Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2010., 16:24   #1
Netrpeljivost u ljudi

Iako sam ljevičar i poštujem religije i sve ljude dobre volje nekako se uvijek potkrada to primitivno da smo uvijek netrepeljivi prema rasnim i socijalnim skupinama..Netko kaže da je neznanje uzrok no čini mi se nedovoljan razlog.Ima to veze sa predrasudama koje u narodu imaju korijen..
Mnogi ljudi doista gaje mržnju prema nekome iako nisu sa dna kace,gotovo kao da je ljudska potreba imati žrtvu.Teško je to izbaciti iz čovjeka,čak i uz pomoć religijskih metoda.
To je balans.Vjerovatno postoji u svima,samo je razlika u ispoljavanju istog.
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 16:32   #2
Pa za sebe ne bih rekla da sam netrpeljiva, ali ne simpatiziram previše neke skupine.
Neocortex is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 17:43   #3
Quote:
Peća kaže: Pogledaj post
Netko kaže da je neznanje uzrok no čini mi se nedovoljan razlog.
U pravu si, nije samo neznanje u pitanju. Neznanje se i događa upravo zato jer se ne želi znati, a ne želi se znati zato da bi se imalo prema kome biti netrpeljiv, a netrpeljivost prema drugome mi pomaže da "znam" tko sam ja, jer se spoznajom da to ne znam može izgubiti tlo pod nogama.
Vertigo M is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 10:35   #4
Quote:
Peća kaže: Pogledaj post
Iako sam ljevičar i poštujem religije i sve ljude dobre volje nekako se uvijek potkrada to primitivno da smo uvijek netrepeljivi prema rasnim i socijalnim skupinama..Netko kaže da je neznanje uzrok no čini mi se nedovoljan razlog.Ima to veze sa predrasudama koje u narodu imaju korijen..
Mnogi ljudi doista gaje mržnju prema nekome iako nisu sa dna kace,gotovo kao da je ljudska potreba imati žrtvu.Teško je to izbaciti iz čovjeka,čak i uz pomoć religijskih metoda.
To je balans.Vjerovatno postoji u svima,samo je razlika u ispoljavanju istog.
Quote:
Neocortex kaže: Pogledaj post
Pa za sebe ne bih rekla da sam netrpeljiva, ali ne simpatiziram previše neke skupine.
Quote:
Vertigo M kaže: Pogledaj post
U pravu si, nije samo neznanje u pitanju. Neznanje se i događa upravo zato jer se ne želi znati, a ne želi se znati zato da bi se imalo prema kome biti netrpeljiv, a netrpeljivost prema drugome mi pomaže da "znam" tko sam ja, jer se spoznajom da to ne znam može izgubiti tlo pod nogama.


"Znam da ništa ne znam" - rekao je Sokrat. Ali ipak je znao da je Sokrat, bogamu. Gajio je, znači, netrpeljivost prema ne-sokratima, kao što su Protagora, Platon... što je na kraju urodilo metodom razgovora i logičke rasprave kojom ih je ponižavao i na kraju natjeravao da zauzmu njegovo mišljenje, drugim riječima da jednim dijelom postanu on, Sokrat. A možda je u povijesti filozofije trebalo ostati samo zabilježena crtica:

"Znam da ne ništa ne znam, pa ni tko sam." N.N.
N'dugu is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 15:01   #5
Jedan od izvora netrpeljivosti je nepriznata tolerancija.Ustvari,kada druga strana ne uočava tvoje poštene namjere,izvlači se na primitivizam koji te vrijeđa kao osobu,i tada strpljenje koje si imao nestane..i nadomjesti ga ljutnja koja proizvodi netrpeljivost..Nerazumijevanje jedne od strana automatski gradi odbijanje.Sva sreća što sam čovjek,pa neću odustati olako od nauma da ono što neznam naučim, i ono što ne razumijem uzmem vremena za odmak i pokušam ponovo.Dakako treba procijeniti vrijednost pokušaja..
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 22:19   #6
Onaj tko je vjernik, ali istinski vjernik, ne može biti rasist, netrpeljiv, netolerantan i ...
Barem mora težiti savršenstvu, iako ga ne može dostići.

Da li vjeruje u Jahve, Alaha, Manitua, prirodu...bilo kojeg Boga, nije važno, ali je važno da je istinski vjernik. A svaka vjera ima kodekse ponašanja i visoke moralne standarde.
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 22:24   #7
Quote:
Omaha kaže: Pogledaj post
Onaj tko je vjernik, ali istinski vjernik, ne može biti rasist, netrpeljiv, netolerantan i ...
Barem mora težiti savršenstvu, iako ga ne može dostići.

Da li vjeruje u Jahve, Alaha, Manitua, prirodu...bilo kojeg Boga, nije važno, ali je važno da je istinski vjernik. A svaka vjera ima kodekse ponašanja i visoke moralne standarde.
Da, naglasak je na istinski.
Poznam neke ljude, naciste i ustaše, ali veće vjernike od pape.
Ianus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 23:26   #8
Quote:
Ianus kaže: Pogledaj post
Da, naglasak je na istinski.
Poznam neke ljude, naciste i ustaše, ali veće vjernike od pape.
vjera nema veze sa tolerancijom..barem je crkva dokaz za to.. i u prošlosti i u sadašnjsti..

a mislim da svima mora smetat neka skupina ljudi..jer nam se ne može SVE sviđati i ne možemo sve prihvaćati.. pa recimo sotoniste baš ne volim, iako ne znam ni jednog..al nebi ni htjela upoznati...jer se bave sotonom i tako tim stvarima.. :/
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 23:34   #9
Ne vjerujem uopće u apsolutnu toleranciju.
sunshine-girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 03:00   #10
... ljudi imaju biolosku potrebu za osjecajem mrznje kao i za ostalim osjecajima... ne da mi se sad objasnjavat, vec sam to tupio i prije...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 03:23   #11
Nije neznanje uzrok netrpeljivosti prema rasnim i socijalnim skupinama. Nisu ni predrasude uzrok. Neki ljudi jednostavno imaju previše mržnje u sebi, moraju je nekamo okrenut da ih ne nadvlada. Zašto imaju previše mržnje? Pa jer su debili. Lakše je mrzit nego prihvaćat stvari kakve jesu i nosit se s njima. Mržnja daje smisao, orijentaciju, opravdanje. Veliča tebe bez potrebne zasluge, a umanjuje vrijednost tvojih neprijatelja, čineći te lijepim i vrijednim, božanskim i nepromjenjivim. I šta je tu debilno? Onako, sve.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 15:50   #12
Ima onih,i primjećujem podosta,koji mrze čisto iz banalnih razloga(privlačenje pažnje,naglasak na nešto koristeći mržnju kao sporednu stvar,djetinjasto ponašanje u odraslih i sl..)
Prava netrpeljivost može biti izazvana osobnim iskustvom,što je vrlo rijetko.Opća netrpeljivost je preko susjeda i tv-a,a onaj namjanji mikronski dio pripada patološkim nacistima.Kod njih je netrpeljivost urođena jer za svoje manjkove nemaju snage sebe okriviti.
Mrziti nekoga je uglavnom opterećenje..Biblija je sasvim u pravu po tom pitanju.
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2010., 02:04   #13
Ovdje se o tome pričalo! Otvorila sam prije par mjeseci temu "Zašto ljudi trebaju objekt mržnje", tu imaš par pametnih odgovora!

https://www.forum.hr/showthread.php?p...2#post24789122

Zadnje uređivanje Zlo_i_Naopako : 09.04.2010. at 02:10.
Zlo_i_Naopako is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2010., 14:50   #14
Quote:
Zlo_i_Naopako kaže: Pogledaj post
Ovdje se o tome pričalo! Otvorila sam prije par mjeseci temu "Zašto ljudi trebaju objekt mržnje", tu imaš par pametnih odgovora!

https://www.forum.hr/showthread.php?p...2#post24789122
Uvaži ispriku,ali sigurno razumiješ da moderator sankcionira podizanje"starih"postova,pa sam prisiljen potegnuti istu temu na novi post..
I nadam se da ti cimerica neće biti netrpeljiva..
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2010., 23:08   #15
Quote:
Peća kaže: Pogledaj post
Uvaži ispriku,ali sigurno razumiješ da moderator sankcionira podizanje"starih"postova,pa sam prisiljen potegnuti istu temu na novi post..
I nadam se da ti cimerica neće biti netrpeljiva..
Ma znam, stavila sam link jer ima na toj temi par pametnih odgovora pa ako vas zanima da pročitate...
Zlo_i_Naopako is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2010., 23:30   #16
Quote:
... moderator sankcionira podizanje"starih"postova...
???... uff, prvi glas... mislio sam da se bas ne voli otvaranje jednih-te-istih tema... dovraga, moracu procitati ta pravila vec jednom...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 14:57   #17
ja sam na primjer racial netrpeljiv, nisma netrpeljiv, ali oni imaju svoje a ja myway, ne volim gay, nije ok, definitivno, smatram to psiholoskom illness etc.
Ne volim divorced people, je rmislim da su strange i neuspjesni u dealing with family. Ne volim alternative groups, goticare, hipije, trash kulturu, emo people, sado mazo people. definitivno imam issues sa neprihvacanjem, ali to sam ja.
KLP is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 15:07   #18
Quote:
Vertigo M kaže: Pogledaj post
U pravu si, nije samo neznanje u pitanju. Neznanje se i događa upravo zato jer se ne želi znati, a ne želi se znati zato da bi se imalo prema kome biti netrpeljiv, a netrpeljivost prema drugome mi pomaže da "znam" tko sam ja, jer se spoznajom da to ne znam može izgubiti tlo pod nogama.


Osim toga "znam tko sam ja", tu je i potreba da "svi budu kao ja". Jer, ako netko nije kao ja, a normalan je, onda ja nisam normalan. I ako netko ima razlicit stav o necemu, onda ili moj ili njegov stav nije tocan. A naravno da je moj stav uvijek tocan.

Koliko komplikacija... sve dok ne shvatimo da svatko vidi svijet samo kroz sovje oci i moze govoriti samo svoje misljenje. Najvaznije od svega toga je shvatiti da i drugi imaju oci. I dati im pravo da izraze sto vide kroz te svoje oci.
__________________
Sreća je svjesni izbor, ne automatska reakcija. (Mildred Barthel)
Joanna4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 14:57   #19
Quote:
KLP kaže: Pogledaj post
ja sam na primjer racial netrpeljiv, nisma netrpeljiv, ali oni imaju svoje a ja myway, ne volim gay, nije ok, definitivno, smatram to psiholoskom illness etc.
Ne volim divorced people, je rmislim da su strange i neuspjesni u dealing with family. Ne volim alternative groups, goticare, hipije, trash kulturu, emo people, sado mazo people. definitivno imam issues sa neprihvacanjem, ali to sam ja.
Da,kužim.Ja ne podržavam istovjetna prava za seksulane manjine,ne podržavam prava na utjerivanje rasne jednakosti i ne toleriram ponašanje primitivnih zajednica koje dolaze u ZG dugi niz godina.Pokušavam razumjeti,i nailazim na zid koji je ponaked previsok za moje ambicije biti čovjek svijeta i svih ostalih planeta.
Usput rečeno,zanimljiv je jezik kojim pišeš Joanna4.
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 16:22   #20
Quote:
KLP kaže: Pogledaj post
ja sam na primjer racial netrpeljiv, nisma netrpeljiv, ali oni imaju svoje a ja myway, ne volim gay, nije ok, definitivno, smatram to psiholoskom illness etc.
Ne volim divorced people, je rmislim da su strange i neuspjesni u dealing with family. Ne volim alternative groups, goticare, hipije, trash kulturu, emo people, sado mazo people. definitivno imam issues sa neprihvacanjem, ali to sam ja.
Dobra fora, od srca sam se nasmijao :-)))))
mobing is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:50.