Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2007., 00:39   #61
pollyca, https://www.forum.hr/showthread.php?t=145566

__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 15:34   #62
Možete se cijepiti, ali vam proizvođač ne garantira da ćete preživjeti cjepljenje. Nedavno sam dobila mejl slijedećeg sadržaja:
"Tri djevojke umrle, dok su druge završile u bolnici nakon primanja HPV cjepivo (Gardasil)
 
Nakon uvođenja kontroverznog zakona u SAD koji nalaže obaveznu cjepljenje ženske djece Merck-ovom novim cjepivom protiv papiloma virusa, Gardasil, pristižu izvještaji o veoma ozbiljnim sporednim efektima.
1637 nepoželjnih reakcija na cjepivo je prijavljeno od strane organizacije Judicial Watch, uključujući i tri djevojke koje su umrle kratko nakon imunizacije. Organizacija Judicial Watch je došla u posjed izvještaja od Američkog Zavoda za Zaštitu Zdravlja (U.S. Food and Drug Administration) uz pomoć Zakona o Slobodi Informisanja.  
U Australiji, 25 djevojaka je nakon cjepljanja imalo glavobolje, mučninu i vrtoglavicu. U nekim slučajevima, problemi su bili toliko ozbiljni da su djevojke morale biti prebačene u bolnicu.  Vrijednost dionica australijske kompanije CSL, pala je nakon što je izviješteno o ovom incidentu.

British Medical Journal June 9, 2007;334:1182-1183 - provjerila izvor, a možete i vi.


 
Komentar Dr. Mercole:
Da li vlada treba zahtijevati od djevojaka da se cjepljenje Gardasilom kad mogući sporedni efekti tog cjepiva uključuju smrt i hospitalizaciju? Takođe postoje i neki izvještaji iz Nacionalnog Centra za Cjepiva o slučajevima gubitka svijesti i vrtoglavice, koji su prijavljeni kao sporedni efekti Gardasila od strane desetina pacijenata, a postoje i određene sumnje da Gardasil može izazvati neplodnost.
To je prevelik rizik za jednu cjepivo koja samo ponekad može zaštititi od HPV, koji se 100% može izbjeći i bez takve jedne  skupa i potencijalno fatalna cjepiva
Molim vas da shvatite da je kompanija Merck izmanipulirala medicinski i politički sistem kako bi ovi PRISILILI djecu da prime to opasno cjepivo, a oni došli do ogromnog profita. Mamac kojim su se ovdje poslužili je potencijalno smanjenje raka grlića materice.
Zapamtite, Merck, proizvodjač ove cjepivo je ista ona kompanija koja je napravila Vioxx, koji je ubio preko 60 hiljada ljudi.
Takođe je važno za razumjeti da će ove godine rak grlića materice koji može biti uzrokovan od HPV biti dijagnosticiran kod oko 11 hiljada žena i 3700 njih će umrijeti od njega. U poređenju, 16 puta više žena u Americi će oboljeti od raka dojke (178480), i 11 puta više njih će umrijeti od njega (40460).

Kao što Merck-ova vlastita literatura kaže, bitno je za razumjeti da Gardasil ne štiti žene protiv nekih "ne-vakcinskih" tipova HPV. Znači, čak i kad djevojke pristanu na rizik i budu cjepljene, one opet mogu dobiti HPV.

Na kraju, iako će više od 6 miliona žena biti inficirano sa HPV svake godine, imuni sistem žene je često dovoljno jak da sam izađe na kraj s tom infekcijom. Oko 90% HPV infekcija se izljeće same od sebe unutar 2 godine.  
Zapamtite, NIJE sama infekcija toliko u pitanju, koliko je u pitanju čovjekov imuni sistem. Vi stalno možete biti izloženi tim bakterijama i virusima, međutim, ukoliko imate jedan zdrav životni stil, odbrambeni sistem vašeg organizma će lako da izađe na kraj sa svim infekcijama. "

Dalje sam malo proguglala i ako stavite na search gardasil-hpv-death naći ćete svašta. Ovi naši u ministrstvu zdravlja ili nemaju internet ili su im provizije predobre pa zatvaraju oba dva oka.
snow girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 16:01   #63
Dakle cjepivo je preventiva za samo 4 vrste hpv-a: 6,11 (niskorizični- uzrokuju kondilome) i 16, 18 (visokorizični). Budući da postoji oko 150 tipova hpv-a ne znam kakvog smisla prevelikog ima cjepivo za koje se ne zna još i godinama se neće znat kakve posljedice može ostavit na zdravlje mladih djevojaka. Inače tipizacija hpv-a obavlja se na 13 visokorizičnih tipova, a cjepivo štiti od samo 2. Dakle
__________________
twiggy
twiggy141 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 11:08   #64
Quote:
violently_happy kaže: Pogledaj post
don't think so.
Oko 60-70% zena u sebi ima virus HPVa, samo nije aktivan i onda se ne vidi na papa testu. Kad se aktivira prouzrokuje infekciju, i tek se onda vidi na papa testu. Ako se infekcija suzbije, virus i dalje postoji, ali je neaktivan, onda se moze osoba cijepiti, tako da se sprijeci novo aktiviranje virusa. jer u stvari, virus sam po sebi moze biti cijeli zivot u organizmu i da se ne zna, ali tek dok se aktivira i dobije se infekcija je opasno
jojne is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 11:10   #65
kad sma vec na ovome, jel netko zna mozda jel neko dopunsko zdravstveno pokriva HPV?
jojne is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 05:48   #66
to cjepivo protiv hpv-a je jako, jako upitno (raspitala sam se kod pouzdanih izvora). poanta bilo kojeg cjepiva je da ti napravi protutijela u krvi koja će te štititi od sistemne infekcije, a hpv (ovi tipovi protiv kojih se cjepi) je lokalna infekcija, tako da...
Agnes01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 08:17   #67
Thumbs up no worry

nema nikakvih nejasnoća oko cjepiva za one koje čitaju; prevenira najčešće tipove ali ih ne liječi; obzirom da štiti od 4 tipa čak i ako imaš neki zaštitiš se od drugih; ne sprječava samo rak nego i CINove i bradavice kojih ima nebrojeno u populaciji (rak je zadnji i najgori stupanj); za sigurnost brinu i FDA i CDC i ECDC i ostali koji kažu da su cjepiva nakon više milijuna cijepljenih sigurna; smrtni slučajevi i sve ovo navedeno nije potvrđeno da je od cjepiva; a da će promijeniti navike... neće. Kao što je netko napisao... pitaj one koji imaju da li bi se cijepili...Dakle,
GT18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 10:48   #68
sumniv je ovaj upis iznad

učinkovitost cjepiva ako imaš već virus je upitna, jer funkcija cjepiva je imunizacija a ne liječenje, inače bi bilo registrirano kao lijek. što se tiče posljedica uzimanja,proći će godine dok se ne 'dokažu' smrti i ozbiljne komplikacije izazvane cjepivom, no to i nije čudno svako cjepivo ima svoje komplikacije, samo je pitanje koje koliko, i koliko je prihvatljivo riskirati, jer uz normalnu kontrolu i postojeće tretmane HPV te neće usmrtiti niti ozbiljno unesrećiti

pokriveno je 4 najčešća tipa ali dva od njih su niskorizični. visokorizični tipovi 16 i 18 pokrivaju oko 50% ili nešto malo više svih CIN-ova uzrokovanih HPV, što znači da je cjepivo samo polovično učinkovito. uzevši sve navedeno, doista je upitno koliko se ikome isplati riskirati
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 18:25   #69
HPV- cijepljenje

Dragi moji,
Ponukana kampanjom na TV-u za cijepljenje protiv raka vrata maternice, odlucila sam nazvati besplatni broj 0800-16-18. Naime, imam kcer od 16 god. i smatram da bi se trebala cijepiti. Kada sam se ja raspitala sve ono sto me zanimalo, na kraju pitah i za cijenu koja me doslovce sokirala. Kako ne spadamo pod grad Zagreb cijena iznosi 3000,00kn. " Znate prvo cijepljenje je 1000,00kn, a onda imate jos 2, to vam je ukupno 3000,00 kn" rekao mi je glas s druge strane. Jos mi je zena lijepo naglasila da moja kcer nebi platila nista da je iz GRADA ZAGREBA.
Nije mi jasno jedno, ako takva jedna kampanja ide, kako moze biti vezana iskljucivo samo na grad Zagreb, zar u ostalim dijelovima Hrvatske nema djevojcica i djevojaka i zena?! Mozda ja nisam dobro shvatila kampanju?...mozda nisam shvatila ni gospodju s druge strane zice?!
S druge strane, ako sam dobro shvatila onda je to sramota.Neznam tko je pokrenuo tu kampanju,ali njome bi trebala biti pokrivena citava drzava, a ne samo grad Zagreb. Ako GRAD ZAGREB ima novaca za financiranje trebale bi ga imati i ostale opcine, jer svi mi placamo prirez, samo sto taj nas prirez odlazi prvo u centralu ( ZAGREB ) pa se nakon nekog vremena vraca ponovo u opcinu. Ocito je da je GRAD ZAGREB drzava u Republici Hrvatskoj!
Jordan_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 12:06   #70
Pozdrav Jordan !
Evo ovako, koliko sam ja čula o tom cijepivu i iz razgovora s frendicama, općenito to cijepivo (ukupno 3x kako si i napisala) dođe 3500kn... moguće da su sad to stariji podaci pa da je po novome 3000kn. Što se tiče područja grada Zagreba, ne vjerujem da je to istina (iako grad Zagreb uvijek ima posebne pogodnosti što se tiče npr javnog prijevoza i takvih opće-poznatih stvari), no moguće je... probaj malo potražiti više o tome na internetu... Opet, što se tiče same cijene cijepljenja, mislim da je to,naravno, pretjerano, no ipak je zdravlje u pitanju... HPV je vrsta bolesti koja se da liječiti, no ako dođe do napretka virusa u tijelu, radi liječenja se može "potratiti" i više tisuća kuna (uz preglede), tako da mislim da je i 3000kn malo, ako je poslije cijepiva osoba doživotno sigurna da neće imati nikakvih problema s tog područja zdravlja, a da ne govorim o bezbrižnosti od straha da se ne dobije rak vrata maternice.... Ja osobno počinjem razmišljati o cijepivu iako sam još dosta mlada.
Georgia_6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 12:27   #71
prema objavi u medijima (novine, net - guglaj malo) akcijom su obuhvaćene ućenice 7. razreda iz obitelji slabijeg imovinskog statusa te iz obitelji branitelja
ostatak ženske populacije mora cijepivo platit

dakle tvoja kćer i da je u zagrebu i da je iz neke od navedenih obitelji nebi bila obuhvaćena akcijom jer je prestara

zašto samo zagreb? zato jer se financira iz proračuna gradakoji su stanovnici napunili plaćanjem prireza
nitko ne brani drugim gradovima da imaju akcije kakve požele pa povedi akciju u svom mjestu
prirez ne ide u nikakvu "centralu" nego se plaća na žiro račun mjesta di spada

općenito:
cijepivo štit od tipa 6, 11, 16 i 18
dakle 100% zaštićenosti zauvijek nema
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 12:36   #72
Quote:
Georgia_6 kaže: Pogledaj post
Pozdrav Jordan !
Evo ovako, koliko sam ja čula o tom cijepivu i iz razgovora s frendicama, općenito to cijepivo (ukupno 3x kako si i napisala) dođe 3500kn... moguće da su sad to stariji podaci pa da je po novome 3000kn. Što se tiče područja grada Zagreba, ne vjerujem da je to istina (iako grad Zagreb uvijek ima posebne pogodnosti što se tiče npr javnog prijevoza i takvih opće-poznatih stvari), no moguće je... probaj malo potražiti više o tome na internetu... Opet, što se tiče same cijene cijepljenja, mislim da je to,naravno, pretjerano, no ipak je zdravlje u pitanju... HPV je vrsta bolesti koja se da liječiti, no ako dođe do napretka virusa u tijelu, radi liječenja se može "potratiti" i više tisuća kuna (uz preglede), tako da mislim da je i 3000kn malo, ako je poslije cijepiva osoba doživotno sigurna da neće imati nikakvih problema s tog područja zdravlja, a da ne govorim o bezbrižnosti od straha da se ne dobije rak vrata maternice.... Ja osobno počinjem razmišljati o cijepivu iako sam još dosta mlada.
moram te razočarati ali u nečemu si u krivu

ne čudim se iskreno jer na tv to uopće nisu spominjali jer je to neodgovorno radi toga što će djevojke misliti poput tebe da su zaštićene skroz na skroz a to nije istina


što se tiče cjepiva točno je da ide u tri doze,dođe oko tri tisuće kn i grad zagreb je odlučio financirati cjepljenje sedmašica

cijepiti se može bilo tko,najbolje je i najunčinkovitije je da se cijepi prije prvog spolnog odnosa ali može se i kasnije samo što je onda mogućnost da cjepivo neće štititi u potpunosti,zašto?zato jer cjepivo štiti PROTIV NAJČEŠĆE ČETIRI TIPA HPV-A a znate koliko ih ima koji izazivaju promjene na anogenitalnom području koje mogu izazvati karcinom?ima ih PEDESETAK,DAKLE CJEPIVO ŠTITI protiv četiri najčešće tipa,od kojeg su dva niskorizična ,znači niski rizika za razvoj karcinoma(ovi najčešće iazivaju samo bradavice) te dva visokorizična a kako sam rekla ima ih još pedesetak pa s vi mislite,niste niakko zaštićene u principu jer možete pobrati bilo koji tip protiv kojeg niste cjepljene


e sad zašto sam spominjala da je cjepio manje učinkovitije ako se cjepi a već ste imali spolni odnos,zato jer je šansa veća da možda već imate hpv,dakle ako netko slučajno ima hpv a nezna za njega i to još ako ima neki tip koji je sadržan u cjepivu onda ga cjepivo neće štitit protiv tog tipa kojega ima ali oće protiv ostala tri ,zato se preporuča najbolje prije prvog spolnog odnosa

a ono na što sam mislila da si u krivu je ovo što sam napisala da cjepivo štiti samo protiv četiri tipa a ima ih pedesetak i znači nije istina da nećeš oboljeti,i dalje imaš šanse da pokupiš neki drugi tip koji nije u cjepivu i oboliš,znači cjepivo vam nebi trebla biti garancija pogotovo onima koji misle da mogu biti promiskuitetni nakon cjepljenja i da im neće biti ništa

nadalje,nezna se koliko dugo cjepivo štiti,pretpostavlja se pet godina,znači trebati će docjepljivanje nakon tih pet godina

isto tako ono što nisu spominjali i što me ljuti je to da je u europi bilo smrtnih sluačjeva od tog cjepiva,naime nije ništa dokazano službeno ali sve te cure koje su umrle su taj dan ili par dana prije primile to cjepivo i onda se pretpostavlja da je cjepivo imalo veze sa smrću

razočarali su me ovi na tv-u prikazavši to cjepivo kao da je bogom dano i da nema panse da te cure jednog dana obole od raka a nitko nije spomenuo da to cjepivo štiti samo protiv četiri tipa hpv-a a ima ih pedesetak koji isto mogu uzrukovati karcinom
__________________
Valnea 27.09.2007. Lorena 14.07.2010.
valneahana is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 00:31   #73
valneahana, hvala ti na ispravku ! eto, kao što si napisala, ništa nije sigurno... ovo za samo 4 tipa virusa stvarno nigdje nisam pročitala niti čula, znam da nisam baš prava osoba za davanje info o HPV-u, ali kad sam vidla da nitko ne piše na poziv u pomoć Jordan.... :P činjenica je da se o tom virusu i općenito bolesti PREmalo piše i priča, što bi danas trebalo biti rasprostranjeno od novina, tv-a, neta, radija, .... do nastave biologije već u 7./8. razredu osnovne škole jer mladi sve ranije stupaju u spolne odnose nesvijesni rizika i neinformirani.... ja osobno se nisam cijepila, razmisljala sam o tome, ali čula sam i nešto što me šokiralo i što bih napomenula Jordan: imam poznanicu kojoj mama radi u ministarstvu zdravstva i htjela je kćer cijepit protiv HPV-a već sa 16 godina, no odustala je čim je čula da posljedice cijepljenja mogu biti kobne - u najgorem slučaju može doći do paralize (neznam kolki je postotak učestalosti), a također do čestih glavobolja, slabosti i ostalog.... vjerujem da to nije samo glasina nego istina tako da zaključujem da od cijepljenja nema apsolutno nikakve koristi... redovite kontrole i testovi su jedino rješenje.... pozdrav !
Georgia_6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 11:07   #74
Quote:
Georgia_6 kaže: Pogledaj post
valneahana, hvala ti na ispravku ! eto, kao što si napisala, ništa nije sigurno... ovo za samo 4 tipa virusa stvarno nigdje nisam pročitala niti čula, znam da nisam baš prava osoba za davanje info o HPV-u, ali kad sam vidla da nitko ne piše na poziv u pomoć Jordan.... :P činjenica je da se o tom virusu i općenito bolesti PREmalo piše i priča, što bi danas trebalo biti rasprostranjeno od novina, tv-a, neta, radija, .... do nastave biologije već u 7./8. razredu osnovne škole jer mladi sve ranije stupaju u spolne odnose nesvijesni rizika i neinformirani.... ja osobno se nisam cijepila, razmisljala sam o tome, ali čula sam i nešto što me šokiralo i što bih napomenula Jordan: imam poznanicu kojoj mama radi u ministarstvu zdravstva i htjela je kćer cijepit protiv HPV-a već sa 16 godina, no odustala je čim je čula da posljedice cijepljenja mogu biti kobne - u najgorem slučaju može doći do paralize (neznam kolki je postotak učestalosti), a također do čestih glavobolja, slabosti i ostalog.... vjerujem da to nije samo glasina nego istina tako da zaključujem da od cijepljenja nema apsolutno nikakve koristi... redovite kontrole i testovi su jedino rješenje.... pozdrav !
tako je,premalo se govori o hpv-u a hpv je danas kao kuga nekada onda si možeš misliti koliko ga ljudi ima a da ni nezanju za njega jer nažalost masu žena i cura pogotovo neide ginekologu uopće radi tzv . srama i neznam ni ja čega što je meni apsurdno ali zbilja me naljutilo kako su to cjepivo prezentirali na tv-u ,stvarno je ispalo da se cjepiš i možeš se sexati sa svakime i ništa ti neće biti,i normalno da onda cure,žene koje neznaju o hpv ništa misle kako je to sve točno i cjepiti će se i nastaviti sa nekontroliranim sexualnim životom i jednog dana će ostati u čudu kada otkriju nešto

da cjepivo nažalost štiti samo protiv četiri najčešće tipa hpv-a a ima ih još pedesetak,bezobzira što štiti protiv četiri NAJČEŠĆA ti nikad neznaš koji ćeš pobrati

nisam ni ja znala puno o hpv-u iako sam radila kao medicinska sestra u ginekološkoj ordinaciji,nisam jednostavno jer me to nije zanimalo,znala sam neke osnove ali dalje nisam istraživala ništa jer ga nisam imala pa me nije zanimalo sve do ejdnog dana kada sam saznala da i sama imam hpv e onda sam ga magistrirala i zbilja istina je da i doktori neznaju pno o njemu i ono na što se trbea obratiti takđer pažnja je to da imate savjesnog doktora jer kako inače pišem i savjetujem cure na temi o hpv-u imam prilike vidjeti kako ima neodgovornih,lijenih,nemarnih i da nebudem dalje bezobrazna kada vidim kako oni ne poduzimaju njišta,ili šute i ništa ne kažu ženama ili im pak kažu klrivo i onda si mislim kako ti doktori mogu raditi,dovest neku ženu do karcinoma s tim da do toga nije trbealo doći da se na vrijeme reagiralo i da su se pridržavali postupnika o hpv-u ali ne oni po svom,ili su jednostavno lijeni i neda im se

zahvalana sam što sam imala taj kratki staž na ginekologiji jer sam zbilja naučila mnogo ne samo o hpvu nego i o drugim gin stvarima pa mi ej lakše kada idem giniću jer me nemože sada preveslati jer točno znam na što imam pravo i kako bi trebo postupiti u vez bilo čega i ako to ne napravi ja zahtjevam to od njega
__________________
Valnea 27.09.2007. Lorena 14.07.2010.
valneahana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 23:40   #75
e ovako
mene zanima
moraju li djevojke prije cjepljenja bit nevine?
blabla16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2009., 00:59   #76
Quote:
blabla16 kaže: Pogledaj post
e ovako
mene zanima
moraju li djevojke prije cjepljenja bit nevine?
ne moraju....bitno je da nisu već zaražene virusom...virus se prenosi spolnim putem u nezaštićenom odnosu...virus se dokazuje brisom kod ginekologa..
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2010., 11:58   #77
tražim...

Ovo je već treća tema di stavljam pitanje, ali trebam informacije, a svi samo nagađaju...
DAKLEM:::

Imam 26 godina i do sada su mi svi papa testovi bili dobri. Jutros sam bila na kontroli nakon godinu dana i napravila papu, i moj ginekolog mi je rekao da se mogu cijepiti protiv HPVa ako i ovaj papa bude negativan.

Zanima me slijedeće... Da li se cijepio tko stariji od 13 i koje su CIJENE! Jer navodno, cjepivo je strašno skupo. S druge strane, čula sam da se cjepiti može i besplatno.
Pa me zanima, zna li tko što o tome...

Hvala
BenSumatra is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2010., 20:35   #78
Quote:
BenSumatra kaže: Pogledaj post
Ovo je već treća tema di stavljam pitanje, ali trebam informacije, a svi samo nagađaju...
DAKLEM:::

Imam 26 godina i do sada su mi svi papa testovi bili dobri. Jutros sam bila na kontroli nakon godinu dana i napravila papu, i moj ginekolog mi je rekao da se mogu cijepiti protiv HPVa ako i ovaj papa bude negativan.

Zanima me slijedeće... Da li se cijepio tko stariji od 13 i koje su CIJENE! Jer navodno, cjepivo je strašno skupo. S druge strane, čula sam da se cjepiti može i besplatno.
Pa me zanima, zna li tko što o tome...

Hvala
Besplatno je (u Zagrebu) za učenice 7.razreda...Odn grad plaća troskove..
Bilo je puno polemike oko toga zašto baš samo 7.razred...Odaziv na cijepljenje je zbog neinformiranosti ili straha bio dosta slab...Cijepe se tri doze..Svaka oko 900 kn...Mislim da je najpametnije nazvati Hrvatski zavod za javno zdravstvo ili www.hzjz.hr i raspitati se kod njih...
Vidim da će grad i ove godine platiti samo učenicama 7.razreda...Valjda kao financijsko olakšanje roditeljima...
Ako radiš traži R-1 tamo gdje ćeš platiti i ide ti u poreznu olakšicu kod porezne prijave...Nadam se da sam bar malo pomogla..
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2010., 18:36   #79
Je li itko od forumaša cijepljen ili je cijepio svoje dijete...
Kakva su iskustva sa nuspojavama?
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 00:38   #80
Ja sam se cjepila prije pola godine, povodom onih besplatnih cjepiva za 7 i 8 razrede
3 doze ništa ne boli.
predlaže se da se ljudi cjepe prije stupanja u spolne odnose jer se tako steće imunitet pa kada se kasnije cjepi nešto ide manje ili šta ja znam. ali mogu se cjepiti i ljudi koji su stupali u spolne odnose samo prije se ide na pregled ja mislim. Moja sestra se također cijepila,
_Nika_Bella_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:08.