Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2012., 10:14   #21
Kontaktiraj građevinsku inspekciju koja je nadležna za tvoje područje:
http://www.mgipu.hr/default.aspx?id=5636
SETRA Samoborček is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 09:08   #22
građevinska

Može li moj susjed dobiti građevinsku dozvolu bez da mene kao 1. susjeda itko išta pita?
viadrus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 14:48   #23
Quote:
viadrus kaže: Pogledaj post
Može li moj susjed dobiti građevinsku dozvolu bez da mene kao 1. susjeda itko išta pita?
može,jedino susjed ima pravo uvida u spise i pokreče sudsku tužbu kojom se zaustavlja legalizacija do okončanja sudskog postupka.po meni jedino moguče ,jer ako susjed nije reagirao dok se gradilo ,a i nakon što je izgrađeno ko ga sad šljivi....
Maste-r is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 16:15   #24
puno toga je objašnjeno:

http://www.mgipu.hr/doc/Legalizacija...galizacija.pdf
bager666999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 20:21   #25
Meni je sad tek puno toga nejasno.

Kao što sam rekao, meni je papirologina skoro pa gotova, pa time izračuni naknade i vodenog doprinosa.
Arhitekt mi dostavio slijedeće za POMOĆNU ZGRADU:

naknada: cca 1100Kn (nezan sad napamet u lipu) a obračunao mi je vodeni doprinos za pomoćnu zgradu (m3 ušlo u kupni obračun s m3 nadogranje kuće)

Sada čitamu ovom vodiću:

str 13. Naknada za pomoćne zgrade je fiksna i iznosi 500Kn


Dali je to istina? Jer doduše, u onoj Excel tablici gdje se određuje koeficijent o tipu zgrade ima samo opcija stambena, poslovna, poljoprivredna, i neznam više koja je 4 opcija, ali nema opcije POMOĆNA ZGRADA, pa mi napravio arhitekt da mi pomoćna zg ulazi pod stambenu (što je stvarno bezbeze) ali mi je čudno da je baš tak malo - 500m2, ili je negdje označeno da se to odnosi na pomoćne zgrade do recimo 50m2 ( a moja je baš 53m2)

Mislim da se u Zakonu navode nekih 50m2, ali kakav je onda ovo Vodić izdan od Ministartva koj vrvi poluinfomacija i dezinformacijama?

Nadalje:

str. 16 kaže:

o izvršnosti rješenja o izvedenom stanju plaća se komunalni doprinos i vodni doprinos.
Osim za pomoćne građevine. One su oslobođene plaćanja vodnog i komunalnog doprinosa.

Šta sad ovo znači' U cjeniku Hrvastkih voda isto tako se ne navode posebno pomoćne zgrade, već samo stambene, poslovne, poljoprivredene. Jel ima neko ograničenje isto tipa do 50m2, ili šta? Ili je svaka pomoćna zgrada iznad 50m2 automatski stambena, poslovna, poljoprivredna i tko to određuje i po čemu, to se mislim nigdje ne navodi u Zakonu.

Kaj sad da si čovjek misli kad čita ovaj (polu) Vodić

Na taj Vodić nije najsretnije sročen vidi se slijedećeg citata, koji slijedi nakon gornje dvije rečenice:

U zgradi u kojoj ima legalnih i nelegalnih dijelova vlasnik legalnog dijela nije
dužan platiti vodni i komunalni doprinos


Kad bi čovjek si to išao doslovce tumačiti, rekao bi da nemora platiti za nadogradnju kuće (što je malo van gabarita iz građevinske, kao što je moja)

iako znam da se to odnosi kad ima suvlasnika da onaj koji je vlasnik legalnog a ne i ilegalnog, što bi plaćao za ono čega nije vlasnik.....ali to ne piše tako

Dakle, jel ima netko dovoljno pametan ovdje da mi protumači ono gore s pomoćnim zgradama, da li se na SVE pomoćne zgrade neovisno o m2 ne plaaća vodeni i komunalni doprinos i da li je naknada fiksna 500kn

Meni se sve čini da je ovaj Vodić leglo poluinformacija

Ako je pak to točno da se pomoćne zgrade legaliziraju za 500kn, pa to je onda više nego divno
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2012., 15:48   #26
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Meni je sad tek puno toga nejasno.

.................................

Ako je pak to točno da se pomoćne zgrade legaliziraju za 500kn, pa to je onda više nego divno
Imaš li za stambenu zgradu/kuću dozvolu?
Gord is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2012., 16:55   #27
prema mojema iskustvu najveći je problem što katastar posluje prema jednom zakonu, i državno tijelo koje izdaje lokacijsku dozvolu po drugom. nije nužno da se ta dva zakona kose, ali kad se to dogodi onda ni sam bog ne može pomoći.kod nas se srećom ta dva zakona nisu kosila, već je srećom jedna situacija pogodovala drugoj pa se sve moglo u sekundi dogotoviti, ali mislim da i sam bog ne može pomoći onima koji nemaju takvu situaciju
kim possible is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2012., 21:18   #28
Quote:
Gord kaže: Pogledaj post
Imaš li za stambenu zgradu/kuću dozvolu?
imam, građevinsku dozvolu za prizemnicu 9x8m, a sadašnji objekt je katnica od tričavih 10x15m
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 08:23   #29
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
imam, građevinsku dozvolu za prizemnicu 9x8m, a sadašnji objekt je katnica od tričavih 10x15m
Ako pomoćnu zgradu legaliziraš zajedno sa stambenom zgradom/kućom, onda na oboje plaćaš:
- komunalni doprinos
- vodni doprinos
- naknada za zadržavanje zgrade u prostoru (za obje zgrade posebno)

Pomoćna zgrada do 50 m2 se može legalizirati postupkom kojim se ne plaća komunalni doprinos i vodni doprinos (plaća se samo naknada za zadržavanje). No za to moraš imati stambenu zgradu legalno izgrađenu, znači građevinsku dozvolu na tvojih 10x15 m. Pošto nemaš tu dozvolu, te nemaš pomoćnu zgradu do 50 m2 (53 m2), ide postupak u kojem se plaćaju komunalni doprinos i vodni doprinos.
Gord is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 17:35   #30
hvala an odogovru. U međuvremenu, došao sam do istog zaključka:

nemam sreće

e ono što je mene zbunjivalo, kap što rekoh, što mi se i u geo elaboratu a i u nacrtu snimke izvedenog stanja navodi pomoćna zgrada, pa sam se malo zanio zaboraveći da po novom Zakonu postoji ta klasifikacija pomoćna, jednostavna, itd....

Pričah sa geodetom. Kažem, pisao si mi pomoćna zgrada, a ima preko 50m2, to je jednostavna zgrada

Kaže on, pa kaj da ti drugo, pišem, katastar ne poznaje pojam jednostavne zgrade, već samo stambena, pomoćna, stambeno-poslovna

e sad, jel se to ovaj novi Zakon onda kosi s postojećima? Mislim on kaže to je jednostavna zgrada, a katastar kaže ne, to je pomoćna zgrada, i tko je sad tu lud?
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 21:21   #31
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Kaže on, pa kaj da ti drugo, pišem, katastar ne poznaje pojam jednostavne zgrade, već samo stambena, pomoćna, stambeno-poslovna

e sad, jel se to ovaj novi Zakon onda kosi s postojećima? Mislim on kaže to je jednostavna zgrada, a katastar kaže ne, to je pomoćna zgrada, i tko je sad tu lud?
Ne kosi se, nije isto razvrstavanje objekata po zahtjevnosti pri izdavanju Rješenja i namjena objekata.

Postupak legalizacije (razvrstavanje po m2):
- pomoćna zgrada
- jednostavna zgrada
- manje zahtjevna zgrada
- zahtjevna zgrada

Namjena zgrade (razvrstavanje po namjeni):
- pomoćna
- poljoprivredna
- stambena
- poslovna

Naprimjer, nije isti postupak za stambenu zgradu od 90 m2 (građevinske bruto površine) ili za stambenu zgradu od 220 m2 (gbp). Ova od 90 m2 ide pod postupak izdavanja Rješenja za jednostavnu zgradu, a ova od 220 m2 pod postupak izdavanja Rješenja za manje zahtjevnu zgradu.
Gord is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 22:18   #32
vidiš pa to je totalno bezveze i zbunjujuće

pri katastru je to pomoćna zgrada, a pri uredu za graditeljstvo to nije pomoćna zgrada već jednostavna

totalna bedastoća
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2012., 19:59   #33
Zamolio bih ako mi može netko odgovoriti na sljedeće pitanje. Kuća je izgrađena 1971. godine (zagrebačka županija) i naprosto neznamo da li je postojala građevinska dozvola. Prije se (kako su mi stariji članovi obitelji rekli) nije baš gledalo na to i jedino mi preostaje da se potraži u arhivi ili legalizacija.
E sad, pa zar će oni stvarno ići rušiti i ove kuće koje su izgrađene prije toliko godina?

Unaprijed hvala na odgovoru.
Josip7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2012., 21:30   #34
ma nece ti rusit , rusi se sto je sagrađeno nakon 21.06.2011. godine izvan građevinskog područja, ako nemas dokaz o dozovli jedino legalizacija onda
Mateo88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2012., 21:23   #35
mozete l mi pomoći živim u BiH imam kuću na moru koja nema uporabnu dozvolu.
kuću sam kupio 2006 godine a sagrađena je 70-tih godina. To mi je jedina nekretnina u HR. Šta trebam da radim da dobijem uporabnu ?
akcija1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2012., 21:55   #36
Pitanje

Da li susjed može sudjelovati u legalizaciji proširenog dijela stambene privatne kuće (sa urednom papirologijom) ako taj isti nema građevinsku dozvolu za svoju kuću (tamo je ucrtano javno dobro i u planu je izgradnja ceste)?

Zahvaljujem na odgovoru
__________________
Moja srećica.....
kika78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 21:32   #37
Quote:
akcija1 kaže: Pogledaj post
mozete l mi pomoći živim u BiH imam kuću na moru koja nema uporabnu dozvolu.
kuću sam kupio 2006 godine a sagrađena je 70-tih godina. To mi je jedina nekretnina u HR. Šta trebam da radim da dobijem uporabnu ?
Za građevinu izgrađenu do 1991 god. ne treba ti uporabna dozvola. Ako imaš građevinsku dozvolu, te je kuća izgrađena po toj građevinskoj dozvoli, odeš sa tom dozvolom u lokalni Ured graditeljstva i tražiš da ti napišu potvrdu da ti ne treba uporabna dozvola. Mislim da to košta 40 kn biljega. Tu potvrdu odneseš na lokalni Sud, zemljišnoknjižni odjel, te zatražiš da ti izbrišu da nije priložena uporabna dozvola (ako ti to piše pod "teret" u tvom izvatku).

Quote:
kika78 kaže: Pogledaj post
Da li susjed može sudjelovati u legalizaciji proširenog dijela stambene privatne kuće (sa urednom papirologijom) ako taj isti nema građevinsku dozvolu za svoju kuću (tamo je ucrtano javno dobro i u planu je izgradnja ceste)?

Zahvaljujem na odgovoru
Građevina koja se nalazi na planiranom koridoru ceste, ne može se legalizirati.
Gord is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 18:21   #38
Kuca je zapoceta sa izgradnjom 1950, ali naknadno je izgraden jedan dio dodatnih 30- 40 kvadrata (poslije 1968).
Ne znam tocno kada, jer moja obitelj ju kupila 2008.
Sad me zanima sta trebam napraviti, kako to legalizirati, ako dosada nismo imali gradevinsku, hocemo zbog toga morati vaditi ili sta.

jos uz to smo naknadno ove godine sagradili " pomocnu zgradu" od 24 kvadrata (samo natkrivenu), trenutno sluzi kao garaza.

I koliko to sve kosta, radi se o Zagrebackoj zupaniji
MalaAn is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 20:25   #39
Quote:
MalaAn kaže: Pogledaj post
Kuca je zapoceta sa izgradnjom 1950, ali naknadno je izgraden jedan dio dodatnih 30- 40 kvadrata (poslije 1968).
Ne znam tocno kada, jer moja obitelj ju kupila 2008.
Sad me zanima sta trebam napraviti, kako to legalizirati, ako dosada nismo imali gradevinsku, hocemo zbog toga morati vaditi ili sta.

jos uz to smo naknadno ove godine sagradili " pomocnu zgradu" od 24 kvadrata (samo natkrivenu), trenutno sluzi kao garaza.

I koliko to sve kosta, radi se o Zagrebackoj zupaniji
Tih 30 - 40 m2 ide pod legalizaciju.
Najbolje se obratiti lokalnom geodetskom ili arhitektonskom uredu.
Košta:
- geodetski snimak (nije potreban ukoliko je cijela kuća ucrtana u katastar), informativne cijene:
http://www.mgipu.hr/doc/Legalizacija..._cijene_GS.pdf

- snimak kuće od arhitekte ili inženjera građevinarstva, informativne cijene:
http://www.mgipu.hr/doc/Legalizacija...cijene_SIS.pdf

- komunalni doprinos (u kunama po m3 kuće, zavisi o općini u kojoj živiš, na dio kuće izgrađen poslije 1968.g.)

- vodni doprinos (7,50 kn/m3 po obujmu kuće, na dio kuće izgrađen poslije 1968.g.)
Gord is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2012., 10:15   #40
Quote:
Gord kaže: Pogledaj post
Tih 30 - 40 m2 ide pod legalizaciju.
Najbolje se obratiti lokalnom geodetskom ili arhitektonskom uredu.
Košta:
- geodetski snimak (nije potreban ukoliko je cijela kuća ucrtana u katastar), informativne cijene:
http://www.mgipu.hr/doc/Legalizacija..._cijene_GS.pdf

- snimak kuće od arhitekte ili inženjera građevinarstva, informativne cijene:
http://www.mgipu.hr/doc/Legalizacija...cijene_SIS.pdf

- komunalni doprinos (u kunama po m3 kuće, zavisi o općini u kojoj živiš, na dio kuće izgrađen poslije 1968.g.)

- vodni doprinos (7,50 kn/m3 po obujmu kuće, na dio kuće izgrađen poslije 1968.g.)

Hvala na odgovoru

Mislim da taj dio nije unesen u katastar i nadala sam se da necu morati placati komunalni i vodni doprinos
MalaAn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:00.