Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2016., 19:30   #1
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi (2016)




S obzirom da sam već jedno tri-sedam-deset puta bio optužen da sam površna osoba koja voli kičeraj Michaela Baya, da čovjeku napravim malu reklamu, jel, već kad smo tako dobri kompići. Uglavnom, čovjek ima novi film. Nisam imao blagog pojma da je režirao nešto jer sam mislio da snima Tranziće i broji pare negdje u nekoj vili u Hollywoodu, ali izgleda da sam se zeznuo. Ovaj put nisu Tranzići u igri već stvarna priča o pokušajima nekolicine vojnih specijalaca da izvuku američkog ambasadora iz zaraćene Libije te za to imaju, što veli sam naslov, 13 sati da to izvedu. Film ima miris i okus prijašnjih Bayovih radova (vizualno, rad kamere - jebiga, tko voli, voli, tko ne voli neka ne gleda) ali izgleda da je ovaj put uspio napraviti zanimljiv, gledljiv i napet film. Što i nije nekao posebno iznenađenje jer kad se odmakne od tih Tranzić pizdarija zna snimiti zabavan filmić (Pain & Gain). Prve su reakcije i više nego pozitivne (iznenađenje, iznenađenje) a film je u startu uspoređen s Black Hawk Down, ali ne kao da mu je to mana već dobro ispričana priča. Istina ili ne, vidjet ćemo. Glavne uloge igraju sporedna ekipa, nitko razvikan, tu je James Badge Dale te Toby Stephens.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2016., 11:41   #2
Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
a film je u startu uspoređen s Black Hawk Down, ali ne kao da mu je to mana već dobro ispričana priča.
Usporedba s BHD je definitivno kompliment

Kad će ovo na torrente, iako bi možda valjalo pogledat ga u kinu
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2016., 14:02   #3
Jedna stvar je već iz trailera vidljiva, i to me u startu odbija od gledanja - dijalozi. Dijalozi koji su na nivou partizanskih filmova. Velike riječi, velike geste, nula realnosti. Likovi koji ne razgovaraju jedni sa drugima, nego doslovno izgovaraju fraze. Meni tako nešto ubija svaki film. Da se razumijemo, nemam ništa generalno protiv takvih stvari, no treba imati mjeru i znati gdje to primijeniti, na strateškim mjestima u filmu. Nadam se da se varam, no nekako mi se čini da ne... Usporedba BHD? Prema viđenom, mislim da ta dva filma nemaju nikakve veze jedan sa drugim, osim zajedničke teme, vojne akcije. Na taj trag su vjerovatno navele na prvi pogleda slične scene, i fotografije definitivno mao vuče na BHD.
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2016., 15:06   #4
volim bayeve filmove,ono,nisu remek dijela ali su zabavni,a ovo me tematski jako zanima,tako da sam uvijeren da će mi biti dobar
brunejz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 15:00   #5
jel ovo nesto kao american sniper?
samo vise njih.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 15:08   #6
Da li je ovo drugi dokaz da Bay zna složiti solidan film ako mu se da?
Insert/Break is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 10:15   #7
vidjet cemo.
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 13:56   #8
obzirom da se snimalo djelomicno u mojoj ulici, definitivno cu pogledat da vidim kak je ispalo
Padrone is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2016., 18:03   #9
Pasmater, kad Bay pogodi, onda pogodi. Jako dobar, čak mi je bolji od Crnog Jastreba. Dinamika, akcija, ocrtavanje kaosa... sve štima. Iako kamera zna malo odlutati u bum-tras-pratiakomožešdruže raspoloženje, uglavnom je prizemljen i pregledan. Nema direktnog optuživanja tko je i što je, pa sve zajedno malo baca na Alamo ili Napad na policijsku postaju.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2016., 09:17   #10
Dobar je Benghazi. Ma vidiš ti Michael Baya, hoće on kad mu se hoće.

Da je bilo malo manje pričanja u filmu, možda bi mi bilo još i bolje. Lakše ga je pratiti od BHD-a, ali mi je potonji ipak bolji.
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2016., 09:36   #11
Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
. Nema direktnog optuživanja tko je i što je.
Nema veze, svi zamo da je Hillary, hence Killary
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 08:30   #12
Možda je i super, ali iskoristiti kašu koju si sam zakuhao u Libiji za blockbuster je za susramlja.

S obzirom da privatno znam ponešto o Libijii kako se našla tu gdje danas jest, ne mogu od smijeha ovo ni pogledati.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 10:52   #13
Black Hawk Dawn je mnogo bolji film, ali ovaj definitivno podsjeća na njega. Dobar, korektan film od Baya, konačno.
__________________
I fuck on first date.
nook is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 14:23   #14
Uživao sam u filmu, volim takvu tematiku.
ONeill is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 15:18   #15
SPOJLERI ZA GOLF 2

meni je jedna nelogičnost dosta pokvarila komplet film,a to je scena kad su ih dobro izmrcvarili onim minobacačima.zašto napadači(uvjetno rečeno) nisu koristili minobacače(ili ostale teže igračke koje su mogli lahko kupiti/oteti na pijaci s početka filma) dok ne sravnaju utvrđenje,umjesto da uzalud ginu glumeći pokretne mete i koriste neke smiješne auto-bombe i gluposti?
Chigurh is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 17:29   #16
Zato jer im je trebalo vremena da shvate protiv koga se bore. Nisu imali pojma koga napadaju. Nije baš jednostavno hordi neuvježbanih civila osvojiti utvrđeni bunker sa vojnicima kojima je rat svakodnevni posao.

Inače film je dosta dobar ali i dosta lošiji od Black Hawk Dawn.
__________________
Bok
0000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 18:33   #17
SPOILER

Quote:
Chigurh kaže: Pogledaj post
meni je jedna nelogičnost dosta pokvarila komplet film,a to je scena kad su ih dobro izmrcvarili onim minobacačima.
vidis, ni meni nije nesto bilo jasno vezano uz minobacace. bas kad su ih rasturili s time, i cim je poginuo jedan od marinaca, napadi su prestali. kakav osjecaj za timing!

i btw, ovi lokalni likovi koji su im dosli u pomoc...kako to da su dosli tek kad je bilo gotovo?
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 19:35   #18
Quote:
593 kaže: Pogledaj post
vidis, ni meni nije nesto bilo jasno vezano uz minobacace. bas kad su ih rasturili s time, i cim je poginuo jedan od marinaca, napadi su prestali. kakav osjecaj za timing!
Poginula su dva. Jedan od likova čak i spomene mogućnost da je netko odao njihov položaj kasnije, ali to je nekako ostalo neobjašnjeno, kao i to kako se tijelo veleposlanika našlo u bolnici, tj. tko ga je odnio iz kuće.

Quote:
i btw, ovi lokalni likovi koji su im dosli u pomoc...kako to da su dosli tek kad je bilo gotovo?
Ustvari, nisu. Oni su došli i onda je počeo zadnji napad s minobacačima. Nakon što je prestao, baza je brzo ispražnjena zbog straha od novog napada. Također, koliko sam čitao, nikad nije bio zastoj u odlasku do veleposlanstva, CIA šef je nikad nije izdao i auti su krenuli odmah nakon što su ovi zvali u pomoć. To je dodano radi dramatike. Inače, neke nevjerojatne stvari su istinite, kao ona scena gdje ih love po cesti i gdje uveze zapaljeni auto u bazu.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 20:24   #19
Politika na stranu, svidio mi se film. Napokon jedan gledljivi ratni film.

Quote:
Chigurh kaže: Pogledaj post
SPOJLERI ZA GOLF 2

meni je jedna nelogičnost dosta pokvarila komplet film,a to je scena kad su ih dobro izmrcvarili onim minobacačima.zašto napadači(uvjetno rečeno) nisu koristili minobacače(ili ostale teže igračke koje su mogli lahko kupiti/oteti na pijaci s početka filma) dok ne sravnaju utvrđenje,umjesto da uzalud ginu glumeći pokretne mete i koriste neke smiješne auto-bombe i gluposti?
Možda zato jer su imali ograničenu municiju za minobacače? Možda zato jer nisu imali nikakve informacije o bazi koju napadaju te su uzeli pod pretpostavku da će bit kao s prvom bazom? Možda zato jer je to sve skupa naoružana rulja, a ne vojska?
Hildegard is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 14:37   #20
Quote:
Chigurh kaže: Pogledaj post
SPOJLERI ZA GOLF 2

meni je jedna nelogičnost dosta pokvarila komplet film,a to je scena kad su ih dobro izmrcvarili onim minobacačima.zašto napadači(uvjetno rečeno) nisu koristili minobacače(ili ostale teže igračke koje su mogli lahko kupiti/oteti na pijaci s početka filma) dok ne sravnaju utvrđenje,umjesto da uzalud ginu glumeći pokretne mete i koriste neke smiješne auto-bombe i gluposti?
Koliko se sjećam scene, uz minobacač su bile svega 3-4 mine (što naravno ništa ne znači..)
S obzirom da se radi o paravojnoj grupi, po meni čak i previše precizno gađanje...
Ako znamo da je tek Gadafi barem papirnato zacrtao granice "moderne" Libije, do tada su granice bile od-do uz obalu, a po dubini svatko švrlja gdje hoće, vjerojatno je van urbanih dijelova i dalje na snazi ostao onaj plemenski ustroj koji su baštinili od davnina.
Taj plemenski ustroj se samo konvertirao u kvartovske/ulične bande koje koriste bezvlašće, dostupno oružje (ovima je stožer bio u nekoj kući, gdje su ih dočekali, a po drugim kvartovima su vladali očito drugi), izgleda da je jedini "opći" saveznik amerima bio onaj 17. nešto...vrhunac im je bio nekakav plijen u obliku atraktivnog auta, zajebi ideologiju...

Sama taktika napada je u principu sasvim očekivana: rulja napada, puškara "iz ruke", bez ikakvog vojnog obrazovanja, vrhunac taktike skloniti se iza nekog stupa, sve premlado, početni uspjeh s veleposlanikom pumpa euforiju....
Jesu li mogli više koristiti ručne bacače, a manje jurišati k'o Bata Živojinović?
Jesu, ali tko kaže da su bili uopće osposobljeni za kvalitetno rukovanje bacačima, kad i pušku koriste k'o "vatreni štap".
Moja primjedba više ide u smjeru da su napadači bili previše "drogirani crnci iz mračnog doba Harlema": od outfita do kretanja i ponašanja su mi bili bliže tome, nego nekim modernim džihadistima...
Bez problema promijenit scenografiju i eto jedne autentične verzije "napada na policijsku stanicu".

Uglavnom, mislio sam da je to još jedan film iz kategorije Stevana i Dolfa, ali, iznenađujuće, u zadnje vrijeme je sve više ovih "malih", nerazvikanih filmova, koji gledatelja bez problema teleportiraju u scenu.
Uglavnom se izbjegla zamka velikih riječi i ideja, ali ne mogu ameri bez toga i patetičkih slika zastave na zgarištu: ovaj put se zaspinalo oko odavanja počasti plaćenicima???
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:26.