Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.06.2010., 23:41   #81
Još također, što se tiče nuspojava, pošto mi mama radi u jednoj velikoj svjetskoj farmaceutskoj tvrtc znam dai nije bilo nikakvih značajnih nuspojava na području Hrvatske pa ni Jugoistočne Europe. Cijepivo se već jako puno godina koristi kao obavezno u velikim zemljama kao V. Britanija i Francuska. Ja sam se cijepila, moja sestra i prijatelji i sve je bilo ok, nikakvih problema
_Nika_Bella_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 23:45   #82
Quote:
BenSumatra kaže: Pogledaj post
Ovo je već treća tema di stavljam pitanje, ali trebam informacije, a svi samo nagađaju...
DAKLEM:::
Imam 26 godina i do sada su mi svi papa testovi bili dobri. Jutros sam bila na kontroli nakon godinu dana i napravila papu, i moj ginekolog mi je rekao da se mogu cijepiti protiv HPVa ako i ovaj papa bude negativan.
Zanima me slijedeće... Da li se cijepio tko stariji od 13 i koje su CIJENE! Jer navodno, cjepivo je strašno skupo. S druge strane, čula sam da se cjepiti može i besplatno.
Pa me zanima, zna li tko što o tome...
Hvala
Papom se ne dokazuje HPV, kao ni drugi uzročnici bolesti. On pokazuje samo promjene na stanicama. Za utvrđivanje HPVa trebaš napraviti briseve i genotipizaciju virusa. Inače, moguće je da ti papa bude "čist", a da ipak nosiš HPV.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 00:38   #83
Quote:
BenSumatra kaže: Pogledaj post
Imam 26 godina i do sada su mi svi papa testovi bili dobri. Jutros sam bila na kontroli nakon godinu dana i napravila papu, i moj ginekolog mi je rekao da se mogu cijepiti protiv HPVa ako i ovaj papa bude negativan.
Papa nema veze sa definitvnom potvrdom HPV virusa. Tebi papa može biti čist ko suza, dakle kako ti kažeš "negativan", a istodobno možeš imati HPV. Za dokazivanje prisutnosti/odsutnosti HPV postoji bris na HPV i njega TREBAŠ OBAVEZNO uraditi prije cijepljenja da dobiješ definitvnu potvrdu. Ne znam kakav je to šarlatan od ginekologa i kakav je to čovjek koji se oslanja isključivo na papa test (a znamo da je papa samo probirni test i nije 100% precizan), a zna za briseve . Što ti vrijedi platiti cjepivo (imaš 26 god. što je već po mnogima prijeđen limit za to) bez da ispitaš jeli imaš HPV. Zato otiđi i napravi bris na HPV ako već hoćeš cjepivo.
Quote:
_Nika_Bella_ kaže: Pogledaj post
Cijepivo se već jako puno godina koristi kao obavezno u velikim zemljama kao V. Britanija i Francuska.
Ovo nije točno, Gardsil i sličan njemu Cervarix su se pojavili i bili odobreni u svijetu kao prva cjepiva protiv HPV-a 2006. odnosno 2007.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 10:10   #84
hvala ti, silvery, što si ti ovo napisala, pa da ja nisam morala

potpisujem od riječi do riječi, jučer navečer sam ove postove vidjela daleko prekasno da bih ulazila u seciranje pogrešnog, lijepo da se tebi dalo
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 12:31   #85
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
hvala ti, silvery, što si ti ovo napisala, pa da ja nisam morala

potpisujem od riječi do riječi, jučer navečer sam ove postove vidjela daleko prekasno da bih ulazila u seciranje pogrešnog, lijepo da se tebi dalo

Ma nema na čemu. Moram reagirat jer će bit cura koja će ovo nać na netu i misliti da je točno.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 19:17   #86
Oko 60-70% zena u sebi ima virus HPVa, samo nije aktivan i onda se ne vidi na papa testu. Kad se aktivira prouzrokuje infekciju, i tek se onda vidi na papa testu. Ako se infekcija suzbije, virus i dalje postoji, ali je neaktivan, onda se moze osoba cijepiti, tako da se sprijeci novo aktiviranje virusa. jer u stvari, virus sam po sebi moze biti cijeli zivot u organizmu i da se ne zna, ali tek dok se aktivira i dobije se infekcija je opasno

Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
sumniv je ovaj upis iznad

učinkovitost cjepiva ako imaš već virus je upitna, jer funkcija cjepiva je imunizacija a ne liječenje, inače bi bilo registrirano kao lijek. što se tiče posljedica uzimanja,proći će godine dok se ne 'dokažu' smrti i ozbiljne komplikacije izazvane cjepivom, no to i nije čudno svako cjepivo ima svoje komplikacije, samo je pitanje koje koliko, i koliko je prihvatljivo riskirati, jer uz normalnu kontrolu i postojeće tretmane HPV te neće usmrtiti niti ozbiljno unesrećiti

pokriveno je 4 najčešća tipa ali dva od njih su niskorizični. visokorizični tipovi 16 i 18 pokrivaju oko 50% ili nešto malo više svih CIN-ova uzrokovanih HPV, što znači da je cjepivo samo polovično učinkovito. uzevši sve navedeno, doista je upitno koliko se ikome isplati riskirati
ovaj dio da je upitno,slažem se.ali treba pročitati šta se želi reći
misica13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 16:09   #87
Na brisevima sam negativna na hpv,ali imam niskorizicni tip(6 il 11 vjerojatno).

Pitala sma ginekologicu dal ima smisla da se cijepim jer sam bila jako zagrizena za to(da sam se cijepila kad je dosao u hr,ne bi imala problema s kondilomima,nikad si to necu oprostiti).

Ona nije bas bila odusevljena i rekla mi je da je njeno osobno misljenje da bolje ne,ali ako sam jako zagrizena,nek odem epidemiologu i da to s njom veze nema.

Sad sam malo zbunjena.
__________________
Ne znam sto hocu,al znam kad TO dobijem
Me,myself and I is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 22:25   #88
Cijepljenje protiv HPV-a: da/ne

Imam kćer u 7.razredu i sad je došla obavijest za cijepljenje protiv HPV-a. Našla sam informacije koje kažu da on štiti protiv 4 najzločudnija i najčešća tipa,ali i da cijepivo nije do kraja ispitano. Imate li vi iskustva s cijepivom? Naime,nebi htijela da mi dijete ima nuspojave,a opet, ako je cijepivo dobro,želim iskoristiti priliku i cijepiti kćer jer je sad besplatno, a inače se dobivaju 3 doze po jedno 1000 kn (3000 kn sve skupa). Unaprijed zahvalna.
marichuy777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2011., 10:16   #89
Pretpostavljam da očekuješ odgovor nekog stručnog da ti malo pojasni prednosti i nedostatke, ali evo kad sam već online, ja sam odlučila da neću (mada tek kreće u prvi i mogu se još predomisliti do sedmog). Kratko vrijeme sam dvoumila ali ipak ne.
stihaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2011., 10:34   #90
Quote:
marichuy777 kaže: Pogledaj post
Imam kćer u 7.razredu i sad je došla obavijest za cijepljenje protiv HPV-a. Našla sam informacije koje kažu da on štiti protiv 4 najzločudnija i najčešća tipa,ali i da cijepivo nije do kraja ispitano. Imate li vi iskustva s cijepivom? Naime,nebi htijela da mi dijete ima nuspojave,a opet, ako je cijepivo dobro,želim iskoristiti priliku i cijepiti kćer jer je sad besplatno, a inače se dobivaju 3 doze po jedno 1000 kn (3000 kn sve skupa). Unaprijed zahvalna.
Imaš na ovoj temi iskustva drugih.

Također, ako želiš čitati iskustva i mišljenja drugih imaš još 2 stare teme na Ženskom kutku: OVA i OVA. Na RID-u: OVA.

A možda ti se ovdje jave i s novim iskustvima.
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2011., 14:18   #91
Quote:
marichuy777 kaže: Pogledaj post
Imam kćer u 7.razredu i sad je došla obavijest za cijepljenje protiv HPV-a. Našla sam informacije koje kažu da on štiti protiv 4 najzločudnija i najčešća tipa,ali i da cijepivo nije do kraja ispitano. Imate li vi iskustva s cijepivom? Naime,nebi htijela da mi dijete ima nuspojave,a opet, ako je cijepivo dobro,želim iskoristiti priliku i cijepiti kćer jer je sad besplatno, a inače se dobivaju 3 doze po jedno 1000 kn (3000 kn sve skupa). Unaprijed zahvalna.
Evo ja ću ti se javit sa svojim iskustvom.
Sve tri doze cijepiva sam primila još prije dvije godine i nisam imala nikakvih nuspojava. Mama mi je mikrobiolog (ako ti to šta znači) , i ako ima nekih težih nuspojava, ona bi znala za to. Pošto još tada nije bilo besplatnog cijepiva, meni ih je mama nabavila iz Švicarske, preporukom svog kolege mikrobiologa, i naravno, masno platila.
Moschino_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 02:06   #92
Quote:
misica13 kaže: Pogledaj post
Oko 60-70% zena u sebi ima virus HPVa, samo nije aktivan i onda se ne vidi na papa testu.
Taj postotak (i više od toga) je postotak spolno aktivnih ljudi (dakle i muškaraca i žena), a to znači da toliko postotak ljudi (btw preko 80% posto) tokom života dođe u doticaj s nekim(a) od tipova virusa. Većina to ni ne zna jer su to obično prolazne infekcije, a imuitet je obavio dobar posao. Dakle, došlo je do samoizlječenja. Inače riječ je o uglavnom asimptoatskoj infekciji bezobzira jel virus radi štetu ili ne, tj. jeli aktivan ili 'spava' i ne nosimo ga "u sebi" jer on napada lokalno, tj. sluznicu i kožu (u ovom slučaju pričamo okolo i u spolovilu).

Usput, virus se ne vidi na papa testu ni u prikivenom ni u aktivnom obliku iz prosto jednostavnog razloga jer papa detetira upale i njihov stupanj, a ne uzročnike upala (većinu njih, a među njima je HPV).
Quote:
Kad se aktivira prouzrokuje infekciju, i tek se onda vidi na papa testu.
NE VIDI se HPV na papa testu nego upala (koja ne mora biti uzrokovana uopće HPV-om), ne brkati to dvoje . Dakle vidi se ASCUS, CIN I, II, III itd. Postoji poseban bris na HPV kojim će se dokazati koje tip(ove)/skupinu(e) HPV-a osoba eventualno ima.
Quote:
Ako se infekcija suzbije, virus i dalje postoji, ali je neaktivan, onda se moze osoba cijepiti, tako da se sprijeci novo aktiviranje virusa.
Ne. Postoji nešto što se zove trajna i prolazna infekcija. Ako se promjene suzbiju, povuku, maknu, tretiraju...whatever i nema ih - onda ostane manje koncentracija virusa koju imunitet s vremenom možo 'pobijediti' (nazovimo to tako) i dođe do sponatnog clearenca virusa, tj. do izlječenja. Nema ga. A postoji i kronična infekcija gdje se virus udomaćio, postaje vjeran pratitelj, samo se pripazi da se drži 'pod kontrolom', tj. da ne radi štete.

I normalno da u ovakvim slučajevima se osoba neće cijepiti i bezveze bacati novac, pogotovo ne ako ima kroničnu infekciju u kojoj virus 'miruje'. To NEMA smisla. Jednako tako sam mišljenja (moje osobno) kao i Valneahana - da nema smisla cijepiti se nakon što se već upustilo u spolne odnose. Iz razloga koje je ona opisala: ne možete znati jeli imate HPV ili ne, čisti papa testovi nisu garancija i ne pokazuju jeli ga imate ili nemate. Trebate raditi od početka redovite briseve na HPV da biste to znali, a to nažalost još nije ušlo u praksu.

Nažalost od najčešćih tipova HPV-a, cjepivo pokriva samo ona 4 'najgora', najopasnija, ali ne i druge česte i manje/dosta manje opasnije. Što je zapravo lutrija jer ne znate koji ćete tip pobrati ili doći u doticaj s nekim od tipova (kondom ne štiti 100%!!!). Cijepljenjem ste možda dobile neku garanciju da nećete pokupiti najgore, ali ne i ostale koje također mogu dovesti do većih promjena na grliću i drugdje iako je možda manja šansa, ali opet možda ste spasili kćerku od plakanja u 3 sata ujutro na topicu o CIN-evima jer mora sutra ranom zorom umjesto na faks/u školu/na posao ići na neizbježnu konizaciju (a da vi to naravno ne znate niti će te ikad saznati). A možda prođe i ohoho vremena, pa je potrebno docijepljivanje.

Dovoljno je vidjeti taj topic o CIN-evima (drugi po redu jer na starom ima 10 tisuća postova), koliko tek mladih cura, ali i starijih žena tamo dolazi u panici jer nemaju kome reći (još uvijek nažalost tabu tema), nemaju informacije, ginekolozi užasno škrti na riječima, nema adekvatnog praćenja i liječenja i na vrijeme prepoznavanja problema, izostavljaju se potrebne pretrage, ne ide se po postupniku, štedi se na uputnicama, a dovedene su do velikog stupnja CIN-a i suočene s rezultatom tipizacije koja je pokazala da je uzročnik tih promjena HPV high risk. Sve zbog neinformiranja javnosti, zbog našeg sustava (ali i puno šire) koji je takav kakav jest. Nažalost!

Još nije nikom došlo iz dupeta u glavu i obrnuto da jedan 'ostarjeli' papa test nije dovoljan niti je uopće ikakvo jamstvo jel osoba ima/nema što, a kamoli HPV. A nije mu ni preciznost baš ogromna. Nije im došlo u glavu da se treba provoditi i obvezan bris na HPV (jednom godišnje) kod žena, ali i kod muškaraca (da naprave adekvatno ispitivanje i kod njih napokon).

Također izgleda da nikom nije stalo informirati javnost o virusu, cjepivu, o načinu prenošenja, o razlici između papa testa i brisa na HPV, o dobrim stranama cjepljenja i onim lošim (pokriva samo 4, ali najgora tipa). Barem da informiraju majke koje su pred dilemom: cijepiti ili ne. Barem da ne srljaju. Jer koliko god se napuhavalo Bogom dano djelovanje cijepiva - toliko i nije. Jednako tako: koliko se god napuhavale štetne posljedice, smrtni slučajevi, zavjere ovih i onih - nije tako. Treba odvagnuti i otpuhnuti taj pusti pozitivni i negativni senzacionalizam i poraditi pošteno na informiranju javnosti, kako o cjepivu - tako i o HPV-u.

Jer: HPV SE NE DOGAĐA DRUGIMA ILI ODREĐENIMA, HPV SE DOGAĐA VEĆINI. A većina od te većine to ni ne zna. Srećom da mnogima samo dođe i ode (ni ne znaju za to), ali nekome se dogodi i da radi probleme.
__________________
Fuj. Kaka to!

Zadnje uređivanje Silvery : 19.05.2011. at 02:15.
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 00:55   #93
Quote:
marichuy777 kaže: Pogledaj post
Imam kćer u 7.razredu i sad je došla obavijest za cijepljenje protiv HPV-a. Našla sam informacije koje kažu da on štiti protiv 4 najzločudnija i najčešća tipa,ali i da cijepivo nije do kraja ispitano. Imate li vi iskustva s cijepivom? Naime,nebi htijela da mi dijete ima nuspojave,a opet, ako je cijepivo dobro,želim iskoristiti priliku i cijepiti kćer jer je sad besplatno, a inače se dobivaju 3 doze po jedno 1000 kn (3000 kn sve skupa). Unaprijed zahvalna.
nadam se da nije kasno za informaciju a možda će nekome još pomoć. cijepila sam se među prvima u Hrvatskoj protiv hpv-a (2008.) nikakve nuspojave nisam imala, kao ni jedna od mojih prijateljica koje su se cijepile. od cjepiva sam dobila Gardasil, a prije toga obavila sam sve pretrage i ginekološki pregled. osobno mislim da je još najbolje savjetovati se s ginekologom. jer ovo na forumu uvjek je dosta subjektivno
Capuchino is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 15:40   #94
dakle cijena je 3000 kolko vidim.nije pala u zadnje vrijeme jel? jel moze to na rate neke jel neko zna?
ako mi je papa test uredan,kakve ja jos moram pretrage proc-i dal se placaju-? ako se zelim cijepiti? imam 28 god.jel ima to kakve veze? mislim ak je neko zdrav a ima i 35 recimo zake se nebi mogo cijepit..
arabela is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 18:42   #95
Naravno da ima itekakve veze.

S 28 godina je već ono što bi se kazalo "prošao voz", nema smisla se cijepiti, tim više ako si već imala odnose ili "bliže" susrete. S masu tipova virusa se već susreće u adolescentskoj dobi (većina ode da ni ne znaš, neki se zadrže, pritaje bez simptoma).

Što to zači ako si zdrav? Pretrage će pokazati jesi li, a papa ti sigurno neće reći imaš li HPV ili ne. Može ti dosta vremena papa biti čist ko suza, al virus opet možeš imati. Takvih primjera ovdje ima koliko hoćeš.

Dakle, trebala bi napraviti tipizaciju - bris na HPV. Privatno se plaća oko 400kn. I teško da će ti koji ginekolog, pogotovo socijalni htjeti raditi taj bris tek tako, pogotovo ako je papa uredan. Da ti ga kojim slučajem i uzmu i da bude čist, tj. negativan na sve tipove, opet ne mogu oni bit sigurni jesi li imala u prošlosti neki tip (pa ga je imunitet s vremenom pobijedio) tako da cjepivo stvarno nema nikakvog smisla. S razlogom se daje puno puno ranije.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 20:26   #96
dakle papa test nepokazuje hpv al ak trazim da vidim dalje dal ga imam necu moc jer mi je papa test uredan.zanimljivo
i dalje je glupo da smatraju da je 28 prekasno jer ja s 28 sam mozda imala 2 odnosa u zivotu i nikakvog doticaja s virusom a ova od 17 je mozda imala 10 donosa i ko za di se sve povlacila..mislim idiotarija...no oke,raspitat cu se ja jos po doktorima...
arabela is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 00:02   #97
Ali takva je standarna procedura u nas i u svijetu (ja kažem nerijetko "nažalost je takva"): ako je papa test uredan, nema potrebe za 4 ginekološka brisa. Kad se pojavi kakva upala u vidu ASC-US-a, CIN-eva i xy oznaka onda se rade brisevi da se vidi što je urzokovalo upalu i prati se stanje ili se ide na terapiju ovisno o beštiji i kakva je upala. To je nešto što je u praksi odavno. Naravno ti uvijek možeš kazati "želim to i to jer..." i valjda ćeš dobit.

I ograničavanje na dob ovdje nije baš glupo, ali ako ćemo gledati to "ograničavanje" je prilično rastezljivo kroz godine - stvar je samo u tome da se preporuča prije PRVOG spolnog odnosa jer je tada najunčikovitije.

Dakle, ako je ova od 17 godina imala odnose - normalno da joj se baš i nije pametno cijepit jer možda ima već neki od tipova HPV-a od kojih će cjepivo štititi (dakle ona 4 tipa). Zato bi trebala napraviti pretrage. Ali i nakon njih tko zna jeli već i prije imala neki od tih tipova.

I ne mora značit da će ona s 15 godina i 100 odnosa iza sebe doć u doticaj s virusom. Možeš bit pegula pa sa 2 odnosa u 28. doć u doticaj. To naravno ne možeš znati nikako (jer virus najčešće nema simptoma izuzev niskorizičnih u obliku kondiloma, a i najčešće je riječ o prolaznoj infekciji pa je jako velik postotak ljudi koji su ga imali, a da to nikad nisu saznali). Baš iz ovih razloga nije preporučljivo cijepljenje nakon SO. I HPV ne kuca na vrata samo onima koje su se "svugdje povlačile", već svima i za to je to najčešća SB današnjice. Koliko je ovdje samo cura prošlo koje su imale jednog jedinog partnera u životu.

Uglavnom ako se pošto-poto želiš cijepit onda objasni doktoru, nek ti obavezno obavi tipizaciju i ako ne bude tipova koje pokriva HPV cjepivo (samo četiri tipa, od svih ostalih 150-ak te ne štiti), onda će te valjda htjet cjepit.

EDit: I opet sam napisala veliki post. Krasno.
__________________
Fuj. Kaka to!

Zadnje uređivanje Silvery : 07.11.2011. at 00:07.
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 20:22   #98
Quote:
arabela kaže: Pogledaj post
dakle papa test nepokazuje hpv al ak trazim da vidim dalje dal ga imam necu moc jer mi je papa test uredan.zanimljivo
i dalje je glupo da smatraju da je 28 prekasno jer ja s 28 sam mozda imala 2 odnosa u zivotu i nikakvog doticaja s virusom a ova od 17 je mozda imala 10 donosa i ko za di se sve povlacila..mislim idiotarija...no oke,raspitat cu se ja jos po doktorima...
Ginekoloski pregled, papa test i bris na hpv sam radila kod privatnika i platila oko 600kn. 3000kn ne placas odjednom, vec poslije svake primljene doze 1000kn. ako do sada nisi imala brojne partnere ili odnose, ne vidim razlog zasto se nebi mogla cijepiti. ja sam se cijepila sa 22god. medjutim, ponavljam, najpametnije ti je konzultirati se s ginekologom i vidjet sta ce ti on rec.
Capuchino is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 23:49   #99
Quote:
Capuchino kaže: Pogledaj post
Ginekoloski pregled, papa test i bris na hpv sam radila kod privatnika i platila oko 600kn. 3000kn ne placas odjednom, vec poslije svake primljene doze 1000kn. ako do sada nisi imala brojne partnere ili odnose, ne vidim razlog zasto se nebi mogla cijepiti. ja sam se cijepila sa 22god. medjutim, ponavljam, najpametnije ti je konzultirati se s ginekologom i vidjet sta ce ti on rec.
tnx na info.e pa o tom ja pricam.ak sam se sexala onak 2 put u zivotu s kondomom kakve veze ima to kaj imam 28 god.i jos ak su svi brisevi ok...
i sorry silvery al ovo kaj kazes da se hvp događa svima a ne onima kaj se vucaraju okolo pa nebi bas rekla...hpv se bas nedobiva na kavi jel...
arabela is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 23:57   #100
Arabela, možeš se ti puknuti samo jedanput u životu sa jednim jedinim likom pa svejedno pokupiti raznorazne boleštine, dok neka koja se jebe na veliko ne mora ništa pokupiti, nema pravila. I kondom nije 100%-tna zaštita, naročito kod ovakvih stvari.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:21.