uz rutinske nalaze C3 i C4 i ukupni komplement.
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 15:17   #28
Prokomentirao bih još ovaj dio o glavoboljama, neurološkom pregledu, EEG-u i Tegretolu.

Poštovana Angie, postoji skupina glavobolja koje se nazivaju dizritmične glavobolje. To su glavobolje, koje mogu biti, prema svojim karakteristikama različite vrste (obično glavobolje tipa migrene) koje imaju još jednu dodatnu karakterisitku, a to je promijenjen nalaz u EEG-u (najčešće u smislu disritmičnih promjena). Ako su nalazi slikovnih pretraga uredni, tada se govori o primarnoj glavobolji.

Nažalost, još uvijek nema potpunog objašnjenja i spoznaja o tome zašto se ove glavobolje javljaju, tako da neko objašnjenje na svoje upite - koji je uzrok tih glavobolja - niste niti mogli dobiti. Ono što se zna jest da te glavobolje obično jako dobro reagiraju na primjenu lijekova iz skupine antiepileptika. Zato Vam je i propisan Tegretol. Pacijenti su katkad zbunjeni i pitaju se kako to da im se propisuje takav lijek ako nemaju dijagnozu epilepsije. No, nije nužno da osoba ima epilepsiju pa da dobije takav lijek, on se primjenjuje i kod drugih poremećaja ili bolesti.

E, sad, je li ta glavobolja eventualno u sklopu neke bolesti ili je samostalni entitet, nevezan za ostale tegobe, s aspekta liječenja same te glavobolje nije toliko ni bitno jer su lijekovi isti - ako ne reagira na analgetik, a postoji disritmičan nalaz EEG-a, pokušava se s antiepileptikom.

U načelu, mišljenja sam kao i meritas, da je važno da Vas pregleda imunolog i da bi bilo mudro, dok se čeka na pregled, obaviti i neke pretrage.

I dalje mislim da je osip na licu, kakav je vidljiv na fotografiji, prilično netipičan za seboroični dermatitis pa ne bi bilo loše potražiti još jedno dermatološko mišljenje.

Za limfne čvorove - ne znam jesu li Vam još uvijek povećani ili ne?

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 13.10.2012. at 15:28.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 18:22   #29
Quote:
meritas kaže: Pogledaj post
U pravilu imaš dvije opcije. Da te tvoj obiteljski liječnik uputi imunologu, pa dalje po njegovom nahođenju. Druga mogućnost je ako opet dobiješ temperaturu, a bez jasnog uzroka, da se javiš na hitni prijem na Rebro te da svakako kod pregleda naglasiš leptirasti osip i povećane limfne čvorove u ranijim zbivanjima. Uz malo sreće ostavit će te na odjelu reumatologije i kliničke imunologije i onda si riješena, jer ako oni isključe autoimunu bolest onda više ne moraš o tom razmišljat.

Dok se sve to čeka ja bih na mjestu tvog liječnika sada odredio elektroforezu serumskih proteina,imunoelektroforezu serumskih proteina, ponovio KKS, fibrinogen, urin, proteine u 24 h urinu, lupus antikoagulant, antikardiolipinska antitijela, C3 i C4.

U slučaju novog febriliteta, a u nemogućnosti kontrole imunologa, izvaditi uz rutinske nalaze C3 i C4 i ukupni komplement.
Hvala puno na ovome, budem razgovarala sa doktoricom pa ćemo vidjeti što će biti dalje

Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Prokomentirao bih još ovaj dio o glavoboljama, neurološkom pregledu, EEG-u i Tegretolu.

Poštovana Angie, postoji skupina glavobolja koje se nazivaju dizritmične glavobolje. To su glavobolje, koje mogu biti, prema svojim karakteristikama različite vrste (obično glavobolje tipa migrene) koje imaju još jednu dodatnu karakterisitku, a to je promijenjen nalaz u EEG-u (najčešće u smislu disritmičnih promjena). Ako su nalazi slikovnih pretraga uredni, tada se govori o primarnoj glavobolji.

Nažalost, još uvijek nema potpunog objašnjenja i spoznaja o tome zašto se ove glavobolje javljaju, tako da neko objašnjenje na svoje upite - koji je uzrok tih glavobolja - niste niti mogli dobiti. Ono što se zna jest da te glavobolje obično jako dobro reagiraju na primjenu lijekova iz skupine antiepileptika. Zato Vam je i propisan Tegretol. Pacijenti su katkad zbunjeni i pitaju se kako to da im se propisuje takav lijek ako nemaju dijagnozu epilepsije. No, nije nužno da osoba ima epilepsiju pa da dobije takav lijek, on se primjenjuje i kod drugih poremećaja ili bolesti.

E, sad, je li ta glavobolja eventualno u sklopu neke bolesti ili je samostalni entitet, nevezan za ostale tegobe, s aspekta liječenja same te glavobolje nije toliko ni bitno jer su lijekovi isti - ako ne reagira na analgetik, a postoji disritmičan nalaz EEG-a, pokušava se s antiepileptikom.

U načelu, mišljenja sam kao i meritas, da je važno da Vas pregleda imunolog i da bi bilo mudro, dok se čeka na pregled, obaviti i neke pretrage.

I dalje mislim da je osip na licu, kakav je vidljiv na fotografiji, prilično netipičan za seboroični dermatitis pa ne bi bilo loše potražiti još jedno dermatološko mišljenje.

Za limfne čvorove - ne znam jesu li Vam još uvijek povećani ili ne?

Lijep pozdrav.
Nisam rekla cijelu priču.. :S

Nakon što me je neurolog uputio na drugi pregled EEG-a koji sam obavila, više nisam išla kod njega. Tegretol (iako koliko znam mnogi se nebi složili sa time) mi je prepisao doktor opće prakse. Prvo smo napravili probu od 10 dana po pola tablete 200 mg, i nakon toga nakon što sam osjetila malo poboljšanje sam nastavila sa cijelom tebletom.
Doktor mi je objasnio da se ne uzrujam kad vidim opis lijeka, a dodatno sam saznala da se Tegretol kao takav koristi za glavobolje ponekad.

Mene zanima ako mi je prvi nalaz EEG-a bio "dizritmičan" zašto tada nismo pokušali sa Tegretolom? Ili nakon ostalih nalaza. Na drugom nalazu je uz iste riječi u zagradi pisalo da je to moguće, takav nalaz i kod zdrave osobe)

Iako sam neurologu rekla da sam probala piti: Ketonal, Voltaren, Neofen, Ibuprofen, Eferalgan, Zaldiar, Analgin (neke su tablete djelovale možda mjesec dana povremeno i kasnije prestale) on mi je nudio nove poput Indometacina, Nalgesina


A čvorovi..

Znači u 9 mjesecu su mi se povukli oni ispod desnog uha, no prije tjedan dana cca su se ponovo vratili, čak sad na opip mogu reći da su malo bolni.
Onaj ispod pazuha imam od 7 mjeseca i ne povlači se.

Nije mi u interesu da budem bolesna, zato sam htjela to riješiti. Ne razumijem kako bi ijedan doktor na čvorove koji su povećani duže od tjedan dva rekao da nije ništa i da ne trebam punkciju.
Nisam doktor, no to je moje mišljenje. Rekla sam, bojim se baviti sportom, ma bojim se raditi puno (a radim previše u zadnje vrijeme) jer se bojim da mi je imunitet oslabljen i da ću ponovo završiti u krevetu.

Hvala Felixe što se javljate,

LP
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 00:10   #30
Tema je malo potonula na drugu stranicu.

Što se tiče uvođenja Tegretola, čini se razumnim i opravdanim, uslijed neuspjeha terapije analgeticima ovako postupiti pa ako dobro podnosite lijek, a glavobolje su na njega povoljno odreagirale, onda je to bio mudar potez. Inače, u pravilu, kod glavobolja, uvijek se prvo pokušava s analgeticima i to od slabijih prema jačima, a tek se u slučaju terapijskog neuspjeha prelazi na ostale skupine lijekova (primjerice, triptani kod migrene ili antiepileptici kod dizritmičnih glavobolja i sl.). Od "jednostavnijih" prema "složenijim" lijekovima, da tako slikovito pojednostavim, iako bi se dalo diskutirati o tome koji lijekovi gdje pripadaju, ali da ne širimo temu.

Sama disritmija u EEG-u ne mora biti nužno odraz patologije, u tome je onaj tko je nalaz interpretirao u pravu, ali u kombinaciji s glavoboljom, čini element za postavljanje dijagnoze dizritmične glavobolje, koju je Vaša obiteljska liječnica, čini se, uspješno prepoznala.

Svakako porazgovarajte sa svojom obiteljskom liječnicom o ovome što Vam je predložio meritas (pretrage i pregled kod imunologa), a Vaša liječnica bi također trebala pregledati i limfne čvorove (kako je hematolog već dao uputu) i ako toliko dugo perzistiraju, punkciju bi svakako trebalo učiniti.

Nadam se da ćete nešto uspjeti riješiti.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 16.10.2012. at 00:28.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 00:24   #31
Evo zapisat ću si preporuke, sutra poslije posla idem kod doktorice OP, pa ćemo vidjeti.
Ona mi je nadgledala lč, i na njenu preporuku sam išla vidjeti dalje.
Nisam sigurna dali je to tako, jer znam da neke pretrage ne mogu prepisati doktori op, što je sa punkcijom? Nju isto ne može direktno prepisati dr op ili?

A ovo za uputu hematologa. Doktorica op mi je pregledala u 2 navrata lč (kada sma joj rekla da mi ne "odlaze" te nakon 10 dana kada sam ponovo došla nakon što mi se nije smirilo). Na njenu inicijativu zbog njenih pregleda sam dobila uputnicu za hematologa koji je rekao da to nije ništa, tj da je ispod pazuha vezivno tkivo. Iako je UZV točno naznačeno koliko su veliki lč.

Uglavnom sutra javim detalje, pretpostavljam da ću doći sa dosta uputnica nazad tu
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 00:29   #32
Baš si razmišljam , oni su tebi radili serologiju na bartonelu i toxoplasmu kroz dnevnu bolnicu. Ali šta se taj nalaz ne čeka koji tjedan ili dva? Jesi ti uopče vidila taj nalaz, ako ga nemaš upisanog to znači da moraš tamo zvati i podići ga, a ako si ga odmah dobila zanemari ovo.
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 00:31   #33
Quote:
meritas kaže: Pogledaj post
Baš si razmišljam , oni su tebi radili serologiju na bartonelu i toxoplasmu kroz dnevnu bolnicu. Ali šta se taj nalaz ne čeka koji tjedan ili dva? Jesi ti uopče vidila taj nalaz, ako ga nemaš upisanog to znači da moraš tamo zvati i podići ga, a ako si ga odmah dobila zanemari ovo.
Dobila sam ga nakon 10 dana. Prvo sam bila na hitnoj 1.7 (tada su mi radili pretrage na toxu i ostale bolesti), pa sam ponovo došla 3.7, a 10.7 sam bila na kontrolnom pregledu gdje su imali nalaze koje sam preuzela

Moram napomenuti da me u zadnje vrijeme ponovo češće boli glava (u zadnjih tjedan dana). Nije da ne mogu podnijet, no preventivno popijem i eferalgan šumeće koje koliko toliko pomažu
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 00:39   #34
Možete dobiti uputnicu za punkciju limfnog čvora od liječnika opće prakse, a mislim da preporuka hematologa za ovu pretragu nije nužna.

A kakve su Vam inače te glavobolje, kakva je bol (tupa ili oštra, pulsira li ili je više konstantna), gdje je locirana bol, bole li Vas obje polovice glave, koliko traje napadaj boli, prethode li napadaju boli kakve smetnje i imate li kakvih tegoba za vrijeme trajanja glavobolje (mučnine, preosjetljivost na svjetlost, zvuk itd.)?
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 11:31   #35
Može pitanje? Kakve veze ima hematolog sa limfnim čvorovima?
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 15:51   #36
Limfom - limfni čvorovi - hematolog (kod nas su limfomi i leukemije u nadležnosti hematologa, a ne onkologa), ne znam da li je intencija da se u budućnosti i to prebaci onkolozima.
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 16:14   #37
Hvala na odgovoru. Nisam znala da je to u njihovoj nadležnosti.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 19:30   #38
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Možete dobiti uputnicu za punkciju limfnog čvora od liječnika opće prakse, a mislim da preporuka hematologa za ovu pretragu nije nužna.

A kakve su Vam inače te glavobolje, kakva je bol (tupa ili oštra, pulsira li ili je više konstantna), gdje je locirana bol, bole li Vas obje polovice glave, koliko traje napadaj boli, prethode li napadaju boli kakve smetnje i imate li kakvih tegoba za vrijeme trajanja glavobolje (mučnine, preosjetljivost na svjetlost, zvuk itd.)?
Evo mene,
bila sam kod doktorice op i malo popričala s njom..
Spomenula sma joj posjet kod hematologa i kako je prošao te je nakon što je pročitala ime i prezime hematologa samo uzdahnula. Uglavnom idem na drugo mišljenje.

Pokazala sma joj popis pregleda koje mi je meritas predložila (hvala puno na tome), te se složila sa time.

Za sada krečemo na pregled urina i vađenje krvi, te novo mišljenje hematologa, pa ćemo krenuti dalje..



Bol je neodređena. Tupa, ponekad zna "probadati" no ne kronično, osjetim ju kako "prolazi" kroz glavu. No većinom je tupa.
Boli na obje polovice mozga. Ponekad počne iz vrata, ponekad na vrhu tjemena, a ponekad negdje blizu ušiju, prema sljepoočnicama. Nema pravila kada počinje, zbog čega. Bol je konstantna, osjetim da boli čitavo vrijeme.
Kada me boli glava nisam pretjerano osjetljiva na svjetlost ili zvuk.
Da se razumijemo, ne patim od takve glavobolje da ne mogu zaspati. Inače znam ponekad (to se sada reguliralo sa Tegretolom pa već dugo nije bila jača glavobolja) kada me počne glava boljeti leć u krevet, smiriti se i odspavati pola sata, sat. No probudim se sa istom glavoboljom koja krene par minuta nakon što se dignem iz kreveta (ili ostanem u krevetu, uglavnom nakon što se probudim)

Jedino što mi se zna (što je pretpostavljam svima tako) kada dobijem iznenadan napadaj stresa ili ljutnje javiti mala oštra bol na glavi između sljepoočnice i uha (na dijelu gdje imam kose), no to onda traje jako kratko, i ne mogu povezati sa ovime što me muči.
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 22:10   #39
Čini se da je Vaša liječnica obiteljske medicine vrlo razumna, a i ima dosta znanja te je neke stvari povezala.

Glavobolje kakve sada opisujete imaju elemenata koji odgovaraju tenzijskoj glavobolji, a ona može postojati u kombinaciji s ostalim tipovima glavobolja pa i onom koju liječite Tegretolom. Stresne situacije, frustracije, nefiziološki položaj tijela za vrijeme rada, napetost i neki drugi čimbenici uvelike pridonose pojavi ove glavobolje. Paracetamol jest dobar odabir.

Nadam se da će novi nalazi i drugo mišljenje razriješiti nedoumice koje sada imate.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 22:31   #40
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Čini se da je Vaša liječnica obiteljske medicine vrlo razumna, a i ima dosta znanja te je neke stvari povezala.

Glavobolje kakve sada opisujete imaju elemenata koji odgovaraju tenzijskoj glavobolji, a ona može postojati u kombinaciji s ostalim tipovima glavobolja pa i onom koju liječite Tegretolom. Stresne situacije, frustracije, nefiziološki položaj tijela za vrijeme rada, napetost i neki drugi čimbenici uvelike pridonose pojavi ove glavobolje. Paracetamol jest dobar odabir.

Nadam se da će novi nalazi i drugo mišljenje razriješiti nedoumice koje sada imate.

Lijep pozdrav.
Je stvarno dušu dala za takvog doktora.

Imam svu podlogu onda za tenzijsku glavobolju A šta sa dugoročnim uzimanjem Tegretola? Netko mi je rekao da pije T. već dosta godina i da je sve ok, no sa druge sam strane čitala da sjeda na jetru (ako se dobro sjećam).

Sada čekamo da riješim ove pretrage pa ću javiti sve.
Hvala Vama i Meritas puno na medicinskom znanju i savjetima koje mi dajete.
Od srca Vam hvala!!

Javim se uskoro (nadam se, da neću čekati dugo )
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:46.