Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2009., 21:08   #1
Koliko je znanost u Hrvatskoj popularna?

evo mene zanima mislite li da je znanost u Hrvatskoj dovoljno zastupljena u medijima, da li se dovoljno ulaže u znanstvena istraživanja, u institucije, u fakultete, u projekte koji populariziraju znanost (naprimjer u svrhu popularizacije znanosti je pokrenut portal znanstveni.com) itd...
__________________
~wir bleiben gern hier, doch wir mussen jetzt gehen~
.stolz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 00:46   #2
Pseudoznanosti su daleko popularnije. I zastupljenije. Osim Tanje Rudež ne znam za novinare koji zbilja izvještavaju o znanosti. Sve drugo ne vidi razliku između horoskopa i fizike čvrstog stanja.

Ulaganja su prije korisna nego nužna. Ono što treba popularizaciji jesu ljudi voljni i sposobni raditi. Tih nema previše.

Znanstveni.com također više ide niz dlaku pseudalčadi, nego što ih razotkriva. Nisam stekao dojam da tamo pišu ljudi koji bi se mogli nazvati znanstvenicima, barem ne ozbiljnima. Čak ni neke erudicije nema.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 09:45   #3
Quote:
.stolz kaže: Pogledaj post
evo mene zanima mislite li da je znanost u Hrvatskoj dovoljno zastupljena u medijima, da li se dovoljno ulaže u znanstvena istraživanja, u institucije, u fakultete, u projekte koji populariziraju znanost (naprimjer u svrhu popularizacije znanosti je pokrenut portal znanstveni.com) itd...
Osobno smatram kako znanost u RH nije dovoljno zastupljena u medijima, ali s druge strane ne vidim razloga zasto i bi. Smatram da vecina analiza, rezultata ili istrazivanja nije zanimljivo siroj javnosti. Javnost uglavnom zanima je li pronadjen lijek protiv raka, side, umjetna oplodnja jer je vezana politika uz to pitanje i ostala publicisticki zastupjena problematika. Uzi krug ljudi koje zanima neko polje znanosti poznaje nacine na koje ce se informirati o necemu (odredjeni casopisi, skupovi...).

Znanost prored inih neprofitabilnih grana (u RH) kao sto je skolstvo, umjetnost nije dovoljno financirana i poticana od strane drzave. Mladi ljudi sa zavrsnenim fakultetima ne mogu naci posao. Kod nas doktori nauka nemaju posla, to znaci kako smo mi jedna neobicno bogata drzava.

Zapravo, ne vidim ni razlog zasto bi se znanost trebala na neki nacin popularizirati. Osobno me je bila sramota kada sam prije godinu ili dvije (ne sjecam se, ali oni koji su gledali se zasigurno sjecaju) kada je Stanisavljevicu gostovao nas ugledni znanstvenik Ivan Dj., geneticar koji je stekao zavidnu poziciju na svjetskoj razini svojim znanjem i dostignucima. Covjek ulaze u nasu znanost, pomaze u obrazovanju mladih ljudi, na neki nacin je i nas diplomata, a gosn, Stankovic se pripremio svojim piatnjima i zauzeo stav kao da se pred njim nalazi Sanader ili Sheks (da ne napisem seks ). Pitanja su bila provocirajuca i zapravo uvredljiva za covjeka njegovog kalibra (barem ja tako mislim). Mene je bilo sramota to gledati i slusati. Stankovic je opao u mojim ocima do te granice da ga vise niti ne gledam, a s druge strane me je bilo stid jer na neki nacin pripadam istom kosu u kojem je i on. Ovoj prciji balkanskoj. Pa cemu onda publiciranje znanosti?
__________________
Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti!
Freyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 10:01   #4
Slažem se s Freyrom. Lijepo napisano.
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 10:09   #5
Quote:
Freyra kaže: Pogledaj post
Pa cemu onda publiciranje znanosti?
Ovaj zaključak mi djeluje ovako:

Da je znanost ovdje popularna, onda bi ju trebalo popularizirati, ali, budući da je nepopularna, to nema nikakva smisla.

Jesam li u krivu?


Popularizacija se ne mora odnositi samo na nove stvari. Meni je puno bitnije širenje racionalnog pogleda na stvari i održavanje barem nekakve količine znanja o prirodnim pojavama.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 10:13   #6
Možda. Ali mislim da racionalni pogled nije cilj kojem teži većina. Jednostavno je nezanimljiv.
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 10:56   #7
Quote:
.stolz kaže: Pogledaj post
evo mene zanima mislite li da je znanost u Hrvatskoj dovoljno zastupljena u medijima, da li se dovoljno ulaže u znanstvena istraživanja, u institucije, u fakultete, u projekte koji populariziraju znanost (naprimjer u svrhu popularizacije znanosti je pokrenut portal znanstveni.com) itd...
Dobro pitanje... Iako se nameće samo jedan odgovor, zapravo, ne znam koliko je znanost kod nas podcijenjena. O tome bi najbolje mogli reći ljudi zaposleni u ovoj domeni tj. direktno uronjeni u problematiku, mislim da svi ostali možemo samo teoretizirati ili lupetati vođeni novinskim napisima. To nas ne čini kompetentnima.

Mogu prokomentirati kako izgleda na nivou pojedinca. Smatram da joj se daje premalo važnosti i shodno tome katkad olako shvaća. Ne kažem da moja mama treba znati definirati bozon ili pravila vezivanja DNA baza, ali bi neko znanje moralo postojati. Ono neko općekulturno znanje koje spriječava ljude da srču izbjeljivače i slično, jer ih može koštati života.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 17:23   #8
Quote:
Freyra kaže: Pogledaj post
Znanost prored inih neprofitabilnih grana (u RH) kao sto je skolstvo, umjetnost nije dovoljno financirana i poticana od strane drzave. Mladi ljudi sa zavrsnenim fakultetima ne mogu naci posao. Kod nas doktori nauka nemaju posla, to znaci kako smo mi jedna neobicno bogata drzava.

Zapravo, ne vidim ni razlog zasto bi se znanost trebala na neki nacin popularizirati.
To što postoji veliki broj ljudi koje popularizirana tj. pojednostavljena znanost zanima nije dovoljan razlog? Hawking, Penrose, Dawkins, Brian Greene, kod nas Paar, dokumentarci s BBC-a, Scientific American - svi su vrlo popularni i imaju svoju publiku.

Tko bi se uopće počeo baviti znanošću da mu je jedini izvor informacija o njoj jadni školski sustav?

Što se doktora znanosti tiče, samo 0.5% ih je nezaposleno. Kolika je to podzastupljenost u ukupnom broju nezaposlenih? (a i to su vjerojatno doktori indologije i sličnih egzotičnih i neprofitabilnih područja)

Cijeli post ti je jedan ogroman fail.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 17:40   #9
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post

Cijeli post ti je jedan ogroman fail.
Prvi put da se u nečemu slažem s tobom.
Činjenica je da nitko ne popularizira znanost u Hrvatskoj. Pa tako imamo emisiju "Na rubu znanosti", a nemamo emisiju o znanosti.
Popularizacija je dvosmjeran proces. S jedne strane se prosječnom čovjeku prikazuju dosezi znanosti i korist od iste, a s druge strane taj obični, prosječni čovjek često i odlučuje koliko će se love uložiti u znanost.
Primjerice, ja, osim profesora Paara ne znam niti jednog drugog znanstvenika koji u Hrvatskoj na popularan način pokušava približiti dosege znanosti običnom čovjeku. Pa čak i na ovom forumu, osim skeptika, ne znam nekoga tko se stvarno potrudio neke stvari objasniti i razjasniti.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 19:19   #10
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Činjenica je da nitko ne popularizira znanost u Hrvatskoj.

Ma kakvi, uopće ne postoji British Council koji svake godine organizira FameLab i Festival znanosti

Na ovom forumu svaka glupost se naziva činjenicom
Jebiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 20:09   #11
Quote:
Jebiga kaže: Pogledaj post
Ma kakvi, uopće ne postoji British Council koji svake godine organizira FameLab i Festival znanosti

Na ovom forumu svaka glupost se naziva činjenicom
mislim da 1% učenika zna za to, za famelab i manje...

općenito je informiranost učenika/studenata katastrofalna, profesori su preljeni bar dat klincima linkove, da ne pričam o izletima nekim. Korade organizira ljetnu školu znanosti, par ljudi zna za nju, dolaze ljudi iz Koreje, a nitko koga poznajem nije ni čuo za to. Znanstvenika ima po medijima, ali to se uvijek pretvori u neki politički problem, bolje da ih onda ni nema, npr. Đikić, Radman, Paar, Pavuna, 90% njihovog spominjanja nema veze za njihovim radom nego sa nekim zakulisnim igrama, ne moram ni spominjat ove društvene znanosti... Osim Tanje ima još par novinara, Novi list ima tjedni prilog od 4 strane o znanosti(ili je bar imao prije), u njemu su Radman i Đikić objavljivali kolumne, bilo je to zanimljivo, ne kupujem NL, a online izdanje imaju preplatu


ali evo neš aktualno 400 godina Galileovog promatranja , uživajte
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 20:49   #12
Quote:
Jebiga kaže: Pogledaj post
Ma kakvi, uopće ne postoji British Council koji svake godine organizira FameLab i Festival znanosti
Nikad čuo. A ja sam jedan od, barem tako mislim, informiranijih ljudi u Hrvatskoj.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 21:44   #13
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Činjenica je da nitko ne popularizira znanost u Hrvatskoj.
Da se nadovežem na sličan komentar, Nenad Raos skoro svake godine izda neku popularnoznanstvenu knjižicu, a postoje i ljetne škole kemije. Istina, poradi manjka novaca nije sigurno hoće li ove godine biti ičega. Postoji i Ljetna tvornica znanosti, koja se tek treba razviti u nešto veće.
Osim toga, IRB i PMF svako proljeće imaju otvoreni dan, kad bilo tko može doći i vidjeti što se tamo radi, s tim da se organiziraju i posjeti iz škola. Budući studenti vrbuju se dijelom na smotri sveučilišta, a postoji još toga. Promocija i informiranje uglavnom idu preko škola, a u medijima se obično pojave članci o tim događajima. Istina, često grozno napisani. :

Uglavnom, radi se, samo nedovoljno. Naročito s odraslima.

Quote:
Hallucigenia kaže: Pogledaj post
Možda. Ali mislim da racionalni pogled nije cilj kojem teži većina. Jednostavno je nezanimljiv.
Zato ga treba učiniti zanimljivim. S malo vatre i dima (a to su zbilja najjednostavnije stvari od izvedivih) uredno bih mogao skrenuti pažnju publike s bilo kojeg samoprozvanog prroka.

Inače bih rekao da je poznavanje činjenica najbolje cjepivo protiv praznovjerica.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 22:22   #14
Znanost u Hrvatskoj nije popularna. Vrlo je nepopularna. Među ljudima koji se njome ne bave, ostavljena je kao opskurni hobi za čudake.
Popularizira se pseudoznanost.

Ne želim glorificirati Jugoslaviju (jer ona za to nije), ali popularizaciji znanosti se više posvećivalo. Danas su klinci okupani u modi i nasilju. Glupost i nasilje. Samo gledamo kako rastu generacije štemera i tupavaca koji će biti tiha marva.


Nužno je popularizirati ju, ali to košta. Na ljetne škole idu oni kojima popularizacija ne treba, a koji su bogati. Otvoreni dani IRB-a i slično - ne funkcioniraju, jer ljudi ne znaju da postoje.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 22:40   #15
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ne želim glorificirati Jugoslaviju (jer ona za to nije), ali popularizaciji znanosti se više posvećivalo. Danas su klinci okupani u modi i nasilju. Glupost i nasilje. Samo gledamo kako rastu generacije štemera i tupavaca koji će biti tiha marva.
Ne bih ni za nju bio preoptimističan. Bila je hrpa tehničkih i popularnoznanstvenih časopisa, ali od osamdesetih je došla poplava pseudalačkih reklama i priča. Listajući Arene i Vikende, pa i Studije s kraja sedamdesetih do devedesetih, vidio sam ogromne količine reklama za magične i magnetične privjeske i hamajlije, jožne i samopomoćne knjige te razne vidovnjake. Također ne fali članaka o astrologiji, letećim tanjurima, duhovima i štatigajaznam. Krajem osamdesetih se pojavljuju i časopisi posvećeni popularizaciji pseudoznanosti (znam za Arku i Tajne).

S druge strane, u pedesetima je postojao časopis Otkrića, koji se bavio samo izvještajima iz raznih područja znanosti, kao i hrpa publikacija koja je služila tome da se narod informira o koječemu. Imam neki gospodarski kalendar iz šezdesetih u kojem se nalazi članak u kojem autor pokušava odgovoriti na pitanje ima li života izvan Zemlje i dati nekakvu definiciju istog. Članak je do te mjere dobar da bi prošao i danas.

Quote:
Nužno je popularizirati ju, ali to košta. Na ljetne škole idu oni kojima popularizacija ne treba, a koji su bogati. Otvoreni dani IRB-a i slično - ne funkcioniraju, jer ljudi ne znaju da postoje.
Prilično pogrešno. Možda to vrijedi za nekakve nazoviumjetničke kolonije, ali za one ljetne škole s kojima sam imao posla znam da ih nitko nije plaćao. Tj. novci su od države i sponzora. Ako ima drugačijih primjera, zanimalo bi me koji su to.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.

Zadnje uređivanje sal_mirabilis : 25.09.2009. at 22:45.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 23:11   #16
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Ne bih ni za nju bio preoptimističan. Bila je hrpa tehničkih i popularnoznanstvenih časopisa, ali od osamdesetih je došla poplava pseudalačkih reklama i priča. Listajući Arene i Vikende, pa i Studije s kraja sedamdesetih do devedesetih, vidio sam ogromne količine reklama za magične i magnetične privjeske i hamajlije, jožne i samopomoćne knjige te razne vidovnjake. Također ne fali članaka o astrologiji, letećim tanjurima, duhovima i štatigajaznam. Krajem osamdesetih se pojavljuju i časopisi posvećeni popularizaciji pseudoznanosti (znam za Arku i Tajne).
To je istina, pred kraj su krenule te gluposti. No bilo je opskurno, koncentrirano na mjestima. Danas je posvuda.

Quote:
S druge strane, u pedesetima je postojao časopis Otkrića, koji se bavio samo izvještajima iz raznih područja znanosti, kao i hrpa publikacija koja je služila tome da se narod informira o koječemu. Imam neki gospodarski kalendar iz šezdesetih u kojem se nalazi članak u kojem autor pokušava odgovoriti na pitanje ima li života izvan Zemlje i dati nekakvu definiciju istog. Članak je do te mjere dobar da bi prošao i danas.
Tada je popularizacija znanosti bila zbog puta na Mjesec, zbog dizanja gospodarstva nakon ratova. To je tada bio ponos. Iako su ljudi bili slični, bilo je popularnije. (No i ljudi su bili neobrazovaniji.)


Quote:
Prilično pogrešno. Možda to vrijedi za nekakve nazoviumjetničke kolonije, ali za one ljetne škole s kojima sam imao posla znam da ih nitko nije plaćao. Tj. novci su od države i sponzora. Ako ima drugačijih primjera, zanimalo bi me koji su to.
Nisam se petljao s tim, već sam samo gledao kako drugi idu na njih. A išli su jer bi platili par tisuća kuna. Možda se u međuvremenu nešto promijenilo.

Svejedno, išli su oni kojima popularizacija ne treba, jer su na putu da upadnu u struku.
Popularizacija treba glupom narodu.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 01:32   #17
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Nikad čuo. A ja sam jedan od, barem tako mislim, informiranijih ljudi u Hrvatskoj.
Ako je ovo istina, onda ja živim u oblacima

Ali stvarno mi je čudno, pa svake godine bude Festival znanosti u većim gradovima; evo ti link:

http://www.festivalznanosti.hr/2009/index.php
Jebiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 10:11   #18
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Uglavnom, radi se, samo nedovoljno. Naročito s odraslima.
Dio ljudi voli učiti i napredovati na osobnom nivou. No, zbog ovakvog modernog načina života ljudi jednostavno nemaju vremena. Moja majka tek u zadnjih godinu dana koliko je na bolovanju odlazi na vrtlarske skupove i radionice, savjetovanja i slično. Zaposleni čovjek jednostavno ima drugih prioriteta.

Drugi problem je i poslovična centraliziranost raznih tečajeva, edukacija, ovog-onog. Znači, ZG-OS-ST-RI. Nije problem kad živiš u Krapini-Ernestinovu-Klisu-Iki ali kad imaš, kao ja, oko 150 km do ZG ili OS, problem se komplicira. Putovati ili nekome biti parazit, pogotovo zbog nečeg drugim ljudima irelevantnog kao što je frikin radionica? Opet dolazimo do prioriteta, samo ovaj put za raspodjelu novca. Roditelji dosta skeptično gledaju na odvajanje od novca.

Da se razumijemo, osobno bih uživala u takvim tečajevima no ljude u globalu to zanima vrlo malo do nimalo. Meni je čak draže pomalo da znanost kao takva ima onaj nekakav nerdy-štih a ne da se isprostituira. Što bismo na forumu kad bi svi znali da ekologija nije zaštita prirode nego nešto sasvim stoto ?

Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Prilično pogrešno. Možda to vrijedi za nekakve nazoviumjetničke kolonije, ali za one ljetne škole s kojima sam imao posla znam da ih nitko nije plaćao. Tj. novci su od države i sponzora. Ako ima drugačijih primjera, zanimalo bi me koji su to.
Očito se nešto promijenilo jer u moje vrijeme to ne bješe tako jednostavno. Dobra vijest? Nešto se pokrenulo .

Loša vijest? Na takve radionice odlaze IIRC napredni učenici koji poznaju materiju. Ne bi li bilo smislenije poslati nekog tko manje zna tj. motivirati ga? Većina ljudi se zapali za kemiju kad vidi pokuse. Interes raste sa jačinom egzotermije, naravno. Moja osnovna, uništena ratom i osiromašenih resursa toga nije vidjela. Plus što me do faksa i profesora iz kemije nijedan nije nimalo zaintrigirao svojom letargijom. Čovječe, s nečim toliko zanimljivim kao što je kemija!

Isto je i za pare. Uvijek su odlazila djeca bogatih. Čest slučaj i sa stipendijama i domovima, svi ga znamo. Postavlja se pitanje kome zapravo treba a kome ne takvo što.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 10:30   #19
Što se Paara tiče, bolje bi bilo da šuti.
Znanosti je bolje da je nepopularna nego da je takvi populariziraju.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 15:34   #20
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Što se Paara tiče, bolje bi bilo da šuti.
Znanosti je bolje da je nepopularna nego da je takvi populariziraju.
Zašto?
Jebiga is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:56.