Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2011., 00:35   #1
Abortus, da ili ne?

Molim za savjet i mišljenje svih onih koji imaju nešto pametno za reći (oni koji su generalno protiv abortusa ili koji će mi tvrditi da ću završiti u paklu neka se suzdržavaju komentara jer ne dijelim mišljenje s njima niti ću imati ikakve koristi od toga).
Imam 27 godina, dečko 30, pola godine smo u vezi i volimo se. Želimo se vjenčati i planiramo djecu jednoga dana. Nedavno sam saznala da sam trudna, u prvi tren smo bili jako zatečeni, ali sretni, međutim kad smo razmislili o svemu zaključili smo da nije pravo vrijeme za dijete. Naime, 1.10 ja ostajem bez posla (radim na određeno godinu dana), a i njegov posao je vrlo upitan jer postoji velika šansa da mu ne produže ugovor što znači da će biti par mjeseci bez posla i u najgorem slučaju morati ići u inozemstvo raditi. Da stvar bude gora otplaćujemo kredit za stan, a rata je dosta visoka. Oboje smo završili fakultet, ali svi znamo kakvo jestanje u državi. Bez djeteta bi se nekako snašli, oboje radili neke posliće dok ne bi našli stalan posao ili bi otišli u inozemstvo. Međutim, mene s trbuhom nitko neće zaposliti pa bih ja bila skoro godinu dana bez posla, a ne znamo kako bi samo s njegovom plaćom otplaćivali kredit, plaćali režije, hranu i sve za bebu.
Užasna mi je pomisao da moram pobaciti i posebno me strah da se nešto ne bi zakompliciralo pa da kasnije nećemo moći imati djecu. Strah me je i hoću li imati kakvih psihičkih posljedica jer ne mogu ni sama sa sobom raščistiti kako ću se osjećati nakon toga. Njega je strah da nas to ne bi udaljilo (boji se da ću ga manje voljeti ili kriviti zbog toga, makar neću, jer nije on kriv). A i oboje nas je strah da bi mogli stalno žaliti za izgubljenim djetetom i pitati se što smo to napravili. Znam da nije dobro vrijeme za dijete, a ne mogu se odlučiti za pobačaj. A vrijeme istječe. Molim savjet! Da li je itko bio u sličnoj situaciji?...
black.moon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 00:53   #2
Mislim da si temu trebala postaviti na ženskom kutku ili zdravlju, a ne ovdje!

Time ne osporavam tvoje pravo izbora niti mislim išta nametati, ali rasprava o abortusu se ne postavlja na temu o trudnicama i onda očekuje da će netko podržati tu opciju.

Mi smo ovdje u 99,9% slučajeva već trudne ili se mukom mučimo da bi to postale.

Odluka je samo na tebi i tvom partneru.

Nikome danas nije lako ali ako ćemo na to gledati tko bi onda imao djecu i kada?

Godina imate dovoljno,iz opisa i stabilnu vezu.
Djetetu nije toliko bitno izobilje u kojem će odrasti već ljubav i razumijevanje.
Vjerujem da uvijek možeš naći nekoga od koga ćeš posuditi opremu za bebu,ima i ovdje na forumu udruga koje se time bave.
Dojenje tj,majčino mlijeko ništa ne košta a prvih 6 mj. ništa drugo niti ne treba-tu padaju u vodu financijski razlozi

Dakle,financijske poteškoće po meni ne bi trebale biti presudni faktor za abortus.

Nezrelost/mladost,nestabilna veza i sl. već mogu po meni opravdati tu odluku.

Moraš biti svjesna da ćeš uvijek žaliti za izgubljenim djetetom ako se odlučiš za abortus,cijeli život te to prati

Odluka je teška ali samo vaša.

Pošto si pitala za mišljenje-moje je da iz svega što si navela nemaš dovoljno "dobar" razlog za abortus!

Zadnje uređivanje Merry Gentry : 16.06.2011. at 01:10.
Merry Gentry is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 01:03   #3
Hvala na mišljenju. U pravu si da ljubav nije upitna i u stabilnoj smo vezi, problem je jedino financijske prirode, a nije istina da prvih 6 mjeseci ništa ne košta. Bir ću bez posla godinu dana i već me to košta, a treba kupovati pelene, dohranu za bebu već nakon 4.mj, odjeću, kolica, kinderbet... Bojim se da nećemo djetetu moći pružiti osnovne stvari
black.moon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 01:05   #4
slazem se sa MG,ko to napravi cijeli zivot ce zaliti
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 01:14   #5
Draga, prvo- čestitam

Drugo, živimo u vremenu kad nikad nije pravo vrijeme za djecu. Što se pobačaja tiče, potpuno sam liberalna po tom pitanju, i dala bih potporu i utjehu svakome tko se odluči na to, bez ikakvog moraliziranja, osuda, krivljenja. Znam dovoljno o tome da ne bi ikome činila život gorim i težim nego što je kada se nađe u toj situaciji i pred tom odlukom.

Međutim, po informacijama u tvom postu- 27 godina, imaš završen fakultet, u stabilnoj si vezi, ionako planirate djecu- mislim da tvoja situacija nije toliko tragična koliko ti se samoj čini, s obzirom da si iznenađena zbog nove vijesti i uplašena zbog činjenice da ćete biti nezaposleni.
Nekako imam osjećaj da će vam sudbina i dobra sreća ići na ruku, viša sila se uvijek pobrine za takve stvari...

Odluka je jedino i isključivo tvoja i ja ti želim svu sreću bez obira što odabereš.
Scarlett Luna is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 01:14   #6
merry, a na zenskom zdravlju bi je uputli na zivot u dvoje, otamo bi je uputili na rid, blabla..

dobro je postavila temu.
svidjelo se to nekome od nas ili ne.
i bilo je vec ovakvih rasprava.
jebiga.

koga pogadja iz osobnih ili moralnih razloga, nek preskoci

nego, autorice, prvo i osnovno, MORAS sjesti sa svojim deckom i skorz iskreno, najiskrenije razgovarati sto zelite. ako doista zelite to dijete, ima nacina.. nije sve tako crno iako ti se to mozda sada cini..
prvo, ugovor imas do listopada. ne znam ti sad tocno sve detalje, pitaj na temi o pravima trudnica, ali ovisno o stazu imas pravo na naknadu sa hzzo-a ako odes na bolovanje (komplikacije) a ako nemas dovoljno staza, nakon rodjenja djeteta dobivas odredjenu svotu i kao nezaposlena majka.
drugo, mislim da se sa bankama da dogovriti neko zamrzavanje kredita usljed bas takvih situacija, porodiljnih i slicno. cini mi se.. to bi trebala provjeriti s bankom.
trece, decko ako i ostane bez posla (a to sada ne znate, i neka se bori rukama i nogama da mu produze ugovor) uvijek moze raditi u fusu, nije inozemstvo jedina opcija.
i jos, nisi spominjala, ali sto je s bakama i djedovima? mislim, imate li koga da vam kad zagusti pripomogne ako ne vec financijski, onda u vidu cuvanja bebe, pa da i ti prije djetetove prve navrsene godine mozes potraziti neki poslic?

to su sve stvari koje iskljucivo ti i decko morate razgovorom dokuciti..

ako se odlucite zadrzati dijete, nacina uvijek ima, uvijek ga se nadje, postoje razni oblici pomoci..

mi ti ne mozemo reci sto konkretno da odlucite, mozemo te uputiti na pravne teme (poput ovoga sto sam ti navela za temu o pravima trudnica i majki) ili te uputiti u koju bolnicu da ides na ab...

cure koje su bile u slicnim situacijama mogu te ohrabriti svojim pricama i primjerima, ali opet, vi sami morate gurati kroz svoj zivot, svoje probleme i svoju odluku..

i moram ti reci - nemoj misliti da patroniziram, moraliziram or something, jer nit ja ne volim kad to netko radi - ali razmisli, sto bi u zivotu mogla vise pozaliti danas - sutra: to sto si abortirala ili sto si zadrzala dijete? nekako uvijek ispadne da nitko nije pozalio sto je zadrzao dijete, dapace, ono je samo jos veci podstrek da se svim silama borimo i pruzimo mu sto vise!
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 01:15   #7
Već sam ti napisala da opremu ne trebaš kupovati,uvijek se nađe netko za posuditi, a ima i mnoštvo ljudi i udruga spremnih pomoći.

Ne treba ti novi kindrebet ili kolica,ljudi često daruju stare ali ispravne stvari!

Prvih 6 mjeseci djetetu ne treba nikakva dohrana!

Istina, pelene koštaju ali možeš koristiti platnene ko' naše bake i mame pa ih prati.

Treba samo volje i truda,ponavljam financijski razlog nije razlog za abortus
Osim u slučaju da već imaš 2-3-4 djece i u ovom trenu nitko u obitelji ne radi!

Kako stojiš s pomoći od strane obitelji-tvoje i njegove? Mislim da uskoče s nekom financijskom pomoći ako je nužna za osnovne stvari?
Merry Gentry is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 01:20   #8
eh, i da. nakon rodjenja djeteta od hzzo-a imas pravo na jednokratnu novcanu naknadu. isto tako, svi gradovi daju jednokratnu novcanu naknadu (ovisi od grada do grada koji je to iznos, jedini uvijet im je da ste oboje prijavljeni u tom gradu, s tim da jedno mora biti prijavljeno minimalno 5 godina - ovo je kontretno za zagreb)

na forumu imas, na roditeljima i djeci, trznicu djecjih stvari, pa se tamo nadje super uscuvane odjece i djecje opreme za jako male cijene.

velim, nije sve tako crno, i ako se odlucite zadrzati dijete, ne sumnjam da cete se snaci
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 01:21   #9
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
merry, a na zenskom zdravlju bi je uputli na zivot u dvoje, otamo bi je uputili na rid, blabla..

dobro je postavila temu.
svidjelo se to nekome od nas ili ne.
i bilo je vec ovakvih rasprava.
jebiga.

koga pogadja iz osobnih ili moralnih razloga, nek preskoci
Ne kažem da temi ovdje nije mjesto, jer cura je po defaultu trudna...ali teško da će ovdje naći potporu za abortus,posebice zbog razloga koje je navela

I ja sam uvijek i svuda za pravo na izbor.
Ali,ako već tražiš mišljenje na javnom forumu od nepoznatih ljudi budi spremna na svakakva mišljenja i odgovore

Po meni je ovo preprivatna stvar i tiče se samo žene i njenog partnera (ako je tu) i ne razumijem potrebu traženja mišljenja/savjeta o tako intimnoj stvari od nepoznatih ljudi
Merry Gentry is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 01:27   #10
Svaka trudnica-rodilja ima pravo na 1700 kn mjesecno, sve do prve djetetove godine. Tih 1700 je minimum, ti radis pa bi mogla mozda i vise imati...neznam iz kojeg si grada, ali vecinom svi gradovi daju naknadu kad se dijete rodi, plus sto dobijes i dvije tisuce (mislim) od drzave.... Prije poroda mozes nesto posuditi, mozes potraziti ovdje na forumu, itd.... Posto si sad majka (za mene je majka svaka zena koja zatrudni bez obzira kolika je trudnoca) pocni se tako i ponasati i nek ti to dijete (a ne kojesta drugo) bude na prvom mjestu.
sweetheart 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 01:28   #11
Quote:
Merry Gentry kaže: Pogledaj post
Ne kažem da temi ovdje nije mjesto, jer cura je po defaultu trudna...ali teško da će ovdje naći potporu za abortus,posebice zbog razloga koje je navela

I ja sam uvijek i svuda za pravo na izbor.
Ali,ako već tražiš mišljenje na javnom forumu od nepoznatih ljudi budi spremna na svakakva mišljenja i odgovore

Po meni je ovo preprivatna stvar i tiče se samo žene i njenog partnera (ako je tu) i ne razumijem potrebu traženja mišljenja/savjeta o tako intimnoj stvari od nepoznatih ljudi
a cuj, ja sam shvatila da ona najvise zeli cuti nekoga tko je bio u slicnoj situaciji, kako se snasao i postupio

al da, ovo je forum i ima svega tu.. neki ce je razapeti jer je uopce i pomislila na abortus, drugi ce je popljuvati jer se seksala bez zastite , treci ce reci da nije u redu da ona trazi pomoc u stvarima za bebu jer ima onih kojima je potrebnije (ah, ta ridovska prepucavanja )..


kad se crta podvuce, odluka je samo na njoj i decku, koliko god mi imali svoja misljenja.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 01:31   #12
Dečko i ja već danima razgovaramo o tome, oboje jako volimo klince i možemo se zamisliti kao roditelji, zato ta odluka i je tako teška. Bojimo se da ćemo požaliti, pogotovo ja, jer generalno imam stav proiv pobačaja (bolje rodit, pa dati na posvajanje, ali znam da kad bi se djete rodilo ja se više ne bih mogla odvojiti od njega). Strah me je da to nećemo moći izgurati, da će nam biti jako teško, da ne bi ostali bez stana i svega ostalog... Situacija u državi je užasna, da znam da će dragi lako naći posao ili da ćemo moći raditi nekakve privremene posliće usput, usprkos mojoj trudnoći, ne bih se brinula, ali šanse za posao su danas užasne.... Da nam se to bar dogodilo par mjeseci kasnije dok oboje nađemo stalni posao, sve bi bilo lakše, ali eto, život nikad nije lagan...
Pomoć od okoline, roditelja, baš i ne možemo računati jer su njegovi u bijednoj mirovini, a moji rad za minimalac
black.moon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 01:35   #13
Hvala vam na odgovorima i savjetima, ja vjerojatno i želim čuti razloge da zadržim dijete i samo tražim opravdanja da ne pobacim, zato i tražim podršku na forumu... Hvala svima na komentaru, u redu je i to da neki osuđuju, svatko i ma pravo na svoje mišljenje....
black.moon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 01:37   #14
Quote:
black.moon kaže: Pogledaj post
Dečko i ja već danima razgovaramo o tome, oboje jako volimo klince i možemo se zamisliti kao roditelji, zato ta odluka i je tako teška. Bojimo se da ćemo požaliti, pogotovo ja, jer generalno imam stav proiv pobačaja (bolje rodit, pa dati na posvajanje, ali znam da kad bi se djete rodilo ja se više ne bih mogla odvojiti od njega). Strah me je da to nećemo moći izgurati, da će nam biti jako teško, da ne bi ostali bez stana i svega ostalog... Situacija u državi je užasna, da znam da će dragi lako naći posao ili da ćemo moći raditi nekakve privremene posliće usput, usprkos mojoj trudnoći, ne bih se brinula, ali šanse za posao su danas užasne.... Da nam se to bar dogodilo par mjeseci kasnije dok oboje nađemo stalni posao, sve bi bilo lakše, ali eto, život nikad nije lagan...
Pomoć od okoline, roditelja, baš i ne možemo računati jer su njegovi u bijednoj mirovini, a moji rad za minimalac
a cuj, zivimo u vremenima kada ti niti stalan posao nije garancija da sutra nemres otkaz dobiti.
i nikad nije idealno vrijeme za imati dijete.

govorim ti iz iskustva, jer i mi smo odgadjali zbog posla, zbog stambenog pitanja, zbog ovog, zbog onog..

i bez djeteta ti se moze desiti da izgubte stan ako fakat oboje ostanete bez posla.

kak ste uopce mogli dobiti kredit za stan s poslovima na odredjeno ?? moj muz je isao dici neki majusni nenamjenski kredit, pa su ga u banci trazili potvrdu da je zaposlen na neodredjeno
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 01:40   #15
Ja sam bila zaposlena na određeno, on je u početku bio na neodređeno, pa kako je firma ostala bez novaca, mijenjali su ugovore i našli smose tu gdje smo sad....
black.moon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 01:41   #16
iskreno situacija za donijeti dijete na svijet nikada nije idealna.... uvijek postoji nešto što želimo proživjeti, pogledat, financijski se osamostaliti itd... ako ćeš tako razmišljati nikada nećeš imati dijete (čisto zato jer je teško da će se takva idealna situacija dogoditi osim ako nisi dio Hilton family, npr.) i uvijek ćeš odgađati i smatrati da nisi dovoljan/sposoban imati dijete....

vjeruj mi da će djetetu prvih godina biti skroz svejedno dal će imati kompletić koji košta 400 kn ili 40... biti će mu bitnije dal ga mama i tata vole ili ne...
cure su ti napisale već na koji način možeš vam olakšati financijsku situaciju...
al konačno odluku morate donijeti tvoj partner i ti... nitko drugi...
__________________
little passenger
bblack is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 01:44   #17
Quote:
black.moon kaže: Pogledaj post
Ja sam bila zaposlena na određeno, on je u početku bio na neodređeno, pa kako je firma ostala bez novaca, mijenjali su ugovore i našli smose tu gdje smo sad....
divotica. draga nasa drzava. jos mi reci da decko radi u gradjevini i sve mi je jasno
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 01:45   #18
Hvala vam svima, nekako sam samo još više učvrstila odluku da zadržimo bebu, raspitat ću se još s pravne strne na kakvu naknadu imam pravo, svaka kuna će dobro doći
black.moon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 01:54   #19
Dobro se raspitaj i koristi sve na sto imas pravo Zelim ti svu srecu svijeta i da ti sve zavrsi na najbolji moguci nacin i ako odlucis zadrzati bebu zelim ti skolsku trudnocu
P.S. Ja imam dvije cure pa ako ti s vremenom bude sta trebalo tu sam
sweetheart 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 01:57   #20
Quote:
sweetheart 07 kaže: Pogledaj post
Dobro se raspitaj i koristi sve na sto imas pravo Zelim ti svu srecu svijeta i da ti sve zavrsi na najbolji moguci nacin i ako odlucis zadrzati bebu zelim ti skolsku trudnocu
P.S. Ja imam dvije cure pa ako ti s vremenom bude sta trebalo tu sam
Hvala puno! :-*
black.moon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:38.