Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2003., 10:09   #1
Pjegice

Oduvijek su me zanimale pjegice. Neki tvrde da ih imaju samo izrazito svjetloputi ljudi. No, znam par pjegavih crnaca i Arapa.
Moze li me netko prosvijetliti?
kfir is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2003., 10:11   #2
na svijeloputim ljudima se bolje vidi. to je nakupina pigmenata, ne stvaraju svi melanociti istu kolicinu pigmenata. albino ljudi nemaju pjegice...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2003., 10:17   #3
Kakve uvjete trebas zadovoljiti da bi imao vidljive pjegice. Znam da su to nakupine pigmenta. Zasto se stvaraju? Vjeruj mi, vide se i na crncima.Doduse, mislim da je to rijetko.
kfir is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2003., 10:30   #4
vjerujem da se vide na crncima, imala ih je moja frendica iz Obale slonovace...
uvjet je da je neravnomjerna sinteza u melanocitima. mislim da se rjedje radi o tome da su melanociti neravnomjerno rasporedjeni (da su vise zgurani na nekim mjestima).
neravnomjerna sinteza je stvar regulacije. a regulacija moze biti jako kompleksna...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2003., 11:19   #5
Quote:
kfir kaže:
Kakve uvjete trebas zadovoljiti da bi imao vidljive pjegice.
Ja samo trebam izaci na sunce. Po zimi nemam; ljeti imam... Btw. imaju neke kreme koje to ukljanjaju (navodno) - sto one neprave melanocitima ??? Jel to M. Jackson metoda ili ???
blondie_30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2003., 11:24   #6
mislim da melanocitima ne rade nista, ali vjerojatno reduciraju/oksidiraju (ne sjecam se vise dobro, ali mislim da mora biti neka polimerizacija i oksidacija da prekursori postanu pigmeni) melanin (sve molekule na koje nabasa, ali i melanin isto).
koja je aktivna tvar u tim namazima, ne znam.

tamnoputi ljudi (ne samo MJ) koriste razna sredstva, ali nisam strucnjak za to

btw, to sto te sunce vidi je zapravo da UV u spektru izaziva stanicna ostecenja, koja su onda signal za razne popravno/obrambene stanicne mehanizme. proizvodjnja melanina je nacin zastite od UV.

(ako cita neki strucnjak za SOS neka me ne ubije zbog nepreciznosti )
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2003., 11:41   #7
Quote:
luca kaže:
vjerujem da se vide na crncima, imala ih je moja frendica iz Obale slonovace...
Tumba Tumboooobo!
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2003., 11:44   #8
Quote:
el Duderino kaže:
Tumba Tumboooobo!
ne, zvala se Clemence

(samo se ti zezaj, ali iako je bila tamne koze, po nosu i obrazima imala je jos tamnije tockice, neravnomjerne pigmentacije).
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2003., 12:16   #9
Dakle, pjegice nemaju veze s svjetloputoscu?
kfir is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2003., 12:19   #10
Quote:
kfir kaže:
Dakle, pjegice nemaju veze s svjetloputoscu?
pjegice su cesce kod svjetloputih jer
- kod njih vidis i sasvim malu pigmentaciju (koja kod nesvjelopute osobe mozda prodje skroz neprimjetno)
- s obzirom da imaju manju zastitu od UV (manja bazalna kolicina melanina), vjerojatno su osjetljiviji i reagiraju vise na indukciju.

tako da mozes reci da ima veze, ali ne znaci da samo svjetloputi stvaraju nerazvomjerne pigmente...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:19.