Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2013., 18:53   #121
Quote:
morrak kaže: Pogledaj post
Slobodno mi se javi na PM i dat ću ti reference nekoliko arhitekata koji provjereno kvalitetno rade ključ-u-ruke već od 3€/m2 (uključuje sve osim geodeta - znači i statiku koju mnogi "zaborave" spomenuti pa je kasnije dodatni trošak) i siguran sam da imaju kapaciteta i najveće objekte unutar 30 dana odraditi

DISCLAIMER: Ja nisam arhitekt, građevinar niti geodeta, niti imam firmu koja se istim bavi


A eto usput i jedna napomena budućim "naivnim" vlasnicima:
Mnogi geodeti i ini sada rade legalizacije i pri tome kradu svoje klijente - prvo time što posao ne znaju kako spada pa imaju propuste koji kasnije klijente košta nove dokumentacije i postupaka, a drugo prešućivanjem određenih informacija koje bi klijentu riješile dva posla odjednom

Primjer prvog: Kod susjeda je došao arhitekt koji će raditi legalizaciju i nije mu jasno što mu je sve geodeta napričao i što nije. Nakon toga obavljaju telefonski poziv preko speakera (da svi čuju) i ispostavlja se da taj geodeta pola mulja (čitaj ispod), a pola nema blage propise ) što se od njega niti ne očekuje, ali puni glavu susjedu). Problem uz to je što geodeta dijeli letke kako obavlja kompletnu legalizaciju i obratite se s povjerenjem (a potpis dipl.ing.geod.)...

Primjer potonjeg: Susjed ima kučerinu i dvije manje parcele. Za legalizaciju ne gledaju GUP i prolazi mu izgrađenost iznad dozvoljenog. Sada mu ovaj nudi geodetski posao nad parcelama posebno za legalizaciju, a ne veli da će kasnije morati ponovno raditi geodetske radnje kako bi spojio te parcele i ušao unutar dozvoljenog od GUP-a (što se za nešto traži, ali nisam dovoljno pozorno slušao). Zbog toga bi mu ovaj kasnije još jednom radio to što ovaj može sada rješiti ako spoji te parcele prije legalizacije.
Ovisi u kojem dijelu Hrvatske. Ne možeš usporediti recimo Zagreb, Osijek, Split, Rijeku s nekim od otoka. Vjerojatno si (bubam napamet - ne znam stvarne podatke) negdje u Lici na redu odmah, a na recimo Krku, Rabu ili Pagu sigurno čekaš neko vrijeme, iako su se na tim mjestima razno razni kvazi-uredi proširili ko đubre po livadi . Inače o kakvoj se statici radi? To je za kuće preko 400m2 GBP i nije neki iznos u usporedbi s ostalim iznosima za legalizaciju takve kuće. Inače je dosta teško "od oka" vidjeti ima li kuća 350 ili 450m2 GBP, a kad izmjeriš i utvrdiš stvarnu GBP onda ispada da si namjerno prešutio. Kome je to u interesu? Građevinar ne može raditi nacrte kuća iznad 400m2, a arhitekt ne može napraviti elaborat statike.

Primjer prvog:
Ne razumijem, što mu je napričao? Ja se osobno trudim stranci odmah sve objasniti, naglasiti kako ovaj elaborat ne riješava upise u katastar, iznose doprinosa i svega što me pitaju. Moguće da nenamjerno kažem krivu informaciju, ali isto tako griješe i druge struke.

Primjer potonji:
Tu tek ne razumijem o čem se radi. Kakav GUP, kakve parcele? Kakvo spajanje parcela prije legalizacije? To se ne može. Zakonodavac je donio Zakon prema kojem se radi GSISNIZ takav kakav se radi i ne može geodet ponuditi stranci neki magični elaborat nego GSISNIZ kakav je predložen Zakonom. Kad se sve skupa legalizira, onda se mogu formirati parcele. Zašto bi uopće išao unutar dozvoljenog od GUP-a ukoliko je već legalizirao.

Nemam ništa protiv da se stranke upozori na opasnosti koje vrebaju u ovom svijetu legalizacije i osobito s ovim "uredima" koji su na nekim mjestima iznikli k'o gljive poslje kiše, ali onda bi takva upozorenja morala biti argumentirana i smislena.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 20:24   #122
1/ radi se o Zagrebu, ali sumnjam da bi za "kuću" od 800+ m2 arhitektu bilo teško potegnuti dvaput do Krka ili Raba ili Paga...

2/ nisam od struke pa ti ne mogu dati točne informacije. Znam ono što sam čuo jer sam bio za stolom kad se pričalo o legalizaciji i znam da susjed ima dvije parcele jedna do druge i koje će iz nekog razloga morati kad tad spojiti i da je zaključak da mu je frajer pokušao sad dati minimalno namjerno prešutivši da može više i s čime si osigurava idući posao.
Neka fora je sa izgrađenosti i površinom parcele naprema zbrojnoj površini

i još nešto je sa time da ako to legalizira na jednoj parceli (a ne spojenoj) da će zbog nećega morati to naknadno spajati...

Uglavnom, ima tolko tih vrsta dokumenata i kamo se što nosi i što čemu vrijedi da se čovjek izgubi da sazna što mu točno treba - pa je zgodno ne gledati da uzmeš najjeftinijeg mutikašu nego nekog ko zna što ti treba pa da dobiješ sve i pravilno što ti treba

Jer ima ona stara - Ako je predobro da bi bilo stvarno - onda nije stvarno!


A ja ne kažem da nema arhitekata koji su pošteni i objasne, ali isto tako kad je ograničeno vrijeme i velika pomama onda je raj za prevarante i one koji ne znaju pa se provuku - što kasnije najviše košta onoga koji to sve plaća - vlasnika!
morrak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 21:27   #123
1. Vjerojatno i ne bi bio problem, i to se većinom i radi kad netko ima recimo nelegalnu kuću u Zagrebu i nelegalnu vikendicu na npr. Krku. Takve se stvari, ipak, više rade "zbog usluge", nego "zbog zarade" jer postoje brojni problemi. Jedan od najvećih: svaki referent će drugačije gledati na predmet kojeg je izradio netko iz mjesta udaljenog 100-300 km od njegovog ureda od onog kojeg je izradio neki "lokalni" ovlašteni. I što misliš, kad takav počne pronalaziti "greške", a ti za svaki ispravak moraš 2x ići na "bonus ljetovanje", gdje ti je tu isplativost i zarada? Posebno ako u isto vrijeme imaš posao u Zagrebu, koji je možda nešto manji, ali znaš da će sve glatko proći.

2. Nešto si krivo shvatio /ili/ netko daje krive savjete. Teško je tu išta dalje komentirati zato što nemamo dovoljno podataka, ali ukoliko je ta kuća u građevinskom području, ne može se spajanje ili razdvajanje parcela raditi bez nekog akta koji se ishodi od urbanizma. Za izgrađene kuće je to Rješenje o utvrđivanju građevne čestice. Da bi se potonje rješenje ishodilo, svi objekti moraju biti legalni, pa je sukladno tome potrebno prvo obaviti legalizaciju, a potom zatražiti izradavanje tog rješenja s prijedlogom za formiranje buduće parcele. Ukoliko se radi samo o spajanju 2 parcele, to će se vjerojatno moći napraviti prema članku 120a Zakona o prostornom uređenju i gradnji zajedno s upisom u katastar i z.k., ali opet - nakon legalizacije.

Jedino na što se ovo tvoje može odnositi je ova situacija:
Prema prvom (starom) ZPNIZ-u je bilo moguće napraviti geodetski elaborat za legalizaciju (koji se potvrđivao u katastru) i u sklopu kojeg je bilo moguće jednostavno spojiti parcele, ukoliko se kuća nalazi preko više parcela istog vlasnika. Kad bi se za takvu kuću ishodilo Rješenje o izvedenom stanju, taj bi se elaborat proveo kroz katastar i zemljišnu knjigu, te bi se te parcele spojile. Taj Zakon nije na snazi od početka 8.2012. , pa se ti elaborati više ne rade, a ja sam u svom poslu imao mislim samo jedan ili dva gdje se to moglo (zbog vlasništva) napraviti.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 00:43   #124
Ne znam - nisam niti stručan niti dovoljno detaljno informiran da bi to diskutirao, ali sam shvatio da je ovaj htio preveslat susjeda - a vjerojatno i bi da arhitekt nije svoje rekao...
morrak is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 13:26   #125
Prije nego što pokrenem proces legalizacije obiteljske kuće htjela bih ispravno odabrati arhitektonski ili geodetski ured. Za sada su mi dvije tvrtkeu planu.
Zanima me ima li itko pozitivnih ili negativnih iskustava s tvrtkom Geopolis i tvrtkom Dizajn et cetera

Molim vas da mi kažete ako ste imali kakvih iskustava u radu s tim tvrtkama i koliko su profesionalne.

Fala!
Mostitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 13:34   #126
Dobio sam ponudu za elaborat za legalizaciju kuće,garaže i nadstrešnice u iznosu 14500 kn + PDV ,u elaborat je uključeni troškovi geodeta i arhitekta,znači kompletan elaborat.
Kuća je u Zagrebu bruto rarazvijene površine 180 m2(podrumski stan,prizemlje i tavanski stan svaki po 60 m2),kuća je rađena prije 1968 i imam potvrdu sa katastra da je tlocrtna površina kuće 60 m2,za kuću se drzi garaža 20 m2,a ispred garaže je nadstrešnica 18m2,ispred kuce,odvojeno od kuće nalazi se još jedna nadstrešnica od 40m2.Garaža i nadstrešnice nisu ucrtane u katastar.
Zanima me Vaše mišljenje o cijeni,jel to to,premalo,previše?
Hvala
lovrek is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 16:40   #127
Pa čekaj malo jel kuća legalna ili ne? Na koji se način ta garaža drži za kuću? Dijeli zid s kućom? Ako je to konstruktivno nezavisan objekt i ima jednu etažu onda tu ne trebaš nikakve papire, nego zahtjev za legalizaciju 2 objekta (garaža+nadstr. i nadstr.) po 500kn.

Objasni malo bolje slučaj....
Što se tiče ucrtanosti u katastar, to se radi posebnim elaboratom po želi stranke nakon legalizacije. Je li možda i taj elaborat već u cijeni?
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 19:55   #128
iskreno neznam da li je sva kuća legalna,dignuo sam onaj izvod iz katastra i dimenzije kuće odgovaraju onome što je ucrtano u katastar,takode dignuo sam potvrdu da je kuća izgrađena prije 1968 i tu se spominje samo da je tlocrtna površina kuće 60 m2,mislim da je nadograđena jos jedna prostorija u sklopu kuće cca 10 m2.
Što se tiče garaže,garaža zapravo dijeli zid sa kućom,jedna etaža,ova manja nadstrešnica od 18 m2 se nadovezuje na garažu,a ova veća je samostalni objekt.
Ja sam dobio sljedeću ponudu:
-potrebno je napraviti kompletnu snimku postojećeg stanja kuće i garaže.
-napraviti geodstsku snimku za legalizaciju , po usklađenju projekta iskolčiti stvarne granice parcele
-napraviti elabort za legalizaciju sa prikazom postojećeg stanja na parceli opisti građevinu ,instalacije i konstrukciju , označiti što je legalno a što nije , napraviti izračun površina i volumena za sve izgrađeno te specificirati koje su površine i volumeni predmet legalizacije.
-za površine koje su predmet legalizacije potrebno je napraviti izračun za doprinose i za tzv kaznu
-sve objedinjeni elaborat i predati u proceduru.




-
lovrek is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 20:41   #129
Gledaj, ako je išta nadozidano onda to treba legalizirati. Ako nije, onda ti ta potvrda vrijedi i to je to, kuća je legalna. Nije definirana katnost jer to nije ni moguće.

što se tiče dijela:
"napraviti geodstsku snimku za legalizaciju , po usklađenju projekta iskolčiti stvarne granice parcele"

Po usklađenju projekta? WTF?
Iskolčiti stvarne granice parcele? To si ti tražio? Ne znaš gdje su ti međe, nije ograđeno, nemaš nikakvih međnih oznaka i slično?

Meni ovako na prvu to izgleda puno i sigurno bi tražio i drugu ponudu. Ja za geodetski snimak u okolici Zagreba za ta tvoja 2 objekta, ako nije prevelika parcela, ne bi uzeo više od 2500 kuna, a ostalo je dakle arhitekt. Ove međe su posebno, ako si to tražio, inače ne vidim ćemu to jer to nema veze s legalizacijom.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 09:59   #130
Ako te smijem jos malo zamoriti pitanjima:
-ako je sto dozidano naknadno kad se krene u legalizaciju da li se radi arhitektonski snimak cijele kuće ili samo toga dijela?
-znaci za onu cijenu(cca 3000 kn) bi se otprilike napravio kompletni geodetski elaborat za garažu i one dvije nadstrešnice,ostaju jos troskovi arhitekta?To koliko sam čitao cijene se kreću od 3-5 eura(to bi bilo cca 80 m2 - 400eura)?To pricamo o cijenama u koje je uključen PDV ili na to dolazi jos PDV?
-i jos jedno pitanje a koliko bi otprilike doslo iskolcenje parcele,utvrdivanje točnih međa(parcela je 235 m2)?
lovrek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 11:59   #131
-cijele kuće
-da, sve je jedan snimak za legalizaciju; cijene možeš gledati preporučene na stranici MGIPU, cijene tamo su bez PDV-a, a ti ovisno kako se dogovoriš; cijena koju sam ja rekao je s PDV-om.
-gledaj, ovo je jako teško reći i to je općenito najnezahvalniji mogući posao. Ovisi o tome koje je mjerilo plana, postoje li kakve skice mjerenja od prije gdje su nekad bile utvrđene međe i tako. U svakom slučaju bi morao sve susjede pozvati kod označavanja međa, što se možda može izbjeći ako je u pitanju plan 1:1000 ali to onda nije po pravilima struke. Uglavnom, taj posao se naplaćuje od 1500 kuna na dalje ovisno o ranije navedenim parametrima i zahtijeva vjerojatno višestruke odlaske na teren. Ako je u pitanju neka stara izmjera, po mom iskustvu je bolje dogovorit se sa susjedom i označiti/omeđiti dogovorno, nego ići jednostrano s geodetom jer se uvijek netko ne složi s tim pristupom i onda je sud jedino rješenje koji zapravo jedini može donijeti rješenje kojega se svi moraju pridržavati. Taj dio posla nema direktne veze s legalizacijom i nije trošak predviđen u postupku legalizacije. Ako ti to treba, tu cijenu možeš iskazati izvan troška legalizacije pa onda usporediti tu ponudu s ostalima.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 12:24   #132
Dali geodet mora ponovno izaći na uvid da vidi da li se kuća stvarno sagradila po projektu bez obzira što je bio i nadzor i za to platiti 2000kn?
Humana dolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 12:36   #133
Misliš za upis u katastar i zemljišne knjige? Pa sasvim sigurno da se mora, neću valjda na temelju pretpostavki ići raditi upis. Ja iskolčim kuću, ekipa ju pomakne za metar-dva jer "im se ipak više tako sviđa", nadzor jasno ništa ne primjeti i šta da ucrtam kuću na krivom mjestu? Da ne spominjem razne modifikacije moje ljudima padaju na pamet kad kod gradnje skuže da im neki lom ne paše tu ili tako nekaj. Inače ovih 2000 kuna ako je za to je jako povoljno .
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 13:35   #134
Sad mi je ipak malo jasnije,traziti cu jos koju ponudu pa da vidim,ovo ponuda mi bas i nije najjasnija jer covjeku sam dao papira samo,on kuću i ostalo nije ni vidio i kaže da je na osnovu papira sastavio ponudu.
Što se tiče iskolčenja,međe postoje,ograda je tu i ja stvarno ne mislim uzimati nesto van toga,samo bi volio da znam gdje su tocno međe,niti ne mislim ulazi u kakav spor sa susjedima,al ajmo reći radi vlastitog mira volio bi znati,inače imam novi izvod iz katastarskog plana M1:1000
Hvala ti jos jednom na odgovorima
lovrek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 13:46   #135
Možda su to normalne cijene u tvom području, ali to ćemo lako doznati s drugom ponudom .

Što se tiče ovih međa i tvog objašnjenja, razumijem te, ali iz dugogodišnjeg iskustva ti je to kao da iz čista mira ideš malo po Černobilu čeprkat .
Šalim se malo, ali preporučio bi ti u ovom slučaju ovakvu soluciju: Kada ti geodeti budu mjerili, oni će tako i tako morati izmjeriti tvoju ogradu, cestu i malo okolice, pa ih lijepo zamoli da ti provjere i kažu odgovaraju li ograde stvarnim međama. Vjerujem da neće biti problema oko takvog zahtjeva i da ćeš dobiti odgovor tipa, ljevo i desno sve ok, iza 40 cm u tvojem, do ceste 70 cm u tvojem i ako si zadovoljan, to je to. Ukoliko odstupanja budu znatna (a to geodeti iz prakse znaju za svaku kat. općinu ovisno o kvaliteti plana kolika odstupanja su "normalna") onda možeš zatražiti označavanje stvarnih međa sa svim čarima koje ono nosi .
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 14:23   #136
Kad te gnjavim da te ugnjavim do kraja
Znači ja sad nađem geodeta,dam mu novi izvod iz katastarskog plana(star mjesec dana),dam mu ovu potvrdu koju sam digao da je kuća ucrtana u katastar prije 1968 g,on snimi svu situaciju na čestici,ucrta sve što se nalazi na njoj,e sad tko meni kaže što je nelegalno (jasno mi je za garažu i nadstrešnicu),ali ako je koji dio kuće dograđen(ja mislim da mozda je,ali nisam siguran,tata je umro tak da neznam)
Ako to određuje geodeta,znači on napravi geodetski elaborat,označi što je legalno,što nelegalno,preda mi taj elaborat,ja njemu novce i to je to?
Sad za ono nelegalno ja tražim arhitekta koji crta garaže,nadstresnicu i cijelu kuću ako je koji dio kod nje nelegalan,napravi takođe alaborat,on meni elaborat ja njemu novce i to je to?
Sad sa ta dva elaborata ,ja to predajem uz zahtjev za legalizaciju gradskim sluzbama,one nakon uvida u cinjenicno stanje meni propisuju kazne ili kako se to već zove,i ja nakon plaćanja istih imam sve legalno na čestici?
Kad je sve legalno da li se to automatski ucrtava u katastar ili su jos potrebne neke radnje?
Hvala ti jos jednom na trudu i odgovorima
lovrek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 14:41   #137
Gledaj, u ovom postupku legalizacije se geodet i arhitekt moraju uskladiti ako ti sam već ne znaš što je nelegalno, a jer se nelegalno prikazuje crveno, a legalno crno. Kako je tebi ta garaža zapravo dogradnja na kuću jer nije konstruktivno nezavisan objekt, geodet može mirne duše kuću s garažom i nadstrešnicom staviti da su nelegalni i posao je gotov.

Geodetu ćeš reći broj parcele i katastarsku općinu i to mu je dosta. Možda će te tražiti i tu kopiju plana, ali ja ne tražim, ne treba mi jer nije sastavni dio geodetskog snimka za legalizaciju, a dok dođe do upisa u katastar bit će "zastarjela".
Geodet će izmjeriti tvoj posjed i sve objekte na njemu te okolicu u nužnom opsegu. Geodet će to nacrtati i poslati arhitektu kojeg izabereš kojem će to poslužiti kao podloga za njegova mjerenja i projekt.

Tu potvrdu koju imaš daješ arhitektu/građevinaru, a ne geodetu. On (arhitekt/građevinar) će napraviti nacrte cijele kuće, odrediti što je bilo prije 1968. na temelju tvoje potvrde i to tako iskazati u projektu, te priložiti obračun kubature na koju moraš platiti naknadu i doprinose. Kad i on završi svoj posao, imaš sve papire potrebne za predaju zahtjeva . Možeš se dogovoriti s arh/građ hoćeš li ti predavati zahtjev ili on u tvoje ime i tako dalje, ali to su već detalji.

Kada je sve legalno, možeš zatražiti od geodeta upis objekata u katastar i zemljišnu knjigu. To je zaseban posao koji nije uključen u cijenu snimka, naručuje se, ugovara i plaća posebno, ali sam vidio da neki kolege vole to ugovoriti odmah sada, iako će upis biti za godinu dana ili kad već kuća bude bila legalizirana. Zato sam te i pitao sadrži li ona prva ponuda i taj upis ili ne, gdje si odgovorio da ne sadrži.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 15:40   #138
Molim za pomoć!
Živimo u stambenoj zgradi sa 4 stana, kuća je cca 500 kvadrata, od toga naš stan 55.
kako smo u prizemlju nadogradili smo hodnik od 6 kvadrata. i sad bi mi to legalizirali ali uopće nemam predodžbu o budućim troškovima.

znate li nešto koliko bi to otprilike moglo koštati?
hvala
mmimmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 16:05   #139
Nadogradili u kom smislu? nadozidali nešto izvana ili zazidali i pripojili dio zajedničkog hodnika ili kako?
morrak is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 16:07   #140
nadozidali hodnik izvana, na nekadašnji glavni ulaz nadozidali (izgradili) hodnik.
mmimmi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:53.