Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.09.2015., 18:30   #181
Pozdrav.
Da li netko ima točno iskustva, osim googla, kakva je to pretraga MRCP u dijagnozi ac. pancreatitisa?
__________________
Svako djelo ima svoj Sud.
gaza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 10:16   #182
Quote:
mateakre kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
prije godinu dana sam lezala u bolnici radi akutnog pankreatitisa, radi kojeg se pojavila i upala jetre, uzrokovanog uzimanjem antibiotika. Nalazi su sada u normalnim granicama. Jos se pridrzavam prehrane sto se tice nejedenja przenog, masnog, prezacinjenog i sl. Zanima me moram li se strogo svega pridrzavati do kraja zivota, smijem li ponekad u normalnoj kolicini (casa/dvije) popiti nesto alkoholno, koliko su stetne cigarete tj mogu li u mom slucaju biti uzrok ponovnog napada? Vidim da na forumu ima mnogo govora o tome kako je bolest vrlo ozbiljna i za citav zivot je tu, ali mi je doktor na zadnjoj kontroli rekao da uopce ne trebam vise brinuti, pa sam sada malo zbunjena kad je u pitanju to strogo pridrzavanje..Unaprijed hvala na odgovoru
Pozdrav i nadam se da ce pomoci.
Točno nakon 2g vratio mi se ac. pancreatitis. Buduci da sam nutricionist po struci očito knjige nemaju bas veze sa stanjem u praksi. Hocu reci, da sam doslovno zivio pod staklenim zvonom 2g osim stresa, te se sada zbog nejasne etiologije (uzroka), upucujem na daljnju pretragu MRCP. Doktor je rekao: jednom pancreatitis uvijek pancreatitis. Zato ti savjetujem da sve ovi sto si navela, da bi probala, zaobiđi u širokom luku. Jednom načeto tkivo gušterače ne može se nikada više obnoviti za razliku od jetre. Svojim odabirom hrane i pica mozes uciniti da stanje bude normalno.
__________________
Svako djelo ima svoj Sud.
gaza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 19:48   #183
Quote:
samir sahovic kaže: Pogledaj post
Moji problemi su nastali peine dvije godine imam bolove u stomaku koji traju po 2 do 3 sedmice pa projdu mjesec pa se opet vrate ,sve sam prêt rage napravio i sve je u najboljem. Redu 3 skanera 1 magnetna rezonansa pankreasa 3 ultra zvula kolonskopija gastroskopija ,vidéo kapsula krvna slika je perfektna Ali imam i dalje bolove u gornjem dijelu stomaka i podrigujem ,zeludac je u Redu nemam bakteriju nemam kiselinu ,rekli su mi doktori da je od pankreasa Ali svi su nalazi i snimanja u najboljem Redu jetra je u Redu nepijem ne pusim nisam nervozan Ali niko nemoze da otkrije od cega ti bolovi dolaze ako neko moze da mi Pologne hvala unaprijed
Moj slucaj je jako slican ovome, od pocetnih tegoba proslo je ravno dve godine. Najpre je to bio diskretan bol u gornjem desnom predelu stomaka gde se nalazi zucna kesa i duodenum. Onda je tom linijom pocelo da se siri oko struka na ledlja i u predeo zeluca. Sve se desava u nekim epizodama sa i bez bolova, s tim sto su se epizode bolova toliko produzile da su ove bez jako kratke pa mi je kvalitet zivota i stanje psihe drasticno opao. Lezanje pogorsava stanje, tj. tada su bolovi jaci da ne mogu kako treba ni spavati, a znam ih osetititi u celom stomaku i ledjima. U perijodu bolova creva su bucna, imam dosta gasova a ume da se pojavi i kiselina.
Treba reci i da se period pojave tegoba poklapa sa periodom objektivno velikih stresnih dogadjaja koji su me zadesili.

Za te dve godine vukao se po lekarima i kontrolisao sve i svasta, nakupio se za dobru fasciklu.Laboratoriske analize nebrojano puta, raznorazne kontrole stolice, UZ x puta, CT dva puta, gastroskopija i sada skoro MRCP. Kod laboratorije su mi se ponekad desavali neznatno uvecani bilirubini i sada skoro dva puta se pojavile blago uvecane amilaze u urinu 456 i 792 (400 je gornja granica). Amilaze u krvi uvek normalnih vrednosti. Na CT su mi videli zucnu kesu u obliku slova S. Ostali nalazi svih mogucih pretraga uredni.
Pio sam raznorazne terapije omeprol, controloc, sabax, eglonyl, meteospazmil, bromazepam. Nista od toga nije dalo rezultate, bolovi prodju i nanovo dodju nezavisno od terapije.
Kako sve ovo jako dugo traje i lagano se pogorsava puno sam i citao na netu pa uvrteo sebi u glavu da ovo ima neke veze sa hronicnim pankreatitisom, posto se to navodno jako tesko dijagnostikuje.
Zaista vise ne znam sta bih mogao da preduzmem.

Zanima me iskustveno misljenje da li posle svih ovih pretraga i mog stanja sa tegobama moze da se sa sigurnoscu iskljuci ta dijagnoza i sve pripise nekom psihosomatskom poremecaju ili ste vec ovo moze da bude?
Zloba1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 20:13   #184
Quote:
Zloba1 kaže: Pogledaj post
Moj slucaj je jako slican ovome, od pocetnih tegoba proslo je ravno dve godine. Najpre je to bio diskretan bol u gornjem desnom predelu stomaka gde se nalazi zucna kesa i duodenum. Onda je tom linijom pocelo da se siri oko struka na ledlja i u predeo zeluca. Sve se desava u nekim epizodama sa i bez bolova, s tim sto su se epizode bolova toliko produzile da su ove bez jako kratke pa mi je kvalitet zivota i stanje psihe drasticno opao. Lezanje pogorsava stanje, tj. tada su bolovi jaci da ne mogu kako treba ni spavati, a znam ih osetititi u celom stomaku i ledjima. U perijodu bolova creva su bucna, imam dosta gasova a ume da se pojavi i kiselina.
Treba reci i da se period pojave tegoba poklapa sa periodom objektivno velikih stresnih dogadjaja koji su me zadesili.

Za te dve godine vukao se po lekarima i kontrolisao sve i svasta, nakupio se za dobru fasciklu.Laboratoriske analize nebrojano puta, raznorazne kontrole stolice, UZ x puta, CT dva puta, gastroskopija i sada skoro MRCP. Kod laboratorije su mi se ponekad desavali neznatno uvecani bilirubini i sada skoro dva puta se pojavile blago uvecane amilaze u urinu 456 i 792 (400 je gornja granica). Amilaze u krvi uvek normalnih vrednosti. Na CT su mi videli zucnu kesu u obliku slova S. Ostali nalazi svih mogucih pretraga uredni.
Pio sam raznorazne terapije omeprol, controloc, sabax, eglonyl, meteospazmil, bromazepam. Nista od toga nije dalo rezultate, bolovi prodju i nanovo dodju nezavisno od terapije.
Kako sve ovo jako dugo traje i lagano se pogorsava puno sam i citao na netu pa uvrteo sebi u glavu da ovo ima neke veze sa hronicnim pankreatitisom, posto se to navodno jako tesko dijagnostikuje.
Zaista vise ne znam sta bih mogao da preduzmem.

Zanima me iskustveno misljenje da li posle svih ovih pretraga i mog stanja sa tegobama moze da se sa sigurnoscu iskljuci ta dijagnoza i sve pripise nekom psihosomatskom poremecaju ili ste vec ovo moze da bude?
Volio bih ti u svakom slučaju pomoći jer sam dva puta prebolio ac pancreatitis. Dakle teska nekroza repa gušterače. Po svemu ovome sto si napisao, napravio si gotovo sve pretrage uključujući i MRCP. Osnovno pitanhe je kakqv je nalaz MRCP -a?Simptome koje si naveo mogu ukazivati na chr pancreatitis ali nisam liječnik, pišem iz iskustva, i svih pretraga koje sam radio kada se radilo o spasavanju zivota, doslovno.
Očito nešto nije u najboljem i potpunom redu sto pokazuju povećanje amilaze u urinu, ne velike ali ipak su povecane. Zlatni pokazatelj ipak za pankreatitis je amilaza u serumu, a to ti je u granicama, kako si naveo. Možda ipak sa zučnom mjehurom da se pozabavis? Ne zaboravi i vjerojatno znaš koliko su povezani žučni mjehur i pancreas.
__________________
Svako djelo ima svoj Sud.
gaza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 20:19   #185
Quote:
Zloba1 kaže: Pogledaj post
Moj slucaj je jako slican ovome, od pocetnih tegoba proslo je ravno dve godine. Najpre je to bio diskretan bol u gornjem desnom predelu stomaka gde se nalazi zucna kesa i duodenum. Onda je tom linijom pocelo da se siri oko struka na ledlja i u predeo zeluca. Sve se desava u nekim epizodama sa i bez bolova, s tim sto su se epizode bolova toliko produzile da su ove bez jako kratke pa mi je kvalitet zivota i stanje psihe drasticno opao. Lezanje pogorsava stanje, tj. tada su bolovi jaci da ne mogu kako treba ni spavati, a znam ih osetititi u celom stomaku i ledjima. U perijodu bolova creva su bucna, imam dosta gasova a ume da se pojavi i kiselina.
Treba reci i da se period pojave tegoba poklapa sa periodom objektivno velikih stresnih dogadjaja koji su me zadesili.

Za te dve godine vukao se po lekarima i kontrolisao sve i svasta, nakupio se za dobru fasciklu.Laboratoriske analize nebrojano puta, raznorazne kontrole stolice, UZ x puta, CT dva puta, gastroskopija i sada skoro MRCP. Kod laboratorije su mi se ponekad desavali neznatno uvecani bilirubini i sada skoro dva puta se pojavile blago uvecane amilaze u urinu 456 i 792 (400 je gornja granica). Amilaze u krvi uvek normalnih vrednosti. Na CT su mi videli zucnu kesu u obliku slova S. Ostali nalazi svih mogucih pretraga uredni.
Pio sam raznorazne terapije omeprol, controloc, sabax, eglonyl, meteospazmil, bromazepam. Nista od toga nije dalo rezultate, bolovi prodju i nanovo dodju nezavisno od terapije.
Kako sve ovo jako dugo traje i lagano se pogorsava puno sam i citao na netu pa uvrteo sebi u glavu da ovo ima neke veze sa hronicnim pankreatitisom, posto se to navodno jako tesko dijagnostikuje.
Zaista vise ne znam sta bih mogao da preduzmem.

Zanima me iskustveno misljenje da li posle svih ovih pretraga i mog stanja sa tegobama moze da se sa sigurnoscu iskljuci ta dijagnoza i sve pripise nekom psihosomatskom poremecaju ili ste vec ovo moze da bude?
Quote:
gaza kaže: Pogledaj post
Pozdrav i nadam se da ce pomoci.
Točno nakon 2g vratio mi se ac. pancreatitis. Buduci da sam nutricionist po struci očito knjige nemaju bas veze sa stanjem u praksi. Hocu reci, da sam doslovno zivio pod staklenim zvonom 2g osim stresa, te se sada zbog nejasne etiologije (uzroka), upucujem na daljnju pretragu MRCP. Doktor je rekao: jednom pancreatitis uvijek pancreatitis. Zato ti savjetujem da sve ovi sto si navela, da bi probala, zaobiđi u širokom luku. Jednom načeto tkivo gušterače ne može se nikada više obnoviti za razliku od jetre. Svojim odabirom hrane i pica mozes uciniti da stanje bude normalno.
U kojoj bolnici si ležala?
__________________
Svako djelo ima svoj Sud.
gaza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 22:25   #186
Quote:
gaza kaže: Pogledaj post
Po svemu ovome sto si napisao, napravio si gotovo sve pretrage uključujući i MRCP. Osnovno pitanhe je kakqv je nalaz MRCP -a?
Izmedju ostalog kaze:
"Nema diletacije intrahepatiticnih zucnih puteva.
Zucna kesa normalne debljine zida bez jasnih znakova kalkuloze.
Ekstrahepatiticni zucni putevi takodje nisu diletirani bez jasno definisanih patoloskih sadrzaja u njima.
Pankreas u celini normalne velicine, ocuvane morfologije bez jasno definisanih fokalnih lezija.Pankreaticni duktus u celini normalne sirine lumena, glatkih kontura bez znakova diletacije i patoloskih sadrzaja u njemu."
Procitao komletan nalaz ortaku radiologu i rece mi da je sve ok.
Quote:
gaza kaže: Pogledaj post
Očito nešto nije u najboljem i potpunom redu sto pokazuju povećanje amilaze u urinu, ne velike ali ipak su povecane. Zlatni pokazatelj ipak za pankreatitis je amilaza u serumu, a to ti je u granicama, kako si naveo. Možda ipak sa zučnom mjehurom da se pozabavis? Ne zaboravi i vjerojatno znaš koliko su povezani žučni mjehur i pancreas.
Ta blago uvecana amilaza u urinu pojavila se u poslednje 3 laboratorije i mene je alarmirala. Najpre 456, potom u granicama normale pa onda 792. Doktori tim vrednostima ne pridaju vecu vaznost i kao sto si rekao zanima ih prevashodno amilaza u serumu. Laboratoriju sam za ovih 2 godine davao sigurno 10 puta u glavnom u periodu bolova i u serumu nikada nije bila uvecana.
Sto se tice zucne kese ona je bez kamenja i peska ali presavijena, tacnije u obliku slova S. Sad da li je cirilicno ili latinicno pojma nemam ali tako pise u CT nalazu. Da li ta njena presavijenost moze da daje ovakve tegobe nisam pametan. Ona bi koliko znam trebala biti povezana sa ishranom a svoje tegobe ja bas i ne mogu povezati sa hranom, rekao bih da se bolivi javljaju nezavisno sta pojedem.
Zloba1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2015., 23:17   #187
Dopuna novim desavanjima. Nakon 20 dana kada su amilaze u urinu bile 792 (400 gornja granica) i odradjenog MRCP urednog nalaza, ponovio amilaze u urinu 726 a kroz dva dana 1190. Amilaze u krvi su u redu. Bolovi konstantno prisutni slabijeg i jaceg intenziteta.
Ima li razloga za brigu i sta bi ovo moglo da znaci ili se desava?
Zloba1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2015., 13:46   #188
Quote:
Zloba1 kaže: Pogledaj post
Dopuna novim desavanjima. Nakon 20 dana kada su amilaze u urinu bile 792 (400 gornja granica) i odradjenog MRCP urednog nalaza, ponovio amilaze u urinu 726 a kroz dva dana 1190. Amilaze u krvi su u redu. Bolovi konstantno prisutni slabijeg i jaceg intenziteta.
Ima li razloga za brigu i sta bi ovo moglo da znaci ili se desava?
Gdje su prisutni bolovi? U kom dijelu abdomena su prisutni bolovi? Da li se bolovi šire u leđa? Ima li mučnine? Povraćanja? Blage temperature? Koja vrsta bolova je prisutna i da li su bolovi izraženiji danju ili noću?
Sapaze is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2015., 19:16   #189
Quote:
Sapaze kaže: Pogledaj post
Gdje su prisutni bolovi? U kom dijelu abdomena su prisutni bolovi? Da li se bolovi šire u leđa? Ima li mučnine? Povraćanja? Blage temperature? Koja vrsta bolova je prisutna i da li su bolovi izraženiji danju ili noću?
Par postova iznad malo detaljnije sam opisao svoju situaciju i sta sam sve radio.
Nije bas jednostavno opisati te bolove. Desavaju se u gornjim partijama stomaka i to uglavnom sredina i desna strana. Tako isto se preslikavaju u ledja. Nekada budu tupi a nekada prilicno jaki. Lezeci polozaj pogorsava stanje. Dogadjaju se u nekim epizodama sa i bez bolova. Nema mucnine i povracanja. Temperaturu iskreno nisam nesto kontrolisao, sad premerio kad me bolucka i imam neku od 37,3/4, ali nisam siguran da je uvek prisutna. Kada su bolovi prisutni doba dana ne igra ulogu, a rekao bih da hrana ipak ima nekog uticaja. Kao da se pojacavaju nakon izvesnog vremena posle obroka.
Zanima me sta mislis jer sam citao da imas iskustva.

Zadnje uređivanje Zloba1 : 19.10.2015. at 20:10.
Zloba1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 13:45   #190
Quote:
Zloba1 kaže: Pogledaj post
Par postova iznad malo detaljnije sam opisao svoju situaciju i sta sam sve radio.
Nije bas jednostavno opisati te bolove. Desavaju se u gornjim partijama stomaka i to uglavnom sredina i desna strana. Tako isto se preslikavaju u ledja. Nekada budu tupi a nekada prilicno jaki. Lezeci polozaj pogorsava stanje. Dogadjaju se u nekim epizodama sa i bez bolova. Nema mucnine i povracanja. Temperaturu iskreno nisam nesto kontrolisao, sad premerio kad me bolucka i imam neku od 37,3/4, ali nisam siguran da je uvek prisutna. Kada su bolovi prisutni doba dana ne igra ulogu, a rekao bih da hrana ipak ima nekog uticaja. Kao da se pojacavaju nakon izvesnog vremena posle obroka.
Zanima me sta mislis jer sam citao da imas iskustva.
Zapravo jako je teško ponuditi nekakav ''pametan'' odgovor ljudima koji imaju slične tegobe i simptome kao Vi. Odmah bi želio da se ogradim i da kažem da nisam ljekar nego samo neko ko ima iskustvo sa ovom bolešću (nažalost) a malkice sam proučavao cp. Glede amilaza (U) je upravo obratno negoli što je neko napisao gore da da su za pankreas bitnije amilaze (S). Po defaultu strana bola govori o tome koji dio pankresa je pod upalom (naravno ukoliko se uopste radi o pankreasu) tj. ukoliko je bol sa lijeve strane abdomena- gornji lijevi luk ispod rebara tada je vjerovatnoća da se radi o ili o repu pankreasa ili tijelu pankreasa (manje vjerovatno), dok obratno ukoliko je bol prisutna po sredini abdomena ili ide desno vjerovatnije da je zahvaćena glava pankreasa ili eventualno vrat pankreasa. Također neka tipična pankreasna bol (ne mora uvijek tako i da bude) je pojasna bol koja se širi na leđa, najčešće u vidu stiskanja (pežorativno stiskanje struka kaišom) ili žarenja. Kod cp-ja tipično se javljaju mučnine i povraćanja a ne rijetko i diareja, dok se stearoreja javlja kasnije kada je gušterača već dosta propala. I najbitnije kod ove bolesti je da zapamtite jednu stvar Svako je drugačiji! Da li ste osim amilaza radili lipaze? One su mnogo značajnije kod bolesti pankreasa.
Sapaze is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 18:16   #191
Quote:
Sapaze kaže: Pogledaj post
Također neka tipična pankreasna bol (ne mora uvijek tako i da bude) je pojasna bol koja se širi na leđa, najčešće u vidu stiskanja (pežorativno stiskanje struka kaišom) ili žarenja. Kod cp-ja tipično se javljaju mučnine i povraćanja a ne rijetko i diareja, dok se stearoreja javlja kasnije kada je gušterača već dosta propala. I najbitnije kod ove bolesti je da zapamtite jednu stvar Svako je drugačiji! Da li ste osim amilaza radili lipaze? One su mnogo značajnije kod bolesti pankreasa.
Upravo ovako kako ste opisali bol ja je osecam po srdisnjoj i desnoj strani stomaka i ledja. kod mene to tako traje skoro 2 god sa tendencijom pogorsanja. Za svo to vreme gomila UZ, 2 skenera i na kraju MRCP nisu pokazale nikakve morfoloske promene na pankreasu. Mene zaista zanima da li je stvarno moguce da se nista ne vidi pored iz mog ugla ovoliko dugotrajnih i izrazenih bolova da sam ja skoro prolupao!? Mucnina nemam, a redja stolica se nekada i desi.

Lipaze nisam radio niti su mi predlagali. Kod nas ovde lokalno znam da ih u drzavnim laboratorijama ne rade.

Kod vas su, ako sam dobro razumeo, bile uvecane u,s amilaze i lipaze. Kod mene su se teko skoro pojavile uvecane u-amilaze, a to im je klinicki nedovoljno za postavljanje ikakve dijagnoze. Kako kazu njihovo uvecanje ne mora nista da znaci.
Zloba1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 20:47   #192
Quote:
Sapaze kaže: Pogledaj post
I najbitnije kod ove bolesti je da zapamtite jednu stvar Svako je drugačiji!
Pretpostavljam. Ne znam jesu li vama postavili konacnu dijagnozu, ali samo zelim razmeniti iskustva i da li postoje neke podudarnosti jer me ovo strasno iscrpljuje.
Zloba1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 09:34   #193
Quote:
Sapaze kaže: Pogledaj post
Da li ste osim amilaza radili lipaze? One su mnogo značajnije kod bolesti pankreasa.
Odradio privatno lipaze i sve amilaze ponovo.

S alfa amilaza ukupna 92 (28-100)
S pankreasna amilaza 60 (13-53)
S lipaza 52 (13-60)
U alfa amilaza u urinu 342 <450

Sto ce reci da se U amilaza nakon 9 dana normalizovala a sada prvi put kontrolisana pankreasna amilaza pokazala blago uvecana.
Ima li to neki klinicki znacaj za poremacaj pankreasa ili ne?
Zloba1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 14:07   #194
Quote:
Zloba1 kaže: Pogledaj post
Odradio privatno lipaze i sve amilaze ponovo.

S alfa amilaza ukupna 92 (28-100)
S pankreasna amilaza 60 (13-53)
S lipaza 52 (13-60)
U alfa amilaza u urinu 342 <450

Sto ce reci da se U amilaza nakon 9 dana normalizovala a sada prvi put kontrolisana pankreasna amilaza pokazala blago uvecana.
Ima li to neki klinicki znacaj za poremacaj pankreasa ili ne?
Jako je teško odgovoritu na Vaše pitanje. Jedino što Vam mogu reći da u mom slučaju ni poslije 3 godine se ne vide znakovi cp-ja na slikovnim i ultrazvučnim pregledima, a svo ovo vrijeme sam imao uvećane i amilaze + lipaze + IgG4 (što prejudicira na aip).
Sapaze is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 22:19   #195
Quote:
Sapaze kaže: Pogledaj post
Jako je teško odgovoritu na Vaše pitanje. Jedino što Vam mogu reći da u mom slučaju ni poslije 3 godine se ne vide znakovi cp-ja na slikovnim i ultrazvučnim pregledima, a svo ovo vrijeme sam imao uvećane i amilaze + lipaze + IgG4 (što prejudicira na aip).
Izgleda da se jako tesko postavlja konacna dijagnoza, odnosno moze se nesto videti tek kada bolest dobro uznapreduje. Iskreno ne znam sta bi smo posebno i dobili saznanjem dijagnoze za ovu groznu bolest, jedino kako dalje da se sa njom nosimo. Vama su kako sam procitao samo na EUS rekli o nekakvim diskretno hronicno upalnim promenama parenhima pankreasa.
Mozete li molim vas malo detaljnije opisati kakvih tegoba imate i uzimate li kakvu terapiju?

Moje tegobe sa bolovima u gornjim partijama stomaka i sirenjem na ledja su prilicno izrazene i samo se pogorsavaju, pa mi moj GE posto se nista ne vidi sada preporucuje psihijatra. Ima indicija jer koliko ovo dugo traje zaista sam posandrcao. Depresija je definitivno prisutna ali ne znam moze li ona bas biti uzrok ovakvim tegobama. Od terapije po njegovoj preporuci mesecima uzimam Eglonyl i Sabax. Prepisao mi je i nesto protiv bolova ali slaba vajda od toga. Sabax deluje po pitanju pojacane kiseline jer po prestanku odmah mi se pojavljuje gorusica, na bolove nema uticaja.
Zloba1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2015., 11:21   #196
Quote:
Zloba1 kaže: Pogledaj post
Izgleda da se jako tesko postavlja konacna dijagnoza, odnosno moze se nesto videti tek kada bolest dobro uznapreduje. Iskreno ne znam sta bi smo posebno i dobili saznanjem dijagnoze za ovu groznu bolest, jedino kako dalje da se sa njom nosimo. Vama su kako sam procitao samo na EUS rekli o nekakvim diskretno hronicno upalnim promenama parenhima pankreasa.
Mozete li molim vas malo detaljnije opisati kakvih tegoba imate i uzimate li kakvu terapiju?

Moje tegobe sa bolovima u gornjim partijama stomaka i sirenjem na ledja su prilicno izrazene i samo se pogorsavaju, pa mi moj GE posto se nista ne vidi sada preporucuje psihijatra. Ima indicija jer koliko ovo dugo traje zaista sam posandrcao. Depresija je definitivno prisutna ali ne znam moze li ona bas biti uzrok ovakvim tegobama. Od terapije po njegovoj preporuci mesecima uzimam Eglonyl i Sabax. Prepisao mi je i nesto protiv bolova ali slaba vajda od toga. Sabax deluje po pitanju pojacane kiseline jer po prestanku odmah mi se pojavljuje gorusica, na bolove nema uticaja.
Poslao sam Vam privatnu poruku.
Sapaze is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2015., 14:05   #197
Quote:
Zloba1 kaže: Pogledaj post
Izgleda da se jako tesko postavlja konacna dijagnoza, odnosno moze se nesto videti tek kada bolest dobro uznapreduje. Iskreno ne znam sta bi smo posebno i dobili saznanjem dijagnoze za ovu groznu bolest, jedino kako dalje da se sa njom nosimo. Vama su kako sam procitao samo na EUS rekli o nekakvim diskretno hronicno upalnim promenama parenhima pankreasa.
Mozete li molim vas malo detaljnije opisati kakvih tegoba imate i uzimate li kakvu terapiju?

Moje tegobe sa bolovima u gornjim partijama stomaka i sirenjem na ledja su prilicno izrazene i samo se pogorsavaju, pa mi moj GE posto se nista ne vidi sada preporucuje psihijatra. Ima indicija jer koliko ovo dugo traje zaista sam posandrcao. Depresija je definitivno prisutna ali ne znam moze li ona bas biti uzrok ovakvim tegobama. Od terapije po njegovoj preporuci mesecima uzimam Eglonyl i Sabax. Prepisao mi je i nesto protiv bolova ali slaba vajda od toga. Sabax deluje po pitanju pojacane kiseline jer po prestanku odmah mi se pojavljuje gorusica, na bolove nema uticaja.
Moje tegobe su abdominalni bolovi sa lijeve gornje strane ispod lijevog rebarnog luka, probadajućeg karaktera. Oficijelna dijagnoza cp-ja mi je za sada uspostavljena jedino putem eus-a, a po mom nekom laičkom mišljenju eus nalaz je bio na ''granici'' normalnog nalaza. Doduše taj nalaz je rađen sad već daleke 2013. godine i ko zna kakav bi bio novi nalaz eus-a? Što se tiče terapije jedino koristim creon 25000 uz svaki obrok.
Sapaze is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2015., 20:02   #198
Quote:
Sapaze kaže: Pogledaj post
Moje tegobe su abdominalni bolovi sa lijeve gornje strane ispod lijevog rebarnog luka, probadajućeg karaktera. Oficijelna dijagnoza cp-ja mi je za sada uspostavljena jedino putem eus-a, a po mom nekom laičkom mišljenju eus nalaz je bio na ''granici'' normalnog nalaza. Doduše taj nalaz je rađen sad već daleke 2013. godine i ko zna kakav bi bio novi nalaz eus-a? Što se tiče terapije jedino koristim creon 25000 uz svaki obrok.
Zahvaljujem na odgovoru.
Ocigledno puno je razlicitosti i bas kao sto ste rekli kod ove bolesti svako je drugaciji. Meni posle svega ostaje jedino da se nadam da su ovi bolovi, uprkos jacini, dugotrajnosti i raznim medicnskim pretragama urednog nalaza, ipak nekog psihosomatskog porekla. Istina je i da nije tako pametno puno citati ako nemate definitivno uspostavljenu dijagnozu ili bar naznaku jer ce vas sigurno baciti u crne misli. Vreme i "cika" psihijatar ce svakako donekle razresiti moju dilemu.
Zloba1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2015., 14:50   #199
Jedno pitanje. Da li je EUS bolja metoda za ranu dijagnozu hronicnog pankkreatitisa, tj. da li ima smisla sada raditi EUS nakon urednih nalaza krajem jula na CT i krajem septembra na MRCP?
Zloba1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2016., 21:35   #200
Dakle. Opet ako nekome može pomoći. Nakon sto mi se vratio ac p po 2 put u dvije godine, i nakon svih nalaza od autoimunih testiranja do MRCP -a, jedina liječnica koje je vidjela promjene u zucnjaku, tj sadržaj do 5mm koji se aktivira kod okretanja bolesnika. Gastroenterolog nakon pregleda nije siguran da li napraviti kolecist zucnjaka buduci da su vec bile dvije upale pancreasa. Nakon pregleda kirurga, on sugerira da se zahvat napravi. I tako mi je laparoskopski odstranjen 26.10. žučni mjehur gdje je u otpusnom pismu navedeno: nađe se kronicno upaljen zucnjak. Sada 3 mjeseca poslije, dobro se osjecam, kontrole redovne i čak sam prehranu malo proširio. Jedna nejasnoća koja je mene ubijala. Nalaz MRCP -a ukazuje na čist zucnjak i zucne vodove a subjektivan uzv pokaže sadrzaj od 5mm. I tako sam sada posve siguran da lijecnik koji radi uzv mora si dati truda da bi nesto vidio, ukoliko nesto postoji u zucnjaku. Inače, gušterača je "visoka" cca 2 cm. Kod mene je nakon 2 upale ona dosla na 1 cm. Toliko je tkiva propalo .
Nema popravka, ali nema ni predaje. Samo naprijed. Usput samo. Bio sam poluprofesionalni sportas i zivio mogu reci urednim zivotom. Da li da krivim žuč za sve ? Zaista ne znam...ali nje sada nemam Imam 34 igodine i obitelj koja me gura naprijed. Malo se piše o ovoj bolesti, premalo. A još manje se zna da kod ac pancret medicina nema adekvatan lijek. To je strah koji lomi kosti.
__________________
Svako djelo ima svoj Sud.
gaza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:11.