Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2007., 20:06   #201
@provincijalka kako ti je vec rekla hooray, nemoj se brinut. idi redovno na kontrolu i redovno uzimaj tabletice. i ako mozes idi privatno, smijesno mi je to da ti nisu nista rekli i da si sama po receptu skontala o cemu se radi.

@hooray za niski tlak zbog hipotireoze nisam znala. na prethodnim stranicama se bio javio jedan decko kojem su kasno dijagnosticirali hipotireozu i izmedju ostalih sr... imao je visok tlak ako se dobro sjecam. ja imam uglavnom niski ali nisam to povezala sa stitnjacom.

bas mi je drago da se dobro osjecas
clarity is offline  
Old 09.02.2007., 20:41   #202
Evo i mene, čini mi se.

Nisam to očekivala, al dobro:
TSH povećan...je li i vama svima onda Tgat preko negativne granice (MS-AT na granici)?
T3, T4 su o.k.
Ne mogu brzo do svog endokrinologa, da nađem drugog ili mogu čekati?
Imam PCOS itd, cirkus sa šećerom pa me ovo bedira
lala is offline  
Old 09.02.2007., 22:19   #203
Quote:
lala kaže: Pogledaj post
Evo i mene, čini mi se.

Nisam to očekivala, al dobro:
TSH povećan...je li i vama svima onda Tgat preko negativne granice (MS-AT na granici)?
T3, T4 su o.k.
Ne mogu brzo do svog endokrinologa, da nađem drugog ili mogu čekati?
Imam PCOS itd, cirkus sa šećerom pa me ovo bedira
dobrodosla u klub ne znam koliko mozes cekati ovisi kako se osjecas i dali ti je tsh lagano povisen ili puno povisen i zavisi koliko je to cekanje. 10 dana nece ti nista promjeniti dok 10 mjeseci mogu biti puno.
ne razumijem te skracenice koje si napisala vjerujem da se radi o antitjelima i da dakle imas povisene antitireoglobuline a mozda sam i to pogresno protumacila.i ovi MS-AT nemam pojma sto su.ne znam ni sto je PCOS

ovdje vecina ima hipotireozu uvjetovanu hashimotovim tiroiditisom
(kronicna upala stitnjace) netko sa vise netko sa manje antitjela.
i s razlicitim simptomima. dosta je toga napisano a mozes uvijek pitati ako ti se ne da traziti. sretno
clarity is offline  
Old 09.02.2007., 23:36   #204
Quote:
clarity kaže: Pogledaj post
dobrodosla u klub ne znam koliko mozes cekati ovisi kako se osjecas i dali ti je tsh lagano povisen ili puno povisen i zavisi koliko je to cekanje. 10 dana nece ti nista promjeniti dok 10 mjeseci mogu biti puno.
ne razumijem te skracenice koje si napisala vjerujem da se radi o antitjelima i da dakle imas povisene antitireoglobuline a mozda sam i to pogresno protumacila.i ovi MS-AT nemam pojma sto su.ne znam ni sto je PCOS

ovdje vecina ima hipotireozu uvjetovanu hashimotovim tiroiditisom
(kronicna upala stitnjace) netko sa vise netko sa manje antitjela.
i s razlicitim simptomima. dosta je toga napisano a mozes uvijek pitati ako ti se ne da traziti. sretno
Tnx

Je, antitijela su mi povećana (TSH nije puno), pretpostavljam da je Hashimoto radi njih.
A osjećam se grozno:

..

(u glavi magla, to me brine najviše)

i



Pitanje: je li itko imao problema s ovulacijom zbog toga?
lala is offline  
Old 10.02.2007., 16:16   #205
@lala i ja imam maglu u glavi zato budi preciznija. problemi s ovulacijom u smislu da ona izostane pa ne mozes zanijeti ili nemas menstruaciju?

na hrvatskim linkovima(kao i na ostalima) uglavnom pise da hashimoto nema nekih simtoma da bolest polako napreduje tako da se ljudi naviknu na njih. i to je tako bilo i meni prvih 6 godina redovno sam kontrolirala tsh i podesavala dozu eutiroxa.simptome sam imala par godina prije dijagnoze i to simptome hipertireoze iste koje opisuju ovdje osobe sa hipo : znojenje, ispadanje kose, umor i slabost, ubrzano lupanje srca i anksioznost itd. kad sam presla u stanje hipotireoze nisam vise imala te simptome i pocela sam s eutiroxom zbog visokog tsh i smanjenog t3. nakon 6 godina ,kad su mi se jako povisila antitijela (preko 3 tisuce) i tsh 20 i pored eutiroxa, pocela sam osjecati simptome hipotireoze: hladnoca, debljanje, tanka kosa (ne ispadanje, jednostavno se promjenila kvaliteta kose) suha koza, umor , obilne menstruacije itd.
clarity is offline  
Old 10.02.2007., 16:18   #206
Quote:
clarity kaže: Pogledaj post
@lala i ja imam maglu u glavi zato budi preciznija. problemi s ovulacijom u smislu da ona izostane pa ne mozes zanijeti ili nemas menstruaciju?

.
Potpuna dekoncentracija, nikako se "osviježit" kao da mi je tlak pao na 0, ali i jest jako nizak, i,problemi s pamćenjem
lala is offline  
Old 10.02.2007., 17:31   #207
Quote:
lala kaže: Pogledaj post
Potpuna dekoncentracija, nikako se "osviježit" kao da mi je tlak pao na 0, ali i jest jako nizak, i,problemi s pamćenjem
lalice vidim
bila si pitala o ovulaciji
clarity is offline  
Old 11.02.2007., 01:00   #208
Question hypooooooo

Večer..evo još jedne sa hypo..Imam jedno pitanje., da li je nekome od vas nakon nekog vremena korištenja euthyroxa tsh pao ispod doljnje granice a hormoni ostali uredni a da vam je doktor preporučio smanjivanje doze? ja sam več 10 mjesec na 100..jer mi je tsh u razmaku od 3 mjeseca sa normalnnog skočio na 69,5.. i doktor mi kaže da i dalje neka ne smanjujem dozu iako je tsh pao, kaže da je bitno da su hormoni u redu.. Zna li netko o tome nešto više?? E sad sam zbilja zbrljala pitanje, jer stvarno jako često zaboravljam pa dok se sjetim šta sam htjela napisati (reći)..
p.s. ako netko ne zna kojem liječniku se obratit za štitnjaču, na Vuk Vrhovcu radi dr. Žmire, fantastičan doktor, samo pohvale na njegov rad i pristup pacijentima.. Ja iz Rijeke odlazim kod njega u Zgb na kontrole uz to što i u Ri pratim na nuklearnoj stuaciju (al ovdje te frakaju iz ordinacije za 2 min)..
toliko za prvi put..
diavoletta is offline  
Old 11.02.2007., 01:07   #209
ispod donje granice? znaci da ti je na nuli?
clarity is offline  
Old 11.02.2007., 09:03   #210
sve sam pročitala i dobila puno interesantnih informacija koje mi liječnik nije uopće prenio. zanima me jel znate možda bi li pomoglo piti dodatni jod...budući da kod hipotireoze ima manjak joda?
__________________
ako ima želje, ima i načina
beka is offline  
Old 11.02.2007., 11:38   #211
Quote:
clarity kaže: Pogledaj post
ispod donje granice? znaci da ti je na nuli?
ne..doljnja granica je 0,3..a meni je tsh pao na 0,11
diavoletta is offline  
Old 11.02.2007., 11:44   #212
Quote:
beka kaže: Pogledaj post
sve sam pročitala i dobila puno interesantnih informacija koje mi liječnik nije uopće prenio. zanima me jel znate možda bi li pomoglo piti dodatni jod...budući da kod hipotireoze ima manjak joda?
mislim da nije dozvoljeno uzimati dodatni jod, dovoljna je terapija euthyrox.. ne znam ko ti je dao ideju za to, al nigdje još nisam naišla na takvu informaciju niti ju čula..
znam da se ljudi koji imaju hyper liječe sa jodom.. a sa hypo ne
diavoletta is offline  
Old 11.02.2007., 16:01   #213
Quote:
diavoletta kaže: Pogledaj post
mislim da nije dozvoljeno uzimati dodatni jod, dovoljna je terapija euthyrox.. ne znam ko ti je dao ideju za to, al nigdje još nisam naišla na takvu informaciju niti ju čula..
znam da se ljudi koji imaju hyper liječe sa jodom.. a sa hypo ne
ti misliš na radioaktivni jod...
manjak joda je jedan od glavnih uzroka hipotireoze i gušavosti. u japanu npr. gdje jedu puno hranu bogatu jodom....ribe, rakove, alge...uopće nema takve hipo.
ja sam inače još prije nego što sam uopće znala da imam problema s štitnjačom išla na onu pretragu minerala i vitamina u tijelu. i žena mi reće da mi je jod i b vitamin ispod najniže granice i lijepo pita imam li problema sa štitnjačom. a ja nisam tada imala nikakvih vidljiv zdravstvenih problema i nije mi bilo na kraj pameti da je to bio početak.
__________________
ako ima želje, ima i načina
beka is offline  
Old 11.02.2007., 17:07   #214
Quote:
diavoletta kaže: Pogledaj post
ne..doljnja granica je 0,3..a meni je tsh pao na 0,11
meni jesu smanjili kad mi je tsh bio 0,3 ali ja nisam bila u teskoj hipotireozi kao ti, moj tsh je bio 20. pracena si i u zg i u ri, dva misljenja su dovoljna a ako su razlicita smanji dozu,naravno uz kontrolu. mislim da sve ovisi i o tome kako se ti osjecas.kad i ako budes imala simptome hipertireoze vjerovatno ce ti reci da smanjis.

Zadnje uređivanje clarity : 11.02.2007. at 17:56.
clarity is offline  
Old 11.02.2007., 17:47   #215
Quote:
beka kaže: Pogledaj post
.
manjak joda je jedan od glavnih uzroka hipotireoze i gušavosti. u japanu npr. gdje jedu puno hranu bogatu jodom....ribe, rakove, alge...uopće nema takve hipo..
manjak joda nije glavni uzrocnik hipotireoze. istina da jod ima znacajnu ulogu , bilo manjak bilo visak.hashimotov tiroiditis je najcesci uzrok hipotireoze iako puno osoba s tom bolescu ne razvije hipotireozu. dobio je ime po japanskom lijecniku hashimoto koji je opisao tu kronicnom bolest jos 1912. bas u japanu gdje ljudi jedu hranu bogatu jodom. i uglavnom je ta bolest cesta u krajevima gdje ima vise joda.

Quote:
beka kaže: Pogledaj post
.
ja sam inače još prije nego što sam uopće znala da imam problema s štitnjačom išla na onu pretragu minerala i vitamina u tijelu. i žena mi reće da mi je jod i b vitamin ispod najniže granice i lijepo pita imam li problema sa štitnjačom. a ja nisam tada imala nikakvih vidljiv zdravstvenih problema i nije mi bilo na kraj pameti da je to bio početak.
kako ti je rekla diavoletta kad uzimas eutirox dodatan jod nije potreban, a ako ne uzimas eutirox i ako nemas hashimoto moze ti biti korisno povecati unos PRIRODNOG joda zbog stimuliranja stitnjace.ali mi ti ne mozemo nista tvrditi , pitaj tvog endokrinologa.

Zadnje uređivanje clarity : 11.02.2007. at 18:42.
clarity is offline  
Old 11.02.2007., 17:52   #216
pa zato su i onoj djevojci rekli da ne jede brokoli, zelje, soju i još neke namirnice jer one na sebe vežu jod iz organizma.....sad mi baš niš nije jasno
Jod - i manjak i višak joda mogu uzrokovati hipotireozu. Manjak joda je najčešći uzrok hipotireoze (i gušavosti) širom svijeta, osobito populacije koja živi u planinskim područjima. Visak jodida također može uzrokovati hipotireozu jer sprječava organifikaciju joda te stvaranje T3 i T4 (Wolff-Chaikoffljev efekt). Zdravim osobama se to ne događa već onima s poremećajem štitnjače kao što su pacijenti s kroničnim autoimunim tiroiditisom, nakon djelomičnog odstranjenja žlijezde, terapije radioaktivnim jodom ili subakutnim tiroiditisom bilo kojeg tipa. Višak joda može se unijeti u tijelo različitim tonicima, lijekovima za kašalj, prehrambenim pripravcima, jodnim pripravcima primijenjenim na kožu ili vaginu, lijekovima kao što je amiodaron te radiološkim kontrastnim sredstvima.

s medicinskih stranica
__________________
ako ima želje, ima i načina
beka is offline  
Old 11.02.2007., 18:29   #217
@beka : ''manjak joda je uzrok-- kod ljudi koji zive u planinama'' - ja ti to shvacam ovako. pliva treba napraviti refresh. koliko ljudi danas zivi stalno u planini i jede hranu siromasnu jodom?jako malo dok oko 4%svjetske populacije ima hashimoto. hipotireoza je najcesce uzrokovana hashimotovim tiroiditisom i tu nije u pitanju manjak joda.

meni je preporuceno ne jesti brokole u kojima sam se davila , i zelje. vidis ja nisam znala da vezu jod , mislila sam da su bogati jodom. u svakom slucaju to meni nista ne govori,ne shvacam na sto ciljas.
isto tako mi je preporuceno paziti na sve te kozmeticke i druge proizvode, odnosno ne koristiti one koji sadrzavaju jod.

eto zakljucili smo da nije dobar ni manjak ni visak joda.

a ti si pitala dali bi trebala uzimati jod , nas dvije smo ti odgovorile negativno iz naseg iskustva i znanja a ti nemoj nista na svoju ruku, pitaj endokrinologa.

Zadnje uređivanje clarity : 11.02.2007. at 19:46.
clarity is offline  
Old 11.02.2007., 19:11   #218
Question

Hashimoto tireoditis je autoimuna bolest koja uzrokuje primarnu hipotireozu (jedna od najčeščih vrsta hipotireoze). To je bolest u kojem vlastiti organizam napada svoje stanice u ovom slučaju štitne žlijezde..Dakle nema veze sa količinom joda u organizmu..Ni dan danas se ne zna zbog čega nastaje hipotireoza kao ni hipertireoza.. Neki navode stres, neki gene a neki slučaj Černobil i radijaciju.. Uglavnom, nitko nema pojma, al dok god se to uspješno liječi jednom tableticom koja nema neki štetan utjecaj na organizam pa tako ni na jetru, dovoljno je samo prepoznat simptome, dokazat promjene u razini hormona i tsh u krvi i započeti lliječenje koje se redovito treba provodit i redovito kontrolirat razinu hormona.. Hiperica je zeznutija od hipo.. E htjela sam još reć, da mi je doktor što se tiče opstipacije rekao da obavezno svaki dan jedem neš zeleno (blitva, kupus, kelj, poriluk, i sl)..da se ne zezam s tim jer lako može doći do zapetljaja crijeva . I nedavno sam saznala od gastrologice da hipotireoza uglavnom povečava loš kolesterol u krvi i začudila se kako je meni njegova razina super..A još jedna loša stvar koju hipo radi su i žučni kamenci (povečana vjerojatnost za nastanak istih)
diavoletta is offline  
Old 11.02.2007., 19:22   #219
@diavoletta mislim da si malo pobrkala, hipotireozi se najcesce zna uzrok: moze biti hashimoto, moze biti nekakav cvoric ili tumor, bolesti hipofize kao sto moze biti urodjena ili uvjetovana manjkom joda itd(mozda se uzrocima ne zna uzrok)ovisno o uzroku zakljucuje se dali je kronicna ili izljeciva. a jod ima veliku ulogu u radu stitnajce.

kod hashimota koji je kronicna autoimuna bolest i najcesci uzrok hipotireoze ne znaju se sa sigurnoscu uzroci, dakle u igri su svi oni koje si navela, stres, genetika(cesto je prisutan kod zenskih clanova obitelji, sto ne znaci da i muskarci ne oboljevaju) stetna zracenja,kao i virusi i bakterije... opet ostaje cinjenica da je hashimoto prisutan u podrucjima gdje ima viska joda a ne u planinama.

Zadnje uređivanje clarity : 11.02.2007. at 19:56.
clarity is offline  
Old 11.02.2007., 19:56   #220
Quote:
clarity kaže: Pogledaj post
@diavoletta mislim da si malo pobrkala, hipotireozi se najcesce zna uzrok: moze biti hashimoto, moze biti nekakav cvoric ili tumor kao sto moze biti urodjena ili uvjetovana manjkom joda itd(mozda se uzrocima ne zna uzrok)ovisno o uzroku zakljucuje se dali je kronicna ili izljeciva. a jod ima veliku ulogu u radu stitnajce.

kod hashimota koji je kronicna autoimuna bolest i najcesci uzrok hipotireoze ne znaju se sa sigurnoscu uzroci, dakle u igri su svi oni koje si navela, stres, genetika(cesto je prisutan kod zenskih clanova obitelji, sto ne znaci da i muskarci ne oboljevaju) stetna zracenja,kao i virusi i bakterije... opet ostaje cinjenica da je hashimoto prisutan u podrucjima gdje ima viska joda a ne u planinama.
Najčešći uzrok hipotireoze je Hashimotov tiroiditis, kronična upala štitnjače. To je autoimuna bolest kod koje, zbog greške u prepoznavanju, organizam stvara protutijela na različite sastavne dijelove štitnjače. Ta protutijela postepeno dovode do nepovratnog oštećenja štitnjače i polaganog slabljenja njene funkcije. Općenito su autoimune bolesti oko sedam puta češće u žena, nego u muškaraca pa je tako i s ovom bolešću. Mogu biti zahvaćene sve dobne skupine, a vrlo često postoji i familjarna predispozicija. Zahvaća nekoliko postotaka pučanstva, nešto češće žene od 40-60 godina.Hipotireoza rijetko može biti uzrokovana bolestima hipofize i hipotalamusa (sekundarna i tercijarna hipotireoza). Mogu je uzrokovati i zračenje vrata, neki lijekovi itd.

Hipotireoza je stanje nedovoljnog lučenja hormona štitnjače. Najčešći uzrok primarne hipotireoze je nedostatak joda u prehrani (endemska gušavost), dok je u neendemskim područjima većina hipotireoza uzrokovana kroničnim autoimunim upalnim procesom (Hashimotov tiroiditis). U Hashimotovom tiroiditisu imunološki sustav prepoznaje vlastite strukture (tiroidna peroksidaza, a rjeđe tireoglobulin) kao tuđe i na njih reagira stvaranjem protutijela. Ostali uzroci hipotireoze su kirurško uklanjanje štitnjače (subtotalna ili totalna tireoidektomija), liječenje hipertireoze radioaktivnim jodom (unutarnje zračenje), vanjsko zračenje štitnjače (npr. zbog tumora), defekt u proizvodnji hormona štitnjače (poremećaj organifikacije jodida), zamjena tkiva štitnjače tumorskim tkivom (limfom), uporaba lijekova poput litija ili interferona. Uzroci sekundarne odnosno tercijarne hipotireoze su bolesti hipofize (manje od 5% svih hipotireoza) odnosno hipotalamusa.

tako kažu na dva linka o štitnjači
diavoletta is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:04.