Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2012., 19:49   #1
Biste li prešli na Islam u vrijeme turskih osvajanja?

Kao što i naslov kaže, pitam Hrvate, vjernike i nevjernike:

Biste li prešli na Islam u vrijeme turskih osvajanja?

Jeste li ikada razmišljali o tome, o tegobnoj prošlosti naših predaka?
O vjeri koja nas je održala? Bez koje više ne bismo bili Hrvati? Nego Bošnjaci, ili nešto drugo..?

Zahvaljujući franjevačkom redu, ponajviše, danas mnogi od vas, ukoliko se potrude, mogu istražiti svoje podrijetlo stoljećima unatrag.

Je li vam ikada palo na pamet kako vas danas ne bi bilo ovdje da su vaši preci razmišljali na način današnjih nevjernika, ili bi vam imena bila drugačija?

Iskreno, bi li vam bilo posve svejedno da se sad morate nadmudrivati sa sljedbenicima Alaha većinom, umjesto sa sljedbenicima Isusa, da se tako izrazim.

I na kraju, zamislite koliku muku su propatili mnogi od vaših predaka u borbi za svoju vjeru. Pa ipak, danas je se mnogi s gnušanjem odriču, pljujući tako po grobovima svojih pradjedova.

Meni je to pomalo tužno.

Ja sam danas sretna što imam prijatelje svih vjera i nacija s kojima mogu ravnopravno komunicirati. Naravno da sam svjesna i mnogih zločina proizišlih iz križarskih ratova. Ne bih o njima. Mogu spomenuti samo one zločine koji su u ime vjere počinili Hrvati, a to su ustaški zločini, kao i manje brojni zločini u prošlom ratu počinjeni nad Srbima i Muslimanima. Odmah ću reći, te zločine nije činio nitko od mojih predaka, pa ni ja.

Sad samo ograničavam pitanje na osvajanja Turaka i islamizaciju svih zemalja gdje su haračili.
__________________
treachery and treason - there's always an excuse for it
simon3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 20:39   #2
taj pristup da su nas vjernici obranili od turaka je totalno glupav po mom mišljenju. branila se domovina, dom, svoji najbliži a ne ta tvoja vjera. ja kao ateista svakoga tko bi me napao, pokušao ubiti ili kolonizirati naravno da bih se branio i sebe i svoj dom i državu, kao što vjerujem da bi svak to uradio ne vezano za vjeru. za vjeru se rijetki bore. muslimanski ekstremisti su jedini koji mi zasad padaju na pamet.
Regul is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 21:08   #3
Nije pitanje bilo bi li branio svoj dom od Turaka, nego bi li prešao na Islam.

I nigdje ja nisam ustvrdila da su vjernici obranili Hrvatsku. Premda povijest veli da jesu.
__________________
treachery and treason - there's always an excuse for it
simon3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 21:19   #4
Quote:
Regul kaže: Pogledaj post
taj pristup da su nas vjernici obranili od turaka je totalno glupav po mom mišljenju. branila se domovina, dom, svoji najbliži a ne ta tvoja vjera. ja kao ateista svakoga tko bi me napao, pokušao ubiti ili kolonizirati naravno da bih se branio i sebe i svoj dom i državu, kao što vjerujem da bi svak to uradio ne vezano za vjeru. za vjeru se rijetki bore. muslimanski ekstremisti su jedini koji mi zasad padaju na pamet.
Evo primjer uloge vjere u obrani Hrvata http://sh.wikipedia.org/wiki/Sinj
__________________
treachery and treason - there's always an excuse for it
simon3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 23:08   #5
Ja bih u hajduke.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 23:35   #6
Nebi


jedino da su partizani osvajači,onda bi



pozdrav
__________________
Alkohol možda je čovjekov najgori neprijatelj,ali Biblija kaže da volimo svoje neprijatelje.
domexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 00:22   #7
iako si ti to simplificirao, mogu ti iskreno odgovoriti; draže mi je da su očuvali kršćansku vjeru, nego da su se preobratili na islam. Zašto? Zato što preferiram živjetu u krščanskom kulturnom krugu prije nego u islamskom. što se same vjere tiče. sasvim mi je svejedno. ako sam odolio krščanskoj indoktrinaciji, a bila je intenzivna, pretpostavljam da ne bih pokleknuo ni muslimanskoj indoktrinaciji, tj. bio bih svejedno ateist.
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 01:28   #8
Ne znam kolika je ludost ili hrabrost dati život za svoju vjeru, vjerojatno i jedno i drugo, ali ono što htjedoh reći je da bih možda prihvatila tuđu vjeru.. Razlog zašto ne bih je što ne volim da se netko drugi dira u tako imtimne stvari pa možda, ovisno o životnoj opasnosti, namjerno ne bi prihvatila islam,ali pošto sam agnostik prihvatiti teoretski islam mi apsolutno nije problem, kao što mi ne bi bilo problem(ili bi jednako i bilo) kršćanstvo. Ali da se razumijemo, islan ima jednako dobrih i loših strana kao i svaka druga religija, ima divne ljude,a ima i fanatike...
homo_iritans is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 01:38   #9
Možda bi čak i prihvatila islam, ali ga nebi poštovala niti vjerovala, nego bi se samo pravila da vjerujem da me ne zakolju. Cijelo vrijeme bi se ustvari borila za krščanstvo kolko god bilo moguće. Ne sviđa mi se islam, djeluje mi primitivno i diskriminirajuće prema ženama. Nikada ga nebi prihvatila ako bi imala izbora.
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 01:50   #10
Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
Možda bi čak i prihvatila islam, ali ga nebi poštovala niti vjerovala, nego bi se samo pravila da vjerujem da me ne zakolju. Cijelo vrijeme bi se ustvari borila za krščanstvo kolko god bilo moguće. Ne sviđa mi se islam, djeluje mi primitivno i diskriminirajuće prema ženama. Nikada ga nebi prihvatila ako bi imala izbora.
Prema svemu sudeći odbacila bi Krista ijako u Bibliji piše

Tko mene prizna pred drugima i ja cu njega priznati pred Ocem svojim koji je na nebesima
__________________
Alkohol možda je čovjekov najgori neprijatelj,ali Biblija kaže da volimo svoje neprijatelje.

Zadnje uređivanje domexis : 19.02.2012. at 02:02.
domexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 02:07   #11
Quote:
domexis kaže: Pogledaj post
Prema svemu sudeći odbacila bi Krista ijako u Bibliji piše

Tko mene prizna pred drugima i ja cu njega priznati pred Ocem svojim koji je na nebesima
Kako bi odbacila Isusa kao Krista? Ja nemogu dokučiti to iz tvoga posta.
__________________
ja ba ... i?
Malevar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 02:32   #12
Quote:
Malevar kaže: Pogledaj post
Kako bi odbacila Isusa kao Krista? Ja nemogu dokučiti to iz tvoga posta.
Jesi li pročitao njezin post slučajno......


ajmo pokušati dokučiti ono što sam želio aludirati

Tko hoće život svoj spasiti, izgubit će ga; a tko izgubi život svoj poradi mene, taj će ga spasiti.
Lk 9
__________________
Alkohol možda je čovjekov najgori neprijatelj,ali Biblija kaže da volimo svoje neprijatelje.
domexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 06:43   #13
Quote:
simon3 kaže: Pogledaj post
Kao što i naslov kaže, pitam Hrvate, vjernike i nevjernike:

Biste li prešli na Islam u vrijeme turskih osvajanja?
Nemoguće je odgovoriti kad nisam u takvoj situaciji. Dakle, zavisi prvo da li bi mi život bio ugrožen ako odlučio ne prijeći i drugo, ako mi život nije ugrožen, da li mi je takav potez financijski više isplativ.
Hello Operator is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 11:26   #14
Quote:
Hello Operator kaže: Pogledaj post
Nemoguće je odgovoriti kad nisam u takvoj situaciji. Dakle, zavisi prvo da li bi mi život bio ugrožen ako odlučio ne prijeći i drugo, ako mi život nije ugrožen, da li mi je takav potez financijski više isplativ.
Za tebe smo ustvrdili, ti bi danas bio Himzo Operator
Hvala ti na iskrenom odgovoru
__________________
treachery and treason - there's always an excuse for it
simon3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 11:31   #15
Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
Možda bi čak i prihvatila islam, ali ga nebi poštovala niti vjerovala, nego bi se samo pravila da vjerujem da me ne zakolju. Cijelo vrijeme bi se ustvari borila za krščanstvo kolko god bilo moguće. Ne sviđa mi se islam, djeluje mi primitivno i diskriminirajuće prema ženama. Nikada ga nebi prihvatila ako bi imala izbora.

bilo je trenutaka kad sam i ja tako razmišljala kad sam bila mlađa

Međutim, ne ide to tako, odnosno nije išlo: nije bilo piškit ću - kakit ću

Bilo je: ili krštenje ili sunećenje (ritualni obred skidanja kožice na penisu dječaka)
__________________
treachery and treason - there's always an excuse for it
simon3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 11:36   #16
Quote:
Hello Operator kaže: Pogledaj post
Nemoguće je odgovoriti kad nisam u takvoj situaciji. Dakle, zavisi prvo da li bi mi život bio ugrožen ako odlučio ne prijeći i drugo, ako mi život nije ugrožen, da li mi je takav potez financijski više isplativ.
Slažem se!

Ne možemo objektivno odgovoriti po sistemu:što bi bilo kad bi bilo.
Tema starta sa glorificiranjem kršćanstva(herojstvom kršćana),no bilo je to drugo vrijeme,druge okolnosti...itd
Realnije bi bilo pitati sebe,što bih uradio(la)da danas dođe do nekakvog osvajanja i prisilnog uvođenja bilo koje vjere koja na ovim prostorima nije većinska....
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica

Zadnje uređivanje VeronikaN : 19.02.2012. at 13:01. Reason: tpf
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 13:13   #17
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Slažem se!

Ne možemo obektivno odgovoriti po sistemu:što bi bilo kad bi bilo.
Tema starta sa glorificiranjem kršćanstva(herojstvom kršćana),no bilo je to drugo vrijeme,druge okolnosti...itd
Realnije bi bilo pitati sebe,što bih uradio(la)da danas dođe do nekakvog osvajanja i prisilnog uvođenja bilo koje vjere koja na ovim prostorima nije većinska....
Zašto s glorificiranjem kršćanstva? Prije bi mi se moglo prigovoriti glorificiranje Hrvata, a ne kršćanstva
To smo bili nekad.
Danas, čini se, više nismo.

Nije li svaka osoba skup njegovih naslijeđenih osobina, utjecaja okoline i iskustava koje je stekao u životu?
Tako smo mi, isto to, tj skupni rezultat utjecaja ratova, tlačenja tuđinaca, kršćanstva, te Islama također.
Činjenica jest da mi danas ne bi bilo to što jesmo da naši preci nisu dali itekako krvav danak. Ne velim da treba živjeti u prošlosti, jer da je tako, onda ne znam koji bi smjer bio najpogodniji za okrenut sablju Bana Jelačića : sjever, jug, istok, zapad, od svakuda su dolazi s oružjem na nas.

Ja sam za mir, uvijek za mir. Samo sam željela da se ljudi sjete i upitaju sami sebe jesu li zbilja njihovi preci bili toliko glupavi da nisu odustajali od svoje vjere ni kad im je sablja bila za vratom? Moji su preci, zasigurno znam, jer mi je otac istraživao naše podrijetlo, pješačili 50km preko planine kako bi mogli krstit svoju djecu, pričestit se itd. Trpjeli su svašta, ali nisu otišli.

I ja danas, mi svi danas, uživamo plodove takvih i sličnih žrtava.

Bi li danas? Sto puta sam se to upitala! Jer nije problem ostati ponosit i podmenut svoj grkljan: ali što kad bi se sablja stavila pod vrat moga djeteta..?
__________________
treachery and treason - there's always an excuse for it
simon3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 13:17   #18
Da dođem u situaciju da moram birati između islama ili smrti, deklarativno bih izabrao islam, ali bi zapravo ostao vjeran jedinoj pravoj božici, Afroditi
__________________
"Mogu predvidjeti kretanje nebeskih tijela, ali ne mogu predvidjeti ludilo ljudi." - Isaac Newton
Extra Green is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 13:20   #19
Quote:
simon3 kaže: Pogledaj post
Bi li danas? Sto puta sam se to upitala! Jer nije problem ostati ponosit i podmenut svoj grkljan: ali što kad bi se sablja stavila pod vrat moga djeteta..?
Da ti pozvonim danas na vrata te gurnem nož pod vrata zatraživši da pređeš na drugu vjeru bi li poslušala moj argument???
Tako je slično bilo u svim vremenima ili glava ili križ, polumjesec ili bilo što drugo...to je jedini govor koje religije razumiju.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 16:27   #20
Quote:
domexis kaže: Pogledaj post
Prema svemu sudeći odbacila bi Krista ijako u Bibliji piše

Tko mene prizna pred drugima i ja cu njega priznati pred Ocem svojim koji je na nebesima
Ne nebi, lijepo sam napisala da bi prešla na islam samo ako nebi imala drugog izbora, a ustvari bi i dalje štovala Isusa Krista i krščanstvo. Mislim da mi Bog to nebi zamjerio
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:26.