Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2004., 16:34   #1
Laktoovovegetarijanci?

Laktoovovegetarijanci...ima li vas (nas) na ovom forumu?
Ajmo, iskustva, recepti, razmjena ideja i mišljenja...ima li kakav dobar restoran za laktoovovegetarijance u našoj zemlji (?) i slično...nisam valjda jedini.

Za one koji ne znaju, laktoovovegetarijanci su oni koji ne jedu meso i ribu, ali jedu jaja i mliječne proizvode.
Krcko_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2004., 20:01   #2
Sedam godina sam bila "prava" vegeterijanka, ali prije dvije- tri godine sam ukljucila u svoju ishranu i bar cetiri-pet puta mjesecno kvalitetnu ribu.
(Uradila sam to malo i protiv svoje volje, ali spremala sam se na operaciju a i krvna slika mi je bila uzasna. Razina globulina mi nije bila normalna...i bila sam skoro pothranjena (kako to dramaticno moja mama ponavlja).
Svakako bih ti preporucila da svakih 3-4 godine odes provijeris svoju krvnu sliku i opce zdravlje, jer nesto sto se cini zdravo i prirodno moze imati jako nezeljene posljedice.

A sad on topic, evo jedan zanimljiv link:

http://www.vrg.org/recipes/

Na zalost ne zivim u HR, ali dolazim u Zagreb za Bozic, pa i mene interesiraju dobra mjesta.
__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2004., 20:56   #3
ja sam se bome iznenadila, ali u Okrugljaku imaju fenomenalnu vegetarijasnku klopu!
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2004., 23:09   #4
Quote:
Karmela kaže:
Sedam godina sam bila "prava" vegeterijanka, ali prije dvije- tri godine sam ukljucila u svoju ishranu i bar cetiri-pet puta mjesecno kvalitetnu ribu.
(Uradila sam to malo i protiv svoje volje, ali spremala sam se na operaciju a i krvna slika mi je bila uzasna. Razina globulina mi nije bila normalna...i bila sam skoro pothranjena (kako to dramaticno moja mama ponavlja).
Svakako bih ti preporucila da svakih 3-4 godine odes provijeris svoju krvnu sliku i opce zdravlje, jer nesto sto se cini zdravo i prirodno moze imati jako nezeljene posljedice.

A sad on topic, evo jedan zanimljiv link:

http://www.vrg.org/recipes/

Na zalost ne zivim u HR, ali dolazim u Zagreb za Bozic, pa i mene interesiraju dobra mjesta.
Ja uzimam sve osim mesa i ribe, vegetarijanac sam također sedam godina, a krvna slika mi je super-provjeravao nedavno. Nisam skužio jesi li imala premalo globulina ili...u tom slučaju baš je laktoovovegetarijanstvo pravo rješenje, jer tog proteina najviše imaš u mlijeku.
Pogrešna je pretpostavka da vegetarijanci i semi-vegetarijanci imaju lošu krvnu sliku. To se najčešće odnosi na nedostatak željeza koje se najčešće nalazi vezano uz hemoglobin u crvenom mesu i piletini koje vegetarijanci ne jedu. Međutim ravnomjernom i kvalitetnom prehranom ne može doći do nedostatka bilo koje tvari potrebne organizmu bez obzira na vegetarijanstvo ili nevegetarijanstvo. Tako željezo možemo naći u koštunjavom voću, tamnozelenom povrću, grahu, vinu...., a tu su uvijek i kapsule željeza koje možemo naći u svakoj apoteci.






Quote:
ja sam se bome iznenadila, ali u Okrugljaku imaju fenomenalnu vegetarijasnku klopu!
Što je to okrugljak?
Krcko_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2004., 03:44   #5
Problem je bio sto je globulin bio previsok, a globulin albumin ratio mi je bio prenizak. Uglavnom nesto tako, a opasno sam manjkala proteina u ishrani. A i imala sam dosta ozbiljnu operaciju u to vrijeme, a znas kakvi su doktori panicari.

Drago mi je da ti pase taj nacin ishrane. Inace svakome bih preporucila blo koju vrstu vegeterijanstva ili mediteranske kuhinje, ako ne za stalno ono bar periodicno.
__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2004., 16:21   #6
Quote:
Karmela kaže:
Problem je bio sto je globulin bio previsok, a globulin albumin ratio mi je bio prenizak. Uglavnom nesto tako, a opasno sam manjkala proteina u ishrani. A i imala sam dosta ozbiljnu operaciju u to vrijeme, a znas kakvi su doktori panicari.
To je onda problem nedovoljne i nepotpune ishrane koja se dešava i vegetarijancima i nevegetarijancima. Doduše, mislim kako su tvoji doktori postupili neetično sugerirajući ti da jedeš riblje meso kojeg si se odrekla vjerojatno iz moralnih i etičkih razloga kao i većina vegetarijanaca.


Quote:
Karmela kaže:
Drago mi je da ti pase taj nacin ishrane. Inace svakome bih preporucila blo koju vrstu vegeterijanstva ili mediteranske kuhinje, ako ne za stalno ono bar periodicno.
Svakako bi živjeli s puno manje stresa. Vjerujem da će vegetarijanaca u svijetu biti sve više i više. Čuo sam negdje podatak da se broj ljudi koji ne jedu meso u Velikoj Britaniji popeo na 30% u ukupnom stanovništvu...ako je to istina, onda je obećavajuće.
Krcko_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2004., 22:49   #7
Re: Laktoovovegetarijanci?

Quote:
Krcko_X kaže:
Laktoovovegetarijanci...ima li vas (nas) na ovom forumu?
Ajmo, iskustva, recepti, razmjena ideja i mišljenja...ima li kakav dobar restoran za laktoovovegetarijance u našoj zemlji (?) i slično...nisam valjda jedini.

Za one koji ne znaju, laktoovovegetarijanci su oni koji ne jedu meso i ribu, ali jedu jaja i mliječne proizvode.
Jezuš i marija, i od samog naziva sem se prestrašil.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2004., 02:01   #8
Quote:
Krcko_X kaže:

Pogrešna je pretpostavka da vegetarijanci i semi-vegetarijanci imaju lošu krvnu sliku. To se najčešće odnosi na nedostatak željeza

Ja sam bila anemicna dok nisam prestala jesti meso. Sad mi je krvna slika .
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2004., 17:03   #9
Quote:
Krcko_X kaže:
To je onda problem nedovoljne i nepotpune ishrane koja se dešava i vegetarijancima i nevegetarijancima. Doduše, mislim kako su tvoji doktori postupili neetično sugerirajući ti da jedeš riblje meso kojeg si se odrekla vjerojatno iz moralnih i etičkih razloga kao i većina vegetarijanaca.



E vidis ja od djetinjstva nisam das voljela meso. Jednostavno okus u ustima mi nije pasao. To nikad nisam mogla objasniti. I kao mala sam odbijala zvakati meso. Odresci su mi bili ziva koma, komad mesa - pa navali, to nikad nisam mogla....

A sto se tice ribe, recimo tunjevinu sa grila ne mogu jesti jer mi previse vuce na meso. Ali pored svega, drago mi je da sam ukljucila plodove mora u svoju ishranu jer kako sam bila krenula, ne bi uopce bilo dobro za moje zdravlje. Ionako malo jedem, tako da zaista moram birati visokovrijedne namirnice, a sa plodovima mora mi je to malo lakse.
__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2004., 12:08   #10
Quote:
Krcko_X kaže:
Svakako bi živjeli s puno manje stresa. Vjerujem da će vegetarijanaca u svijetu biti sve više i više. Čuo sam negdje podatak da se broj ljudi koji ne jedu meso u Velikoj Britaniji popeo na 30% u ukupnom stanovništvu...ako je to istina, onda je obećavajuće.
ovo sam nasla na vitamini.hr i fakat me postotak iznenadio. mislila sam da je veci

Broj vegetarijanaca je u porastu, a prelazak na vegetarijansku prehranu je najčešći zbog brige za zdravlje, zbog očuvanja okoliša i zbog zaštite prava životinja. Naravno, u nekim zemljama vegetarijanstvo nije odabir već nužda.
Danas se vegetarijanstvo više ne smatra nikakvim čudaštvom, biti vegetarijanac je moderno i u restoranima se vegetarijanska jela naručuju s ponosom.

Općenito, veći je broj vegetarijanaca među ženama nego muškarcima, također je više vegetarijanaca među mlađim osobama, primjerice, među studentima, nego u drugih dobnih skupina.

U Australiji se 5 % stanovništva hrani prema vegetarijanskim principima prehrane, u Kanadi 4 %, u Americi i Švedskoj 3 %.
Istraživanje koje smo proveli u Laboratoriju za kemiju hrane i prehranu PBF-a, pokazuje da je među studentima RH 5 % vegetarijanaca (3 % muškaraca i 6 % žena). Vegana je bilo 0,8 % (u Americi ~ 1 %, u Švedskoj 0,2 %). Nismo pronašli niti jednog frutarijanca; frutarijanci se prehranjuju isključivo voćem.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2004., 14:31   #11
Ja se hranim ko Karmela (laktoovo + dosta rijetko riba), a moj dragi jede samo laktoovo hranu i cini mi se da ima sve vise ljudi koji rjeđe jedu meso, a jako puno ih se premišlja i to jer se boje da vise nece fino papati. Ne znam, otkad ne jedem meso isprobavam sve žive recepte i toliko sam novih super jela probala Krvna slika mi je ok otkad jedem ribu, prije kad sam i to izbacila mi je bila losa. Ne kazem sad da je tako svima, ali, evo meni je. Svatko ima drugaciji organizam. Samo sam htjela naglasiti da vegetarijanstvo zahtjeva malo vise truda oko hrane i bar u pocetku malo vise planiranja sto i kako jesti da dobijes sve sto ti treba.
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2004., 00:53   #12
Quote:
Dustflower kaže:
Svatko ima drugaciji organizam. Samo sam htjela naglasiti da vegetarijanstvo zahtjeva malo vise truda oko hrane i bar u pocetku malo vise planiranja sto i kako jesti da dobijes sve sto ti treba.
Svaka cast na ovome osvrtu. Kako Dustflower veli, vegeterijanstvo treba planirati, bar u pocetku jer uvijek moras biti siguran da si uzeo dovoljno hranljivih tvari u svakom obroku, jer nama kao kulturi, vegeterijanstvo nije tradicija, tako da su vegeterijanci najcesce prva generacija, koji sve sami moraju otkriti.
Mislim koliko fakat ljudi misli "pa samo jedu povrce", sto je tu tako komplicirano.
Well, nije komplicirano ako mislis jesti povrce na leso do kraja zivota, ali vegeterijansvo moze biti itekako mastovito, zanimljivo . Ljudi se iznenade kad je sebe opisem kao gurmana, jer imaju ideju da svi vegeterijanci zive isposnickim zivotom i jedu travu. Zalosno je da nemamo u Zagrebu dobrog restorana vegeterijanske hrane, ali vremena se mijenjaju. Ranije sam pisala kako u HR kad sam bila, i trazim nesto vegeterijansko daju mi salatu ili krumpir sa necim (kakav je to obrok pitam se samo) Zalosno. nadam se da je sad drugacije.
__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2004., 12:23   #13
ne želim se odricati ničega, ali puštam svakog da jede što mu paše. najgore mi ej kad me militantni vegetarijanci napadaju što zagovaram miješanu prehranu. jednom sam čak prozvan 'profiterom na račun životinja' e da barem imam kakvu farmu. But that's beyond the point.

Krvna slika čistih vegana strada ne zbog nedostatka željeza nego vitamina B12, koje gotovo da i nema u biljkama. Laktoovovegetarijanstvo je po meni vrlo okej način prehrane. A jaja su vrlo bogata svim B vitaminima. Al ipak si en kogu pomoći, volim meso fino pripremljeno, i već se dosta stvari u životu moram odreći, pa neću i toga. što se mene tiče, da imam vremena za dulju pripremu hrane, jeo bih meso 1-2 x tjedno.
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2004., 22:47   #14
godinama sam bila laktovegetarijanka, a onda sam prije par godina počela jesti ribu, otprilike jednom ili dvaput mjesečno...

jaja nisam nikad konzumirala sama, obično bi se provukla u nekom kolaču, ali sada i njih znam uzeti par puta mjesečno...

krvna slika mi je dobra, ali sam prije znala imati problema s imunitetom...sad sam ok i što se toga tiče...ali vjerojatno zato što sam promijenila način života...manje stresa, manje živciranja, a više redovite prehrane i sporta...

u zagrebu imaš sirion restoran (evo ti ga gore )...meni nije ne znam šta, više mi liči na neku pučku kuhinju, bar kad sam ja tamo bila prije dvije godine

imaš vege hop- dostava veg. hrane...

makronova - makrobiotički, ilica 72

ugodno sam se iznenadila kad sam otkrila Katedralis (preko puta katedrale)...imaju specijalne veg. obroke (soja šnicle, punjenje patlidane i tako to)
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2004., 13:56   #15
Quote:
Clea kaže:
ugodno sam se iznenadila kad sam otkrila Katedralis (preko puta katedrale)...imaju specijalne veg. obroke (soja šnicle, punjenje patlidane i tako to)
E vidiš, to nisam znao. Hvala ti na informaciji.
Krcko_X is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:34.