Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2016., 16:04   #141
Nedavno sam čitao kako disfunkcija tetoterona i slabije lučenje hipofize ,može uzrokovati i izrazito stresna situacija (npr. kod logoraša -prisutan postraumatski hipogonadizam) . Da bi se napravili kompletni nalazi , (vađenje,krvi,uzorak sline za slob. tetsoteron, te rengenska slika kostiju -da bi se utvrdilo ,jeli nastupilo pravilno okoštavanje) Ne znam jeli još postoji,ali prije se u početnoj fazi liječenja davao Primogonil, .. ako postignuti rezultati,nisu bili adekvatni, obično se prelazi na doziranje Testoteronom,ili pak tim Nebidom. Ovi koji još nemaju svoga liječnika specijalistu, poradi strahovitih gužvi neka se pokušaju raspitati u privatnim klinikama,kako bi odmah bili zaprimljeni ,te ako im to financije podnašaju. Može olako i mišična distrofija,biti osnovni simptom disbalansa testoterona , mnogo i ishrana doprinosi te i geneza.
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 23:09   #142
Nemojte slučajno ako imate i vidite problem, misliti kako če sam od sebe proći ,te tute mnogi griješe ako nadodamo stidljivost, problemu treba pristupiti odmah isti tren ,etički i s moralne strane kakovi i doktori moraju biti ,te se držati Hipokratove zakletve , te pacijantu pomoči maksimalno koliko je to u njihovoj moči, nemojte se bojati pregleda jer ga nema pošto se sve vidi iz nalaza, ali za te stvari barem danas imade pomoči u preparatima ili lijekovima ,te pravodobnom javljanju možete si ujedno samo koristiti.
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 18:50   #143
Pošto mi je zadni puta ukupni testosteron u 16h bio dosta nizak (10,45 nmol/L) ponovio sam pretragu ali ovaj puta u 8h ujutro

Da li su FSH i LH suviše niski?

Zadnje uređivanje IvanSP3 : 22.10.2016. at 19:53.
IvanSP3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 00:55   #144
Pa ako ti je jedan i drugi u granicama referentnih vrijednosti, te ako si mlad,imaš jutarnju erekciju,nemaš beda,...no ako nije tako.. pokušaj kod endokrinologa,koji je uistinu razuman i etičan,a dr. opče prakse samo reci, da bi ti trebala uputnica za endokrin. ako pita zakaj? Reci seksualna disfunkcija,jer i ona mora navesti uputnu dg.na uputnicu.
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 17:06   #145
Zna li tko koja je normalna razlika u nivou slobodnog testosterona kod muškaraca ujutro i popodne?
Naime, pronašli su mi nizak nivo testoserona kada sam se testirao popodne pa sam počeo uzimati nebido. Nakon toga sam radio dosta duže pauze nego što mi je doktor prepisao između uzimanja injekcija a ujedno i testiranja i testosteron mi je bio uvijek negdje oko 15. Samo, to prvog puta uvijek sam se testirao ujutro pa nisam siguran kolika je razlika zbog odnosa jutro - popodne u nivou testosterona.

Zahvalan sam na odgovoru.
The_Man1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 17:30   #146
Iskreno, ne znam za slobodni testosteron, ali mogu napisati usporedbu ukupnog testa ujutru i popodne. Mjerenje prije pocetka terapije i poslije uzimanja clomifena.

Prije godinu dana jutarnji test je varirao 14-18 nmol/l, a popodnevni bi znao pasti i do 6 nmol/l.

Zadnje mjerenje 33 nmol/l jutro 8h, popodne oko 13h test je opao na oko 25 nmol/l.

Znaci kod mene test opada ravnomjerno neovisno kolike su jutarnje vrijednosti, za oko 8 nmol/l u rasponu od 5h.
Nadam se da sam pomogao.

Poslano sa mog HTC Desire 816 koristeći Tapatalk
1brato is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 18:54   #147
Pomogao si mi, hvala.
Ostaje da dokučim na što se odnose referentne vrijednosti - na jutranji ili popodnevni nivo testosterona.
The_Man1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 19:29   #148
Ref vrijednosti se odnose i na jutro i na vecer, odnosno nisu bas relevantne jer uzimaju sve dobne skupine i prave ogroman raspon vrijednosti. Bez ikakve terapije imao bih test oko 16 nmol/l prosjek, po ref vrijednostima sasvim solidno, ali realna slika je niti blizu.

Imati test 16 ili 32 je ogromna razlika, iz prve ruke. 16 je dobro ako imas 70 godina. Koncentracija mi je sad bolja, nivo energije, san se poboljsao, te raspolozenje. Jutarnje erekcije sa 16 nmol su bile rijetke, jednom u dva tjedna, sad svako drugi dan.

Najbolje bi bilo pronaci endokrinologa koji je otvoren i svjestan svega ovoga, koji nece reci da je 6 nmol/l unutar referentnih vrijednosti! Jer mi se i to dogodilo.

Poslano sa mog HTC Desire 816 koristeći Tapatalk
1brato is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 22:37   #149
Misliš da treba uzimati nadomjestke netko tko ima npr. 45 godina i 16 nmol testosterona?
The_Man1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 03:05   #150
Ako nemaš nekih simptoma, 16 nmol i nije toliko nisko s obzirom na godine, dalo bi se to rješavati i promjenom životnog stila, kretanja, prehrane...

Meni je 25 godina, što čini 16 nmol/l niskom vrijednošću, a tu su bili i drugi simptomi.

Ovisi i od osobe, nekome je 20 nmol/l dovoljno da nema nikakvih simptoma hipogonadizma, nekome ne.

Pri vađenju nalaza obično se gledaju jutarnji nalazi u 8h jer su tada vrijednosti u peaku.
1brato is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 19:10   #151
Unhappy Moja hormonalna slika - Što da radim?

Pozdrav,

danas sam vadio hormone i rezultati me užasno zabrinjavaju!

Rezultati:

TSH: 5,070 mIU/L
Estradiol: <92 pmol/L
Testosteron, ukupni: 12.2 nmol/L
Testosteron slobodni: 2,6 %
SHBG: 18 nmol/L
Prolaktin: 668 mIU/L
Prolaktin nakon taloženja: 375 mIU/L

Link na normalne referentne vrijednosti muškarca po dobi:
https://www.menshormonalhealth.com/n...ne-levels.html

Ispada da imam manje testosterona nego 100 godišnji muškarac, SHGB mi je ŠOKANTNO ALARMANTAN jer nosi sa sobom mnogo zdravstvenih problema.

Ne znam da li je slika bila ista i prije nego što sam, prije 2 mjeseca, popio 2 dana za redom 5mg finasterida (Proscar), u namjeri da smanjim libido i seksualne želje i porive. Rezultat je sada da nemam erekciju ni na najzgodniju ženu na svijetu, ako i dobim, slaba je... Jako puno spavam, i mnoge simptome depresije vezane za ovako niski estradiol.

Molim vas, što da radim? 27 mi je godina tek. Kako da popravim stanje? Na koji način? Zar je HRT (hormonal replacement therapy) jedini način? Pijem mnoge suplemente za podizanje testosterona, ali vidim da ne djeluju.

Molim vas, pomozite mi savjetom! Nemojte gluposti pisati, nego mi zaista recite koje su mi opcije!
Outlast is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 23:04   #152
Može li mi tko preporučiti dobrog endokrinologa za ove probleme u Splitu (privatno ili u bolnici)?

Došli su mi nalazi, dosta loši (rekao bih), testosterone od 9,60 nmol/L (ujutro), slobodni 49,80 pmol/L

Imam 32 godine, bavim se sportom, jako zdravo živim, ne pijem, ne pušim (bla bla bla)... ali zato imam gotovo sve moguće simptome niskog testosterona pa me doktorica uputila da izvadim krv.

Shvakako, puno vam hvala na odgovoru i baš sam sretan što sam naišao na ovu temu.
TM1984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 23:32   #153
Opusteno narode, moze da se zivi 100 godina i bez testisa, kamoli bez testosterona

PS. Meni nije jasno gde se ustvari luci testosteron, u testisima, nadbubreznim zlezdama ili hipofizi???
Mocart89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 22:52   #154
Quote:
Outlast kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

danas sam vadio hormone i rezultati me užasno zabrinjavaju!

Rezultati:

TSH: 5,070 mIU/L
Estradiol: <92 pmol/L
Testosteron, ukupni: 12.2 nmol/L
Testosteron slobodni: 2,6 %
SHBG: 18 nmol/L
Prolaktin: 668 mIU/L
Prolaktin nakon taloženja: 375 mIU/L

Link na normalne referentne vrijednosti muškarca po dobi:
https://www.menshormonalhealth.com/n...ne-levels.html

Ispada da imam manje testosterona nego 100 godišnji muškarac, SHGB mi je ŠOKANTNO ALARMANTAN jer nosi sa sobom mnogo zdravstvenih problema.

Ne znam da li je slika bila ista i prije nego što sam, prije 2 mjeseca, popio 2 dana za redom 5mg finasterida (Proscar), u namjeri da smanjim libido i seksualne želje i porive. Rezultat je sada da nemam erekciju ni na najzgodniju ženu na svijetu, ako i dobim, slaba je... Jako puno spavam, i mnoge simptome depresije vezane za ovako niski estradiol.

Molim vas, što da radim? 27 mi je godina tek. Kako da popravim stanje? Na koji način? Zar je HRT (hormonal replacement therapy) jedini način? Pijem mnoge suplemente za podizanje testosterona, ali vidim da ne djeluju.

Molim vas, pomozite mi savjetom! Nemojte gluposti pisati, nego mi zaista recite koje su mi opcije!
Zašto si pio te lijekove, ne razumijem? Ako je nešto ok, ne vidim razloga zašto se dovoditi u takve situacije. Mada, teško da su previše utjecali na ove vrijednosti hormona.

TSH je previsok, a iz iskustva ti mogu reći da je povezan s nižim testosteronom (kod mene je THS prije 3.5, sad oko 2.5). Prolaktin je previsok, ali u ovim nalazima fale FSH i LH koji puno govore.

U svakom slučaju, javi se svom endokrinologu te uradi FSH i LH. HRT je zadnji način rješavanja problema, ja sam ih koliko toliko rješio uzimanjem klomifen citrata, ali na preporuku liječnika i konstantno praćenje stanja. Trenutno mi je test na 38nmol/L pa sam prestao s klomifenom.
1brato is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 00:49   #155
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Ajmo ispočetka:

nemaš manjak testosterona.


Imaš vrlo uredan nalaz razine testosterona u krvi, čak niti ne blizu donje granice. Nemaš nikakav problem s testosteronom. Uzimanje testosterona ne bi riješilo simptome koje navodiš. Jer nemaš manjak testosterona, nego imaš savršeno normalnu razinu toga hormona u organizmu.


Ako imaš objektivne probleme i poteškoće, a vjerujem ti da ih imaš, uzimanje terapije za nešto što nije uzrok, a znamo da manjak testosterona nije uzrok tvojih problema jer nemaš manjak testosterona neće ti ni na koji način pomoći. U tvojem slučaju, a mlad si dečko i ne bi trebao imati takve probleme, trebalo bi pronaći zašto imaš simptome koje imaš, a ne napamet uzimati terapiju za nešto što vrlo očigledno nije tvoj problem - razina testosterona.

Tvoji simptomi daleko više zvuče kao problem sa štitnjačom nego s testosteronom. Za koji ionako znamo da nemaš . Odi liječniku, nemoj sam napamet raditi pretrage i to skupo plaćati, neka te liječnik obiteljske medicine ciljano pošalje na one pretrage za koje on(a) procijeni da bi trebao otići, prema tvojoj obiteljskoj anamnezi i stvarima koje ona zna o tebi a mi ne znamo.


Nemoj gutati testosteron. Neće ti pomoći, jer nemaš manjak testosterona


EDIT: Da se osjećam kao da imam gripu, a neki jasan i nedvosmislen dijagnostički pokazatelj mi je sa stopostotnom sigurnošću rekao da nemam gripu (kao što tebi nalaz jasno i nedvosmisleno kaže da nemaš manjak testosterona), tražila bih liječnika da mi pomogne naći što mi je i otkud dolaze ti simptomi, pa da kad pronađemo bolest koja ih izaziva mogu početi piti terapiju za tu bolest. Ne bih ni u ludilu inzistirala na terapiji za gripu, kada bi bilo jasno da gripu - nemam.
Iz prve ruke ti kazem da nisi u pravu.

Kao malom mi je odstranjen testis i moje vrijednosti su bile 5.4 (18.7 nmol / l). I otisao sam prije 2 godine kod endokrinologa i dobio testosteron depo na probi. Po prvi put sam imao jutanje erekcije u zivotu, ogroman libido, brada mi je rasla mnogo brze, iako sam se "normalno" (po medicinskim viđenju) razvio tijekom puberteta, sudeci po ovim efektima sigurno se nisam razvio u potpunosti kako sam trebao. Tako da sam potpuno izgubio povjerenje u dobar dio medicine kao znanosti.

Uglavnom, za mladog covjeka sve ispod 25 nmol je malo. Posto sam primao svaki tjedan, pa onda na svakih deset dana, pa na 2 tjedna, kad god bi mi test spao ispod 25 nmol (10 dan ubrizgavanjem) ja bih imao identicne simptome koje sam imao ranije. Sada naucio na svakih 10 dana sam sebi.

Stoga je to malo i momku treba terapije. Neka proba.

P.S. Treba napomenuti da sam terapiju dobio u Australiji, posto su nasi lijecnici 3 desetljeca iza svijeta. U Bosni i Srbiji su jos gori.

Zadnje uređivanje johhnybr : 25.02.2017. at 01:18.
johhnybr is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 22:19   #156
Problem kod nadomjesne terapije testosteronom kod osoba koje imaju hipogonadizam, poremećaj rada hipofize i sl. je taj što vam nakon prestanka uzimanja sintetičkog testosterona prirodni testosteron neće ostati viši, već će se smanjiti.

Dakle, tko krene a testosteron mu nije niži zbog psihopsomatskih faktora neka zaboravi na prirodno lučenje testosterona, osuđeni ste cijeli život na nadomjesnu terapiju.

Mišićna masa se smanjuje jer se ljudi s godinama ulijene, više ne idu na basket, nogoš, već svoje nekad lijepe mišiće upropaste ljenčarenjem, sjedenjem s prijateljima na Fejsbuku, općom tjelesnom neaktivnošću, pa krive testosteron što imaju velike sise i salo na bokovima (muški)

osim toga, ljudi se moraju pomiriti s tim da pedesete nisu "srednje godine" već je to kraj druge životne trećine i nije svatko rođen za seksualnog maratonca.
Pojedini muškarci su seksualno aktivni i u šezdesetima ali ih je 1 do 2 %.
Pojedini imaju želju, ali ne mogu.
Većina izgubi želju, što je potpuno normalno.

Ostali lažu.
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 12:02   #157
Sto se tice godina nisam bas primjetio da su se vecinom javljali ljudi u svojim 60-tima koji se zale na nizak testosteron vec da su to uglavnom ljudi u svojim 20-tim, 30-tim nazalost.

Krecem se svakodnevno, krenuo sam u teretanu, promjenio sam nacin ishrane, ali i dalje imam simptome niskog t. Jedino gdje sam primjetio poboljsanje je na mentalnom planu, dok sto se tice fizickog stanje je i dalje isto.

Nakon prestanka uzimanja Clomifena erekcije su se opet prorijedile kao i libido te planiram ponovo raditi nalaze.

Poslano sa mog HTC Desire 816 koristeći Tapatalk
1brato is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 11:57   #158
poz

htio bih napraviti test testosterona jer imam neke popuste u privatnom labu, pa ne znam koja je je najtocnija. tj.najstabilnija da ne ovisi o dobu dana i sl.
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 15:26   #159
Quote:
cici mici kaže: Pogledaj post
poz

htio bih napraviti test testosterona jer imam neke popuste u privatnom labu, pa ne znam koja je je najtocnija. tj.najstabilnija da ne ovisi o dobu dana i sl.
Ne znam točno što Vas zanima?
Pravilo je da se on vadi ujutro od 7-9 (ako se ne varam) jer je tada razina testosterona u tijelu najviša (iskreno, po meni je ovo skroz glupo, ali tako je kako je).
TM1984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 15:46   #160
Kod mene je pad testosterona bio za cijelih 8nmol u odnosu jutro 8h, i popodne u 14h, a nastavlja padati kroz cijeli dan uglavnom. Znaci da ako je jutarnji test i do 15nmol/l opet je premalo... Sve ispod 21-22 nmol/l za mladu osobu je premalo, mada su minimalne referentne vrijednosti oko 10nmol.
1brato is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:07.