Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2010., 21:04   #1
Prepisivanje na maturi

Za vikend sam se našao s frendom iz zrakoplovne i rekao mi je da su je maturi iz fizike bar dvadeseti njih ORGANIZIRANO prepisivalo. Ono, pisalo se u četiri razreda, a bila su dva kontrolora koja se nisu micala iz svojih učiona pa su profesori koji su čuvali učenike samo mahnuli rukama. Kad su ovi koji nisu mogli prepisati to čuli skoro su se išli žaliti ravnatelju jer će sad oni imati lošiji rezultat od ovih koji su prepisivali, ali su ih prijatelji uvjerili da se ne bune jer je njima svejedno, da se ionako nigdje ne gleda rang lista nego samo ocjena. Jel zna netko kako se radi ta rang lista i hoće li teorietski ovi imatio slabiji plasman?

I jel znate gdje je još bilo toga? Nešto se šuška o prvoj i trinaestoj gimnaziji, da su tamo profesori malo više "gledali kroz prozor", ako razmete a kontrolori nisu mogli sve pokriti.
Quoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2010., 21:37   #2
Ne gleda se uopće ocijena nego samo broj bodova. Ocjena je potpuno nevažna(osim u slučaju da dobiš 1 - pad).

Kod nas se nije prepisivalo, možda jer je to jedna od boljih škola i svi su se spremili te nitko ne garantira da netko drugi zna bolje od tebe ali u nekim "lošijim" školama(pod te mislim da one za koje treba malo bodova iz osnovne za upis i čiji učenici općenito imaju loše rezultate) se je prepisivalo na veliko i to pred čovjekom koji je sjedio iza za vrijeme ispita i pazio na reguralnost ispita. Frend mi ide u takvu školu i veli da su na engleskom jedan drugome davali list za odgovore i da je većina njih kojima engleski slabije ide SVE prepisali.

Da se to dogodilo kod nas ja bih se sigurno žalio jer se time smanjuju šanse na upis nas, koji smo ispitima pošteno pristupili...
lolwtf is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2010., 22:28   #3
Quote:
lolwtf kaže: Pogledaj post
Ne gleda se uopće ocijena nego samo broj bodova. Ocjena je potpuno nevažna(osim u slučaju da dobiš 1 - pad).

Kod nas se nije prepisivalo, možda jer je to jedna od boljih škola i svi su se spremili te nitko ne garantira da netko drugi zna bolje od tebe ali u nekim "lošijim" školama(pod te mislim da one za koje treba malo bodova iz osnovne za upis i čiji učenici općenito imaju loše rezultate) se je prepisivalo na veliko i to pred čovjekom koji je sjedio iza za vrijeme ispita i pazio na reguralnost ispita. Frend mi ide u takvu školu i veli da su na engleskom jedan drugome davali list za odgovore i da je većina njih kojima engleski slabije ide SVE prepisali.

Da se to dogodilo kod nas ja bih se sigurno žalio jer se time smanjuju šanse na upis nas, koji smo ispitima pošteno pristupili...
fakat super,mi jedva da smo mogli na početku se okrenut i dat nekom iza tebe da otvori onaj glupi najlon ak nisi sam uspio doć do testa,već su nam govorili kaj radimo i bla bla..al ak je to istina,pogotovo s razmjenom listova,onda je to stvarno jako fer..netko ko inače ne zna zucnut onda može imat 80%,a netko tko većinu zna manje..su možda nekima i na ploču zadatke rješavali?mislim ono,pa zašto ne..
cloudy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2010., 22:31   #4
a što ste mislili da će drž. matura biti više fer od prijemnih sve je to isto sranje,ak ne i veće
Echoplex is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2010., 22:42   #5
Ja isto znam jednu školu gdje su pod nekim predmetima doslovno šetali po ucionici i sve prepisali jedni od drugih. Nikog tko je trebao nadgledati ispite nije bilo u ucionici, a prof su izlazili svako malo i čitali novine umjesto da prate tako da će sad svi imati preko 80%.
Ja ću sad čekati rezultate tih testova i ako oni i potvrde to prepisivanje zovem ncvvo, a ako oni ništa ne poduzmu u vezi toga, moj tata je rekao da bi se trebalo obratiti novinama, neke bi vrlo rado pisale o propasti, neobjektivnosti, nejednakosti i nepostenju državne mature. Ugl.vidjet ćemo, ali ovakva matura je definitivno čisti promašaj ako će prepisivanje omogućiti upis na fax onima koji to ne zaslužuju.

Zadnje uređivanje MrSandman : 28.04.2010. at 23:02.
MrSandman is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2010., 22:56   #6
Quote:
Echoplex kaže: Pogledaj post
a što ste mislili da će drž. matura biti više fer od prijemnih sve je to isto sranje,ak ne i veće
nisam mislila da će biti više fer,al ipak,očekivalo se da će ti koji dođu iz centra napravit kakav-takav red jer jasno mi je da profesori žele što bolje svojim učenicima pa će dopustit da se škicne,al ono,da bi bilo baš mijenjanja papira,hodanja po razredu i tak to,moram priznat da mi baš i nije palo na pamet..za prepisat 2 pitanja na zaokruživanje mi je jasno da nije ništa posebno i da se moglo dogodit u bilo kojoj školi tko god da je pazio,al ovo je ludo stvarno..
cloudy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2010., 22:57   #7
u mojoj školi su listovi za odgovore iz fizike u jednom razredu prošli kroz ruke svih učenika
__________________
Ci giudichiamo adulti come per invenzione perdiamo tempo urlare ma senza ascoltare
very_confused1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2010., 23:19   #8
A tek da vidite za starije maturante i Hrvate koji nisu iz Hrvatske, koji pišu na fakultetima... Piše se nerijetko u ogromnim dvoranama di piše oko 80 ljudi, nekoliko ljudi nadgleda sve, konkretno na fizici nedavno, dvije žene što su nadgledale sjele u dno dvorane i tračale cijelo vrijeme, a lik nešto po mobitelu prčkao...

Pogotovo ovi iz zadnjih redova su se kasnije hvalili kako su sve živo prepisali od likova koji su gotovo sve uradili... Ja pak nisam imao sreće i sjeli me pri vrhu i na mjestu di se nije moglo prepisivati, a u biti ne mislim da bi i bio sposoban prepisivati
__________________
...nada umire posljednja ;)...
Maxes is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2010., 23:52   #9
To i govorim. I sad će neki debil koji nema mozga ni da sam riješi engleski NIŽU razinu(koja je btw bila iznimno lagana, možda čak prelagana) upisati na faks umjesto mene. Treba sve to u novine dat, jebeš takvu maturu...

Zadnje uređivanje lolwtf : 28.04.2010. at 23:59.
lolwtf is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 09:44   #10
Da ne govorimo o raznim tehnološkim pomagalima tipa bubice, kamere u olovci... Do sad su neki jači fakulteti imali prigušivače mobilnog signala i redovito su ih koristili na prijemnima. Također, ljudi koji su nadgledali polaganje prijemnih su imali nekakvog iskustva i znali su prepoznati ako netko koristi takve naprave. Sad dolazimo u situaciju da nas nadgledaju profesori iz srednje skole kojima su te naprave potpuno strane i prepisivanje na taj način je olakšano.

Inače, prigušivači telefonskog signala su jako skupi (nekoliko tisuća kuna) i sigurno ih neće svaka škola nabaviti.

Sve u svemu, državna matura je ogromni FAIL i nije namjenjena za uporabu u nerazvijenim balkanskim zemljama u kojima još uvijek vlada lopovski mentalitet.
linkyyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 11:23   #11
Quote:
Quoth kaže: Pogledaj post
Za vikend sam se našao s frendom iz zrakoplovne i rekao mi je da su je maturi iz fizike bar dvadeseti njih ORGANIZIRANO prepisivalo. Ono, pisalo se u četiri razreda, a bila su dva kontrolora koja se nisu micala iz svojih učiona pa su profesori koji su čuvali učenike samo mahnuli rukama. Kad su ovi koji nisu mogli prepisati to čuli skoro su se išli žaliti ravnatelju jer će sad oni imati lošiji rezultat od ovih koji su prepisivali, ali su ih prijatelji uvjerili da se ne bune jer je njima svejedno, da se ionako nigdje ne gleda rang lista nego samo ocjena. Jel zna netko kako se radi ta rang lista i hoće li teorietski ovi imatio slabiji plasman?

I jel znate gdje je još bilo toga? Nešto se šuška o prvoj i trinaestoj gimnaziji, da su tamo profesori malo više "gledali kroz prozor", ako razmete a kontrolori nisu mogli sve pokriti.
Pa sve dok ljudi ne shvate da netko tko vara zapravo njima krade mjesto i ne počnu prijavljivati to - stvari se neće popraviti. Za prepisivanje i varanje se moraju uvesti najstrože kazne od osnovne škole (jednom opomena, drugi put komisija, treći put van iz škole).
racionalac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 13:07   #12
nemoš pošteno u 'rvata
d._m. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 13:15   #13
Quote:
racionalac kaže: Pogledaj post
Pa sve dok ljudi ne shvate da netko tko vara zapravo njima krade mjesto i ne počnu prijavljivati to - stvari se neće popraviti. Za prepisivanje i varanje se moraju uvesti najstrože kazne od osnovne škole (jednom opomena, drugi put komisija, treći put van iz škole).
Slazem se.
Kod nas se kriminal apsolutno podrzava vec kod sedmogodisnjaka,u prvom razredu. A nemaju ni nikakav bajan primjer koji se prenosi po medijima(pocevsi od najstarijih(.Djeca uce po modelu da je lakse u zivotu biti proleter, te ces na taj nacin brze doci do cilja.
Odgojena sam tako da svemu u zivotu pristupim na pravedan nacin,no ponekad se pitam jesu li tu moji roditelji u potpunosti trebali drukcije postupiti,jer me cesto zivot docekao na zub u takvim situacijama.
Svidja mi se sto npr. u francuskoj,ako te uhvate da prepisujes na ispitu na fakultetu,nemas pravo sljedecih nekoiko godina uopce izaci na bilo kakav ispit( ukljucujuci i vozacki).
tooth fairy :* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 14:01   #14
Sve i da sam htjela prepisati, nisam mogla od straha da me ne uhvate pa mi nahebala pošteno to mi nije bilo ni na kraj pameti, zeznula bih šansu zbog gluposti. Sa mnom su uglavnom bili stariji maturanti i mlađi ali iz BiH. Kad sam polagala eng. i hrv. prošlo je ok. Doduše, dečki oko mene su me pitali kad ovi što nagledaju ne bi obraćali pozornost. Jedan dečko me pitao je li Zločin i kazna poema, onda mi je sve bilo jasno Mislim da se nije moglo prepisati jer su hodali okolo i nadgledali. Možda je to zato što nas je uvijek bilo manje od 30 u učionici pa imaju svaki kutak u vidnom krugu

Kad sam polagala biologiju opet nas je bilo malo, čudno su nas rasporedili, u dva reda po čitavoj učionici, kao neki polukrug. Ovi iz drugog reda su mogli prepisati, iako je bilo mjesto razmaka. Nisam se usudila ni probati, prerizično je. Kod kemije smo bili u ogromnom razredu, bilo nas je dosta ali nisam mogla prepisati, hodali su. Svaka čast nekome ako je uspio

Inače, sjećam se da je prije nekoliko mjeseci, još kad nismo imali pdf, netko rekao da se sa svojom ekipom dosjetio kako će varati na DM a da nitko neće posumnjati i da svi upadaju garant. Baš me zanima di je sad taj netko i je li uspio neprimjento varati
__________________
Jedem, dakle debela sam
trešnjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 14:35   #15
Quote:
trešnjica kaže: Pogledaj post
Inače, sjećam se da je prije nekoliko mjeseci, još kad nismo imali pdf, netko rekao da se sa svojom ekipom dosjetio kako će varati na DM a da nitko neće posumnjati i da svi upadaju garant. Baš me zanima di je sad taj netko i je li uspio neprimjento varati
ae, baš me taj zanima


neg, na engleskom sam bez problema mogel izvaditi mobitela i prčkati po njemu, niko me nebi skužil
Tak da, nije problem
d._m. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 15:36   #16
Ja sam već spomenula onog tipa koji je cijelu fiziku prepisao od mene.

Kolega, vidimo se na maturi i slijedeće godine!

Ne razumijem baš čemu tolika hajka oko toga. Mislim, naravno da mi nije drago što se prepisuje i što će netko tko nema pojma upasti na faks jer je uspio prepisivati na ispitu, ali to se događalo (i dan danas se događa) i u osnovnim i srednjim školama, i događalo se na prijemnim ispitima. Joj kad se samo sjetim prijemnog na TVZ-u prošle godine.

Ljudi, trudite se zbog sebe da napišete najbolje što možete, jer ako date sve od sebe, nitko tko je prepisao ispit neće vam moći oduzeti mjesto na fakultetu.

Ionako se na to prepisivanje većinom žale ljudi koji su kiksali na ispitima pa im je žao što oni nisu uspjeli prepisati.
__________________
We are the fools of Time and Terror: Days
Steal on us, and steal from us; yet we live,
Loathing our life, and dreading still to die"
Countess is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 15:43   #17
Zanimljivo, svi grintaju da su protiv prepisivanja i kako ne bi trebalo i kako to nije pošteno, ali na kraju, nitko ne samo da neće prijaviti ono što zna nadležnima, nego neće čak ni OVDJE ANONIMNO napisati o kojim školama je riječ.

'Bem ti mentalitet...
Izitpajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 16:01   #18
Definitivno bi trebalo postrožit oko nadgledanja i izbacivanja u slučaju prepisivanja...

Neko će se namučit da ostvari dobar rezultat na ispitu, a neko će bit 'pametan' pa će sve prepisat i na kraju se upisat prije nego ovi prvi... i onda je to fer.
plavetnilo100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 16:09   #19
Quote:
Izitpajn kaže: Pogledaj post
Zanimljivo, svi grintaju da su protiv prepisivanja i kako ne bi trebalo i kako to nije pošteno, ali na kraju, nitko ne samo da neće prijaviti ono što zna nadležnima, nego neće čak ni OVDJE ANONIMNO napisati o kojim školama je riječ.

'Bem ti mentalitet...
ja sad nazovem nadležne i velim da je neko prepisival. I kaj budu oni onda, vjerovali mi na riječ?
d._m. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 16:13   #20
Quote:
plavetnilo100 kaže: Pogledaj post
Neko će se namučit da ostvari dobar rezultat na ispitu, a neko će bit 'pametan' pa će sve prepisat i na kraju se upisat prije nego ovi prvi... i onda je to fer.
Ok, teoretski, ako ta osoba prepiše od nekoga tko stvarno zna, kako 'prepisivač' može imati bolji rezultat od onoga od kojeg je prepisao?

Kako vam nije jasno da se nadgledanje ne može toliko postrožiti da se nigdje ni u kojem slučaju ne može prepisati?

Uvijek će biti neki profesor kojem se neće dati paziti. Uvijek će biti neki koordinator koji će se zagledati u jednu točku u zidu. Uvijek će biti nekih maturanata koji se jednostavno uspiju snaći i uspiju prepisati.

Ali toga je bilo i prije. Stvarno mi nije jasno zašto se za državnu maturu od samog početka povlači toliko negativnih komentara, kad se sve ovo događalo i prije mature? Kako vam ovakve stvari prije nisu smetale?
__________________
We are the fools of Time and Terror: Days
Steal on us, and steal from us; yet we live,
Loathing our life, and dreading still to die"
Countess is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:15.