Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.04.2011., 21:55   #1
Vampirizam

evo nisam vidio da je itko spominjao nesto ovako bitno tu...
ako netko zna ista neka pise...
vjestac_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2011., 14:56   #2
stvarno sam sokiran da nitko nezna nista o ovome.... koji poraz
vjestac_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2011., 03:45   #3
I mene to oduvijek zanima, ali to je više nerealno i više neke priče babske i filmske

Mada di ima dima ima i vatre, i sigurno i nešto slično ovome postoji ali je jako skriveno...
 
Odgovori s citatom
Old 24.04.2011., 06:20   #4
Quote:
vjestac_st kaže: Pogledaj post
stvarno sam sokiran da nitko nezna nista o ovome.... koji poraz
Čemu šokovi, čuvaj zdravlje. Ne znam što te konkretno zanima. Ako želiš dobiti potvrdan odgovor o stvarnom postojanju vampira, u smislu neumrlih, onda je odgovor - ne postoji nešto takvo (osim dakako u fikciji ). Međutim, zanima li te štogod drugo (nastanak i razvoj mita i sl.), slobodno pitaj.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2011., 10:06   #5
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Čemu šokovi, čuvaj zdravlje. Ne znam što te konkretno zanima. Ako želiš dobiti potvrdan odgovor o stvarnom postojanju vampira, u smislu neumrlih, onda je odgovor - ne postoji nešto takvo (osim dakako u fikciji ). Međutim, zanima li te štogod drugo (nastanak i razvoj mita i sl.), slobodno pitaj.
zanima me bas to... nemrtvi.
cudi me sto si tako jasno razaznao da takve stvari ne postoje kada sam nedavno citao cvrste dokaze postojanja nemrtvih leseva cak i u lijepoj nasoj i to na vise mjesta.
a eto ako ti se bas googla u požegi gdje je 80-ih ako se ne varam pomrla nekolicina mladih i svi su imali ranice na vratu i umrli su u roku od tjedan dana.
i u istri gdje su roditelji vidjeli u sobi svoje kceri nemrtvog koji pije njezinu krv.
prepoznali su ga kao mladica koji je umro/poginuo dok su bili mladi.
nakon sto su otvorili njegov grob nasli su ga netaknutog...
isto tako nesto nedavno se desilo...
nisam sto posto siguran koje su to godine tocno bili događaji ali sam citao o tome nema dugo.
progooglaj vidjet ces....
puno pozdrava
vjestac_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2011., 20:03   #6
Quote:
vjestac_st kaže: Pogledaj post
zanima me bas to... nemrtvi.
cudi me sto si tako jasno razaznao da takve stvari ne postoje kada sam nedavno citao cvrste dokaze postojanja nemrtvih leseva cak i u lijepoj nasoj i to na vise mjesta.
a eto ako ti se bas googla u požegi gdje je 80-ih ako se ne varam pomrla nekolicina mladih i svi su imali ranice na vratu i umrli su u roku od tjedan dana.
i u istri gdje su roditelji vidjeli u sobi svoje kceri nemrtvog koji pije njezinu krv.
prepoznali su ga kao mladica koji je umro/poginuo dok su bili mladi.
nakon sto su otvorili njegov grob nasli su ga netaknutog...
isto tako nesto nedavno se desilo...
nisam sto posto siguran koje su to godine tocno bili događaji ali sam citao o tome nema dugo.
progooglaj vidjet ces....
puno pozdrava
Da, njegovo visočanstvo internet... hm... I ja sam čitao na netu da je objavljen dokument FBI-ja koji daje "konačan dokaz" o postojanju vanzemaljaca, kad ono pušiona! Čitao sam i da je u Rusiji snimljen pali vanzemaljac u snijegu. Naravno, opet pušiona! Uglavnom, internet nije pouzdan kao servis kvalitetnog informiranja.

No vratimo se na vampire. Ondje gdje ti vidiš "dokaze", ja vidim oživotvorenje pučke mitologije. I dan-danas su ljudi u ruralnim krajevima Rumunjske više nego uvjereni u postojanje vampira. Jesi li promislio zašto ljudi tamo vjeruju, a negdje drugdje ne? Odgovor daju humanističke znanstvene discipline poput antropologije, sociologije i psihologije. Granica između mašte, mita i stvarnosti je ponekad (možda čak i često) jako tanka. Zbroji stotine godina tradicije, 15-tak generacija odgojenih u određenom vrijednosno-normativnom sustavu, plus prometno, obrazovno, kulturno zaostalo područje i dobiješ segment društva ili veći broj pojedinaca koji doista vjeruju (dakle, nitko ne tvrdi da lažu) kako su vidjeli ovo i ono. Problem je u tome što je njihovo viđenje zamućeno postojećim kulturološkim obrascima u kojima su odgojeni.

Što se tiće "netaknutog leša", to je čisto stvar kemijskih procesa, odnosno nepoznavanje istih, što je ljude u prošlosti (a donekle i danas) navodilo na krive zaključke, koji nisu u skladu s temeljnim empirijski provjerenim znanstvenim poučcima.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2011., 23:07   #7
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Da, njegovo visočanstvo internet... hm... I ja sam čitao na netu da je objavljen dokument FBI-ja koji daje "konačan dokaz" o postojanju vanzemaljaca, kad ono pušiona! Čitao sam i da je u Rusiji snimljen pali vanzemaljac u snijegu. Naravno, opet pušiona! Uglavnom, internet nije pouzdan kao servis kvalitetnog informiranja.

No vratimo se na vampire. Ondje gdje ti vidiš "dokaze", ja vidim oživotvorenje pučke mitologije. I dan-danas su ljudi u ruralnim krajevima Rumunjske više nego uvjereni u postojanje vampira. Jesi li promislio zašto ljudi tamo vjeruju, a negdje drugdje ne? Odgovor daju humanističke znanstvene discipline poput antropologije, sociologije i psihologije. Granica između mašte, mita i stvarnosti je ponekad (možda čak i često) jako tanka. Zbroji stotine godina tradicije, 15-tak generacija odgojenih u određenom vrijednosno-normativnom sustavu, plus prometno, obrazovno, kulturno zaostalo područje i dobiješ segment društva ili veći broj pojedinaca koji doista vjeruju (dakle, nitko ne tvrdi da lažu) kako su vidjeli ovo i ono. Problem je u tome što je njihovo viđenje zamućeno postojećim kulturološkim obrascima u kojima su odgojeni.

Što se tiće "netaknutog leša", to je čisto stvar kemijskih procesa, odnosno nepoznavanje istih, što je ljude u prošlosti (a donekle i danas) navodilo na krive zaključke, koji nisu u skladu s temeljnim empirijski provjerenim znanstvenim poučcima.
vjerojatno si u pravu sto se tice interneta.
ali moram se nadovezat uvezi "netaknutog lesa", taj les je bio star oko 20-ak godina.
mislim da nije moguce da se tijelo bioloski ne razgradi za 20 godina....
ne zelim tvrdit nista, ali mislim da kad je vec ta prica tolike narastaje usađena u ljude, da tu ipak ima nesto.
bas zato sam se i raspitiva tu o ovome jer sam mislija da ce netko znat barem jedan slucaj..
iako osobno ne mislim da su stvarni "vampiri" ustvari onakvi kakve ih zamisljamo
vjestac_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2011., 00:15   #8
Quote:
vjestac_st kaže: Pogledaj post
vjerojatno si u pravu sto se tice interneta.
ali moram se nadovezat uvezi "netaknutog lesa", taj les je bio star oko 20-ak godina.
mislim da nije moguce da se tijelo bioloski ne razgradi za 20 godina....
ne zelim tvrdit nista, ali mislim da kad je vec ta prica tolike narastaje usađena u ljude, da tu ipak ima nesto.
bas zato sam se i raspitiva tu o ovome jer sam mislija da ce netko znat barem jedan slucaj..
iako osobno ne mislim da su stvarni "vampiri" ustvari onakvi kakve ih zamisljamo
Nije toliko čudno da leš određeni broj godina ostane u prilično očuvanom stanju. Na to utječe pokrov, vlaga, temperatura i drugi faktori. Kad si već spominjao Istru, sjeti se tzv. istarskih mumija.

Što se tiče "vampirskih slučajeva", postoji ih, ne jedan, nego priličan broj. Jedini je, uvjetno rečeno, problem to što se 99,99% tih slučajeva može racionalno objasniti. U Srbiji je tijekom 18. stoljeća zabilježen niz vampirskih slučajeva, koje su svojedobno istraživale i austro-ugarske vlasti (npr. slučaj Petra Plogojevića iz sela Kisolava 1735. ili slučaj "beogradskog vampira" iz 1732.). Slične histerije i strahovi od vampira pojavljivale su se s vremena na vrijeme i drugdje (u Njemačkoj 1730.-1732., Češkoj poč. 18. st., Connecticutu/SAD 1854., opet u Srbiji 1727.-1728. itd.). Unatoč brojnosti slučajeva, nijedan se ne može uzeti za dokaz o stvarnom postojanju vampira.

Nastanak i razvoj vampirskih mitova treba sagledavati u svijetlu uzroka i pojava koje su kroz povijest djelovale na oblikovanje pučkih mitova i običaja kroz koje su grupacije, zajednice i čitavi narodi reflektirali svoje strahove i nadanja, sakrivali svoje drevne tradicije pod širokim plaštem kršćanstva, polako degradirajući svoja božanstva i vjerovanja koja nisu bila u skladu sa crkvenim kanonima. Također, legende i mitovi su bili odličan filter i katalizator za frustracije i strahove, te baza za formiranje društvenih vrijednosti (raspoznavanje dobra i zla) i očuvanje kohezije zajednice.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.

Zadnje uređivanje zuni9 : 25.04.2011. at 00:26.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2011., 11:32   #9
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Nije toliko čudno da leš određeni broj godina ostane u prilično očuvanom stanju. Na to utječe pokrov, vlaga, temperatura i drugi faktori. Kad si već spominjao Istru, sjeti se tzv. istarskih mumija.

Što se tiče "vampirskih slučajeva", postoji ih, ne jedan, nego priličan broj. Jedini je, uvjetno rečeno, problem to što se 99,99% tih slučajeva može racionalno objasniti. U Srbiji je tijekom 18. stoljeća zabilježen niz vampirskih slučajeva, koje su svojedobno istraživale i austro-ugarske vlasti (npr. slučaj Petra Plogojevića iz sela Kisolava 1735. ili slučaj "beogradskog vampira" iz 1732.). Slične histerije i strahovi od vampira pojavljivale su se s vremena na vrijeme i drugdje (u Njemačkoj 1730.-1732., Češkoj poč. 18. st., Connecticutu/SAD 1854., opet u Srbiji 1727.-1728. itd.). Unatoč brojnosti slučajeva, nijedan se ne može uzeti za dokaz o stvarnom postojanju vampira.

Nastanak i razvoj vampirskih mitova treba sagledavati u svijetlu uzroka i pojava koje su kroz povijest djelovale na oblikovanje pučkih mitova i običaja kroz koje su grupacije, zajednice i čitavi narodi reflektirali svoje strahove i nadanja, sakrivali svoje drevne tradicije pod širokim plaštem kršćanstva, polako degradirajući svoja božanstva i vjerovanja koja nisu bila u skladu sa crkvenim kanonima. Također, legende i mitovi su bili odličan filter i katalizator za frustracije i strahove, te baza za formiranje društvenih vrijednosti (raspoznavanje dobra i zla) i očuvanje kohezije zajednice.
da, neka teorija zavjere tu nebi bas drzala vodu...
u biti da budem iskren nisam nikada cuo ni za koga da ga je nesto napalo u sumi osim zmije, vuka ili sl....
heheh
da ima nesto konkretno u svemu tome dokaz bi prije ili kasnije ispliva na povrsinu u ova pusta stoljeca.
gleda sam dosta emisija national geograpichica na tu temu, ali jedanput mi se svidio kraj kada su rekli "nijedan dokaz na svijetu nebi bio dovoljan da se uvjeri skeptika, ali isto tako nijedno objasnjenje nece nikada razuvjeriti osobu koja vjeruje..."
sto u biti i je tako... ti mozda nevjerujes i sad da ti ja tu dam nezenam kakav dokaz ti ces uvijek nac nekakvo "razmno" objasnjenje hehehhee
svi smo mi razliciti ljudi, da smo svi isti nebi bilo zanimljivo
vjestac_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2011., 16:40   #10
Od svih tzv. rubnih tema, tematika vampira najmanje pije vodu i najlakšem ju je objasniti. Zvuci iz grobova mogu se objasniti procesima raspadanja tkiva koje oslobađa tekućinu i plinove, o očuvanosti leševa već sam pisao i sl.

Dakle, teško se može govoriti o izboru između skepse i vjerovanja, no svačije je pravo da izabere opciju koja mu najviše odgovara.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 12:30   #11
Postoji puno bapskih prica o vampirima...meni je did prica kako ima u selu jedan covik koji se vracao nakon sto je umro....i na kraju su ga svecenici probili kolcem...sad, bio je jako ozbiljan(a mozda me samo plasio, neznam).......ali, svijet je jako mistican...
Bubica30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 19:11   #12
kako se ono kaže 'ono što se ne zna, nije se dogodilo'
zato je jako teško povjerovati u ove priče, ni ja osobno ne vjerujem...
Dijaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 11:32   #13
Quote:
Dijaa kaže: Pogledaj post
kako se ono kaže 'ono što se ne zna, nije se dogodilo'
zato je jako teško povjerovati u ove priče, ni ja osobno ne vjerujem...
tyra banx vampire

morbidno..zar ne?
Bubica30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 14:43   #14
Quote:
Bubica30 kaže: Pogledaj post
tyra banx vampire

morbidno..zar ne?
jaooo gledala sam ovo... i nisam impresionirana
a ti?
Dijaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 15:58   #15
Quote:
Bubica30 kaže: Pogledaj post
Postoji puno bapskih prica o vampirima...meni je did prica kako ima u selu jedan covik koji se vracao nakon sto je umro....i na kraju su ga svecenici probili kolcem...sad, bio je jako ozbiljan(a mozda me samo plasio, neznam).......ali, svijet je jako mistican...
da.. cuo sam i ja dosta tih prica.
cak je bilo i par njih iz "prve ruke"
nevodno ovo navodno ono... zato sam i zapocea ovu temu, da vidim ima li jos tih prica hehehe
vjestac_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 03:09   #16
Quote:
Bubica30 kaže: Pogledaj post
Postoji puno bapskih prica o vampirima...meni je did prica kako ima u selu jedan covik koji se vracao nakon sto je umro....i na kraju su ga svecenici probili kolcem...sad, bio je jako ozbiljan(a mozda me samo plasio, neznam).......ali, svijet je jako mistican...
Mislim da su po pitanju vampira, to sve samo priče i ništa više. Međutim, o tzv. energetskim ili psiho-vampirima da se utemeljenije raspravljat, dok ovi frikovi iz gornjeg linka što se pale na vampirski imidž, nemaju veze s mozgom, a kamoli s vampirima.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 10:46   #17
Quote:
Dijaa kaže: Pogledaj post
jaooo gledala sam ovo... i nisam impresionirana
a ti?
a neznam sto bi rekla, zenskica mi se svida....al on je definitivno luddd...a ona baba, triba ic na ljecenje!!

Oni su se sami proglasili vampirima!!

Quote:
vjestac_st kaže: Pogledaj post
da.. cuo sam i ja dosta tih prica.
cak je bilo i par njih iz "prve ruke"
nevodno ovo navodno ono... zato sam i zapocea ovu temu, da vidim ima li jos tih prica hehehe
da...pogotovo u nekim malim selima....a bome, nebi bila sigurna da to ne postoji.....
iako se jezim na samu pomisao...

Zadnje uređivanje Bat Kol : 29.04.2011. at 14:48.
Bubica30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 15:44   #18
Quote:
Bubica30 kaže: Pogledaj post
a neznam sto bi rekla, zenskica mi se svida....al on je definitivno luddd...a ona baba, triba ic na ljecenje!!

Oni su se sami proglasili vampirima!!
ma smiješno... podsjetilo me na onog lika koji je umislio da je tigar pa se cijeli izoperirao... sve u svemu - šta sve ljudi neće umisliti u svojim ludim glavama
Dijaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2011., 04:24   #19
Quote:
Bubica30 kaže: Pogledaj post
Postoji puno bapskih prica o vampirima...meni je did prica kako ima u selu jedan covik koji se vracao nakon sto je umro....i na kraju su ga svecenici probili kolcem...sad, bio je jako ozbiljan(a mozda me samo plasio, neznam).......ali, svijet je jako mistican...
ma ja znam jednu pricu iz prve ruke za koju sam siguran da je istinita jer mi ta osoba nebi sigurno lagala, al nema smisla da je pricam sad kad smo svi skepticni ovako hehehhehehehe
vjestac_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2011., 11:33   #20
A vidi, vidi...počeli su se i ovdje skupljati ljudi koji svašta znaju ali ne smiju nikome ništa reć'

Ajd, nije to ni tako loše kad treba navući curice da ti se jave na PM
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:12.