Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2008., 20:38   #1
Padobranci u suvremenom ratovanju

gubit vrjeme i lovu na obucavanje velikog broja vojnika
koji iskoce tek tolko da iskoce
odrade taj pocetni dio od kojih 5 skokova i poslje vise nikad ne dodu u priliku za skakanje
istinito i zalosno (moje misljenje)
masovni desanti tipa desant na drvar su stvar proslosti


bolje imat manju grupu ludi koji ce zavrsit od pocetnog do naprednog
i ic na skokove sa velikih visina
HA-HO padobran se otvara na velikoj visini
i obicno sluzi za prelet u nep. pozadinu
HA-LO padobran se otvara na maloj visini ispod 1000m
i obicno se spusta direktno na cilj il u njegovu neposrednu blizinu

evo slika pokazuje razliku



vase misljenje
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 22:06   #2
Mislim da je doba velikih padobranskih desanata iza nas. Tu i tamo ubaciti kojeg FO ili ubaciti par specijalaca, ali masovno iskrcavati pješaštvo - hvala ne.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 22:21   #3
Masovni padobranski desant je svakako zadnje rješenje, no mogla bi se zamisliti situacija gdje je to također i najbolja (od svih loših) opcija. Osvajanje kakvog teritorija odijeljenog vodom koji ima dobro zaštićene obale mi prvo pada na pamet... Pa opet, i takav bi vjerojatno valjalo izvesti kao dio veće invazije - uz helikopterske desante (u nekim situacijama još lošija solucija) te pomorsko iskrcavanje kao obmana il tako nešto... Ovisi o prilikama...
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 22:22   #4
Dobra tema , svaka čast.
Mislim da su padobranske jedinice izgubile veliki dio svoje namjene ali će još dugo ostati padobranci u obliku specijalnih jednica i za noćne akcije, eventualno manji desanti ( 1 ili 2 voda ) , veća iskrcavanja više nemaju smisla
Piramida is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 22:37   #5
Padobranci su bili "padajuca zvijezda" naglo zasvjetlili i nestali(u svom originalnom obliku mase koja pada sa neba)

U ww2 padobranci su pokazali da mogu odraditi posao ali samo ako postignu iznenadenje i ako je plan jako dobro isplaniran (za razliku od Arnhema ili Krete)

Padobranci su dobri, ako imas tocno odreden cilj koji moras unistiti/zauzeti, a ne da ih posijes u neprijateljsku pozadinu(cisti gubitak dobrog ljudstva).

Plus pomoc od tezih postrojbi mora biti brza ili su dead meat.

Treba uzeti u obzir i da 40-41 padobranci u ratu bili nesto novo, a vecina drzava se jos drzala WW1 teorije borbe (zbog toga je 80 Falschirmjager-a sredilo Eben Emael, doslovno su sletjeli na krov podzemne utvrde)

A desant na Drvar je bio malen.
__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !
Alte is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 23:47   #6
Obuka ruskih padobranaca; "djedovanje":

http://www.youtube.com/watch?v=YkRiDVV4IGA

http://www.youtube.com/watch?v=wVl7B45mxws
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 00:16   #7
Mislim da ovo nije riječ o padobrancima nego o budućim pripadnicima OMON-a , bilo kako bilo ove snimke su samo dokaz toga da je ruska vojska odavno otišla u zastaru i još misle da će presuditi fizička snaga. Najbolji dokaz sposobnosti ruske policije i vojske je upad u školu koju su držali teroristi i oni upad u kazalište. Pobij sve što diše..
Piramida is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 00:58   #8
IMHO padobranske brigade,pukovnije i sl. su stvar prošlosti,međutim mislim da bi u našem slučaju bilo dobro da svaki rod vojske ima svoju SF,koja bi uz svoju specijalnost(ovisno o rodu)bila obučena i za padobranske skokove(HALO i HAHO),a ne samo BSD i možda VOB.
Ri-con is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 18:56   #9
A mislim padobranici če ostati u sastavu još dugo vremena možda se mjenja njihov pristup borbi(helikopteri) ali koliko ja znam padobran je nevidljiv na radaru ili se varam????

a sad druga strana medalje da li po ženevskoj konvenciji smiješ pucati po padobrancima prije nego dotaknu tlo????
negdje sam načuo da nesmiješ???
mislim zakaj NE?? ok fer-play ali j...š ti to ipa se radi o elitnoj jedinici i kaj nije bolje sve to riješiti dok su još u zraku???
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 20:14   #10
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
a sad druga strana medalje da li po ženevskoj konvenciji smiješ pucati po padobrancima prije nego dotaknu tlo????
negdje sam načuo da nesmiješ???
zato je JNA i imala minobacacke koje su se otvarale u zraku i iz njih je izlazila meta padobranca
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 20:19   #11
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
a sad druga strana medalje da li po ženevskoj konvenciji smiješ pucati po padobrancima prije nego dotaknu tlo????
negdje sam načuo da nesmiješ???
mislim zakaj NE?? ok fer-play ali j...š ti to ipa se radi o elitnoj jedinici i kaj nije bolje sve to riješiti dok su još u zraku???
Da, prema Ženevskoj konvenciji zabranjeno je gađati padobrance.

i ista ne pravi razliku između npr. pilota koji se katapultirao i nekog "specijalca"


A da se zabrana poštuje/odnosno da bi se poštivala - moš mislit
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 21:12   #12
Tak sam si nekak i mislil
I da kao nesmiješ pucati u helikopter koji prevozi vojnike ali samo dok pokušava sletjeti
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 21:14   #13
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
zato je JNA i imala minobacacke koje su se otvarale u zraku i iz njih je izlazila meta padobranca
120mm??? i kak je to bilo veliko???? sa čim su to gađali 3x20,3mm ili ovak pješačko oružje???
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 21:36   #14
film brothers in arms:

švabe napravile proboj u ardenima i zatekli amere nespremne - posebno što se tiče logistike - zimsko doba

i kad vidiš padobrance šalju tamo prve ali ne kao padobrance nego kao pješadiju, pita lik zašto mi prvi, odgovor kao bio zato što ste obukom ste izvježbani da djelujete u pozadini iza neprijateljskih leđa bez odgovarajuće logistike i po tome su kao oni bili u prednosti nego ostatak klasične pješadije

ne me hvatat za svaku riječ i ne sječam se koji je to dio ali ima vjerovatno istine

želim reći samo da su ti padobranci korišteni i u druge svrhe tj. da nisu uvijek išli u akciju samo skokovima nego dapače da su večinom služili kao elitna pješadija
bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 21:40   #15
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
120mm??? i kak je to bilo veliko???? sa čim su to gađali 3x20,3mm ili ovak pješačko oružje???
znam za 82mm
pa klasicno naoruzanje

a meta velicine covjeka
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 01:09   #16
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Da, prema Ženevskoj konvenciji zabranjeno je gađati padobrance.

i ista ne pravi razliku između npr. pilota koji se katapultirao i nekog "specijalca"


A da se zabrana poštuje/odnosno da bi se poštivala - moš mislit
Što se mene tiče to je jedna od najglupljih stavki žensevke konvencije. Iskače ti nad glavom 1000 padobranaca a ti sjediš i gledaš , pričekaš dok se smjeste , ubiju ti 10 kolega pa onda zapucaš

Imam ja prijedlog kako se riješiti padobranaca, vertikalni bacač plamena s dometom od 500 metara , prži
Piramida is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 06:44   #17
Quote:
Piramida_Sunca kaže: Pogledaj post
Imam ja prijedlog kako se riješiti padobranaca, vertikalni bacač plamena s dometom od 500 metara , prži
još bolje - FAE oružje,sa jakom i dobro tempiranom eksplozijom
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 08:32   #18
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Da, prema Ženevskoj konvenciji zabranjeno je gađati padobrance.

i ista ne pravi razliku između npr. pilota koji se katapultirao i nekog "specijalca"


A da se zabrana poštuje/odnosno da bi se poštivala - moš mislit

..eres, znam za pilote i slicno ako se spasavaju, ali borbene trupe koje djeluju kao takve

Pa onda bi Freyberg, Student i slicni zavrsili u Haag-u
__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !
Alte is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 13:46   #19
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
još bolje - FAE oružje,sa jakom i dobro tempiranom eksplozijom


to mi malo vuče na ribičiju dinamitom...
__________________
The Sydney was a Chatham class light cruiser, capable of 25.5kts and armed with eight 6in guns. By now the Emden was somewhat below peak condition, and her own top speed was probably somewhat below its 24.1kt best. When the Sydney appeared at 9.15 am on 9 November, the Emden stood and fought.
otompotom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 16:02   #20
Quote:
otompotom kaže: Pogledaj post
to mi malo vuče na ribičiju dinamitom...
nedavno je neki lik kod murtera pokušao nekaj slično ali ga malo jebe ovaj pojam TEMPIRANO
lik je živ ali je izbacival vodu iz brodice
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:17.