Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.06.2005., 18:50   #1
Želučana kiselina

E ovako...

Imam 28 godina i malko više kilograma nego što bi trebalo... ma ajde dobro, dosta više kilograma

Imam problema s pojačanom kiselinom u želucu i tzv. gastroezofagalni refluks iliti vraćanje kiseline u jednjak...

Zbog toga sam imao osrednju upalu jednjaka...

ORL mi je prepisao CONTROLOC i uzimao sam ga redovito 3 kutije (1 kutija 28 tableta - 1 tableta dnevno)...

Situacija mi se već nakon 2 dana drastično popravila... nije bilo onog osjećaja nadutosti i onok "spuhavanja" tj. osjećaj ko da ćeš podrugnut ali podrig izostaje...

Kiselina se smirila i sve je bilo OK...

Jednjak i grlo su se "sanirali" tako da s tim nisam imao više problema...

E sad, pošto mi se grlo saniralo, ORL mi je savjetovao da prestanem piti Controloc (ostala mi je još jedna kutija)...

ALI...

Već nakon tjedan dana ponovno imam iste simptome... pojačana kiselina i opet onaj osjećaj napuhnutosti u gornjem abdomenu...

E sad, ja sam od onih koji priznaju: NEZDRAVO ŽIVIM...

Pušim dosta (smanjio sam ali još uvijek je tu barem 1 kutija dnevno)...

Ne jedem redovito nego 2-3 puta dnevno i onda ONAK POŠTENO...

Kavu sam izbacio, mada nikad nisam bio "ovisnik"... popijem je jednom do dvaput u 2 tjedna i to izbjegavam koliko mogu...

Dosta jaku hranu konzumiram (ali NE jako začinjenu)...

Ne krećem se... NIMALO... imam takav posao da većinu vremena sjedim ili na poslu ili u autu...

Znam da moram nešto napravit što se tiče loših navika...

E sad, molim neku dobru dušu da mi napiše neku želučanu dijetu (znam da ih ima ali ja ih na netu nemogu naći), tj. nekakav način prehrane koji će smanjiti kiselinu...

Koje namirnice je dobro konzumirati a koje smanjuju kiselinu???

Što treba izbjegavati? Za čokoladu znam da treba izbjegavat, ali to nikad nisam konzumirao jer mi jednostavno ne odgovara... kavu sam izbacio... TRUDIM SE prestat pušit... trudim se ne jesti 3 sata prije spavanja...

Čuo sam da je dobro ujutro pojesti bananu i popit čaj od žalfije... da li je to istina?

Što mi još možete preporučiti???

Unaprijed hvala...

P.S. ZNAM da se moram početi više kretati
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2005., 18:54   #2
Još nešto...

Danas sam odlučio NA SVOJU RUKU popit i tu zadnju kutiju Controloca... cijeli dan sam imao ružan okus u ustima i peklo me grlo od žgaravice...

Evo prije skoro sat vremena sam popio jedan Controloc i već nakon 20 minuta više nema okusa u ustima i NEMA KISELINE...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2005., 19:04   #3
Ne mogu ti puno pomoć, znam samo da je moja baka (84 godine) imala iste takve simptome i da su joj našli dva čira zbog kojih je par mjeseci bila na Controlocu. I od onda je sve ok. Isto se žalila na kiselinu i nadutost.
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2005., 19:14   #4
Quote:
Kyra kaže:
Ne mogu ti puno pomoć, znam samo da je moja baka (84 godine) imala iste takve simptome i da su joj našli dva čira zbog kojih je par mjeseci bila na Controlocu. I od onda je sve ok. Isto se žalila na kiselinu i nadutost.
Ma ja u principu nema problema kad jedem redovito, kad manje pušim i kad pazim što jedem...

Ima određenih stvari od kojih mi se diže kiselina.. špinat, RAMA (namaz), sarma, Nescaffe (jer pijem sa 3 žlice kave i 2 žlice šećera + mlijeko) itd.

Uglavnom, izbjegavam sve to osim špinata jer ga obožavam...

Ali pošto većinom NE PAZIM, imam takvih problema...

Sve ostalo mogu normalno jesti i nema takvih problema...

Ali pošto mi je vjerovatno jako iziritirana sluznica želuca, htio bi se vratit u normalu i ako je moguće POPRAVIT posljedice svoje gluposti...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2005., 20:29   #5
Prvo prestani pušit. Ja sam imala jako velikih problema s želucem,dva puta na gastroskopiji.. Pila sam mjesec dana koktel od kontroloka,medazola i amoxila. Imala sam kiselinu,cim sam prestala pusit i promjenila nacin prehrane zeludac se smirio. Savjetujem ti da prije jela popiješ malo Donata,on je dosta dobar za zeludac.
Ja recimo ne mogu podnjet hranu koja je dinstana na luku. Iako kavu nepijem niti sam ikad pila. Jabuka ti moze pomoc oko kiseline ja sam uvijek u njoj našla spas.

zelucana dijeta nepostoji,pokušaj sam promjenit neke zivotne navike i sve ce biti okej.

Ja otkad sam promjenila zivotne navike nemam problema s želucem.
Shadowfax is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2005., 20:52   #6
Quote:
Shadowfax kaže:
Prvo prestani pušit. Ja sam imala jako velikih problema s želucem,dva puta na gastroskopiji.. Pila sam mjesec dana koktel od kontroloka,medazola i amoxila. Imala sam kiselinu,cim sam prestala pusit i promjenila nacin prehrane zeludac se smirio. Savjetujem ti da prije jela popiješ malo Donata,on je dosta dobar za zeludac.
Ja recimo ne mogu podnjet hranu koja je dinstana na luku. Iako kavu nepijem niti sam ikad pila. Jabuka ti moze pomoc oko kiseline ja sam uvijek u njoj našla spas.

zelucana dijeta nepostoji,pokušaj sam promjenit neke zivotne navike i sve ce biti okej.

Ja otkad sam promjenila zivotne navike nemam problema s želucem.
Tak sam si i ja nekak mislio... ali znam da postoji želučana "dijeta"... nije to DIJETA u pravom smislu riječi nego sam način prehrane i popis namirnica koje treba uzimati da se želudac "smiri"...

A pušit ću defintivno prestat...

Vidiš vidiš... a ja dosta toga jedem kaj je dinstano na luku... možda je i u tome stvar...

Thanx na odgovoru...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2005., 22:52   #7
Naravno da postoji želučana, tj.ulkusna dijeta..u principu se sastoji od učestalog uzimanja manjih obroka, baziranih na mlijeku, jogurtu, kuhanom povrću bez jakih začina, bez zaprški, bez luka...bez pečenog mesa i ribe..dakle, lagano, lešo. Hrana ne smije biti pretopla ni prehladna.
I naravno, kava, čaj, kakao, alkohol i cigarete OUT!

Uzimanje Controloca samo po sebi može dovesti do sanacije ulkusa ako postoji, no bilo bi uputno napraviti test na Helicobacter pylori i gastroskopiju. Ukoliko H.pylori postoji, treba poduzeti eradikacijsku terapiju....
__________________
I am what I am... svidjelo se to nekome ili ne.
Riječanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2005., 22:57   #8
Zena je totalno izbacila dinstanje luka i crvenu papriku radi mene, bas sam znao jaku zgaravicu na to opalit, vjerojatno mi pusenje smeta,ledena mineralna,premasno meso, sampinjoni,ali dosta ja toga zgutam od prasine i laka za parkete, cak mi cesto zna krvariti nos na odredene materijale, a kad lakiram s acetatnim lakom, mislim da mi se cijela utroba raspada.
Inace ne pijem,ali ponekad mi pomogne gorki i jos nekakva biljna rakija.
Nisam znao da cokolada smeta zelucu, mislim da bi prije prestao pusiti nego se odviknuo od cokolade.
maler is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2005., 01:53   #9
potrazi si u knjizari Fit for life 1. dio. Zanemari recepte jer su svarno pretjerali (osim ako zelis skinuti kile) al se drzi osnovnog principa prehrane - ne kombiniranje ugljikohidrata i bjelancevina.
Ciras sam preko deset godina (malo lijekovima saniras, pa se sve vrne) no s ovim nacinom prehrane nemam nikakvih problema. Pusim uzasno, kavu popijem jednu dnevno, a ako me uhvati potreba za dodatnom, zamijenjujem zelenim cajem. Mlijeko sam u potpunosti izbacila. Nekih 3 godine sam na ovoj prehrani i sve je oke osim u vrijeme npr Bozica kad nemrem odolit purici s mlicima iako znam da bum nakon toga skoljku grlila (narafski da mi je svaka pogreska popracena jakim bolovima)
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2005., 14:51   #10
Stvar je u tome što ja NEMAM BOLOVE U ŽELUCU...

Da kucnem u drvo, stvarno neznam što su bolovi u želucu... u životu me želudac bolio možda svega par puta i od toga 2 puta jer sam nešto krivo pojeo pa sam imao zatvor crijeva i drugi put valjda isto nešto krivo pojeo... svaki put mi se tako nešto dogodilo u kasno proljeće...

Ali stvar je u tome da ja već jako dugo pamtim da mi određene stvari dižu kiselinu... već sa 15-16 godina sam počeo izbjegavat sarmu i "korenje" čušpajz jer mi to najviše diže kiselinu...

Nemam nikakvih drugih problema sa želucem osim te kiseline... ali ne bi htio da ti problemi pređu u nešto veće i opasnije i htio bi reagirat na vrijeme...

Pošto jedem dosta jaku hranu (dosta, čak i previše mesa, krumpira, salamica i ostalih finih stvari koje seu sve samo ne zdrave), brijem da mi je želudac naviknut da mora "pun kufer radit" i da je zato kiselina pojačana... jer kao što sam rekao, nikakvih drugih problema sa želucem nemam... niti bolovi niti povraćanja... samo kiselina...

U principu sam zdrav ko dren (da kucnem u drvo - hmmm kak sam praznovjeran)...

U ovih 28 godina nikad s ničim nisam imao problema, vrlo rijetko sam prehlađen ili gripozan... kad su svi slinavi i šmrkavi i gripozni, ja sam zdrav ko puška... nikad u životu me nije bolio trbuh ili glava (ono na što se ljudi najviše žale) osim kad sam pretjerao s alkoholom onda je znala glava bolit i eventualno sam povraćao...

Nisam prebolio niti jednu dječju bolest i nikad nisam imao ništa polomljeno ili iščašeno... nikakvu veću bolest nisam nikad imao (tipa upala pluća, angina, bronhitis i slično)...

Jedino s čim sam od malih nogu imao problema su zubi... dosta su kvarljivi ali to je vjerovatno nasljedno jer mi mama ima jako loše zube... ali ni to me ne muči već 7 godina odkad sam se vratio iz vojske...

Ali osim toga stvarno NIŠTA...

I stvarno bi želio da tako i ostane i da tu blagodat što nemam većih problema sa zdravljem iskoristim na najbolji mogućni način...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2005., 22:38   #11
Re: Želučana kiselina

Quote:
VTi underhood kaže:
Što treba izbjegavati?
Zvake, bombone i sl. - dakle, sve sto "premeces" dugo vremena po ustima.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2005., 11:32   #12
a onaj prah koji neutralizira kiselinu u organizmu, kod tezih slucajeva 3x na dan se jedna zlicica rastopi u deci vode, dode oko 150 kn
mislim da je muzu znao smiriti jace zgaravice
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2005., 12:16   #13
Quote:
chani kaže:
a onaj prah koji neutralizira kiselinu u organizmu, kod tezih slucajeva 3x na dan se jedna zlicica rastopi u deci vode, dode oko 150 kn
mislim da je muzu znao smiriti jace zgaravice
Obična soda bikarbona je dovoljna. Produkti reakcije su CO2 koji podrigneš i sol tak da ništ ne škodi, djeluje odmah, iznimno je jeftina. Možeš također rastopiti u vodi.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2005., 12:29   #14
ne, to je prah koji neutralizira kiseline u organizmu, znaci ne odnosi se samo na zeludac
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2005., 13:46   #15
Čuj, daj molim te ne vjeruj takvim glupostima, uostalom koje su to kiseline u organizmu koje treba neutralizirati? pH krvi ne smije jako varirati (normalan je oko 7.4) jer inače stiže vrlo brza smrt ili u alkalozi ili acidozi. Za pH krvi (kiselost) su odgovorni puferski sistemi organizma koji su izuzetnu učinkoviti tu ti je link http://www.usyd.edu.au/su/anaes/lect...ol.html#normpH
Nadalje kakav je to prašak koji ulazi u krvni sustav i i neutralizira a da prije toga ne neutralizira kiselinu u želucu? Ne bi li on prije trebao neutralizirati pH želuca koji je oko 1 i ako se to desi tada želudac potpuno gubi svoju funkciju a takva neutralizacija bi potrošila neutralizacijsku mogučnost praška.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2005., 14:29   #16
ako imaš tako izraženu bolest gastroezofagealnog refluksa, onda zanemari savjet ORL i radije slušaj gastroenterologa

U takvim slučajevima inhibitori protonske pumpe (Controloc i slično) se ne uzimaju mjesec dana, kao kod ulkusa želuca, nego znatno duže, a u težim slučajevima i doživotno.

Gastroezofagealni refluks, ili po narodski žgaravica, nije baš tako bezazlena kao što se nekad mislilo. Naime danas je poznato da trajni refluks može uzrokovati nastanak astme (nealergijske) u odrasloj dobi, a sumnja se da je uzrok (uz pušenje) idiopatske plućne fibroze u starijoj dobi (ne baš česta, ali prilično teška bolest).

Ne bih te htjela plašiti, ali vidim da si ti imao već upalu jednjaka i grla, pa ne bi bilo dobro da to zanemariš.

Usim uzimanja Controloca trebao bi učiniti sljedeće:
- pod hitno smršaviti (u nekim slučajevima nakon toga simptomi u potpunosti nestaju)
- napraviti obradu kod gastroenterologa radi otkrivanja eventualne gastroezofagealne hernije (uvlačenje manjeg dijela želuca kroz otvor jednjaka u prsni koš u ležećem položaju najčešće zbog slabosti mišića ošita) ... kod većih hernija dolazi u obzir operacija
- izbjegavaj velike obroke, jedi manje a češće, a nakon jela nemoj prileći barem sat vremena, čak nemoj ni sjediti nego po mogućnosti hodaj
- izbjegavaj hranu koja napuhuje (mahunarke) ili je jedi u sasvim malim količinama
- alkohol izbjegavaj!!! a odustani i od veselica na kojima se puno jede i pije

a za dodatne informacije pogledaj na ovaj link:



gastroezofagealni reflux
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2005., 14:56   #17
i ja sam imala problema sa kiselinom, ustanovili su pilori. poslije antibiotika je sve ok
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 23:36   #18
please, ima li tu koji doktor, koji mi može protumačiti & reći koliko je ozbiljan sljedeći nalaz (i koji se lijek preporučuje):

Ezofagoskopija: jednjak uredan, kardija otvorena hiperemična.
Gastrokopija: nalaz korpusa uredan, antralno hiperemija i pojedinačne erozivne promjene. Ulkusa ne nalazim. Pilorus prohodan. Hist. A i K.
Duodenoskopija: uredan nalaz.

dijagnoza:
Insuff. cardiae levis
Erosiones ventriculi antralis


(znam da bi to trebalo pitati liječnika, a ne na forumu, ali imam razlog zašto to ne činim, nebitno sad..)
__________________
"Nothing is always absolutely so".
deep in the sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2007., 10:38   #19
i ja imam (ili sam imala) identican nalaz... uglavnom- insufficijencija kardie ti je oslabljenje gornjeg dijela zeluca, odnosno spoja izmedju zeluca i jednjaka, sto znaci da dolazi do refluksa (povratka hrane i kiseline) u jednjak jer se taj dio ne zatvara kako treba... hiperemija znaci da su ti ti dijelovi jace prokrvljeni, odnosno upljeni.. nista strasno...
-katrin- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2007., 11:40   #20
Evo, na ovaj topic sam sasvim zaboravio...

Uglavnom, problem sa čestim "ispadima" želučanih problema sam uspješno riješio...

E sad, ovo su stvari koje sam napravio i nakon čega su problemi smanjeni na minimum:

1. riješio sam se bakterija iz usta operacijom čeljusti (imam parodontozu)
2. poboljšao sam higijenu usne šupljine češćim pranjem zuba (i do 4 puta dnevno - prije samo ujutro i navečer) te povremenim ispiranjem usta vodicama koje za to služe
3. izbacio sam jako hladna i jako topla pića i jela - izbjegavam led u pićima i trudim se da sve što konzumiram ima normalnu "podnošljivu" temperaturu
4. smanjio sam gazirana pića na minimum - prije sam jako puno gaziranog pio, pogotovo Cole
5. smanjio sam začine u hrani - makar niti prije nisam jeo ništa posebno slano, slatko ili ljuto, ipak sam još zamolio suprugu da manje začini ono što kuha
6. izbjegavam ležanje nekon jela - pokušavam navečer što ranije jesti kako nebi išao spavati punog trbuha... a ukoliko se potrefi da se najedem i odmah idem spavati, većinom prije lijeganja u krevet potrošim 1 Gastal preventivno da me ne probudi kiselina

Sad, da li je sve to povezano s mojim problemom, ili je kombinacija svega pomogla ili blablabla, ne znam, ali ono što znam da sam veći dio problema riješio... još samo da malo kile skinem...

Ali ono što bih posebno izdvojio za što mislim da je bio najveći uzrok jest:
- neprimjerena temperatura namirnica
- parodontoza
- izbjegavanje teške hrane kasno navečer

Jer odmah nakon što je operacija čeljusti napravljena a prije toga i čišćenje bakterija iz usta, moji problemi su se prepolovili

Ukoliko malo češće pijem hladna pića (pogotovo preko ljeta kad u svim birtijama hlade pića na nenormalne temperature), primjetim da mi kiselina počinje polagano stvarati probleme... isto tako ukoliko pojedem nešto da je prevruće, postoji mogućnost da će mi se "dignuti" kiselina

ukoliko se navečer kasno najedem, ponekad proradi kiselina i probudi me pa moram popit vode i maznut Gastal...

Zato jednostavno, koliko god mogu, izbjegavam "radnje" za koje znam da mi pobuđuju kiselinu...

S time što sam riješio problem kiseline, otišlo je još par problema...

Jedan od njih je povremen kašalj uzrokovan iritacijom jednjaka i ždrijela

Drugi je problem pritisak u grlu i podmukla lagana bol zbog koje sam na dosta pretraga bio jer sam pomislio na najgore

Nadam se da će moja iskustva barem malo pomoći... znam samo da nemogu odmoći
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:23.