Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2012., 08:21   #141
nijednu kalkulaciju ne treba uzimati zdravo za gotovo...puno je faktora u igri: podneblje, kvaliteta zemlje, struktura vlasništva, primjenjena agrotehnika, tržište...

kancelarijske kalkulacije ama baš nikad ne smatram ozbiljnim (ponekad se zapitam što oni uopće rade tamo kad mogu na 1 ha i 20 radnih sati, ostvariti svoju mjesečnu plaću)
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 10:16   #142
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
nijednu kalkulaciju ne treba uzimati zdravo za gotovo...puno je faktora u igri: podneblje, kvaliteta zemlje, struktura vlasništva, primjenjena agrotehnika, tržište...

kancelarijske kalkulacije ama baš nikad ne smatram ozbiljnim (ponekad se zapitam što oni uopće rade tamo kad mogu na 1 ha i 20 radnih sati, ostvariti svoju mjesečnu plaću)
Eh da nema ove suse zaradili bi ove godine i dvije place, pogledajte cijenu kukuruza na svjetskim burzama
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 15:56   #143
pa sad pada kiša ko šašava. bar je napala kod mene u podravini
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 17:27   #144
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
pa sad pada kiša ko šašava. bar je napala kod mene u podravini
U Slavoniji suša ko u Sahari ( radio sam na rubu Sahare ) ! Dio kukuruza se može zaorati ili pokositi da stoka pojede list , ako gazda ima stoke ! Rođak mi reče da je u Baranji isto jad sa kukuruzom ! Soju sam jučer gledao niti je narasla niti ima mahuna !

Jedan seljak je na radio rekao da su nas pogodile 3 nepogode ; mraz , suša i ministar Jakovina ! Sada se mogu slati primjedbe na Nacrt Zakona o poljoprivrednom zemljištu kojeg je Ministarstvo na čelu sa Jakovinom stavilo na internet !

Umjesto pisanja pod šifrom na Forumu sada svatko može Ministarstvu i g. Jakovini napisati što misli !

Moj im je prijedlog da svoj Nacrt Zakona recikliraju u toaletni papir ! Drugi je prijedlog da parlamentarne stranke , nezavisni zastupnici i zastupnici nacionalnih manjina formiraju Povjerenstvo za pisanje više zakona ! Idem još dio teksta iskopirati i sutra im šaljem ! Danas sam sakupljao adrese od sjedišta stranaka , od don Grubišića , koji je sa još jednim zastupnikom nacionalne manjine formirao klub zastupnika ! Time dobivaju veću minutažu govora u Saboru !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 17:33   #145
Quote:
lostcase kaže: Pogledaj post
Eh da nema ove suse zaradili bi ove godine i dvije place, pogledajte cijenu kukuruza na svjetskim burzama
Ulazni troškovi u proizvodnji kukuruza su 6 - 7000 kn po hektaru , plus branje plus transport , plus sušenje ako se vrši u zrnu !

Ove godine dio kukuruza se može zaorati jer ga je uništila suša ! Zarada minu 6 -7 000 kuna !

Iduće godine Hrvatska neće imati kukuruza ! Neznam kakvo je stanje sa sušom u Europi ?
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 19:27   #146
Quote:
Đuro Japaric kaže: Pogledaj post
Ulazni troškovi u proizvodnji kukuruza su 6 - 7000 kn po hektaru , plus branje plus transport , plus sušenje ako se vrši u zrnu !

Ove godine dio kukuruza se može zaorati jer ga je uništila suša ! Zarada minu 6 -7 000 kuna !

Iduće godine Hrvatska neće imati kukuruza ! Neznam kakvo je stanje sa sušom u Europi ?
Neznam kakvo je stanje sa susom u Europi ali u SAD-u je katastrofa, zato se i je cijena kukuruza primaknula 2kn/kg na burzama....

Problema imaju cak i proizvodjaci bozicnih drvaca :

http://www.youtube.com/watch?v=B3NQI6FafC8

http://www.youtube.com/watch?v=ZZARYY0euwI
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 20:13   #147
Quote:
lostcase kaže: Pogledaj post
Neznam kakvo je stanje sa susom u Europi ali u SAD-u je katastrofa, zato se i je cijena kukuruza primaknula 2kn/kg na burzama....

Problema imaju cak i proizvodjaci bozicnih drvaca :

http://www.youtube.com/watch?v=B3NQI6FafC8

http://www.youtube.com/watch?v=ZZARYY0euwI
U novoposađenim božićnim drvcima ostavio sam namjerno dio ambozije uz sadnice da pravi sjenu ! Tu sam tehnologiju koristio i prošle godine ! Američki korov ( ambrozija je iz Amerike ) koristim u opisano sa time da ju trimerom skratim !

Prošli tjedan smo zalili sadnice posađene u siječnju !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 11:24   #148
može jedno pitanje,posadio sam 20 trišanja u 3 mjesec sve su se lijepo primile samo na dvije sadnice tj.na dvije stabljike,po sredini stabljike je rupa ne znam kako bi objasnio,napukla je kora i na tim trešnjama je puno manji list nego na ostalima i sama stabljika je manja,ne znam šta napravit?
Samo ih pustit da se same obnove ili nešto drugo,može savjet?Hvala
fai is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 14:30   #149
fai, može fotografija tih trešanja?
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 18:08   #150
Malo mi je nezgodno jer su trisnje na selu,ic cu ih zalivat za tjedan dana pa cu onda stavit slike.dobio sam savjet da ih namazem voskom na mistu di su pukle pa nisam pametan sta da radim
fai is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 22:15   #151
razmuti neki fungicid i otopinom poprskaj raspucalu koru. kada se osuši, premaži cijelu raspuklinu voskom.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 22:52   #152
vosak lagano ugrijati i premazati kistom. i riječ je o voćarskom vosku, ima ga u svakoj poljoprivrednoj apoteci. da ne bi nekome palo na pamet mazati pitaj boga kakvim voskom. i taj vosak je tamno zelene boje i u čvrstom je stanju, zato ga je potrebno zagrijati.

i maže se u tankom namazu. ne na debelo. spucat će i ništa niste napravili.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 19:51   #153
ima i onih sivih masa...neznam koji je naziv ali nimalo ne liči na vosak. a prodaje se pod vosak...talijani rade
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 10:28   #154
Hvala na savjetima,poveo sam sa sobom covika sta se razumi,namaza mi je vocke voskom na tanko,reka je da su se vjerovatno te dvije ili tri vocke dodirivale na tom mjestu sa takljom pa su popucale govori da sam trebao malo dalje stavit taklje od vocaka,i opet nisam slika da vam pokazem
fai is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2012., 19:39   #155
Trebam pomoć valjda spada i ovo pitanje na ovu temu, zanima me zaštita voćnih sadnica.
Problem je taj kaj sam vidio rupice po zemlji, vjerojatno se radi o voluharicama neznam čime da zaštitim jer one raznorazne eko preporuke šta predlažu eko zgriženci, mnogi su forumaši izjavili da su niš koristi. Jel bi mogao ubaciti u te otvore štakorskog otrova one crvena zrnca kaj je veterinar ostavio u podrumu, kojeg inaće ostavlja jedanput godišnje za štakore i onda pritom zatvoriti rupu. Mada neznam ko bi se mogao otrovati jer mačku nemam pošto mi pas rastijerava sve mačke niti je pas voljan jesti te nametnike, već ih samo sažvače i pljune.

Naime problem je kaj sada imam 10 mladih sadnica tek ove i prošle godine posadio, pada mi te štetočinje neunište to malo kaj imam.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2012., 21:54   #156
načelno možeš stavljati te mamce u rupe ali ipak pripazi da pas ne kopa po voćnjaku i da ne žvače mrtve voluharice ako naleti na njih.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2012., 02:08   #157
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
načelno možeš stavljati te mamce u rupe ali ipak pripazi da pas ne kopa po voćnjaku i da ne žvače mrtve voluharice ako naleti na njih.
hm nekopa baš osim ako neide zakapati kosti, jel pomaže kaj vapno protiv tih voluharice ?





Usput recite mi jel možda znate koja je ovo sorta breskve ?
Inaće je izrazito velike krupne veličine nalik na jabuku Idared !
Susjed mi dao tih par breskvi, no kako nema pojma ništa o voćarstvu tako moram pitati na netu jer mislim takvu posaditi.

Sada otprilike dolazi u 8mj. jer su danas ubrane i pojedene, iznutra je žute boje s velikom košticom, slatko do slatko kisela i vrlo sočna !


http://www.pohrani.com/f/u/jQ/4Rnh6cuu/dscf2832.jpg
http://www.pohrani.com/f/3N/mY/4f5mjcV5/dscf2833.jpg
http://www.pohrani.com/f/2x/X3/kVsF3p8/dscf2834.jpg
http://www.pohrani.com/f/23/sj/3HvfVlWK/dscf2835.jpg
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2012., 14:11   #158
vapno ne pomaže protiv voluharica.
a breskva...nenako mi vuče na collins ali nisma sasvim siguran
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2012., 20:37   #159
može jedno padobransko pitanje?

vozim se danas biciklom i naletim na ovo:

http://img441.imageshack.us/img441/3...1208190010.jpg

ne vidi se baš najbolje, ali s lijeve su strane kukuruzi još skoro posve zeleni, a s desne potpuno sprženi

kako to? navodnjavanje ili šta? prijatelj tvrdi da su različite sorte pa različito dozrijevaju, ali to mi zvuči... onak... ne bih rekla
idi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2012., 21:30   #160
Quote:
idi kaže: Pogledaj post
ne vidi se baš najbolje, ali s lijeve su strane kukuruzi još skoro posve zeleni, a s desne potpuno sprženi
ima vise faktora... a) količina humusa u tlu b) agrotehnika c) mozda i najbitnije - vrijeme sjetve... ukoliko je kukuruz, koji je inace jako otporan na sušu, ove godine zasijan nesto kasnije nije uspio kvalitetno razviti korijen zbog suse. pretpostavljam da je ljevi kukuruz sijan prije 15.04. , a drugi nešto kasnije. (ovako je kod nas na polju situacija... moj kukuruz dobar susjedov spaljen).
LADS is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:46.