Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2013., 22:14   #1
Iskra alat - iskustva

..kakva su vaša iskustva sa Iskra alatom, odnosno Perlesom? loša, zadovoljavajuća, odlična? Koje alate navedenog proizvođaća posjedujete, starost istih, trajnost?
dodo76os is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 07:09   #2
Vidi se da si pripadnik mlađe generacije Iskra je u vrijeme bivše države bila gotovo jedini izbor pri odabiru alata jer drugi proizvođači nisu bili toliko zastupljeni a njihovi su alati bili i dosta skuplji. Dan danas ljudi rado koriste Iskrine alate koje su kupili i prije 30 godina. Osobno imam bušilicu toliko staru i radi još uvijek. Uz klip-klap cirkular bila je glavni alat za krojenje dasaka za krovište na mojoj kući. Od novijih imam ručni cirkular Iskra ERO, također radi besprijekorno, a i taj se naradio...
__________________
Svi ljudi znaju sve
BILJEŽNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 07:58   #3
Kod novih alata Iskra ERO je hobi alat tipa zelenog Boscha i Maktec-a (dakle nichtbogznakaj), dok je profi alat pod markom Perles od 2005.
Stare Iskre su bile stvarno dobar alat, dan-danas me vjerno služi iskrina bušilica i velika brusilica (stare cca 30 godina), ali te bi danas spadale pod Perles, a ne pod Iskru ERO.
Čini mi se da se Iskra odlučila prokurvati i unovčiti ime koje je bilo sinonim kvalitete kako bi na račun stare slave prodala veliku količinu hobi alata.
To je samo moje subjektivno mišljenje, ako netko ima drugačija iskustva slobodno me demantira.
__________________
Nisam ginekolog ali mogu pogledati
bajadojaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 09:54   #4
ISKRA = kosooki
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 11:37   #5
..danas je sve PRC, a priča o smrti Iskre ide ovako... prije desetak ili nešto više godina Iskra poznata do tada se raspala na nekoliko poduzeća, i jedno od tih je odlučilo uvesti iz Kine ogromnu količinu alata( taj alat je paralelno prodavan i pod brandom Matrix), očito računajući na to da će ljudi nasjesti..čak su i lijepili naljepnice sa logom kakav je bio poznat 30-ak godina, a koji Iskra napušta 1997g..nije ni crni na srebrnoj podlozi, nego onaj jadno zelen..svatko tko iole poznaje alat, zna da to nema nikakve veze sa Iskrom! tamo negdje oko 2000g, Perles kupuje Iskru i njenu tvornicu, budući je Iskra pod Perlesovim brandom prodavala po Europi svoj alat za vrijeme Juge, alat tih godina je rađen po licenci Boscha (Skila) i AEG-a..dakle otuda ta kvaliteta, još kad tomu dodamo socijalističku predimenzioniranost pojedinih djelova, rezultat je alat koji traje i dan danas..znači tamo oko 2000-te, pod Perlesom se može smatrati prava original Iskra, i paralelno sa tim vremenom pojavljuje se i zeleni Iskra Ero koji još podrazumjeva stare modele pojedinih alata ali sada u zelenoj boji..i tu ima dosta alata koji i je u osnovi stara Iskra, da bi oko 2005 sve što je "zeleno" ustvari made in PRC, i u osnovi hobi alat ne baš nešto naročit..a Perles je tada razgraničio i podvukao crtu između sebe i Iskre Ero koja je generički Kinez, i svog proizvoda koji je zadržao (nadam se) bar približnu kvalitetu..da se razumijemo, ja sam zaljubljenik u Iskru i imam 4 bušilice..1976..vs 106 A3 270 W, 88god vv 508 500w, 90g 620w i 98 god 613 sr 4 600w i cirkular kz 251 A 1050w 90g i sve to čuvam i redovito servisiram, s tim da bušilicu iz 76 i 88 ne koristim, ali su ispravne prepakovane i imaju za mene sentimentalnu vrijednost.....i da dodam ti ondašnji "wati", koliko god ih bilo "malo" su sasma nešto drugo u odnosu na danas..i da, čak mi se i pas zove ISKRA :-)
dodo76os is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 11:52   #6
..ustvari, na današnjim alatima dovoljno mi je da pogledam kabel kojim se dotični alat napaja i sve mi se "samo kaže"..
dodo76os is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 20:22   #7
Quote:
dodo76os kaže: Pogledaj post
..kakva su vaša iskustva sa Iskra alatom, odnosno Perlesom? loša, zadovoljavajuća, odlična? Koje alate navedenog proizvođaća posjedujete, starost istih, trajnost?
perles mjesac za ljepilo i mala fleksa super su i jos su na prodaju
keramicar ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 10:53   #8
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
ISKRA = kosooki
Perles = Rudolf Weber = Švicarac
Imam njihovu 1223 model i bez obzira kaj me ima prek 100 kg nju koristim s respektom.
rib@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 16:40   #9
Quote:
dodo76os kaže: Pogledaj post
tamo negdje oko 2000g, Perles kupuje Iskru i njenu tvornicu, budući je Iskra pod Perlesovim brandom prodavala po Europi svoj alat za vrijeme Juge, alat tih godina je rađen po licenci Boscha (Skila) i AEG-a..dakle otuda ta kvaliteta, još kad tomu dodamo socijalističku predimenzioniranost pojedinih djelova, rezultat je alat koji traje i dan danas.
Prve Iskre koja ja znam su bile iz Klip Klap seta i one su bila rađenje po licenci Skil koji još tada nije potpao pod Bosch.

Quote:
dodo76os kaže: Pogledaj post
znači tamo oko 2000-te, pod Perlesom se može smatrati prava original Iskra, i paralelno sa tim vremenom pojavljuje se i zeleni Iskra Ero koji još podrazumjeva stare modele pojedinih alata ali sada u zelenoj boji..i tu ima dosta alata koji i je u osnovi stara Iskra, da bi oko 2005 sve što je "zeleno" ustvari made in PRC, i u osnovi hobi alat ne baš nešto naročit.

Potpisujem i dodajem da se smatram profesionalcem i imam doma sve od Iskre.Tig i mig-mag strojeve za zavarivanje,plazma te nekoliko malih brusilica od 1250 W.Ima jedna velika brusilica pod imanom DalmacijaIskra i to je bilo neko prelazno razdoblje ali dotična nije kinez.Crvena,teška i nepoderiva.Ostalo je sve od Perlesa i ne pada mi na pamet uzimat nešto jeftinije.Jedina mana koju sam primjetio je dosta brzo trošenje četkica ali bar nisu skupe i ima ih svugdje.Ovo je subjektivno jer ja sam ipak profesionalac.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 17:58   #10
Quote:
Ri 71 kaže: Pogledaj post
Prve Iskre koja ja znam su bile iz Klip Klap seta i one su bila rađenje po licenci Skil koji još tada nije potpao pod Bosch.




Potpisujem i dodajem da se smatram profesionalcem i imam doma sve od Iskre.Tig i mig-mag strojeve za zavarivanje,plazma te nekoliko malih brusilica od 1250 W.Ima jedna velika brusilica pod imanom DalmacijaIskra i to je bilo neko prelazno razdoblje ali dotična nije kinez.Crvena,teška i nepoderiva.Ostalo je sve od Perlesa i ne pada mi na pamet uzimat nešto jeftinije.Jedina mana koju sam primjetio je dosta brzo trošenje četkica ali bar nisu skupe i ima ih svugdje.Ovo je subjektivno jer ja sam ipak profesionalac.
tu "nepoderivu" imam i ja, KB 5206 E, i u pravu si kad veliš da nije kinez, to je "prava" Iskra, a DalmacijaIskra stoga što je uvoznik bila istoimena firma iz Dugog Rata, koja je radila aluminijska(siluminska) kućišta za Iskra alate, pa se ta Iskra mogla smatrati pod "domaći" hrvatski proizvod, i bila je osjetno jeftinija nego ekvivalentni Perles danas..vele za nju bravari da se ne kaže za nju koliko je stara, nego koji je kabel po redu na njoj , i malu K 69 A, koja mi je uz KZ 251 i VV 508 najdraži alat koji imam, i naravno ta velika ima ograničavajuću struju zaleta, ali svejedno trzne
dodo76os is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 18:20   #11
Quote:
dodo76os kaže: Pogledaj post
tu "nepoderivu" imam i ja, KB 5206 E, i u pravu si kad veliš da nije kinez, to je "prava" Iskra, a DalmacijaIskra stoga što je uvoznik bila istoimena firma iz Dugog Rata, koja je radila aluminijska(siluminska) kućišta za Iskra alate, pa se ta Iskra mogla smatrati pod "domaći" hrvatski proizvod, i bila je osjetno jeftinija nego ekvivalentni Perles danas..vele za nju bravari da se ne kaže za nju koliko je stara, nego koji je kabel po redu na njoj , i malu K 69 A, koja mi je uz KZ 251 i VV 508 najdraži alat koji imam, i naravno ta velika ima ograničavajuću struju zaleta, ali svejedno trzne
Sjećam se da je bila neka akcija u Elektromaterijalu i došla me ispod 900 kn.
Trzne dobro ali kad kreneš s njom u materijal treba je držat jer tu nećš zaustavit.Rezao sam jednom lim 5 mm za stepenice i to 4 ploče.Reduktor je bio topao ali brate vrti se veselo ko da je hladna.Male brusilice su KB 325 dvije i dvije KB 325 RE.Općenito reduktori moraju bit od aluminija jer plastika se ugrije i deformira a onda...smeće.
Bušilice su PSB 5-13 800 w(nisam siguran) i veća PSB 8-16 1050 w.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 18:34   #12
Quote:
Ri 71 kaže: Pogledaj post
Sjećam se da je bila neka akcija u Elektromaterijalu i došla me ispod 900 kn.
Trzne dobro ali kad kreneš s njom u materijal treba je držat jer tu nećš zaustavit.Rezao sam jednom lim 5 mm za stepenice i to 4 ploče.Reduktor je bio topao ali brate vrti se veselo ko da je hladna.Male brusilice su KB 325 dvije i dvije KB 325 RE.Općenito reduktori moraju bit od aluminija jer plastika se ugrije i deformira a onda...smeće.
Bušilice su PSB 5-13 800 w(nisam siguran) i veća PSB 8-16 1050 w.
jes bogati trzne sasma pošteno i moraš je dobro držati ko da bogati sa frezom radiš, a što kažeš vrti se veselo i prema njoj izrazito strahopoštovanje gajim, milina je raditi sa ovim bosch lvi, kojekakvim kick backovima(probao raditi, nije moja), ali ovo je onaj pravi "staroverski" alat, a nasjekla se ona šasija, vjenaca i arnjeva po šlepama, ponekad ne koristim alat mjesec dana, ali kada radi često bude non stop preko vikenda, da kamion može raditi u ponedjeljak, ali moj alat redovno dobiva rastavljanje, ispuhivanje zrakom, meku krpicu i wd 40, tak da stvarno jako dobro izgleda za svoje godine..
dodo76os is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 18:46   #13
Quote:
dodo76os kaže: Pogledaj post
jes bogati trzne sasma pošteno i moraš je dobro držati ko da bogati sa frezom radiš, a što kažeš vrti se veselo i prema njoj izrazito strahopoštovanje gajim, milina je raditi sa ovim bosch lvi, kojekakvim kick backovima(probao raditi, nije moja), ali ovo je onaj pravi "staroverski" alat, a nasjekla se ona šasija, vjenaca i arnjeva po šlepama, ponekad ne koristim alat mjesec dana, ali kada radi često bude non stop preko vikenda, da kamion može raditi u ponedjeljak, ali moj alat redovno dobiva rastavljanje, ispuhivanje zrakom, meku krpicu i wd 40, tak da stvarno jako dobro izgleda za svoje godine..
Samo joj očisti i podmaži reduktor sa mašću i nema straha.To je predimenzionirana mašina i kako dotična ima 5,5 kg nešto su stavili u nju.
Meni su na malim brusilicama (KB 325) otišli rotori.Ne izgorili nego se poderali po kolektoru poslije 5 pari četkica i zamjena 2 rotora i jednih četkica 640 kn.To je onda bilo malo više od pola jedne takve nove.Nove su bile 1150 Kn a toliko su i sad.
Neki dan sam je gledao u Sloveniji 150 €
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 17:08   #14
Quote:
keramicar ivan kaže: Pogledaj post
perles mjesac za ljepilo i mala fleksa super su i jos su na prodaju
Imam dva Perles mješača...veći i manji (ne znam iz glave model) ali oduševljen sam njima. Bitno jeftiniji od Boscha,Metaba,Makite itd...a samo za primjer da navedem da je ovaj veći na jednom objektu izmiješao 8 tona ljepila za stiropor,glet mase te još barem 6-7 tona tijekom par godina ljepila za pločice
Star je 4 godine a samo četkice jednom zamijenjene.
Vrijede svake lipe.
__________________
Kako svi hoće kvalitetno i jeftino a nitko loše i skupo ?
oktogon is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 00:03   #15
me110 mješač 2 komada, redovito održavanje (četkice, ležajevi) i rade pod morem
me 160 mješač, tebaju ga dvojica držat kad mješamo beton
KS170 cirkular.... taj se napila metara i metara
imam jednu bušilicu iz klip klapa, ne zma koji model, znam da ju je čaća kupija 80tih nju koristimo samo povremeno
__________________
> Zanny <
zanny is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 08:40   #16
Quote:
oktogon kaže: Pogledaj post
Imam dva Perles mješača...veći i manji (ne znam iz glave model) ali oduševljen sam njima. Bitno jeftiniji od Boscha,Metaba,Makite itd...a samo za primjer da navedem da je ovaj veći na jednom objektu izmiješao 8 tona ljepila za stiropor,glet mase te još barem 6-7 tona tijekom par godina ljepila za pločice
Star je 4 godine a samo četkice jednom zamijenjene.
Vrijede svake lipe.
ja isto u 5 godina nedavno mjenjao cetkice super su
keramicar ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 20:41   #17
Quote:
dodo76os kaže: Pogledaj post
..danas je sve PRC, a priča o smrti Iskre ide ovako... prije desetak ili nešto više godina Iskra poznata do tada se raspala na nekoliko poduzeća, i jedno od tih je odlučilo uvesti iz Kine ogromnu količinu alata( taj alat je paralelno prodavan i pod brandom Matrix), očito računajući na to da će ljudi nasjesti..čak su i lijepili naljepnice sa logom kakav je bio poznat 30-ak godina, a koji Iskra napušta 1997g..nije ni crni na srebrnoj podlozi, nego onaj jadno zelen..svatko tko iole poznaje alat, zna da to nema nikakve veze sa Iskrom! tamo negdje oko 2000g, Perles kupuje Iskru i njenu tvornicu, budući je Iskra pod Perlesovim brandom prodavala po Europi svoj alat za vrijeme Juge, alat tih godina je rađen po licenci Boscha (Skila) i AEG-a..dakle otuda ta kvaliteta, još kad tomu dodamo socijalističku predimenzioniranost pojedinih djelova, rezultat je alat koji traje i dan danas..znači tamo oko 2000-te, pod Perlesom se može smatrati prava original Iskra, i paralelno sa tim vremenom pojavljuje se i zeleni Iskra Ero koji još podrazumjeva stare modele pojedinih alata ali sada u zelenoj boji..i tu ima dosta alata koji i je u osnovi stara Iskra, da bi oko 2005 sve što je "zeleno" ustvari made in PRC, i u osnovi hobi alat ne baš nešto naročit..a Perles je tada razgraničio i podvukao crtu između sebe i Iskre Ero koja je generički Kinez, i svog proizvoda koji je zadržao (nadam se) bar približnu kvalitetu..da se razumijemo, ja sam zaljubljenik u Iskru i imam 4 bušilice..1976..vs 106 A3 270 W, 88god vv 508 500w, 90g 620w i 98 god 613 sr 4 600w i cirkular kz 251 A 1050w 90g i sve to čuvam i redovito servisiram, s tim da bušilicu iz 76 i 88 ne koristim, ali su ispravne prepakovane i imaju za mene sentimentalnu vrijednost.....i da dodam ti ondašnji "wati", koliko god ih bilo "malo" su sasma nešto drugo u odnosu na danas..i da, čak mi se i pas zove ISKRA :-)
U principu da ali da dodam neke bitne informacije dakle velika iskra se raspala to stoji ali to je bilo pocetkom 90 tih nekoliko godina posle osamostalenja naravno nije se raspala tek tako nego su hijene koje su bili na polozaju ili su tamo dovedene pocele da uzimaju komadice za sebe pa je tako od stare iskre ostalo nekoliko programa (citaj nekoliko firmi sa x vlasnika) koji jos uvjek nesto znace u svjetu (Fotona/iskra autoelektrika/iskraemeco/iskratel...) ali ovamo ne spada iskra alat ovaj je djelomicno prodat Perlesu za kojeg je nekad bila iskra tata mata a taj zeleni Iskra je naravno PRC
oko toga je bila u Slo tuzba ko moze da koristi ime iskra sud je tamo cini mi se 2003/4 odlucio da to ime moze da koristi svako ko je bio u iskri barem dan dva i tako je jedan novi turbo biznismen odlucio da koristi ime Iskra na PRC alatu
lyinx is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 00:08   #18
Quote:
lyinx kaže: Pogledaj post
U principu da ali da dodam neke bitne informacije dakle velika iskra se raspala to stoji ali to je bilo pocetkom 90 tih nekoliko godina posle osamostalenja naravno nije se raspala tek tako nego su hijene koje su bili na polozaju ili su tamo dovedene pocele da uzimaju komadice za sebe pa je tako od stare iskre ostalo nekoliko programa (citaj nekoliko firmi sa x vlasnika) koji jos uvjek nesto znace u svjetu (Fotona/iskra autoelektrika/iskraemeco/iskratel...) ali ovamo ne spada iskra alat ovaj je djelomicno prodat Perlesu za kojeg je nekad bila iskra tata mata a taj zeleni Iskra je naravno PRC
oko toga je bila u Slo tuzba ko moze da koristi ime iskra sud je tamo cini mi se 2003/4 odlucio da to ime moze da koristi svako ko je bio u iskri barem dan dva i tako je jedan novi turbo biznismen odlucio da koristi ime Iskra na PRC alatu
..slažem se..otprilike tako se to svašta izdogađalo tamo, poznati scenario..i još bi dodao i Iskruautomatiku i Iskra mali gospodinski aparati..a taj kričavo zeleni alat je Prc i nosi oznaku Iskra Ero sa prefiksom creative nature, ali dobar dio starih modela alata još s početka devedesetih KZ 55(ručni cirkular) koji se usput budi rečeno sredinom i krajem osamdesetih prodavao pod brandom Elu(proizvođač profesionalnih stolarskih alata, u rangu Festa, danas Festool-a, kojeg je ranih devedesetih kupio Black&Decker u paketu sa DeWaltom ugasivši svoju Proffesional liniju), pa ubodna pb 55, kutna brusilica kb 69a, i bušilice od 1050 W i 800w(ne mogu se sjetiti točnog naziva), su izvorno Iskrini alati i nisu kinezi mada su bili u toj smiješnoj zelenoj boji, dok su ovo kasnije sve kinezi ali to se i dalje prodaje kao Iskra Ero, i "vodi" kao Iskra, a Perles je ostao sinonim za onu pravu Iskru i kvalitet i radi se u Kranju, što se uostalom vidi i po cijeni..i onaj ko je imao bilo šta od Perlesa u rukama, zna kakve su to mašine i svjestan je da se taj alat nema šta skrivati ni iza Boscha plavog ni Makite..dapače..i dodao bih da je jedno od tih "poduzeća" imenom čini mi se Iskra Prins uvezlo veliku količinu alata kojeg sam ja viđao pod brandom Matrix u istoj crvenoj Matrix boji, i lijepio onaj stari Iskrin logo kakav ne postoji u službenim katalozima od 1997 god.. i to u nekoj žalosnoj zelenoplavoj boji..i taj alat je navodno zabranjeno bilo prodavati u Sloveniji..

Zadnje uređivanje dodo76os : 19.02.2013. at 00:15.
dodo76os is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 05:22   #19
Viđao sam Perlesa po Sloveniji ali nema tih mašina pod imanom IskraEro za vidit.U Rijeci ih ima nešto i vidi se da je to PRC.
Dovoljno ih je samo uzeti u ruke pa ti bude sve jasno a osim toga Perles daje garanciju mislim 3 godine sad.

Ko je jednom imao nešto od prave Iskre ili sad Perlesa netreba tražit bolje.
Četkice se malo brže troše od konkurencije ali su zato 3 puta jeftinije i imaš ih svuda.Meni je draže promijeniti jedne četkice godišnje nego za dvije godine četkice i rotor.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 06:52   #20
Quote:
Ri 71 kaže: Pogledaj post
Ko je jednom imao nešto od prave Iskre ili sad Perlesa netreba tražit bolje.
Četkice se malo brže troše od konkurencije ali su zato 3 puta jeftinije i imaš ih svuda.Meni je draže promijeniti jedne četkice godišnje nego za dvije godine četkice i rotor.
Gdje u Ri ima četkica za Iskru, morao bih uskoro u zamjenu?
stari1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:33.