Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2010., 11:18   #161
Quote:
kangaroooo kaže: Pogledaj post
mama mi je darovnim ugovorom darovala nekretninu, papirnato je sve riješeno, no u međuvremenu su se moji odlučili rastati i sad otac želi polovicu te nekretnine, ima li na to pravo i može li mi osporiti darovni ugovor.
Ne može!!!!
Vox_Populi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2010., 15:36   #162
Nije sve tako crno-bijelo, da bi se iz ovako kratkog posta, moglo odgovoriti sa da ili ne.

Treba tu znati još masu podataka...npr.je li nekretnina možda njihova bračna stečevina? Kad je darovanje bilo? Jel otac znao za njega?
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 20:49   #163
imam "pola" problema

kupila ugovor o darivanju u nn, ali to je ugovor kojim se daruje cijela nekretnina, a ja hoću da tim darovnim ugovorom mm prepiše meni samo pola stana!

molim za savjet što napraviti??
Hvala!
__________________
06.09.2010. stigle naše Lubavice
takomlada is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 21:01   #164
jednostavno napišeš :

daruje...."nekretninu xy za 1/2 dijela"
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2010., 13:43   #165
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Postoji obrazac za kupiti u Narodnim Novinama.
Nije obaveza da ga sastavi pravnik, ali može bit korisno.
Ugovor trebaju potpisati i svoje potpise ovjeriti i darovatelj i daroprimatelji.
Neko je na jednom drugom forumu napisao da "ne valja obrazac darovnog ugovor kojeg kupis u NN" da se ne priznaje. Datum posta 01.2010. god.

citiram:
" gruntovnica neće provesti prijenos darovanog dijela nekretnine temeljem ovjerenog formulara darovnog ugovora iz NN, već ti taj tekst može poslužiti, ali sama prekucaj ugovor...ima neka caka, zašto je to tako, više se ne sjećam,
mi smo imali tu situaciju prije par mjeseci, upozorio nas je javni bilježnik...ne smije ugovor biti pisan ručno, iz ne znam kojih razloga "

Pitanje: jel obrazac iz NN pravovaljani, jel se u njega moze pisati rukom, molim one forumase koji su frisko obavili darovanje koja su njihova iskustva, i ostale koji znaju.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2010., 19:10   #166
Da li se može kupiti u NN Darovni ugovor ili isti mora sastaviti odvjetnik (koji traži 1800 kn za to i kaže da ne može drugačije)?

Radi se o stanu u zg, otac daruje sinu.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2010., 19:25   #167
Quote:
sepeam kaže: Pogledaj post
Zasto se ugovor o dozivotnom uzdrzavanju ne moze pobijati?
Svaki ugovor se može pobijati, ali u ugovorima o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju su navedene obveze obiju strana (dakle, davatelja uzdržavanja i primatelja) i stoga je, ako je davatelj uzdržavanja ispunio svoje obaveze, teško pobijati taj ogovor. Tj. možeš probati, ali najčešće nemaš osnove.
To je razlog zašto sam ga ja potpisala sa ocem. Obaveze ću ispuniti, a brat mi jedan dan neće moći osporiti taj ugovor i tražiti da dobije pola. Obični darovni ugovor bi mi mogao bez problema nakon očeve smrti osporiti na sudu Ispada da, radi tzv. zaštite nasljednika, naš sustav ograničava vlasniku slobodno raspolaganje imovinom.

Quote:
deni007 kaže: Pogledaj post
Molim Vas kako saznati kada je darovni ugovor napravljen ako Vas nisu obavijestili, nego ste to saznali slučajno?
Imam istu situaciju kao gore navedena, bojim se daće rok od 3godine proći.
Kćer to može tražiti nakon očeve smrti. Pobijanje darovnog ugovora, odnosno svoj nužni dio (koji je pola od onoga što bi dobila zakonskim nasljeđivanjem). Nisam imala pojma da se darovni ugovor može pobijati od treće strane za života darovatelja A naslušala sam se svačega
Tebe nije nitko dužan obavijestiti o sklapanju darovnog ugovora. Pravo je vlasnika da sa svojom imovinom radi što želi. Nakon njegove smrti ti to možeš pobijati i tražiti nužni dio, ali ne vjerujem da možeš za života oca pobijati darovni ugovor koji je on napravio.
hopeless_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 20:08   #168
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
Da li se može kupiti u NN Darovni ugovor ili isti mora sastaviti odvjetnik (koji traži 1800 kn za to i kaže da ne može drugačije)?

Radi se o stanu u zg, otac daruje sinu.
Ne postoji zakonska obveza da odvjetnik sastavlja darovni ugovor.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 08:19   #169
Dakle ovako. Prepisala bi stan darovnim ugovorom na osobu koja mi nije u rodu. Zanima me dali je moguće ugovor kupljen u NN ispunti,ovjeriti kod javnog bilježnika i da takav ugovor vrijedi kao dokaz da nekretnina više nije moja,i da ta osoba može zatražiti vlasnički list?
Hvala
paprenjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 16:46   #170
A da pročitaš samo jedan post iznad?

Normalno da je moguće, bez obzira što daroprimatelj nije s tobom u rodu.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 10:13   #171
Quote:
yaya kaže: Pogledaj post
ako govorimo o gruntovnici, onda moze trajat i godinama, al samim ugovorom o darivanju, ti ionako postajes vlasnikom kuce, tako da tu upisivanje u gruntovnicu i nije toliko vazno, ja npr ni ne znam dal je stan uknjizen na mene nakon sto mi ga je otac darovao, koji je, nazalost, vec pokojni...
Nije istina, po Zakonu o vlasništvu i Zakonu o zemljišnim knjigama vlasnik se postaje upisom u zemljišne knjige kao vlasnik....!odnosno taj upis pojednostavljeno vrijedi od dana od kad je prijedlog za uknjižbu predan gruntovnici, naravno ako je prijedlogu gruntovnica udovoljila

Zadnje uređivanje Katrin : 24.09.2010. at 10:18. Reason: caps
bik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 22:00   #172
treba mi mala pomoc, odnosno nekoliko savjeta.
nisam iz hrvatske, vec bih, zakoni se razlikuju logicno, ali sto se tice moje situacije i problema isti su zakoni u obje drzave (iscitala sve )
eh ovako,
moj djed je svoju zemlju darovnim ugovorom poklonio mome ocu i 2 tetke prije desetak godina. zemlja je presla na njih i sve je bilo uredu. jedna od tetki je zeljela prodati svoj dio zemlje i moj otac ju je kupio, tako da je i to bilo na njegovom imenu. nakon sto je moj otac preminuo prije nesto vise od mjesec dana, poslali smo prijedlog za ostavinsku raspravu gdje smo se mama i nas 3 sestre sve dogovorile (u biti smo sve znale jer nam je tata vise puta rekao kome ide koji dio zemlje). sud nas treba pozvati do desetog oktobra na rociste da damo usmene izjave.
s druge strane, djed je bio vlasnik radnje starih zanata ( brijaci, kazandzije i sl su stari zanati), nakon sto se nije mogao vise baviti tim poslom, radnja je presla takodjer na tatu i on se time bavio vise od 30 godina. ta ista radnja je sada presla na mene i jednu moju sestru (takodjer po dogovoru).
problem je u tome sto su majka i djed (zajedno sa tetkama) poprilicno mentalno bolesne osobe (nista dijagnosticirano, ali svako to zakljuci po njihovim postupcima) koje zive u norveskoj i ne pustaju nas na miru. danas su nazvali i rekli nam da ce doci 3 oktobra u sarajevo da idu kod advokata i traze zahtjev da djed ponovo podijeli zemlju jer je , kako on kaze, previse ostavio mom rahmetli ocu. takodjer zele traziti da se radnja vrati na njegovo ime. posto su tetke u stanju svasta uraditi (one su nam i usporile ostavinsku raspravu raznim zabiljeskama kod advokata jer su trazili da imaju pravo dozivotnog uzivanja u jednom dijelu kuce) mislim da ce pokusati probati sa tim da djed nije psihicki dobra osoba i da je nagovoren da tako podijeli zemlju.
citala sam ustav bih, ali i ustav rhr i vidjela sam da zakonski oni tu ne mogu nista uraditi, ali me opet zanima misljenje neke potpuno neutralne osobe sa strane. jer nisam u stanju da razmisljam racionalno u citavoj ovoj situaciji jer su nam dosta toga priredili od prvog dana nakon tatine smrti.
da li stvarno mogu nesto uraditi tim sto ce ici na to da je nagovoren???
iako je radnja vec presla na nas, a jedan dio zemlje je ranije prepisan.
Hana246 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 01:53   #173
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Ne postoji zakonska obveza da odvjetnik sastavlja darovni ugovor.
hvala
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2010., 03:17   #174
molim savjet!?

prije godinu dana kupio sam stan i na njega nisam platio porez jer mi je to prva nekretnina.baka i deda imaju kucu u kojoj zive i koju bi htjeli u skoroj buducnosti meni darovati.e sada,....mene zanima dali bi taj dar utjecao na nekakovo mozebitno placanje poreza?dali netko strucan ima savjet,sto kazu zakoni?jer ako da,onda mi nije sila da upisujem to vlasnistvo odmah,vec da sacekam jos 3,5 god(jer stan mora biti 5 god u vlasnistu,nakon cega obaveza porezne olaksice prestaje,ako se ne varam?!)
tj,ovo pitanje bi moglo glasiti;=dali kupnjom drugog stana/kuce u 5 god nakon kupnje prvog stana,moram platiti taj porez kojeg sam izbjegao prosle god? hvala
johnyantich is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2010., 03:21   #175
molim savjet?!

prije godinu dana kupio sam stan i na njega nisam platio porez jer mi je to prva nekretnina.baka i deda imaju kucu u kojoj zive i koju bi htjeli u skoroj buducnosti meni darovati.e sada,....mene zanima dali bi taj dar utjecao na nekakovo mozebitno placanje poreza?dali netko strucan ima savjet,sto kazu zakoni?jer ako da,onda mi nije sila da upisujem to vlasnistvo odmah,vec da sacekam jos 3,5 god(jer stan mora biti 5 god u vlasnistu,nakon cega obaveza porezne olaksice prestaje,ako se ne varam?!)
tj,ovo pitanje bi moglo glasiti;=dali kupnjom drugog stana/kuce u 5 god nakon kupnje prvog stana,moram platiti taj porez kojeg sam izbjegao prosle god? hvala
johnyantich is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 09:40   #176
Quote:
johnyantich kaže: Pogledaj post
prije godinu dana kupio sam stan i na njega nisam platio porez jer mi je to prva nekretnina.baka i deda imaju kucu u kojoj zive i koju bi htjeli u skoroj buducnosti meni darovati.e sada,....mene zanima dali bi taj dar utjecao na nekakovo mozebitno placanje poreza?dali netko strucan ima savjet,sto kazu zakoni?jer ako da,onda mi nije sila da upisujem to vlasnistvo odmah,vec da sacekam jos 3,5 god(jer stan mora biti 5 god u vlasnistu,nakon cega obaveza porezne olaksice prestaje,ako se ne varam?!)
tj,ovo pitanje bi moglo glasiti;=dali kupnjom drugog stana/kuce u 5 god nakon kupnje prvog stana,moram platiti taj porez kojeg sam izbjegao prosle god? hvala


Članak 13. Zakona o porezu na promet nekretnina

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:

1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici umrlog ili darovatelja,

Dakle, ako se radi o darovanju i ako ti daruje baka, bio bi oslobođen plaćanja poreza

E sad dolje pišeš "dali kupnjom drugog stana/kuce u 5 god nakon kupnje prvog stana,moram platiti taj porez kojeg sam izbjegao prosle god?". Zar nisi gore rakao da bi se radilo o darovanju

Ako bi se radilo o kupnji, a već imaš neki stan u vlasništvu, morao bi platiti porez na promet nekretnina bez obzira koliko prošlo od kupnje prvog stana jer nisu bitne godine koliko imaš nekretninu nego da li je uopće imaš u vlasništvu.
bik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 22:01   #177
Ugovor o darovanju

Bok,

kao prvo izvinjavam se za moj hrvatski, dugo sam godina zivjela vani pa mi malo steka, nemojte mi zamjeriti.

jaaaaaaaako ukratko:

Moji su roditelji na ratnoj nozi godinama (vise od 10), u vezi podjele imovine. otac mi je npustio kucu kad smo ja i brat bili mali, mama mi je vise puta pokusala samoubojstvo, ja i brat sve trpili. Otac htio mojoj majci uzeti kucu u kojemu su ona i moj brat zivjeli (ja zivim godinama sama u najmu u inozemstvu). ali nakon dvije godine suda, moj otac popusta i napravi darovni ugovor, izmedju moga oca, u
svojstvu darovatelja te moga brata i mene, u svosjtvu daroprimatelja.

Tijekom postupka razvrgnuca bracne zajednice mojih roditelja,
odluceno je da se u svezi njihove imovine stecene tijekom
trajanja braka, darovanjem nekretnine, meni i mome
bratu, svakome u pola (nepodijeljenog i nedefiniranog) dijela. Znaci: moja majka ima 1/2 kuce (kuca je na dva kata), a druga 1/2 sto je bila njegova, ide meni i mom bratu, znaci 1/4 svakome.

Akt o darovanju, potpisan je od strane mog oca (i uvjereno kod javnog biljezinka) i
mog brata Deana. Ja bi, prije sklapanja predmetnog ugovora, a shodno
situaciji, sam htjela prethodno razriješiti odredjene nepoznanice.

Naime, obratila sam se mome ocu, kako bi ga upoznala sa cinjenicom,
da ne bi pristupila sklapanju ugovora, s obzirom da se u istom aktu ne
spominje koji bi kat odnosno dio nekretnine pripao meni u vlasništvu. Oca ne vidim i ne cujem vise od pet godina (po njegovoj odluci, pa tako mi nije htio dati odgovor).
Razgovarajui sa mojim bratom (34 godine, veoma vezan za mamu, koja mu unistava zivot), on ne zeli nijedan medjusobni dogovor, to jest da sudski vjestak procijeni kucu i da on meni isplati cetvrtinu. pokusala sam i da se dogovorimo da prodamo kucu, ali poceli su urlikat na mene i tretirali me kao zadnje smece.
advokata ne mogu si priustiti pa zeljela sam sama to rijesiti nekako. ja sam u najmu i vec mi je to veliki trosak, kod njih ne mogu se vratiti jer me ne zele, grozno se ponasaju itd.

pitala sam odvjetnika moga oca dali se moze zatraziti raskid ugovora, ali kaze da se ne moze. ali da imam kao suvlasnik svaka prava sa tom kucom. zanima me zato dali ja, nakon potpisa, mogu to prodati na aukciji?
buduci da jos uvijek nisma potpisala ugovor, majka me svaki dan zove i tlaci da potpisem jer kaze da je vise od 500 000 kuna kazne iz porezne.

neznam vise kamo sa njima, ja bi njima sve to pustila samo da me puste na miru, ali kazu da moram potpisati (ma u kojoj drzavi netko te moze siliti na potpis??).

eto, to vam je to. zao mi je ako sam malo to kaoticno napisala, ali u zadnje dane sam veoma nervozna zbog svega ovoga, sto se vuce godinama

hvala.
natyliberi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 23:31   #178
nasljeđivanje sa djece na roditelje

zna li netko: ukoliko dijete roditelju daruje nekretninu da li je roditelj dužan platiti porez na nekretninu od 5% ili je oslobođen toga kao kada roditelj djetetu ostavlja nekretninu?
marieta2005 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 14:07   #179
Moj brat i ja smo htjeli napraviti zamjenu zemljišta,jer meni odgovara njegova lokacija a njemu je svejedno.Obavili smo kod javnog bilježnika darovne ugovore jer su nam rekli da je tako najbolje,u poreznoj smo napravili prijavu na porez nekretnina ali nismo na kraju završili što je trebalo u gruntovnici.Zanima me šta još trebamo obaviti i koliko su vremenski ograničeni darovni ugovori jer smo to radili dosta davno.Da još napomenem mi smo na području od posebne državne skrbi.
VericaK is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2010., 12:24   #180
pitanje: otac mi je darovnim ugovorom darovao stan, koji sad glasi na moje ime.

htjela bih pola tog stana darovati suprugu, pa me zanima treba li proći određeni period zbog oslobođenja od plaćanja poreza ili to možemo učiniti bilo kada?

hvala unaprijed na odgovoru!
mio mao is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:55.