Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2011., 10:09   #1
Razvod u inozemstvu i ponovo vjenčanje

Dakle neznam kamo postaviti ovu temu pa nek modovi sele..
živim vani, bila sam u braku sa strancem tu smo se vjenčali i rastavili. nakon vjenčanja sam prijavila to u hr i dobila nas vjenčani list.. e sad mi smo se rastali, nisam ništa prijavljivala u hr jer nikako nisam preko tjedna u hr uvijek samo vikend kad nađem vremena. moram li se za ponovo vjenčanje jednog dana (posto planiramo) i u hr prijavit da sam rastavljena?ili je dovoljno kad bude do toga došlo kad papire budem pravila, razne potvrde i to... kad bude vjenčati ću se opet u inozemstvu.
hvala
__________________
Am Arsch die Räuber..
witch666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 10:20   #2
Mislim da za SVE što radiš vani moraš provjeravati i prijavljivati ovdje. Možda će ti neki pravnici reći da ne moraš, ali iz maminog iskustva znam da nije tako. Moji su se vjenčali u njemačkoj prije 40 godina. Bila je onda Juga, ali se podrazumijeva da, ako su se prijavili ovdje i ako vjenčani list vade u maminoj matičnoj crkvi (gdje se krstila) da je sve ok. No, tek prije dvije godine mami su u općini gdje sad žive rekli da nezakonito nosi tatino prezime budući da nemaju evidenciju o njihovom sklapanju braka (?!) Godinama vadi sve dokumente bez problema, prilaže vjenčani list, a matičarka nema pojma da je ona udana? Mama je to riješila hitrim postupkom i prijetnjom tužbama jer oni njoj nezakonito izdavali dokumente (osobna vozačka, domovnica...) pa se to nekako "tiho" riješilo.

Samo ti ovdje sve provjeri da jednog dana ne bi završila u zatvoru jer si udana za dva čovjeka... ;-)
__________________
Bolje ispasti glup, nego ispasti iz aviona.
Cikla Oraščić is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 11:38   #3
Presudu o razvodu trebaš odnijeti na svoj sud ovdje u hr i zatražiti priznanje strane sudske presude...kada dobiješ rješenje,ono se provede u matičnim knjigama.
Po službenoj dužnosti.
Sve statusne promjene takvog tipa naznačene su u izvodu iz matice rođenih i zato je taj dokument potreban između ostalog i kod sklapanja svakog braka i ne smije biti stariji od određenog broja mjeseci.
(Da se razumijemo dokument se zove izvod iz matice rođenih...to nije rodni list),ako se ne varam u pitanju je 6 mjeseci.
__________________
Samo tebi svira bend na nebu
dijetesjene is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 11:46   #4
Quote:
dijetesjene kaže: Pogledaj post
Presudu o razvodu trebaš odnijeti na svoj sud ovdje u hr i zatražiti priznanje strane sudske presude...kada dobiješ rješenje,ono se provede u matičnim knjigama.
Po službenoj dužnosti.
Sve statusne promjene takvog tipa naznačene su u izvodu iz matice rođenih i zato je taj dokument potreban između ostalog i kod sklapanja svakog braka i ne smije biti stariji od određenog broja mjeseci.
(Da se razumijemo dokument se zove izvod iz matice rođenih...to nije rodni list),ako se ne varam u pitanju je 6 mjeseci.
hvala..
ovo boldano...jel to rjesenje koje sam dobila o rastavi?
i koliko vremena imam nakon rastave da to prijavim? ponavljam tesko mi je uskladit da budem preko tjedna u hr
__________________
Am Arsch die Räuber..
witch666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 11:54   #5
Quote:
witch666 kaže: Pogledaj post
hvala..
ovo boldano...jel to rjesenje koje sam dobila o rastavi?
i koliko vremena imam nakon rastave da to prijavim? ponavljam tesko mi je uskladit da budem preko tjedna u hr

Da,to je dokument o rastavi i važno je da njemu imaš oznaku pravomoćnosti,jer ne može se tražiti priznanje nepravomoćne strane sudske odluke.

Mislim da nisi vremenski ograničena do kada to trebaš obaviti.
No,moraš znati da ne možeš stupiti u novi brak bez da to središ obzirom da bi formalno bila u dvobračnosti,a to je kazneno dijelo.
Mislim da ti je najpametnije nazvati općinski sud tamo od kuda si i u izvanparničnom odjelu raspitati se za detalje.
__________________
Samo tebi svira bend na nebu
dijetesjene is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 20:21   #6
Ja sam u processu razvoda u USA, i dobit cu ovdje djeciji doplatak i jos neke stvari da mi supruga placa, ona se vraca u HR. Mene zanima, da li ima neki process u HR da se djeciji doplatak naplati, ako ona nece da placa, prisilno. Da li HR ima ikakav ugovor sa USA? Oprostite so sam 'hijack' temu, ali vec sam postavio ovo pitanje na par mjesta i nikako da dobijem odgovor.
disapointed is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 14:34   #7
Quote:
disapointed kaže: Pogledaj post
Ja sam u processu razvoda u USA, i dobit cu ovdje djeciji doplatak i jos neke stvari da mi supruga placa, ona se vraca u HR. Mene zanima, da li ima neki process u HR da se djeciji doplatak naplati, ako ona nece da placa, prisilno. Da li HR ima ikakav ugovor sa USA? Oprostite so sam 'hijack' temu, ali vec sam postavio ovo pitanje na par mjesta i nikako da dobijem odgovor.
ovo pitanje morash postaviti na podforumu Pravo.

mislim da je i tamo vec bilo govora, ne znam kakva je situacija, ali SAD nije potpisnica nekoliko UN ovih konvencija koja bi regulirala isplatu alimentacije(child support) djechji doplatak je neshto sasvim drugo u RH.

Netko je spominjao i neki ured u Zagrebu koji se bavi alimentacijama stranaca. ne znam detalje.

Najbolje je angazirati odvjetnika u RH i upitati za savjete..(better in the long run)

pogledaj takodjer ovdje..

http://www.legalis.hr/modules/newbb/...40040&forum=21
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.

Zadnje uređivanje happygoose : 23.12.2011. at 14:42.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 01:11   #8
Quote:
witch666 kaže: Pogledaj post
hvala..
ovo boldano...jel to rjesenje koje sam dobila o rastavi?
i koliko vremena imam nakon rastave da to prijavim? ponavljam tesko mi je uskladit da budem preko tjedna u hr
Kao sto ti je @dijetesjene napisala, morat ces ici na sud, kako bi dobila priznanje inozemne sudske odluke...

Prije nego dobijes to priznanje, moras ici na sud, a, oni ce ti dati jedan formular da ispunis. Nakon suda, s tim formularom i inozemnom sudskom presudom ides kod sudskog tumaca (pretpostavljam da se radi o njemackom govornom podrucju kod tebe) da ti prevede oba dokumenta na hrvatski, nakon toga opet ides na sud kako bi to sve predala, cekat ces na hrvatsko rjesenje cca. 3-5 tjedana, i, nemas vremenski rok ogranicenja, kad ces to napraviti.

Sudskog tumaca, sudske "gebühren" i takse ces platiti oko 700 kn...

Odlazak na sud ti moze obaviti clan obitelji ili poznanik, a kod tumaca ces morati sama (potpisa radi), jedino da nazoves "tumaca" u svom rodnom mjestu i vec sada pitas, da li bi bio/la ljubazan da prevodenje obavis subotom


Sretno
__________________
"Be still like a mountain and flow like a great river!"

Zadnje uređivanje marleyy : 27.12.2011. at 01:18.
marleyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 20:29   #9
Posto sam se namjeravala ponovo udati (lude li glave, dobro sam taj metak izbjegla), morala sam prijaviti u HR razvod koji je rijesen u FR. Kako i ja dole idem samo na krace periode, uzela sam odvjetnicu kojoj sam potpisala punomoc, da se moze potpisivati u moje ime i dostavila joj prijevod presude o razvodu. Ona je to odnijela na sud i pokrenula postupak, pa smo cekali da dobijemo priznanje te presude o razvodu od strane hrvatske drzave/suda/sistema(?). E, nakon toga se cekalo da iz Zagreba u moje malo mjesto dodje rjesenje o razvodu, koji onda maticni ured uknjizi i tek onda sam ja mogla vadit rodni list na djevojacko ime, sa svim upisanim podacima. Sad se mogu udat, ali mladozenje vise nema. )
Ozbiljno, ovo je prije bilo puno jednostavnije. Brak sam prijavila tako sto sam u maticni ured donijela prijevod vjencanog lista i odmah su ga uknjizili. i to je bilo to. Mislila sam da je isto i za razvod, pa sam poslala cacu da mi to obavi, a oni ga, jadnicka izvozali par djireva izmedju maticnog ureda, suda i javnog biljeznika - ko malo dijete. Naravno, u ovom novom postupku valja platiti i odvjetnka, i sve te silne taksene marke za svaki zahtjev, rjesenje, bla, bla, bla... i vremenski traje puuuuno duze.
Cemu sluzi to cekanje da se "prizna" odluka o razvodu braka koji je i sklopljen i rastavljen u drugoj drzavi. Sto ako ne priznaju? Mogu li to uopce? Ne, ali treba platit. Kao da nasi sudovi nemaju vaznijih stvari za rjesavanje.
Seamaiden is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:52.