Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2008., 10:20   #1
Postavljanje kocke na dvorištu

Bok,
imam pitanje vezano uz postavljanje kocaka. Kako se one postavljanju?
Treba iskopati zemlju postaviti batudu pa rubnjake pa sitniji pijesak pa ekstra dobro nabiti pa na to sve poravnati pa onda slagati kocke i ponovo sa sitnim kvarcatnim pijeskom popuniti sve rupe između kocaka.

E sada ono što mi je palo na pamet kaj neće sav taj pijesak pobijeći u zemlju. Palo mi je na pamet da se stavi nekakva folija koja bi spriječavala da voda odnese pijesak.
Jel postoji neki geotekstil ili tak neke kaj se može iskoristiti da se stavi na zemlju pa geotekstil pa sitni pjesak pa batuda pa onda ovo gore?

Ako znate za taj neki geotekstil kak se to točno zove ili tak neke?
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 12:01   #2
Quote:
demosten kaže: Pogledaj post
Bok,
imam pitanje vezano uz postavljanje kocaka. Kako se one postavljanju?
Treba iskopati zemlju postaviti batudu pa rubnjake pa sitniji pijesak pa ekstra dobro nabiti pa na to sve poravnati pa onda slagati kocke i ponovo sa sitnim kvarcatnim pijeskom popuniti sve rupe između kocaka.

E sada ono što mi je palo na pamet kaj neće sav taj pijesak pobijeći u zemlju. Palo mi je na pamet da se stavi nekakva folija koja bi spriječavala da voda odnese pijesak.
Jel postoji neki geotekstil ili tak neke kaj se može iskoristiti da se stavi na zemlju pa geotekstil pa sitni pjesak pa batuda pa onda ovo gore?

Ako znate za taj neki geotekstil kak se to točno zove ili tak neke?
ne koristi se batuda nego cakumpak (lomljeno zrno). Batuda je obla i nikad se ne fiksira pa bi kocke možda malo zaplivale mjestimično, odnosno ta ploha bi se izvitoperila.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 12:07   #3
da, možeš stavit geotekstil, propušta vodu, ali ne propušta pijesak, za razliku od najlona koj ne propušta odu pa tu nastaje problem odvoda prilikom kiše.
Big_gun is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 12:28   #4
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
ne koristi se batuda nego cakumpak (lomljeno zrno). Batuda je obla i nikad se ne fiksira pa bi kocke možda malo zaplivale mjestimično, odnosno ta ploha bi se izvitoperila.
Ovak gledao sam kod jednog suseda kak radi i tamo je izvadio zemlju na dubini od 60 tak cm. Onda je stavio batudu- kamenje veliko kao moja skupljena šaka do pola skupljene šake.

Na to je onda stavljao sloj stinih kamenčića- tipa 3 mm (odokativnom metodom gledano).
Pa cijeli dan nabijao.


Ja se bojim da bi ti mali kamenčići nakon nekog vremena pobijegli u zemlju s kišom. Zato govorim za taj geotekstil? Jel netko zna gdje se to može nabaviti odnosno jel to jako skupo? Sve kaj sam vidio do sada je bilo na stranicama rehau.hr gdje prodaju i taj geotekstil.
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 13:26   #5
Quote:
demosten kaže: Pogledaj post
Ovak gledao sam kod jednog suseda kak radi i tamo je izvadio zemlju na dubini od 60 tak cm. Onda je stavio batudu- kamenje veliko kao moja skupljena šaka do pola skupljene šake.

Na to je onda stavljao sloj stinih kamenčića- tipa 3 mm (odokativnom metodom gledano).
Pa cijeli dan nabijao.


Ja se bojim da bi ti mali kamenčići nakon nekog vremena pobijegli u zemlju s kišom. Zato govorim za taj geotekstil? Jel netko zna gdje se to može nabaviti odnosno jel to jako skupo? Sve kaj sam vidio do sada je bilo na stranicama rehau.hr gdje prodaju i taj geotekstil.
Probaj pitati nekoga u Hrvatskim cestama ako imaš, njih sam vidio da to postavljaju ispod posteljice za ceste.
Mikes is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 14:19   #6
ma nema potrebe za nikakovim textilom, ako ti se čak na nekim mjestima pijesak i ispere (mada je malo vjerojtno) lijepo podigneš kockice dodaš pijesak i gotovooooo

Kada sam sebi radio nisam pijesak nabijao nego samo obilato polijevao vodom
uplakani is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 14:39   #7
Question Kocke

Da se i ja ubacim, kod mene u dvorištu postoji izbetonirani pločnik. On je nekih 20 cm u zemlji, smatram da bi na taj pločnik stavio kocke ali što staviti na beton kako bi se neravnine izravnale, pijesak??
I dal je to uopće tak dobro??
CrniMicek27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 14:50   #8
da pijesak i nema razloga da ne bi bilo dobro
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 15:39   #9
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
da pijesak i nema razloga da ne bi bilo dobro
ima razloga...kuda sa vodom koja ide između kocki i pada na sitni kamenčić, dođe do ploče i onda....???

ako je beton u padu ili ima neke odvode onda bi se moglo...ovak neznam dok se nevidi na licu mjesta

Također, možeš samo na to sitni pijseak, i na njih kocke, al opet....neznam točno cijelu situaciju pa ti se nemože dati pravi savjet
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 08:03   #10
Talking

Quote:
marion56 kaže: Pogledaj post
ima razloga...kuda sa vodom koja ide između kocki i pada na sitni kamenčić, dođe do ploče i onda....???

ako je beton u padu ili ima neke odvode onda bi se moglo...ovak neznam dok se nevidi na licu mjesta

Također, možeš samo na to sitni pijseak, i na njih kocke, al opet....neznam točno cijelu situaciju pa ti se nemože dati pravi savjet

Normalno, stavil bi rubnjake s jedne strane, znači sa druge bi trebalo staviti možda betonski žlijeb radi odvodnje.. moram to dobro naptaviti jer pločnik ima oko 40 metara duljine...

I hvala na savjetu...
CrniMicek27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 09:29   #11
Quote:
demosten kaže: Pogledaj post
Bok,
imam pitanje vezano uz postavljanje kocaka. Kako se one postavljanju?
Treba iskopati zemlju postaviti batudu pa rubnjake pa sitniji pijesak pa ekstra dobro nabiti pa na to sve poravnati pa onda slagati kocke i ponovo sa sitnim kvarcatnim pijeskom popuniti sve rupe između kocaka.

E sada ono što mi je palo na pamet kaj neće sav taj pijesak pobijeći u zemlju. Palo mi je na pamet da se stavi nekakva folija koja bi spriječavala da voda odnese pijesak.
Jel postoji neki geotekstil ili tak neke kaj se može iskoristiti da se stavi na zemlju pa geotekstil pa sitni pjesak pa batuda pa onda ovo gore?

Ako znate za taj neki geotekstil kak se to točno zove ili tak neke?
Ja sam ti postavljao kocke na sljedeći naćin:
-Postavio sam rubnjake
-iskopao zemlju oko 25 cm od visine rubnjaka
-stavio 20 cm cakumpaka (to ti je lomljeni kamen)
-nabio koliko sam mogao
-stavio 2-4 cm također lomljenog kamena zvanog "riža" on je granulacije 4-8 mm
-izvukao padove te postavio kocke
-nakon toga bi se trebalo nabiti žabom s gumenom podlogom
-dravskim pijeskom popunio fuge

Kod mene je bio slućaj da sam kopao kanalizaciju (2,6 metara dubine),vodu,odvode oborinske kiše itd tako da sam svjesno ukalkulirao da će se kocke malo ulegnuti.Za dvije tri godine ću skinuti kocke i ponovno izvući podlogu i poravnati te ih nabiti s žabicom.To je za moje dvorište dva dana posla .
Kocke sam rezao šajbom za beton koju sam platio 60 kuna i još je kao nova.
pozz
apon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 12:42   #12
Quote:
apon kaže: Pogledaj post
Ja sam ti postavljao kocke na sljedeći naćin:
-Postavio sam rubnjake
-iskopao zemlju oko 25 cm od visine rubnjaka
-stavio 20 cm cakumpaka (to ti je lomljeni kamen)
-nabio koliko sam mogao
-stavio 2-4 cm također lomljenog kamena zvanog "riža" on je granulacije 4-8 mm
-izvukao padove te postavio kocke
-nakon toga bi se trebalo nabiti žabom s gumenom podlogom
-dravskim pijeskom popunio fuge
Potpisujem
marion ispod kocki ne ide sitni pjesak, nego ISPRANI kamen gore navedene granulacije
tonino2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 15:57   #13
mislim da se to zove kulir,
gledao sam susjeda kako radi
iskopa rupu onda prvo učvrsti rubnjake s izmjerenom udaljenosti unutra,
onda uzme šljunkla za dno nabije ga i onda taj kulir mislim da je to do 4 mm veličine,i poravna ga s vagom a gore nabaci i malo cementa nakraju kad je sve gotovo malo pospe vode s vrha da cement stegne.
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 17:10   #14
Quote:
tonino2008 kaže: Pogledaj post
Potpisujem
marion ispod kocki ne ide sitni pjesak, nego ISPRANI kamen gore navedene granulacije
znam, krivo sam napisao...ide 4-8 granulacija...radio sam dosta dvorišta i znam kak ide a lupetam gluposti
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 17:14   #15
Quote:
morino kaže: Pogledaj post
mislim da se to zove kulir,
gledao sam susjeda kako radi
iskopa rupu onda prvo učvrsti rubnjake s izmjerenom udaljenosti unutra,
onda uzme šljunkla za dno nabije ga i onda taj kulir mislim da je to do 4 mm veličine,i poravna ga s vagom a gore nabaci i malo cementa nakraju kad je sve gotovo malo pospe vode s vrha da cement stegne.
kulir je nešto sasvim drugo...

Prvo na zemlju ako nećete geotekstil ide krupni, do 128 ili manji, zavisi kako tko nabavi i za šta će se koristiti ta površina kasnije (opterećenje)

onda ide nešto sitniji da se popuni i poravna, to se povalja, a na to ide na 4-8 sitni, taj se izvlači u ravninu, na njega kocke, i na kocke na kraju čisti pijesak, kak bi rekli "nula" da popuni šupljine između kocki da ne ulazi zemlja i ne raste trava iz kocki
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 14:56   #16
Kolika bi bila cijena postavljanja po m2?
Humana dolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 15:58   #17
Quote:
Dolina mahuna kaže: Pogledaj post
Kolika bi bila cijena postavljanja po m2?
zavisi tko radi i koje kocke, oko 250-300 kn/m2 + rubnjaci. U cijeni sve
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 18:39   #18
zna li netko gdje se i kako u HR može nabaviti stara kocka izvađna pri rekonstrukcijama raznih prometnica ?
To se vani zove "reclaimed" materijalom i rtebalo bi biti jeftinije nego novo....kod nas jeemožda i obrnuto
karolinaxf is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 13:29   #19
prilikom postavljanja betonskih oplocnika potrebno je odrediti visinu buduceg nivoa oplocnika, te potrebne padove da bi se voda slijevala u zeljenu tocku.treba od te tocke postaviti slivnu resetku ili neki drugi odvod povrsinske vode sa buducih kocki. zatim se od zeljene visine iskopa sav materijal u debljini od 40 cm, te utovari i odveze na deponij. prilikom iskopa treba voditi racuna da ne pokisne iskopana povrsina. sada imate rupu u dvoristu od 40 i vise cm. prilikom iskopa treba paziti da je posteljica odnosno dno iskopa u nagibu od oko 4% na jednu stranu i da je bez rupa od iskopa te da je ravna ploha u nagibu. na tu stranu treba prokopati dodatni kanal 15 x 15 cm za drenazu vode. taj kanal ovalno izbetonirati u dnu mrsavim betonom. postaviti drenaznu cijev prethodno oblozenu geotekstilom na mrsavi beton.kraj cijevi spojiti na odvod povrsinskih voda. izvaljati posteljicu. sada smo se rijesili najveceg problema kolnicke konstrukcije a to je voda. ako je tlo posteljice nestabilno i mokro staviti geotekstil. na geotekstil sloj lomljenog kamena debljine zrna 0 do 60 mm u sloju od 20 cm. povaljati taj sloj vibro valjkom. na taj sloj navesti i poravnati 10 cm lomljenog kamena debljine zrna 0 do 30 mm. isto uvaljati. sada imate prostora jos desetak cm do zeljene visine gotovih kocki. sada treba rasiriti agregat debljine zrna 4 do 8 cm u sloju od oko 3 cm te povaljati. postaviti metalne vodilice od cijevi 4 x 2 cm na zeljenu visinu gotovih kocki umanjenu za debljinu kocki te rasiriti agregat u toj visini. izvaditi metalne vodilice i rupe koje su one ostavile zapuniti agregatom. e sad konacno ide slaganje kocki koje je krajnje jednostavno. samo paziti da su fuge jednake.popiti pivo u pauzi jer to je ipak baustelsko pice.
bing01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 22:17   #20
Quote:
karolinaxf kaže: Pogledaj post
zna li netko gdje se i kako u HR može nabaviti stara kocka izvađna pri rekonstrukcijama raznih prometnica ?
To se vani zove "reclaimed" materijalom i rtebalo bi biti jeftinije nego novo....kod nas jeemožda i obrnuto
Može se nać u vikendicama ljudi koji su zaduženi za rekonstrukcije
građevinar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:33.