Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2013., 22:17   #241
Baš nitko nezna?
Praznih Ruku is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 22:49   #242
Mozes li biti specificiji, jer ne postoje zapravo nikakve prednosti osim kod transfuzije, to vjerujem da je to vec jasno.
__________________
life is contextual. gel in my hair. turn the other cheek. wild at heart.
aqualung is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 21:16   #243
Quote:
aqualung kaže: Pogledaj post
Mozes li biti specificiji, jer ne postoje zapravo nikakve prednosti osim kod transfuzije, to vjerujem da je to vec jasno.
Ma pokusvao sam skuzit ovako laiciki u cemu je tocno razlika izmedju grupa A,B i 0... pa dosao do tih nekih antigena na povrsinih krvnih zrnca koji valjda prozivode/upravljaju antitijelima...

pa pokusavam shvatit da li ti isti antigeni mogu recimo utjecat na odraz kako se osoba bori protiv nekih bolesti.. ili kako krv prenosi/dijeli hranjive sastojke ili kisk..

Praznih Ruku is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 13:20   #244
Quote:
Praznih Ruku kaže: Pogledaj post
Ma pokusvao sam skuzit ovako laiciki u cemu je tocno razlika izmedju grupa A,B i 0... pa dosao do tih nekih antigena na povrsinih krvnih zrnca koji valjda prozivode/upravljaju antitijelima...

pa pokusavam shvatit da li ti isti antigeni mogu recimo utjecat na odraz kako se osoba bori protiv nekih bolesti.. ili kako krv prenosi/dijeli hranjive sastojke ili kisk..

Ok je da se pitas i da to pitas, pitanje je sasvim na mjestu, stovise. No ABO je samo jedan sistem antigena koji su na eritorcitima, no taj sistem je odabran za kategorizaciju u danas poznate svima 4 krvne gruoe koje se kombiniraju za Rh faktorom.
Biologija generiranja tih anitgena i antitijela je jasna te predhodno smo je objasnili, upravo zbog toga tesko ju je povezati sa odrednjenim patologijama, ako bi istl tim redosljedom, no nije nemoguce.
No s druge strane dovoljno je pogledati populacijske raznolikosti u ABO distribucijama, te ocito evolucijski razliciti fakotri su djelovali na to. Iako pri genetskom formiranju populacije nije samo selekcija koja igra ulogu.

Genetski background zapravo beskrajno je veci od samog ABO sistema, te danas kad sekvenciramo cijeli genom, steta bi bilo traziti asocijacije bolesti i ograniciti se samo na ABO sistem, jer pitanje je takodjer cime je on genetski kondicioniran i da li to bio samo povrsinski marker koji nosi sa sobom nesto drugo. Stoga je bito bit kritican pri takvim predpostavkama, no kako pricamo o eritorictima i antitijelim prema eritroctima moguce je da postoji i biologija iza toga koja bi moga biti upravo poveznica izmedju odredjenih oboljenja, bolesti i ABO krvne grupe.
Vjerujem da bi bilo dovoljno procitati sazatak toga u paragrafu na wikipediji, gdje su nabrojene najpoznatije asocijacije uz navedena kratka objasnjeja. Te napominjem pricamo o asocijacijama (valjda se tako kaze na hrv, tj poveznica odredjene grupe i patologije). Razlog veze tj biologija je ipak drugo pitanje, no u radovima navode moguce razloge.

Wiki/ABO blood group system/Disease association
Quote:
Compared to non-O group (A, AB, and B) individuals, O group individuals have a 14% reduced risk of squamous cell carcinoma and 4% reduced risk of basal cell carcinoma.[70] It is also associated with a reduced risk of pancreatic cancer.[71][72] The B antigen links with increased risk of ovarian cancer.[73] Gastric cancer has reported to be more common in blood group A and least in group O.[74]
According to Glass, Holmgren, et al., those in the O blood group have an increased risk of infection with cholera, and those O-group individuals who are infected have more severe infections. The mechanisms behind this association with cholera are currently unclear in the literature. The title of the referenced article is: "Predisposition for cholera of individuals with O blood group. Possible evolutionary significance." [75]
Nadam se da je ovo barem donekle odgvor na tvoje pitanje.
__________________
life is contextual. gel in my hair. turn the other cheek. wild at heart.
aqualung is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 17:46   #245
Ustvari sam zelio saznat koja krvna grupa je pobednik kad bi bila šora..
Hvala na odgovoru.Znaci uglavnom kad se prica o tome govori se o nekim "predispozicijama" i "asocijacijama" za neke bolesti i sve je to dosta maglovito...I rekao si da ovisi genetska predispozcija za to koja je razlicita..

Pa na tu temu..
U medjuvremenu sam naletio na "Jedi pravilno za svoju krvnu grupu" iliti ime knjige na engleskom koja se bavi prehranom i krvnim grupama... Cinjenica da je autor bio kod onog Dr.Oz-a isto govori puno.

P.S. ovo je stariji naslov ima i GenoType Diet od istog autora..
Sta mislit o svemu tome?

Zadnje uređivanje Praznih Ruku : 06.05.2013. at 17:57.
Praznih Ruku is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 00:00   #246
Blood type diet je samo jedan od bezbroj besmislica nutritional science, vjerujem da je to jedna od "znanstvenih" disciplina koja se najmanje bazira na znanosti, te ovo je primjer. D'Adamo je jedini koji vjeruje u to, svatko drugi tko poznaje osnovnu biologiju i genetiku ljudskog organizma zna da njegove predpostavke ne odgovaraju starnosti te ne baziraju se na cinjnicama.
Uz to receno, nikakakva studija je ikad potvrdila risk ili benefit tako strukturiranih dijeta ovisno o krvnoj grupi, jer i sama premisa je apsurdna. Sve sto on tvrdi bazira se samo na njegovim rijecima, tko zeli da mu vjeruje sam si je kriv.
__________________
life is contextual. gel in my hair. turn the other cheek. wild at heart.
aqualung is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2013., 11:16   #247
Ja sam valjda B+ ma da sam dala krv dvaput, primila transfuziju odmah kad sam došla na svijet. Ja jos ne znam koja sam grupa nisu mi rekli, nemam nit onu knjižicu, , 99 posto B plus.

Tata mi je B+ mama AB+ jel mogu biti A+??? Mislim da ne, jel?

I btw ne biraj si zenu koja kma drugaciji rh faktor od tebe...ali ne mos birat, jel?

Znam zenu koja je rodila 3 djece sa različitim rh faktorom i svi su živi i zdravi. Ali opet..
__________________
Dimmi cos'è cos'è che batte forte forte forte in fondo al cuore..
Ricarda Gasquet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2013., 13:45   #248
Quote:
Ricarda Gasquet kaže: Pogledaj post
Ja sam valjda B+ ma da sam dala krv dvaput, primila transfuziju odmah kad sam došla na svijet. Ja jos ne znam koja sam grupa nisu mi rekli, nemam nit onu knjižicu, , 99 posto B plus.

Tata mi je B+ mama AB+ jel mogu biti A+??? Mislim da ne, jel?

I btw ne biraj si zenu koja kma drugaciji rh faktor od tebe...ali ne mos birat, jel?

Znam zenu koja je rodila 3 djece sa različitim rh faktorom i svi su živi i zdravi. Ali opet..

Nema problema ako se razlika otkrije dovoljno rano.

Može ti tata biti heterozigot tj. ne BB već B0 što kad se iskriža sa mamom AB
dobiješ slijedeće kombinacije: AB, BB, A0, B0. tj. AB, BB, BB, BB.
Kao što vidiš - ne možeš biti jedino 0 grupa.
__________________
--------------------------------------------------
You may have a heart of gold, but so does a hard-boiled egg...
--------------------------------------------------
UglyKidJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2013., 21:12   #249
Quote:
Ricarda Gasquet kaže: Pogledaj post
I btw ne biraj si zenu koja kma drugaciji rh faktor od tebe...ali ne mos birat, jel?

Znam zenu koja je rodila 3 djece sa različitim rh faktorom i svi su živi i zdravi. Ali opet..
Nije dobro (dijete kad se rodi može dobiti hemolitičku bolest tj. po život opasan oblik žutice) jedino ako je žena Rh- i nosi Rh+ dijete, a to je moguće (ali ne i nužno) kad je muškarac Rh+, ali u današnje vrijeme se u tim slučajevima ženi tijekom trudnoće i poroda daju injekcije koje to sprečavaju.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2013., 17:48   #250
Quote:
UglyKidJoe kaže: Pogledaj post
Nema problema ako se razlika otkrije dovoljno rano.

Može ti tata biti heterozigot tj. ne BB već B0 što kad se iskriža sa mamom AB
dobiješ slijedeće kombinacije: AB, BB, A0, B0. tj. AB, BB, BB, BB.
Kao što vidiš - ne možeš biti jedino 0 grupa.
Zato i pitam, kao da sam znala...ali stric mi je 0 grupa...tako da je moj tata B0, hm...

Ma i raspitati cu se. Ali nikad mj nisu rekli kad sam dala krv, zasto? Javit cemo, poslat tu neku knjizicu i nikad nista. Cudno mi je da ni mama ne zna. Pa mislim da mi novorođenče primi transfuziju odmah jer bi inace umrlo, pitala bih ili nesto....
U nisam valjda AB gadno je to.
__________________
Dimmi cos'è cos'è che batte forte forte forte in fondo al cuore..
Ricarda Gasquet is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2013., 19:17   #251
Quote:
Ricarda Gasquet kaže: Pogledaj post
U nisam valjda AB gadno je to.
Ma zašto? Upravo obrnuto, gadno bi bilo da si 0 (što jedino ne možeš biti), jer bi onda mogla primiti transfuziju samo od drugih 0. AB je zapravo najbolja, za pojedinca koji zatreba transfuziju, jer može primiti krv svih grupa (ali ju može dati samo drugim AB).
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2013., 22:00   #252
Buncam, valjda, malo sam bolesna, pa ne funkcioniram normalno
__________________
Dimmi cos'è cos'è che batte forte forte forte in fondo al cuore..
Ricarda Gasquet is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 08:57   #253
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
...AB je zapravo najbolja, za pojedinca koji zatreba transfuziju, jer može primiti krv svih grupa (ali ju može dati samo drugim AB).
Više se ne primjenjuje - "ide" krvna grupa na krvnu grupu!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 09:15   #254
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Više se ne primjenjuje - "ide" krvna grupa na krvnu grupu!
Da kad imas izbora, ali kad je "stani-pani" uredno prolazi koncept koji je navela Streberica. To je bitnije od svega.
__________________
--------------------------------------------------
You may have a heart of gold, but so does a hard-boiled egg...
--------------------------------------------------
UglyKidJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2018., 21:55   #255
Jucer sam se iznenadila malo

Sin mi na operaciji i veli ceka, nema krvi
I ja ga pitam, koja si krvna grupa

Veli AB

???

Ja sam A, a bivsi muz, njegov otac, 0

Trebam se zapitat nekaj?
Eyecandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2018., 22:30   #256
Da. Nije moguće da je AB.
__________________
Zlatko Vujović

We leave our legacy like dust in the sands of time
Fantasma is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2018., 22:38   #257
Quote:
Fantasma kaže: Pogledaj post
Da. Nije moguće da je AB.
Haha
Eyecandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2018., 22:40   #258
Možda je dijete pobrkalo.
Pogledaj negdje ako je zabilježeno ili pitaj liječnike.
__________________
Zlatko Vujović

We leave our legacy like dust in the sands of time
Fantasma is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2018., 09:45   #259
Quote:
Eyecandy kaže: Pogledaj post
Trebam se zapitat nekaj?
Ne trebaš, treba se zapitati tvoj bivši muž :-P
MrBlc is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2018., 12:30   #260
Quote:
MrBlc kaže: Pogledaj post
Ne trebaš, treba se zapitati tvoj bivši muž :-P
To me i zabavilo bas

Inace se pokazao kao pravi gad
Eyecandy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:27.