Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2007., 00:27   #1
Beta-blokatori

Ima netko tko koristi beta-blokatore? Ja uzimam Bloxan(metoprolol) dva puta dnevno po 50mg.Dobila sam ih zbog sinusnih tahikardija(do 180/min u mirovanju) koje su već bile fakat dosadne i nisam si mogla drugačije pomoći.
Zašto ih vi koristite?
Kako dugo?
Imate li kakve nuspojave?
Hodate li redovito na kontrole kod kardiologa?
__________________
tzv.blog:-D
Ida Bauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 02:59   #2
sorry što pitam dosadna pitanja, nemam osobna iskustva ali me zanima od kad ih koristiš, koliko predviđa tvoj kardiolog koliko ćeš ih koristit i najvažnije koji je razlog korištenja?
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 11:37   #3
pa napisala ti je gore da pij zbog sinusne tahikardije. beta-blokatori (pogotovo metoprolol) se UVIJEK piju samo jednom na dan, i to u jutro (izuzetak je propranolol). nije mi bas jasno zasto ti je dal dva puta dnevno. *upitnik* pitaj ga. drugo, sigurna sam da je dr. ispital (valjda) zakaj imas te tahikardije, buduci da to nije bas "normalno". si bila na kakvim pretragama?
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 14:54   #4
Pijem Concor cor 1x1,25mg zbog ekstrasistola,palpitacija.Bilo ih je stvarno dosta oko 550/h.Uglavnom sve monomorfne,doktor ne smatra da je nešto strašno ali meni je to užas.Mogu reći da pomažu dosta,pijem ih otprilike 5-6mjeseci ali nažalost ne uklanjaju strah u potpunosti.Treba se prvo riješiti strahova u glavi pa da sve ove tegobe nestanu.Ne znam koliko ću ih još piti, ne bih voljela još dugo a da budem iskrena ne znam kako ću bez njih.ima li neki doktor na forumu da nam kaže otprilike koliko se treba piti beta blokatore da se donekle vratimo u normalu?
acqua is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 16:38   #5
kao što je FFE lijepo naglasila nije zadovoljavajuće liječiti sinusnu tahikardiju, i kad sam rekao koji je uzrok mislio sam na sljedeće: koja je etiologija tj geneza te tahikardije koja nipošto ne može sama po sebi biti konačna dijagnoza...dakle obrada, detaljna, elektrofiziologija srca, ali prije krvna sl sa diferencijalnom, THS;T3, T4, gastroenterološka obrada, ginekološki pregled...
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 20:31   #6
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
ali me zanima od kad ih koristiš[
Od 2. mjeseca prošle godine...
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
koliko predviđa tvoj kardiolog koliko ćeš ih koristit
Ne znam....stvarno...poslije svih pretraga,čiji nalazi su uglavnom bili donekle OK(barem oni vezani uz srce),nisam bila kod svoje kardiologinje....a moja liječnica veli ako mi je dobro na njima da nema razloga prekidati..btw:na moju kardiologinju se čaka i po 8 mjeseci...
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
i najvažnije koji je razlog korištenja?
Sinusne tahikardije i VES-ovi(uglavnom po noći).
__________________
tzv.blog:-D
Ida Bauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 20:37   #7
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
beta-blokatori (pogotovo metoprolol) se UVIJEK piju samo jednom na dan, i to u jutro (izuzetak je propranolol). nije mi bas jasno zasto ti je dal dva puta dnevno.
Da...to je rekla i moja liječnica,ali nitko ne zna zašto je to tako,a do moje kardiologinje je užasno teško doći...valjda nije bed ili? ....
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
sigurna sam da je dr. ispital (valjda) zakaj imas te tahikardije, buduci da to nije bas "normalno". si bila na kakvim pretragama?
Uh...da...nekoliko puta EKG...pa holter...pa ergometrija...pa onda štitnjača....itd.
__________________
tzv.blog:-D
Ida Bauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 20:45   #8
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
kao što je FFE lijepo naglasila nije zadovoljavajuće liječiti sinusnu tahikardiju
A što ako se jednostavno ne nađe uzrok...da,onda je vjerojatno psihički,ali beta-blokatori svejedno pomažu,smire tahikardije pa je to put k izlječenju....
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
i kad sam rekao koji je uzrok mislio sam na sljedeće: koja je etiologija tj geneza te tahikardije koja nipošto ne može sama po sebi biti konačna dijagnoza...dakle obrada, detaljna, elektrofiziologija srca, ali prije krvna sl sa diferencijalnom, THS;T3, T4, gastroenterološka obrada, ginekološki pregled...
Što je elektrofiziologija srca?
Hormoni su mi bili OK,ali su mi našli neku cistu u štitnjači..pa sam bila na punkciji ...ali to kao nije povezano s tim.
Bila sam i na gastroskopiji i imam GERB ,ali navodno ni to nije povezano s tim.
Pa su mi našli povišen kolesterol u krvi,ali ispalo je da je to od kontracepcijskih pilula...tako da ni to nije povezano s tim.
Nalazi od holtera i ergometrije i sl. su preopširni da ih sad tu iznosim,ali mogu ako se natko kuži pa mi ih može protumačiti.
A što je ovo s ginekološkim.....je moguće da to ima veze s srcem? Inače su mi nalazi papa testa dobri.
__________________
tzv.blog:-D
Ida Bauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 21:55   #9
to sa ginekologijom sa pucao na temu krvarenja ili hormonalnog disbalansa al ako je krvna slika uredu vjerojatnost uredne krvne sl je mala, ali ne nemoguća.
elektrofiziologija srca je otkrivanje električnog izvansinusnog izvora podražaja što se onda može korigirat nemedikamentno.
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 22:16   #10
I da pitam:što je s alkoholom i beta-blokatorima.Ja si povremeno popijem bambusiće.....ali pazim da prođu bar dva sata od uzimanja tablete.
Farmakolog mi je savjetovao da to ne radim,jer može doći do depresije CNS-a i sl.CNS je centralni nervni sustav ili?...ili sam ja mutava....što ustvari znači depresija CNS-a?...kako se očituje?
__________________
tzv.blog:-D
Ida Bauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 23:49   #11
CNS je središnji živčani sustav, njegova depresija znači da funkcije tog sustava postupno nestaju, počevši od funkcija neokortexa-kognicija, percepcija....do onih u bazalnim ganglijima, pa sve do najprimitvnijih koje i jesu najveća opasnost, a to je prestanak disanja.
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 00:13   #12
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
CNS je središnji živčani sustav, njegova depresija znači da funkcije tog sustava postupno nestaju, počevši od funkcija neokortexa-kognicija, percepcija....do onih u bazalnim ganglijima, pa sve do najprimitvnijih koje i jesu najveća opasnost, a to je prestanak disanja.
Wow...znači nije dobro...ha?
__________________
tzv.blog:-D
Ida Bauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 01:35   #13
nikako,jer kao što ti reče dr moš prestat disat, mislim nije baš tako superopasno da ćeš lako se otrovat ali čudljiv je organizam, nikad ne znaš kad će kako reagirat, dakle nemoj paralelno uzimat EtOH i lijekove, ta vremenska razlika od konzumacije je vrlo varljivo stvorenje, jer ne znaš točno koliko je baš tvojo jetri potrebno metabolizirat lijek ili alkohol....
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 14:59   #14
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
beta-blokatori (pogotovo metoprolol) se UVIJEK piju samo jednom na dan, i to u jutro (izuzetak je propranolol). nije mi bas jasno zasto ti je dal dva puta dnevno.
Ovo me plaši malčice......Zašto se pije samo jednom dnevno?
Moja liječnica je isto bila iznenađena zbog toga.
__________________
tzv.blog:-D
Ida Bauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 15:09   #15
Možda netko zna što ovo znači:
*EF LV(Teichholz;Simpson) 76% norm.50-75%
a ovo:
*nespecifične smetnje repolarizacije vjerojatno u sklopu simpatikotonije
na holteru:
*2SVES-a,42VES-a(monomorfna),fr.od 52/min do 185/min
__________________
tzv.blog:-D
Ida Bauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 19:17   #16
EFLV je izbačajna frakcija lijeve klijetke, znači snaga lijeve klijetke, koliko krvi u jednoj sistoli izbaci. taj postotak je uredan.
nespecifične smetnje znače da nije pronađen neki spec.srčani uzrok simpatičke stimulacije,
2SVES-2 supraventrikulske ekstrasistole,42 ventrkulske ekstrasistole. SVES nisu opasne a "kronične"VES također nisu neposredna opasnost ali treba ih kontrolirat.
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 11:17   #17
Da li se beta-blokatori sad moraju piti doživotno..ipak smo malo premlade?Da li će se srce ipak smiriti nakon određenog vremena pa ćemo moći odbaciti lijekove ili je to nešto s čim ćemo se morati boriti cijeli život?Ponekad me stvarno strah tih VES iako ih sad ne osjećam osim ako baš mjerim puls a i pitanje je da li su to šta ja primjetim mjereći puls VES.
acqua is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 13:59   #18
Quote:
acqua kaže: Pogledaj post
Da li se beta-blokatori sad moraju piti doživotno..ipak smo malo premlade?Da li će se srce ipak smiriti nakon određenog vremena pa ćemo moći odbaciti lijekove ili je to nešto s čim ćemo se morati boriti cijeli život?
To se ja pitam svakodnevno.....Ja mislim da mi je ta doza od 2x50mg prevelika...puls mi sad pada ispod 60/min.....
Tko će mi reći kad ih više ne moram koristiti? Tko će mi odrediti kako da se skinem s njih? Moja liječnica kao da ne želi imati ništa s tim......a treba mi čudo da dođem do kardiologinje!
__________________
tzv.blog:-D
Ida Bauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 16:52   #19
ordiniranje beta blokatora ne bi trebao određivat liječnik obiteljske medicine/opće prakse osim ako baš ima neko iskustvo sad, ali inače to je domena kardiologa...ako ti ta doza stvara smetnje onda definitivno treba mijenjat dozu/lijek. idi k dr(kardiologu)
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 15:57   #20
imao sam istiproblem odnosno tajhikardiju 180 u minuti koristio sam aminol a sada koristim corvitol. važna napomena koju meni nisu rekli beta blokatori se prestaju piti postepeno tako da sam na odvikavanju već dva mjeseca i sada pijem po 12 miligrama dvaput dnevno, obrati pozornost na unos kalija. naime visoka koncentracija kalija u ishrani može izazvati povišene otkucaje srca
bronass is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:30.