Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2003., 12:03   #41
***

Odmah negdje nakon proglasenja samostalne Hrvatske (ne znam bas tocan datum) pocele su po knjiznicama cistke, hrpe knjiga s cirilicom i ekavicom tiskane na latinici masovno bacati, a u knjizarama su se mogle za mlae novce kupiti knjige koje su prije duplo kostale.
Ne cudi me da je onda i Copic izbacen, ipak onda ne bi bilo mjesta za genijalce kao sto je jedan TOLJ, a jos je i general, a sto je molim Vas bio Copic?
Obican covjek, e pa onda vise ne mogu djeca uciti njegova djela.
P.S. "Pokondirena tikva" ide uz bok s "Gospodjom ministarkom".
ankada is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2003., 17:38   #42
Quote:
Odmah negdje nakon proglasenja samostalne Hrvatske (ne znam bas tocan datum) pocele su po knjiznicama cistke, hrpe knjiga s cirilicom i ekavicom tiskane na latinici masovno bacati, a u knjizarama su se mogle za mlae novce kupiti knjige koje su prije duplo kostale.
Jel' ko cit'o Farenheit 451?
__________________
Marx i Engels su iz Raja izasli
Zgembo Adislich is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 10:49   #43
****

Gledala sam film.Slicno je bilo i kod nas, ali nisu se svi toga bas tako pridrzavali.
Ipak nas nisu doma progonili, a za primjetiti je da nase knjiznice imaju na stranim odjelima i srpsku literaturu.
Jest da su to stare knjige, ali sto ces...
ankada is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 14:43   #44
Ja sam Jezevu kucicu kupila nakon 91 u Zagrebu. Ne znam tocno koja je bila godina. Izgledala je identicno knjizi koju sam imala kako dijete. Moguce da su promijenili par rijeci ( ) kao u nekim Kusanovim knjigama.

Nedostatak knjiga srpskih pisaca u hrvatskim knjizarama se moze zaobici narucivanjem preko Interneta Ja sam nedavno narucila Krlezu (na cirilici doduse) iz neke srpske online knjizare, mislm da se zove yu4you.. tako nesto, provjerit cu pa cu javiti. Osim Krleze, od njih sam narucila i Politikin Zabavnik Mogu vam reci da se nije puno pokvario, valjda sam ocekivala katastrofu, pa me ugodno iznenadio.
T.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 02:51   #45
Ćopić???
Kaaaaj, em je bio partizančina, em nije Rvatina...
Kome fali, taj spada u odvratne jugonostalgičare...etc etc


I da, jednom dok je bio još živ, sjećam se intervjua s njim na TV...ne znam više koje TV kuće, mislim ipak TV Beograd jer je tamo živio... ali sjećam se pitanja, koje me tada zaprepastilo: Je li on, Ćopić, imao problema što je jednu svoju knjigu naslovio Bojovnici i ... (ne sjećam se dalje, jer se ne sjećam te knjige)...?

Ne, odgovorio je i još nešto reče u vezi s tom riječi...a ja nikako da skontam u čemu je štos! Do ovog rata.
Tad sam se sjetila njegovog odgovora i obrazloženja uporebe riječi, koje je pokupio u svojoj Bosni i Podgrmeču...općenito.

A nisam kontala ni da je bosanski Srbin, koji se nije libio ni jedne riječi koja ga je obogaćivala. Kad je ostao bez riječi (inspiracije)za pisanje...tad je sam skratio svoj život.

To što su napravili s izbacivanjem njega iz lektire, kulturna je hrvatska sramota...

Bože me sačuvaj hrvatske kulture i srpskog junaštva. (Krleža)
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 18:40   #46
Quote:
Simona kaže:
Ćopić???
Kaaaaj, em je bio partizančina, em nije Rvatina...
Kome fali, taj spada u odvratne jugonostalgičare...etc etc


I da, jednom dok je bio još živ, sjećam se intervjua s njim na TV...ne znam više koje TV kuće, mislim ipak TV Beograd jer je tamo živio... ali sjećam se pitanja, koje me tada zaprepastilo: Je li on, Ćopić, imao problema što je jednu svoju knjigu naslovio Bojovnici i ... (ne sjećam se dalje, jer se ne sjećam te knjige)...?

Ne, odgovorio je i još nešto reče u vezi s tom riječi...a ja nikako da skontam u čemu je štos! Do ovog rata.
Tad sam se sjetila njegovog odgovora i obrazloženja uporebe riječi, koje je pokupio u svojoj Bosni i Podgrmeču...općenito.

A nisam kontala ni da je bosanski Srbin, koji se nije libio ni jedne riječi koja ga je obogaćivala. Kad je ostao bez riječi (inspiracije)za pisanje...tad je sam skratio svoj život.

To što su napravili s izbacivanjem njega iz lektire, kulturna je hrvatska sramota...

Bože me sačuvaj hrvatske kulture i srpskog junaštva. (Krleža)
knjiga se zove :"bojovnici i bjegunci"...i dobra je...jako dobra
cabon is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 19:28   #47
Quote:
cabon kaže:
knjiga se zove :"bojovnici i bjegunci"...i dobra je...jako dobra
Hvala...nadam se da ću je naći i pročitati.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2003., 11:58   #48
Iz provjerenih izvora Ježurka Ježić postoji u knjižnicama. Posudilo mi je djete pred tjedan dva i oduševio se njime. Ilustracije su iste kao u starom Ježurki, samo su neki izrazi "prevedeni" na hrvatski.
Osim Ježurke posudio je slikovnicu, ne znam tko je autor ali je se dobro sjećam:

Išla koka na pazar, ukaljala nožicu...

Samo je u novoj verziji išla koka u dućan
monique is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2003., 14:06   #49
Mrzi me da čitam sve ovo... Možda kasnije. Za sada, mala napomena: Branko nije bio isključivo pisac za decu, ne samo zbog toga što se njegova dela prvenstveno namenjena deci mogu plodno iščitavati i od strane ljudi od 20, 30... 110 godina, nego i zato što je čovek pisao i stvari koje su namenjene prvenstveno odraslima. Branko je bio veliki pisac; ako je neko stvarno zabranio njegove knjige, ili (in)diskretno-preporučio-da-se-izbegavaju, tog treba da bude sramota. Jako.

Da nisu i dela Duška Radovića zabranjena!? Ljubivoja Ršumovića?
Žlzc is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2003., 19:13   #50
MALA MOJA IZ BOSANSKE KRUPE

Bilo mi je dvanaest godina
prvi put sam sišao do grada
iz mog sela, tihog i dalekog
kad susretoh tebe iznenada.
Eh, dječačke uspomene glupe!
Mala moja iz Bosanske Krupe!

Jesi li me spazila il' nisi
zbunjenoga seoskoga đaka,
svjetlokosog i očiju plavih,
u oklopu novih opanaka
kako zija u izloge skupe?
Mala moja iz Bosanske Krupe!

Naišla si kao lak oblačak,
tvoj me pogled za tren obeznani,
zaboravih ime i očinstvo
kako mi se zovu ukućani.
Iznevjerih poput sablje tupe.
Mala moja iz Bosanske Krupe!

Tekli tako gimnazijski dani,
uspomena na te ne ocvala,
modra Una u proljetne noći
tvoje mi je ime šaputala.
Lebdjela si ispred đačke klupe
Mala moja iz Bosanske Krupe!

Brzo minu naše đakovanje,
lagan leptir sa krilima zlatnim,
ipak tebe u srcu sačuvah
kroz sve bure u danima ratnim.
Ta sjećanja mogu l' da se kupe
Mala moja iz Bosanske Krupe!

Sad je kasno, već mi kosa sijedi,
gledam Unu, ćuti kao nijema,
zalud lutam ulicama znanim,
sve je pusto, tebe više nema.
Ej godine, nemjerljive, skupe!
Mala moja iz Bosanske Krupe!


idiotluci is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2003., 09:28   #51
Quote:
Zgembo Adislich kaže:
Jel' ko cit'o Farenheit 451?
Jucer sam napisao esej na ovom topicu i dobro da ga nisam poslao (bijah prekinut ekipom koja mi je zbrisala sve sto napisah).

Prije par godinica (vjerujem da je ova prica poznata) udjoh ja u knjiznicu na Tresnjevci, onkraj placa, te lijepo zamolih tetu knjiznicarku: "Teto, ja jesam star, al' jako mi se cita Branko Copic. Imatel' vi njegove 'Magarece Godine'?" Na to se zena okrenula oko sebe da vidi gleda li ju tko i prosapta mi da tih knjiga vjerojatno vise nema jer su bile srp... na cirilici ili na ekavici. Ondak sam ja pao u vatru, ali to mi nije pomoglo. Na kraju pojma nemam sto bi s njima. Mozda su vracene, mozda i nisu.
Hitler je spaljivao knjige, U Fahrenheitu su ih spaljivali, Torquemada i njegova braca dominikanci od spanjilske inkvizicije takodjer... Blago nama sto smo posli stopama takvih velikana povijesti i uzora knjizevnosti.
Meni su Magarece godine obiljezile djetinjstvo. Nezaboravna je knjiga, ali sto ces, nema vise.
Usput, Branko copic je izbacen iz KPJ poradi nepodobnosti i neadekvatnog pisanja. O bojovniku da i ne govorimo.

Prije opet par godinica odlucih ja pokloniti (istoj knjiznici) nekoliko torba bunih knjiga. I kad sam ih sav sretan, rumenih obraza bubnuo na pult, i objasnio sto hocu, rece meni uzasnuta zena: " A zasto?!" Kad sam joj objasnio da zelim uciniti nesto za dobrobit naseg naroda, ona ce meni: "SAMO ako nisu na cirilici i na ekavici!" Ja ju uvjerih da nisu i ona se toliko obradova da je trazila moje ime i prezime...

Neka me nitko ne shvati krivo, knjiznica i ljudi koji u njoj rade su ok. Puno ljubaznosti i dobre literature, ali generalizacija nas ubi.

P. S.
Crow Jane! Falila si mi. Predugo me nije bilo na ovom forumu. Moj rukoljub!
Gabriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2003., 10:23   #52
moje je dijete prosle godine u vrticu obradjivalo Jezevu kucicu
slusali su pricu na kazeti, teta im je napravila crteze kroz cijelu pricu
cak su i igrokaz napravili

djeci se prica iznimno svidjela

mislim da je zabranjen da to sigurno ne bi tete u vrticima radile sa djecom
tako da ja mislim da je izbacivanje knjiga iz knjiznica djelo pojedinaca koji su bili malo previse revni
sunshine is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2003., 21:39   #53
Ništa nije bilo zabranjeno, ali svi su srpski pisci uglavnom skinuti iz školskih pa i vrtićkih programa.

U "mojoj" knjižnici su svi pisci bili pod strana književnost, ali čak su i u Zagrebu neke knjižnice "naglo" otpisale nepoćudni knjižni fond, a kako je tek bilo u manjim mjestima.

O takvom skandalu i na jednom otoku pisao je Feral.

Ako je sad Ježeva kućica moguća i u vrtićkom programu, znači da su ipak došla neka normalnija vremena...

Btw, imam slike moga djeteta iz vrtićke dobi u predstavi Ježeve kućice...
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2003., 21:57   #54
"Daj čovjeku samo dva sata da bude vlast i tek tada ćeš vidjeti kakav je čovjek", reče B. Ćopić i bogme pogodi.
Naše vrle vođe uzeše i više a imadošmo šta i vidjeti.
Svaka čast Branko!
__________________
Sagradio sam tako predivne dvorce u oblacima, da se na zemlji zadovoljavam ruševinama!
NIKMAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2003., 02:08   #55
BAKA, ON, ĐAK i SLON
oglasi ¨Kupusnog lista¨

Evo novina ¨Kupusnog lista¨,
ovde se piše istina čista,
istina crna, siva i bela.
Evo, na primer, oglasnog dela:


Nudi se direktor

Poletan, spreman dečak osnovac,
ne pije vino, ne voli novac,
šećerne stvari njegov su sektor,
zato bi rado bio direktor
negde u selu ili u gradu,
a u fabrici za čokoladu.

Jedina mana -
priznajem grešan -
mnogo sam ješan!


Poziv

Rođena kuco, vrati se kući,
neću te više nikada tući!
Moli te, kumi, tužnoga lika
Vrebalov Ika
iz Erdevika.


Traži se stražar

Stražar se traži, delija prava,
uz malog batu dok obnoć spava,
jer nešto strašno u tami šuška.
Potrebni: fenjer, sablja i puška.
Koji su hrabri nek' brzo hrle!
Adresa:
Prokop
kod čika - Krle.


Treba nam šaptač

Potreban šaptač u našoj školi
za neke šake.
Za ovo moli
profesor dobri, Popović Ruška,
pošta Beograd,
Četvrta muška.


Prodaja

U tihom kutu, Berek - sokaku,
unučić Pera prodaje baku.
Za pesme spremna, za priče glavna,
za uspavanke nema joj ravna.
Ljuti se retko, nikad ne tuče
i samo katkad za uši vuče.


Zamena

Četiri dvojke, nove - novcate,
svojina lična Kostića Rate,
menjam da znate,
za jednu trojku, osrednju, staru,
polovnu možda ili u kvaru.
Opština Ruma
seoce Vrelac,
Ratibor Kostić,
azbukostrelac.


Poklon

U broju sedam Berek - sokaka
unuka Peru poklanja baka.
Džabe ga daje, starica veli,
hitno je vrlo, baka se seli.
Putuje na jug. Po vrelom danu
pričaće priče orangutanu.
Zadaje tvrdu, pretvrdu veru,
misliti neće na svoga Peru.


Skreće se pažnja

Voćke mi krasno cvetaju, eto,
krušaka biće čitavo leto.
Đacima javljam da imam pseto.
Čuvaj se dobro, nestašna četo!
Baštovan Krum,
Šabački drum.


Kupovina

Kupujem slona od čokolade!
Ako ga neko besplatno dade.
Jasle broj osam,
Ranković Rade.


Nađeno

Loptu od krpe naš'o sam. Pozor!
Juče mi njome razbiše prozor.
Veseli strelac nek' mi se svrati,
da mu je čika u redu vrati.
Srđan Oklobdžija,
bivši tobdžija.


Izjava

U školu idem, s brigom se spremam,
lekciju ne znam, jer knjige nemam.
Na Karaburmi, kod čika - Vase,
juče mi bukvar pojelo prase.
Izjavu dajem pred svetom celim:
svaku ću dvojku s gicom da delim!


idiotluci is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2003., 07:24   #56
Kod mene je Krleza na cirilici, jel treba da ga bacim i zaboravim cirilicu?
question mark is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2003., 17:13   #57
KONAČNO sam se sjetila pogledati u knjižnici: cijela polica tj. odjel srpske književnosti, između ostalog naravno i Branko Ćopić.

Ima i de Sade (to se pojavilo na nekom drugom topicu)

Knjižnica je Vladimir Nazor u Zagrebu
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 02:52   #58
Quote:
Gospon Pes kaže:
Navodno su njegove knjige jednostavno "uklonjene" iz svih knjizara, knjiznica itd.

Netko mi je to sinoc rekao, a malo sam prekopala po internetu i cini se da je istina.

Nasla sam jedan stariji clanak, dakle ocito je nesto bilo...

Steta jer covjek je pisao prekrasne knjige. Pretpostavljam da su ih odstranili jer je spominjao partizane i to u pozitivnom smislu.

Neka netko od danasnjih napise nesto ravno Jezevoj kucici, pa nek se onda jave.

Uglavnom, ne znam ni ja vise, zato sam vas pitala i cudi me da ni vi ne znate. Ocito su ga uklonili potajno da se ne bi tko bunio jer bio je vrlo omiljen i s pravom.
Daj, Pes, ne seri!

Kakva pobogu zabrana...
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 10:35   #59
joj, ljudi mene boli kad vi svi pricate za copica da je srpski pisac. mislim, ok, covjek je bio srbin ali Bosanac. bosanski srbin, srpski bosanac or something, samo ne samo srpski pisac
charlize is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2004., 12:05   #60
Re: ***

Quote:
ankada kaže:
Odmah negdje nakon proglasenja samostalne Hrvatske (ne znam bas tocan datum) pocele su po knjiznicama cistke, hrpe knjiga s cirilicom i ekavicom tiskane na latinici masovno bacati, a u knjizarama su se mogle za mlae novce kupiti knjige koje su prije duplo kostale.
Dobro da nismo bez melodije himne ostali, Josip(f) Runjanin je bio Srbin...

Nego, kada smo kod nepoćudnih stvari - je li znate da u prvom izdanju Nazorovih "Pjesmi partizanki" iz 1944. stoji "Titov napried!", tj. piše se korienski?
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:15.