Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2014., 03:20   #101
Quote:
Complicated kaže: Pogledaj post
Bojim se da osoba koja vlastitom djetetu može radit takve stvari nije osoba za normalan razgovor. Dapače, takvoj osobi nije za vjerovati. Moj savjet je čak ako se i upusti u to (kaj je smao za sebe velik gubitak vremena i živaca), nikako to en uzimati zdravo za gotovo nego samo kao kupovanje malo vremena.
Ma slažem se, odnosi su u autoričinu slučaju i više nego poremećeni i nema tu popravka. Nekad je stvarno šteta što ne živimo na filmu u kojem je jedan ozbiljan razgovor uz tugaljivu muziku u pozadini dovoljan da se i najčeličnije srce smekša.

No, stvar je u tome da mislim da je u ovom slučaju u kojem autorica trenutno zbilja nema nigdje biti nego u toj kući u kojoj jest, oportuno ipak pokušati primirit strasti, istodobno intenzivno radeći na tome da što pije ode. Naime, ona ima pravo na zaštitu posjeda i svakako je može dobit. I onda će joj struja bit uključena, a mater i očuh će je maltretirat i dalje. Možda i gore nego prije. Ne samo nju nego i djecu, za koju ne mogu ni zamislit kakve im sve posljedice može ostavit boravak u tako destruktivnoj okolini.

Ne znam koliko je to moguće u autoričinoj situaciji. Možda nije uopće. Ali ja bih ipak probala u nadi da će mi to kupit još malo mira. Naravno, dok istovremeno kopam rukama i nogama da se što prije od tamo izvučem.
MonotypeCorsiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2014., 05:23   #102
Quote:
MonotypeCorsiva kaže: Pogledaj post
Ma slažem se, odnosi su u autoričinu slučaju i više nego poremećeni i nema tu popravka. Nekad je stvarno šteta što ne živimo na filmu u kojem je jedan ozbiljan razgovor uz tugaljivu muziku u pozadini dovoljan da se i najčeličnije srce smekša.

No, stvar je u tome da mislim da je u ovom slučaju u kojem autorica trenutno zbilja nema nigdje biti nego u toj kući u kojoj jest, oportuno ipak pokušati primirit strasti, istodobno intenzivno radeći na tome da što pije ode. Naime, ona ima pravo na zaštitu posjeda i svakako je može dobit. I onda će joj struja bit uključena, a mater i očuh će je maltretirat i dalje. Možda i gore nego prije. Ne samo nju nego i djecu, za koju ne mogu ni zamislit kakve im sve posljedice može ostavit boravak u tako destruktivnoj okolini.

Ne znam koliko je to moguće u autoričinoj situaciji. Možda nije uopće. Ali ja bih ipak probala u nadi da će mi to kupit još malo mira. Naravno, dok istovremeno kopam rukama i nogama da se što prije od tamo izvučem.
Imam slicnu situaciju , pa ako moze savjet.

Kuca od pokojnog oca (on ju nalijedio od pokojnog dida) darovnicom je trebala ocu pripast mada ju on nikada nije upisao u zemljicnik na sebe.

Na ostavinskoj san se ja odrekla kuce- u korist brata, a mater ima plod uzivanja.
Postoji li sansa da se to ponisti s obziron da zakonski kuca nije upisana na pokojnog oca ( dakle samo postoji ta darovnica)

moja mater ima plod uzivanja on je prvo pasivno maltretira sto je hidrofor izbacija bija.. inae to je vikendica... i sad najzadnje. prominija je bravu na vratima..

koji su koraci.
mogu li ja ponistiti ostavinsku raspravu i traziti da se podili kuca na mene i mater i brata i da ja iman plod uzivanja isto?

molim ne osudujte znan bila san glupa sta san se odrekla, al to se odvijalo oar mjeseci nakon oceve smrti i mlada san.. a sad mi je kreten toliko diga zivac da me zanima kako ga pritisnit..
sebični smrad
smeta mu da se koristimo kucon a radi u inozemstvu- sad zamislite s kojin luđakon posla iman, kad ne mogu niti doc doli kad njega nema- a mater ima plod uzivanj!!!!!!!
__________________
Pismo mora, pismo Dalmacije.. Uvela bi da mi tebe nima, ti si moja radost i lipota, zlatna nota i kapja života :)
MalaDalmatinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2014., 09:54   #103
Dosta je moraliziranja.
Ovo je pdf Pravo,pa se držite pravnog aspekta i pravnih savjeta…a za sve ovo ostalo imate drugih pdf-ova.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 01:35   #104
M-je,totalno si u pravu,znam da treba imati hladnu glavu i danas cak razmisljam kako ima nesto u onom ,svako zlo za neko dobro..mozdua se ovo trebalo dogoditi,a zasto,vidjet cemo
tesko da se sa njom moze popricati,sa mamom mislim,jer prvo ne mogu je gledati,njen zloban pogled,a iskreno nemam niti volje..odlucila sam i prosla sam puno gore,pa i ovo cu..danas sam vec gledala neke stanove,nadam se samo da ce mi se posreciti na vrijeme naci neki stancic po volji i mogucnostima..znam da sam van sebe ,narocito jucer bila,ali mislim da je i to razumljivo s obzirom na situaciju.
Complicated :*
Mala dalmatinka,ne znam savjet ,rado bi ti ga dala ,da ih i sama ne trazim..ali mozda na temi nades neki odgovor.
Ice Lady 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2014., 23:20   #105
Smetanje posjesa od strane hr.voda
Pozdrav,molio bi pomocRadi se o sljedecem,licencirana firma za hrvatske vode nekoliko god unazad koristi pdivatnu parcelu za prelaz do kanala kojeg ureduje.Ako za to nisu trazili dozvolu,pretpostavljam da imam pravo na naknadu,zanima me po kojim osnovama imam pravo trazit naknadu.Nadalje ,uvjeravaju me da pojas koji im je potreban za prolaz uz sami jarak,moram dopustit prolazak i da nemam pravo nanaknadu za taj pojas,bez obzira sto je to u privatnom vlasnistvu?Mogu li trazit naknadu unatrag,za protekle god.?
stjepan151 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 04:58   #106
Upad na privatno vlasnistvo

Sto uciniti u slucaju da se osoba koju poznajem od prije (ili ne poznajem - ako to s pravne strane uopce ima veze poznajem li osobu ili ne u ovom slucaju) nadje na mom privatnom posjedu koji nije ogradjen niti oznacen (zemljiste oko vikendice)?
Sto uciniti ukoliko je posjed oznacen ali ne i ogradjen?

Mislim da mi je netko spominjao neki zakon ili propis o nepovredivosti doma ali se ne mogu tocno sjetiti o cemu se radi.

Sto je jos vaznije: na koji nacin, ukoliko se odlucim za tuzbu, mogu dokazati da je osoba neovlasteno dosla na posjed, s obzirom da je slikanje i snimanje bez dozvole ilegalno, bar koliko mi je poznato?
Depozitto is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 08:18   #107
Quote:
Depozitto kaže: Pogledaj post
Sto uciniti u slucaju da se osoba koju poznajem od prije (ili ne poznajem - ako to s pravne strane uopce ima veze poznajem li osobu ili ne u ovom slucaju) nadje na mom privatnom posjedu koji nije ogradjen niti oznacen (zemljiste oko vikendice)?
Sto uciniti ukoliko je posjed oznacen ali ne i ogradjen?

Mislim da mi je netko spominjao neki zakon ili propis o nepovredivosti doma ali se ne mogu tocno sjetiti o cemu se radi.

Sto je jos vaznije: na koji nacin, ukoliko se odlucim za tuzbu, mogu dokazati da je osoba neovlasteno dosla na posjed, s obzirom da je slikanje i snimanje bez dozvole ilegalno, bar koliko mi je poznato?
Ako zatekneš osobu na svom posjedu - kažeš da je to tvoj posjed i da ode, ili ćeš zvati policiju.
Ako posjed nije nikako ograđen, kako bi netko uopće znao na čijem je posjedu.
Lovci i drugi građani mogu se kretati neograđenim poljoprivrednim zemljištem iz raznih razloga. Opravdanih ili ne, ali ti to ne možeš znati.

Ove gluposti da možeš nekoga 'ustrelit kak pesa'...

Probaj samo vatrenim oružjem zaprijetiti nekome u takvoj situaciji, i ostat ćeš bez oružja i sa kaznenom prijavom.

Trebao bi ograditi posjed. U tom slučaju namjernik ne može tvrditi da je slučajno prolazio tvojim posjedom.

Nepovredivost doma odnosi se na prostotije u kojima živiš.

Snimati možeš bilo koga u javnosti, na javnom prostoru. A pogotovo na svom posjedu. Snimiš ga mobačem i zdravo.
Taj članak treba primarno tumačiti : zabranjeno je prikriveno snimanje i postavljanje prislušnih uređaja. To međutim ne znači da će ono što si snimio biti ikakav dokaz.
Martes is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 09:53   #108
[QUOTE=Depozitto;52115144

Mislim da mi je netko spominjao neki zakon ili propis o nepovredivosti doma ali se ne mogu tocno sjetiti o cemu se radi.?[/QUOTE]Nema toga kaznenog djela ni u kojem slučaju kao ni bilo kojeg drugog opisanog u kaznenom zakonu.
Možda kakvo smetanje posjeda iz Zakona o vlasništvu.Napiši bar tablu da je privarno i da je zabranjen prolaz.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 13:16   #109
Quote:
Martes kaže: Pogledaj post
Ako zatekneš osobu na svom posjedu - kažeš da je to tvoj posjed i da ode, ili ćeš zvati policiju.
Ako posjed nije nikako ograđen, kako bi netko uopće znao na čijem je posjedu.
Lovci i drugi građani mogu se kretati neograđenim poljoprivrednim zemljištem iz raznih razloga. Opravdanih ili ne, ali ti to ne možeš znati.

Ove gluposti da možeš nekoga 'ustrelit kak pesa'...

Probaj samo vatrenim oružjem zaprijetiti nekome u takvoj situaciji, i ostat ćeš bez oružja i sa kaznenom prijavom.

Trebao bi ograditi posjed. U tom slučaju namjernik ne može tvrditi da je slučajno prolazio tvojim posjedom.

Nepovredivost doma odnosi se na prostotije u kojima živiš.

Snimati možeš bilo koga u javnosti, na javnom prostoru. A pogotovo na svom posjedu. Snimiš ga mobačem i zdravo.
Taj članak treba primarno tumačiti : zabranjeno je prikriveno snimanje i postavljanje prislušnih uređaja. To međutim ne znači da će ono što si snimio biti ikakav dokaz.
Naravno da se ljudi mogu kretati posvuda, vjerojatno sam i ja nehotice upao nekada na neciju livadu kad sam prolazio. U mom slucaju postoji sansa da se radi o muckom provokatoru, s obzirom da osobu znam od ranije i nije mi ostala u ugodnom sjecanju, e sad je li se stvarno slucajno zatekla ili ne me uopce ne zanima, samo zelim poslati nenasilnu poruku da bi tu osobu (u mislima naravno, znam da nismo u Texasu a ni nemam nikakvo oruzje.) stvarno ustrijelio kao psa ako je jos jednom vidim na mom posjedu. Ili da ce imati pravnih problema.

Jedini problem u mom slucaju je sto mi je na kamenjaru jako tesko ista ogradjivati... I jos kad bura zapuse, pa ta bi ograda morala biti od armiranog betona. Zato mi je i do sada bio problem ogradjivati.

Table s natpisima bi s druge strane mogao lako pribiti u kamen, bar na 4 glavna mjesta s kojih se moze prici terenu.

Postoji li s pravne strane mogucnost tuzbe ukoliko se sumnjivac vrati nakon usmene opomene, a prostor je oznacen ali ne i ogradjen? Terenu je stvarno teze prici osim na ta 4 glavna prilaza.

Jos jedno, vezano uz ovo sa snimanjem, kad kazes "zabranjeno je prikriveno snimanje i postavljanje prislušnih uređaja", znaci li to da na privatnom posjedu ne smijem staviti nazdornu kameru? Ili mogu samo ako uz to stavim natpis da je nadzorna kamera prisutna?

Zadnje uređivanje Depozitto : 03.11.2014. at 13:26. Reason: Dodano
Depozitto is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 07:43   #110
Quote:
Depozitto kaže: Pogledaj post

Jedini problem u mom slucaju je sto mi je na kamenjaru jako tesko ista ogradjivati... I jos kad bura zapuse, pa ta bi ograda morala biti od armiranog betona. Zato mi je i do sada bio problem ogradjivati.

Table s natpisima bi s druge strane mogao lako pribiti u kamen, bar na 4 glavna mjesta s kojih se moze prici terenu.
A da zabiješ cijevi ili metalne šipke u kamen (zabušiš, ako ne ide drugačije) i postaviš 'farmer' ogradu ili bodljikavu žicu? Bar na tim prolazima. Plus table.

Tako nitko ne može reći da nije svjesno ušao u tvoj posjed.

Quote:
Postoji li s pravne strane mogucnost tuzbe ukoliko se sumnjivac vrati nakon usmene opomene, a prostor je oznacen ali ne i ogradjen?
Možeš tužiti bilo koga za bilo što.
Ali za što bi ga točno tužio? Je li ti napravio kakvu štetu? Ako jest , možeš li to dokazati?

Quote:
Jos jedno, vezano uz ovo sa snimanjem, kad kazes "zabranjeno je prikriveno snimanje i postavljanje prislušnih uređaja", znaci li to da na privatnom posjedu ne smijem staviti nazdornu kameru? Ili mogu samo ako uz to stavim natpis da je nadzorna kamera prisutna?
Taj članak sada doslovno glasi ovako:

Neovlašteno slikovno snimanje
Članak 144.
(1) Tko drugoga koji se nalazi u stanu ili prostoru posebno zaštićenom od pogleda neovlašteno slikovno snimi ili takvu snimku uporabi ili učini dostupnom trećoj osobi i na taj način povrijedi njegovu privatnost,

kaznit će se kaznom zatvora do....


Dakle, svakoga tko je u javnom prostoru , a pogotovo na tvom posjedu - slobodno snimaš.

Možeš staviti kameru, a još bolje ako staviš i tablice sa natpisom : 'Posjed je pod video nadzorom!'
Ali kako si siguran da ti lopov neće ukrasti i kameru?
Martes is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 19:30   #111
Samo bih htio pomoći nekima koji se premišljaju ova ili ona tužba i imaju problem sa lopovima (oprostite ali ne mogu ih drugačije nazvati jer je to krađa isto kao i kad vam ukradu auto ili televior) koji otimaju tuđe (i to ako ste vlasnici u gruntovnici) nekretnine na kojoj se dešava smetanje posjeda (čitaj otimačina), pokrenete čim prije vlasničku tužbu jer postoji vrlo velika vjerojatnost da ćete izgubiti parnicu za smetanje posjeda i u dogledno vrijeme i samu nekretninu, jer sudovi izgleda štite otimamanje "nepovredivog privatnog" vlasništva prema zakonima iz stare juge (njihova ovca je pasla tu travu i sad je to njihovo).
Kako to znam, doživjeli na vlastiotj koži.
Slijedeći put ako vam se netko približi nekretnini, pozovite policiju da ih otjeraju i to bez imalo grižnje savijesti...

P.S.

Tužba za smetanje posjeda je bacanje novaca, odmah vlasnička pa nek se misle.

Zadnje uređivanje smpsa : 20.12.2014. at 19:47. Reason: Neka se zna.
smpsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2015., 16:58   #112
Ometanje posjeda - molim pomoć i savjet

Pozdrav,
nisam do sad postavljao ovakva pitanja, pa ako se ogriješim o pravila ispričajte me.
Moj problem je slijedeći. Susjed mi je pregradio i oduzeo dio vrta kuće za odmor. Ja sam u posjedu tog terena te zaveden u katastru.
S obzirom da tamo ne boravim tokom zime (iznajmljujem ljeti) jedan vikend dođem i vidim metale stupove zabijene u tlo i žičanu ogradu. Dakle, banalno, polovicu mog vrta pripojio je svojoj čestici. Pokucao sam mu na vrata (s obziro mda u tom trenutku nismo imali nikakve izražene sukobe) i zatražio objašnjenje na što je on rekao "tuži me".
U trenutku se nisam snašao (trebao sam sam ukloniti prepreke - samopomoć) te sam nakon nekoliko dana pokrenuo tužbu za ometanje posjeda. Proces je trajao gotovo 2 godine da bi na kraju dobio riješenje, srećom pozitivno po mene. Imao sam više svjedoka koji su potvrdili da je vrt u mom posjedu nekoliko desetljeća dok je susjedov iskaz bio krajnje nedosljedan (takav i opisan u presudi).
S obzirom da je kuća kategorizirana kao kuća za odmor i legalno se iznajmljuje namjeravam ga tužiti za izgubljenu dobit. Trenutak njegovog pregrađivanja je od prilike period za kad sam imao zakazanu izgradnju bazena te posljedično sezonu 2014 iznajmljivao kuću bez bazena.
U međuvremenu se susjed žalio na rješenje a ja zatražio privremeno rješenje za uklanjanje prepreka. U međuvremenu je on iz čina osvete "svoju polovicu" mog vrta napunio svakakvim smećem, starim bačvama i sl.
Imam predračune i ponude (iz 2013 kad je trebala početi izgradnja) nekoliko tvrtki koji su trebali odraditi iskop i uređenje okoliša te predračun firme koja je trebal raditi bazen. Građevinsku nemam jer nije potreba za bazen te veličine.
Ima li smisla ulaziti u sve to skupa? dobijam oprečna mišljenja, jedni govore da nema šanse, drugi misle da ima i da vrijedi probati. Konkretno, tražio bi 400 kn dnevno za nadoknadu štete tj. tvrdio bi da je dnevni najam koji sam postigao 400 Kn manji od onog koji bi imao da sam imao bazen. To će naravno vještak procijeniti, ali tražio bi između 40.000 i 50.000 Kn.

Unaprijed hvala
Flato is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2018., 10:53   #113
Pozdrav!
Susjed ima neadekvatno ograđeno dvorište, pa se njegova džukela slobodno prešetava i piša i sere po mojem dvorištu, i naravno često puta laje. Pitanje -da li to spada pod smetanje posjeda ili pod nešto drugo? Drugo -pitanje dokaza jer koliko god da dežuram, nisam uspio usnimiti, a često se to dešava i po mraku, pa je pogotovo nemoguće snimiti. Već je prethodno bilo sukoba oko toga i drugi susjedi znaju za to, pitnje je naravno bi li željeli svjedočiti, i kome u korist. Treće, mjesto radnje je vikendica, pa imam pitanje i u vezi nadležnosti suda.
pikzibner7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2018., 15:23   #114
Quote:
pikzibner7 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Susjed ima neadekvatno ograđeno dvorište, pa se njegova džukela slobodno prešetava i piša i sere po mojem dvorištu, i naravno često puta laje. Pitanje -da li to spada pod smetanje posjeda ili pod nešto drugo? Drugo -pitanje dokaza jer koliko god da dežuram, nisam uspio usnimiti, a često se to dešava i po mraku, pa je pogotovo nemoguće snimiti. Već je prethodno bilo sukoba oko toga i drugi susjedi znaju za to, pitnje je naravno bi li željeli svjedočiti, i kome u korist. Treće, mjesto radnje je vikendica, pa imam pitanje i u vezi nadležnosti suda.
Rješenje, postavi ogradu...Mislim da piše negdje u zakonu o vlasništvu da se ograda postavlja i održava na zajednički trošak obje strane.

Vjerujem da je to jednostavnija opcija od sudskih troškova i činjenice da susjed mora cijelo vrijeme držati psa na lancu ili ga dat u dom.
sava007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2018., 19:05   #115
Po zakonu ne smije držati psa na lancu.
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2018., 22:31   #116
Ograda se zajednički održava ako je zajednički dogovor da će se podijeliti troškovi ograde i napraviti zajednička ograda. Ali nigdje ne piše da ograda mora biti.
Mr-Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2018., 23:48   #117
ograda se može zajednički dogovoriti, izgraditi i održavati, ali točno se zna koji dio ograde je čiji

iliti zna se čija je obaveza izgraditi i održavati određeni dio ograde
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2018., 08:10   #118
Ne da mi se gledati ZOO, ali koliko se sjecam kod parcela u nizu svatko je odgovoran za desnu stranu svoje parcele (gledano od ulaza) i, jasno, za prednju i straznju stranu. Uvijek je moguc i dogovor.

Postoji li obveza ogradjivanja i kakva ograda smije/treba biti pise negdje u urbnistikom planu, znam da na viksi ne smijem imati zidanu nego zicanu ogradu, pise i koje visine smije biti. Ali nisam ju obvezan postaviti.
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:38.