Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Linux, UNIX i ostali unixoidi

Linux, UNIX i ostali unixoidi Open source OS-ovi i sve o njima

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2005., 22:44   #1
Kako postaviti Linux FTP server

Pozdrav

Ovako: zamoljen sam da složim jednu mašinu da bude FTP server.
Zbog cijene projekta (0 kuna) ja bi stavio linux neki (Fedora recimo, bilo bi dobro da ima maksimalno grafičkih alata , ali nije uvjet

Eh sad, pošto sam na tom polju potpuni početnik, trebam vas da me uputite: što da pročitam, u kojim smjerovima da idem i da se informiram? Kojih programa da pročitam man stranice?

Onak, nekoliko pojmova, par linkova, koja prepuruka na neku knjigu...

Zahvaljujem unaprijed
shoki

P.S. isto sam pitanje postao i na Web Dizajnu
Shoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2005., 23:11   #2
S Fedorom dođe vsftpd, a u Fedora Extras imaš i proftpd i pure-ftpd. Stvarno nemaš šta puno da razbijaš glavu, jer conf fajlovi sadrže sve najvažnije opcije zajedno s objašnjenjima istih. Samo comment out, uncomment po želji. Za detaljniju listu opcija, a ima ih podosta, pogledaš man file. Dovoljno je da instaliraš paket i da pokreneš daemon i da ti odmah proradi. Nakon izmjena conf fajla, moraš restart daemon. Ne zaboravi otvoriti port 21. Ako bude poteškoća, pitaj. Za proftpd imaš i gproftpd, grafički frontend za editovanje conf fajla.
__________________
Ja sam mladić u najboljim godinama i čovjek za sutra, a nekad sam bio sretno dijete. U mojoj općini problema nema, jer rade veze i poznanstva.
Shadowman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2005., 15:17   #3
Ok, hvala.

A firewall?
I još nešto: mašina bi trebala biti u mreži sa win mašinama, win2003 server.
Kaj s tim? koji mi software treba?

thx!
Shoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2005., 19:52   #4
Na koji način u mreži? File sharing? Instaliraš Sambu, a podesiš je s lakoćom iz Control Centra. Imaš posebno za podešavati File Sharing, a posebno za Sambu. Ako hoćeš pravi file server (tako da svaki user kad se upiše može imati različite direktorije montirane s Linux servera), onda ti treba NFS, ali morao bi instalirati na Windowsima podršku za NFS. Ako si samo htio da s Linuxa pristupaš Shared direktorijima na Windowsu, to je lako. Ili koristi lisa-u (Local Network Browising) ili jednostavno u Konqueroru upišeš

smb://192.168.0.100

na primjer. Sve ovo je pod Internet & Network u Control Centru.

Basic settings za firewall podesiš u System Settings -> Security Level. Ako hoćeš više, imaš na www.kde-apps.org dosta GUI tools za firewall. Za one services, koje hoćeš da server nudi, moraš otvoriti portove.
__________________
Ja sam mladić u najboljim godinama i čovjek za sutra, a nekad sam bio sretno dijete. U mojoj općini problema nema, jer rade veze i poznanstva.
Shadowman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2005., 23:27   #5
hvala ti puno.

Ma ovo mi je dosta važno, treba sad brzo postaviti jedan FTP server, a nema se para za Microsoft, pa sam ja predložio linux...
Sad se mogu dokazati
Shoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2005., 23:46   #6
Opiši malo opširnije kako će sve biti umreženo, šta je čemu svrha i kako će šta biti korišteno. Možda imam još šta korisno za reći. Kad pitaš za povezivanje sa Windows serverom, je li to zato što hoćeš hoćeš da ftp server poslužuje shared fajlove s Windows servera? Ako da, pogledaj komandu smbmount. Usput, šta poslužuje taj Windows server? Bolje bi bilo i to prebaciti na Linux, a lako je.
__________________
Ja sam mladić u najboljim godinama i čovjek za sutra, a nekad sam bio sretno dijete. U mojoj općini problema nema, jer rade veze i poznanstva.
Shadowman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:02.