Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2016., 13:14   #41
Quote:
kaya714 kaže: Pogledaj post
Sid,

A-ha, a da nije tog s lutkom poanta bi pak bila da je čim ju je pojebao iz sve te slatke očaranosti njenom različitošću odjednom postala ista kao druge? I glas i sve.

Poanta: Muška svinja?
Poanta: sjebana individua. Poanta: osobna apologija "traženja nečeg posebnog" tek je elaborirana samoživost.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 13:27   #42
Još jedan detaljčić: hotel se zove Al Fregoli.
stumper is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 13:28   #43
SPOILER

Ako je istina da je autor zamislio da je cijela priča s Lisom proizvod neke Michaelove epizode dok je jebao mehaničku lutku, onda mi film značajno pada u očima.

Ako je Lisa bila samo proizvod njegova bolesna uma, čemu scena na predavanju, kad je vidi u publici zajedno sa svima ostalima? Čemu scena u birtiji s frendicom? Čemu frendica uopće? Čemu san? Čemu završna scena Lise i frendice u autu? Čemu ženski glas lutke na kraju? Ako mu je Lisa "dopizdila", i posljedično poprimila isti glas kao svi ostali likovi u filmu, zašto bi lutka na kraju ponovno imala ženski glas? Ako je imao odnos s lutkom, ta ista lutka trebala bi pričati kao Tom Noonan.

Je li moguće da su sličnosti između lutke i Lise samo autorov način da dodatno istakne koliko je Lisa posebna? Ova japanska seks-igračka u dućanu se u masi dildača ističe kao što se Lisa ističe u Michaelovoj okolini. Njezin odgovor "Japanese, obviously" ne bih shvatio toliko doslovno ("očito je zato kaj sam japanska lutka"), nego voli jezik jer je jezik zakon i privlačan (zato "obviously"). Ožiljak nisam ni skužio na lutki, da budem iskren.

Shvaćam da ima puno sličnosti između Lise i lutke, i ide mi na jetra ako je autor naumio ostaviti "dosta tragova za jedno i za drugo pa kako gledatelj protumači", ali moj je dojam nakon svega i dalje da su poveznice između lutke i Lise ovdje samo da se naglasi koliko je Lisa posebna.

Usput, curenje sperme iz lutke mi nije bio nikakav šok, kad je prva scena koju vidimo nakon što Michael kupi lutku scena njegova tuširanja, dok mu je odjeća i obuća razbacana po hotelskoj sobi kao da je jedva dočekao da se skine i nasrne na lutku. Nije uopće upitno jel' poševio lutku, samo mi se čini da je to odradio prije no što je čuo Lisin glas.
charlie_63 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 13:38   #44
SPOILER

Plus, ako je Lisa japanska lutka, za koji bi joj kurac trebao japanski rječnik da odgonetne značenje riječi Anomalisa?
charlie_63 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 13:44   #45
Quote:
charlie_63 kaže: Pogledaj post
SPOILER

Ova japanska seks-igračka u dućanu se u masi dildača ističe kao što se Lisa ističe u Michaelovoj okolini.
I evo nas kod prijateljice.

Prijateljica "koju obično svi žele" je dildač, a lutku/Lisu godinama nitko ni da pogleda na polici.

A Lisa je prije seksa također naglasila koliko dugo ju nitko nije uzeo s police.

Mislim, ajde, argumentacija vam povremeno ima smisla i nije devesprvaška, ali ja ostajem pri tome da bi mi zapravo najveća pljuska bila nepotrebnost i uzaludnost svih tih poveznica u svrhu cilja lutka = Lisa.
__________________
Jednadžba nikada neće biti jednačba!
kaya714 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 15:06   #46
+SPOILER+

Čovjek je depresivan, razočaran životom i deluzionalan. Kao obrambeni mehanizam od vlastite psihičke stvarnosti, tupila i konstantnih razočarenja kreira svijet fantazije koji se na kraju ruši. Pere ga žešća kriza srednjih godina i iako je uspješan u poslu i ima obitelj - kronično je nezadovoljan te sam sebe dovedi do opsesije što prelazi granice normalnog. Međutim, izgleda da je toliko u klincu da uspjeva srušiti i vlastiti fiktivan odnos i tu ostati bez emocionalnog ispunjenja. Sve njegove veze završavaju isto. Na kraju uspjeva pronaći neki mir i bijeg od realnosti života koji ga ne ispunjava (povratak kući) u još jednoj fantaziji - Lise i prijateljice koja mu se obraća vozeći se u autu. Ali kako je sklon sjebavanju samog sebe i u vlastitim fantazijama, pitanje je koliko će i ova potrajati, kraj se može razmatrati kao jedan closure svega što se izdešavalo u hotelu i opet bijeg od situacije u kući.

Previše Kaufman ostavlja tragova u filmu da je Lisa zapravo njegova fantazija, da ih se ne bi uzelo za ozbiljno, ožiljak, pjevanje, sperma, Lisa koja samu sebe naziva Anomalisa, ime hotela (što je otkrio Stumper gore), njegovo uzimanje lijekova, pucanje za vrijeme govora, itd... Jednostavno previše, a ako je to kako se ranije spominjalo tek tako da doda filmu jedan sloj misterije, samo misterije i zbunjivanja gledatelja radi - mislim da Kaufman ne bi pao toliko nisko. S druge strane može govoriti o dubini krize kroz koju glavni lik prolazi.
Prilično je duboka.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 20:37   #47
I eto ti ga... Baš poslušao Kaufmana kod Marca Marona, sat vremena, između ostalog i o Anomalisi, i lutka ne da uopće nije spomenuta, nego je to prije bila radio-drama, što će reći da ta sličnost između Lise i lutke nije niti mogla biti apostrofirana.

Pa sad ti budi pametan.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 22:02   #48
Ja ću ostati kod svog prvotnog shvaćanja filma i tu lutku smatrati samo jedinim preostalim mementom na njegovu avanturu s Anomalisom, a tko hoće tražiti veće poveznice od simbolike, neka traži.
__________________
volim ptice što seru po ljudima, a žao mi je što krave ne lete
pseto kaiba is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2016., 15:53   #49
i lisa i lutka su damaged goods. obe se razlikuju od mase, ali tako da će ih samo michael primetiti. i jednoj i drugoj on učitava posebnost. lisa nije lutka, ali joj michael imputira iste osobine tog artefakta jer je kroz ceo film očajan.
Nadopuna prehrani is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 20:46   #50
jedna odlična analiza sa IMDBa, SPOILERI

So to answer anyone's question to why Anomalisa is so amazing, it's because it is a very complex psychological film that ponders the unsettling mind of Michael and the ultimate tragedy of his struggles, but also a testament to human connection. The film is very cryptic with its explanations but things fall into place when context becomes clear. Anomalisa is a fine example of how bleak storytelling should be. At first it might seem spacey and tough to unravel, but once you find that pinhole of context the scope of its narrative widens to greater depths.

Michael suffers a rare psychological disorder called Fregoli Delusion.

The Fregoli delusion, or the delusion of doubles, is a rare disorder in which a person holds a delusional belief that different people are in fact a single person who changes appearance or is in disguise.

This disorder is a subtle fact about Michael as he frequently ponders psychological problems but also the hotel he stays at is called The Fregoli, and also every character has the same voice.

This hotel is an alternate manifestation of the hotel he's staying at on his business trip.

Theory: Michael is in a dream, or a form of hysteria that meets dream and reality.

At the opening sequence as we watch a plane follow through the clouds, after a while the camera pans back to the cabin Michael resides as he watches out the window - was that really another plane, or the plane Michael sees himself riding in? Some people dream in 3rd-person. There is also a man next to him slumbering away as he mutters how holding his wife's hand is an instinct, which goes along a continuous theme of Michael's sexual frustrations muttered throughout the film.

The reality of Michael's world changes depending on his moods and patterns he picks up on (i.e dialogue from the taxi driver repeats with other characters and also visually on billboards). The redundant amount of food services on the hotel phone caught his attention as irregular as well, because it was not realistic.

Michael explores his sexual frustration, first with his ex, Bella. He thinks about where she is years after he left her. He looks up her name in a phone book and her full name is Bella Amarossi. I started thinking about her name after thinking of "Anomalisa" and how it's a play on two words, and I realize Amarossi might just be a play on words as well, and the distinction between "Amorous" and "Rossi". The real Bella Michael once dated might have been Bella Rossi, and the word Amorous reveals a very important detail.

Amorous - showing, feeling, or relating to sexual desire.

It turns out Michael is indeed going through lustful sexual desires that he'd have to call it up.

Lisa, or rather the Anomalisa Michael created, is not real. I speculate Michael did indeed have a one-night stand with a woman named Lisa, and he did indeed take advantage of her, but the Anomalisa he names is just a figment of his ideal woman and not something that exists. Anomalisa is a play between "Anomaly" and "Lisa"

Anomaly - something that deviates from what is standard, normal, or expected.

Michael literally placed and anomaly over this woman and devised her as a "Goddess of Heaven", which the film later defines as the meaning of the two words together. Anomalisa is Michael's idea of a perfect woman.

The next day Lisa's girlfriend tells her to stay away from him because he's not normal. He took advantage of her, and her friend protects her.

Michael had wishful thoughts that Animalisa the character that he imprinted on a woman, would be the perfect remedy to break his delusional spell, and it worked for a while because only Animalisa had the distinct voice of all the voices in the film.

The song lyrics in the credits is very important, as it explains a man who gets introduced to many yet none of them are you, the woman he has not met yet, the woman of his dreams. The song then goes into saying how he sometimes re-constructs your imaginary voice in his dreams and plays out how the perfect coupling would be, and then the song closes with the emphasis that maybe one day he will meet you at a street corner.

In conclusion: Anomalisa explores a man's sexual frustrations, loneliness and psychological imperfections in a dream-reality state while he is on a business trip. There's the irony of being a public speaker yet so disassociated with human connection yet he clamors onto the possibility of finding the right one so much he dreams of it. He manifests the ideal woman onto a one-night-stand only to realize the next day she's just like everyone else and not the remedy he hoped for. He goes back to his family and still yet he suffers.

Pure tragedy.

http://www.imdb.com/title/tt2401878/...7?ref_=tt_bd_2
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2016., 22:10   #51
Quote:
svjpromatrac kaže: Pogledaj post
Michael suffers a rare psychological disorder called Fregoli Delusion.
...
Anomalisa is Michael's idea of a perfect woman.
...
In conclusion: Anomalisa explores a man's sexual frustrations, loneliness and psychological imperfections in a dream-reality state while he is on a business trip. There's the irony of being a public speaker yet so disassociated with human connection yet he clamors onto the possibility of finding the right one so much he dreams of it. He manifests the ideal woman onto a one-night-stand only to realize the next day she's just like everyone else and not the remedy he hoped for. He goes back to his family and still yet he suffers.

Pure tragedy.
Ovako sam si i ja objasnila film. Film je zapravo jako depresivan.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2021., 01:42   #52
Konačno neki animirani, a egzistencijalno depresivan.

Kako sam čitao topic nakon gledanja, ne znam gdje je zapelo da se lutka čita u ključu da bi ona mogla biti Lisa, a sve ono s Lisom fantazija. Iako ima razne simbolike, najviše je prisutna tema sredovječne krize glavnog lika koji je sjeban, frustriran i jednostavno nesretan.

Na više mjesta se gura naziv "Fregoli" i to je jedino gugljivo, a da je povezano sa samom pričom - stanje deluzije gdje su ti sve osobe iste, a poruka filma u principu ne ide dublje od prikazanog.

Neobičan, čudan, tragičan i u konačnici dojmljiv.
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:36.