Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2003., 11:38   #1
Molitve (doslovne, (ne)uslišane, etc.) - skupna tema o molitvama

Sto mislite o Molitvi i razlicitim vrstama moljenja, Bogu, Majki Bozijoj i Svecima.
Da li molitva pomaze ?
Da li je molitva potrebna ?
Da li Bog reagira na molitvu ?
Da li se recimo isplati moljenje Krunice?
Sve o, protiv i za molitvu ?
Sto je vase misljenje o tome ?
M.

Zadnje uređivanje VeronikaN : 14.07.2011. at 21:31.
Meta12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 11:47   #2
Kada bi meni, realistu i pragmatičaru, ti objasnio koja je neposredna korist od ponavljanja određenih linija, bez navođenja razloga o nekakvoj "duhovnoj satisfakciji", onda bi ti se ja pridružio u moljenju krunice!
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 12:04   #3
Neposredna korist

Quote:
obelix kaže:
Kada bi meni, realistu i pragmatičaru, ti objasnio koja je neposredna korist od ponavljanja određenih linija, bez navođenja razloga o nekakvoj "duhovnoj satisfakciji", onda bi ti se ja pridružio u moljenju krunice!

Vjerovatno i je glavni problem u tome što u svemu što radiš tražiš neposrednu korist.

Koja ti je neposredna korist u pisanju po forumu, osim ubijanja dosade i zadovoljavanje egotripa.
__________________
Omnia vincit amor et nos cedamus amori
preatorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 12:19   #4
Re: Neposredna korist

Quote:
preatorian kaže:

Vjerovatno i je glavni problem u tome što u svemu što radiš tražiš neposrednu korist.

Koja ti je neposredna korist u pisanju po forumu, osim ubijanja dosade i zadovoljavanje egotripa.
Pa dobro, onda ti meni objasni koja mi je posredna korist u molitvi.
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 12:44   #5
Smatram da molitva u ovom obliku nije potrebna i ne pomaže tj. Bog ne reagira na molitvu.
pokušat ću argumentirati svoje mišljenje:
NZ striktno navodi samo jednu molitvu(upućenu Bogu) i samim time degradira sve ostale molitve na nivo izgovaranja "dobar dan" barem što se tiče Boga.Nigdje se ne navodi da bi se trebalo moliti nekom drugom osim Bogu-a pogotovo ne mrtvim ljudima (čitaj sveci) a isto tako ni majci božjoj(kao čovjeku).
Molitve se u principu svode na traženje nekog djelovanja u materijalnu korist (npr. izlječenja,sačuvanja,dobivanja..) i upućuju se u principu onda kad čovjek ne može sam pomoći te očekuje nadnaravnu pomoć(koja ne dolazi) da bi riješio svoje/ili nečije druge probleme u materijalnom svijetu.
Ostaje molitva riječima koju je Isus sam rekao svojim učenicima (Luka 11.1-5) no kasnije Isus produbljuje misao i govori kakva bi stvarna molitva trebala biti i što je uopće.

Ivan 4:23-24

"Ali ide vrijeme i već je nastalo kad će se pravi bogomoljci moliti Ocu duhom i istinom jer Otac želi takve bogomoljce.
Bog je duh i koji mu se mole, duhom i istinom se trebaju moliti"

a ako to povežem s zakonom:

Luka 10:26-28

"A Isus mu reče: što je napisano u zakonu?kako čitaš?
A on odgovarajući reče: ljubi Boga svim srcem svojim i svom dušom svojom i svom misli svojom i bljižnjega svoga kao samog sebe.
Reče mu pak: pravo si odgovorio : to čini i bit ćeš živ."

(Isus nakon toga objašnjava tko je bližnji-svi ljudi -al ne da mi se sve citirati)

Ili drugim riječima čovjek se moli svojim djelima i odnosom prema Bogu i ljudima a ne određenim rečenicama koje same po sebi tj. nešpotkrijepljene djelima nemaju nikakav smisao-za razliku od djela koja nepotkrijepljena riječima itekako imaju.

Naravno postoje i drugi aspekti molitve (sugestija..) ali to nekako više spada u domenu medicine- a u razlučivanje toga se ovdje ipak ne bih htio upustiti- ostavljam onima koji znaju više od mene o tome.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 13:39   #6
Sto mislis to postajes.

Sto ce reci da ako Bog, ili neki lik poput nekog sveca ili (pretpostavljenog) bozijeg utjelovljenja nama predstavlja nesto najuzvisenije, najljepse, najcisce itd onda ce um na to usmjeren poprimiti iste kvalitete.
Um nikad ne miruje. Uvijek se krece u nekom pravcu. A kretanje na gore je puno teze nego "pustanje" da klizi di mu se oce. Molitva sluzi usmjeravanju uma i emocija ne nesto dobro i pozitivno. Ona uobicajene ljudske odnose i osjecaje usmjerava prema idealu i tako se rjesava mana umjesto da se kroz nekakve sukobe, borbe i diskriminaciju direktno s njima obracunava.
Ako gledamo nesto na TV, ako citamo neku knjigu, ako smo u odredjanom drustvu i odredjenoj okolini nas um poprima odredjene obrasce i odlike te okoline. Nesto ce nas inspirirat, nesto izbedirat, nesto izivcirat... Tako i molitva stvara odredjenu "atmosferu" i unutra i vani. S obzirom da je um stalno u pokretu (osim u samadhiju valjda) idealno je stalno ga drzati "usidrenim" pomocu molitve, mantre itd kada se nista konkretno ne radi sto bi okupiralo um.
Iz istog razloga su jako korisni i vazni obredi, kipovi... sve ono na sto se ortodoksni apstraktlije zgrazaju.
U stvari kaze se da grihasta, znaci covjek koji zivi u svijetu, ne bi trebao prihvacati impersonalni stav. Previse je uvucen u svakodnevne probleme da bi (bar vecina) mogao tako zivjet. To onda sve ispadne mentalna gimnastika i prica koja na prvom zivotnom problemu padne u vodu. Pa vidi samo kolko se ti tipusi roguse na crkvu, "primitivnu" vjeru itd. A s druge strane kenjkaju kako je sve iluzija/ sve je Bog/ i slicno. Ma nemoj, svjestan toga a svaki k mu smeta
Covjek moze rec da Bog (osobni) ne postoj kad je u stanju reci da on sam ne ostoj. Kad nije ogranicen vlastitom osobnoscu i tijelom onda ce mu i Bog bit takav. Al dok sebe dozivljava kao individuu u odnosu s okolinom (oko cega uostalom cijeli zivot pravi neku dramu) onda je i Bog stvaran za njega. Jednako kao sto je stvaran i on sam ili neka osoba iz okoline. Pricati o impersonalnim apstrakcijama dok ih nismo u stanju zivjeti i dok nas "sitnice" poput bolesti ili smrti bliznjih mogu prilicno shebat filozofiranja oko toga kako je Bog neosoban, univerzalan princip, kako je sve u njemu, kako smo mi vjecni i bozanski itd ne drzi vodu makar bilo istina. U stvari bez cistog i kontroliranog uma nece se niti takve stvari moc zaista shvatit, dozivjet i zivjet. A takav um se razvija kroz stvari kao sto je molitva. Par minuta prakse je bolje od kile filozofiranja.

Zato mislim da je za 99% nas koji zivimo na ovakav nacin molitva/namasmarana i slicno vrlo bitna. Kad budemo zivili u pecini, nesvjesni svoje okoline i s umom neprestano uronjenim u nesto vise, mozda takve stvari i nece bit potrebne. Ja se bas nesto ne vidim u takvoj situaciji
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 13:45   #7
Re: Molitva !

Quote:
Meta12 kaže:
Da li molitva pomaze ?
Da
Da li je molitva potrebna ?
Da (ne nophodna i ne za svakog, ali za vecinu jest)
Da li Bog reagira na molitvu ?
Da. Neko je rekao da se cak i "usputnih i neuzivljenih" molitvi 80% ispunjava ali coke zaboravi da je to "prisapnuo visoj istanci" kad se desi i misli da je bila slucajnost, sudbina il sto vec.
Da li se recimo isplati moljenje Krunice?
Da. Ovisi puno o vjeri u to sto se radi naravno.
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 14:05   #8
Danaye,
tvoj post je jako dobar i informativan.
Medjutim, nebi ipak trebali ici u konacni sud o molitvi, nego pustimo da se to malo razgrana, gledano iz vise aspekata.

Ja sam osobnog misljenja, da molitva sama po sebi, dakle izgovorene rijeci nemaju nikakvu moc u sebi, nego Bog je taj, koji je mocan i koji nam moze pomoci, kad mu se obratimo onim rijecima koje su u Luki: 11, 1-5, u "Oce nas" sadrzane.

Ako bi smo vjerovali u rijeci koje izgovaramo, onda bi to po mom misljenju bila magija. Dakle, Bog je taj koji ima moc, a ne rijeci koje mi blebecemo. Zato On pomaze onome, tko u njega vjeruje, tko se njemu obraca u svom duhu, tj. onome tko u njega polaze svoje povjerenje. To izgleda odprilike ovako: Ako mislis da bi mogao nesto dobiti na lottu i molis se, a ne uplatis ga, onda je to apsurdna vjera. Onda bi barem morao upltiti kupon, ili kako se to vec zove. Tako je i sa molitvom Bogu. Samo vjera u Boga pomaze.

Matej: 6, 7 :
"Kada se molite, ne izgovarajte isprazne rijeci kao pogani, koji umisljaju da ce biti uslisani zbog svoga nabrajanja."

Preko Propovjednika nam porucuje:
Propovjednik: 5, 1 :
"Ne nagli ustima svojim i ne zuri se sa rijecima pred Bogom, jer je Bog na nebu, a ti si na zemlji, zato stedi svoje rijeci."
Ovo je postovanje Bozije Apsolutnosti i respekt pred njegovom svemoci.

Uzmimo konkretno ovaj slucuaj: Netko nam ponavlja svakodnevno iste rijeci vise puta na dan, neovisno da li se tu radilo o moljakanju ili zahvali ili hvaljenju, najednom cemo se na njega razljutiti i reci mu da prestane sa glupostima. Mislim, da bi ovu analogiju mogli prenjeti i na molitvu prema Bogu ispravnim rijecima, jer on vidi u nasu dusu, sto i kakvi smo, sto trebamo a sto ne trebamo.

Luka; 18, 10-13:
"Dva covjeka uzidjose u Hram da mole: jedan farizej, drugi carinik. Farizej stade te poce ovako moliti u sebi: 'Boze, zahvaljujem ti sto nisam kao ostali ljudi: razbojnici, nepravednici, preljubnici ili kao i ovaj ovdje carinik. postim dva puta u tjednu i dajem desetinu od svega sto stecem'. A carinik, ostajuci daleko, ne usudi se ni ociju podignuti prema nebu, vec se udarao u prsa i molio: 'Boze, smiluj se meni gresniku!'--
Kazem vam, ovaj se vrati opravdan kuci, a ne onaj. Jer tko se uzvisi, biti ce ponizen, a tko se ponizi, biti ce uzvisen".

I tako to izgleda uvjek sa onima koji su samouvjereni u svoju samodobrotu i mudrost.
B. Russell, ateist; je jednom primjetio slijedece:
"Upravo je jadno, da su glupi uvjek toliko sigurni, a pametni uvjek puni sumnje."

O molitvi koja se upucuje Bogorodici i svecima, nebih onda mogao puno reci, jer tu bi bilo pozeljno misljenje jednoga teologa.
Ja osobno mislim, da obracanje drugim osobama osim Bogu Svemogucem, nema bas velikog smisla, jer zasto se nebi odmah obratili direktno Bogu.

A o tzv. samosugestiji i tzv. vjeri, koja se kod molitve moze mobilizirati, u to sam ne samo uvjeren, nego sam i sam iskusio moc samo-sugestije. Ona je efikasna i prodorna.
Uvjek ovisno o dubini nase vjere.
A zato postoje i znanstveni, a ne samo biblijski dokazi.
(Vjera kao gorusicino zrno i njezina moc!)
M.
Meta12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 14:16   #9
Re: Re: Molitva !

Quote:
ravana kaže:
Ravana,
procitao sam oba tvoja posta i vrlo su mi poucni i fundirani.
Medjutim, smatras li ti stvarno, da recitiranje mantri, onako bezglavo, kako bi ispraznili svijest na putu u Samadhi, ima nesto sa Bogom zajednickog, ili je to samo nacin ispraznjivanja svijesti?
A ako je to nacin na putu u unio mystica, onda se nemoze oznaciti kao molitva Bogu. Ili se ja ovdje varam?
M.
Meta12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 15:09   #10
Quote:
Meta12 kaže:
Uzmimo konkretno ovaj slucuaj: Netko nam ponavlja svakodnevno iste rijeci vise puta na dan, neovisno da li se tu radilo o moljakanju ili zahvali ili hvaljenju, najednom cemo se na njega razljutiti i reci mu da prestane sa glupostima. Mislim, da bi ovu analogiju mogli prenjeti i na molitvu prema Bogu ispravnim rijecima, jer on vidi u nasu dusu, sto i kakvi smo, sto trebamo a sto ne trebamo.
M.
Smioniju antropomorfizaciju božjeg bitka još nisam pročitao, barem ne kod tebe. Ovo me čak podsjeća na rudimentarnu jahvističku predaju gdje je bog skroz antropomorfiziran.

E, sad, budući da se crkveni kanoni opiru antropomorfizaciji njihovog boga, jer bi to značilo da ga se može spoznati u bitku, a prihvaćanjem učenja sv. Tome Akvinskoga, crkva si je učinila medvjeđu uslugu tako što je čovjeka u molitvi koncentrirala na nešto što se ne može atributirati.

Ali, ti boga atributiraš, pridaješ mu atribut nestrpljivosti, dosadnosti, i netrpeljivosti samo u gornjem navodu. Što, ili bolje rečeno tko je onda tvoj bog, i kako se ti njemu moliš?
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 15:28   #11
Re: Molitva !

Quote:
Meta12 kaže:
Sto mislite o Molitvi i razlicitim vrstama moljenja, Bogu, Majki Bozijoj i Svecima.
Da li molitva pomaze ?
Da li je molitva potrebna ?
Da li Bog reagira na molitvu ?
Da li se recimo isplati moljenje Krunice?
Sve o, protiv i za molitvu ?
Sto je vase misljenje o tome ?
M.
Da li molitva pomaze ?
Da, iskrena molitva autentičnom vjerniku pomaže, u to nema sumnje!

Da li je molitva potrebna ?
Kako kome, ovisno o osobnosti i osobnoj filozofiji/religiji. Netkome je životno potrebna, nekome nije.

Meni nije potrebna, kao ni dobrom dijelu mojih prijatelja. Uglavnom svoje probleme rješavamo sami, svojim snagama.
"Čuvaj se sam, pa će te i Bog čuvati" - omiljena je izreka mog dobrog prijatelja. Kad to izgovori, redovito poljubi križ koji mu na lančiću visi o vratu.

Da li Bog reagira na molitvu ?
Onome koji uistinu koji vjeruje, Bog reagira. Bez sumnje.

Da li se recimo isplati moljenje Krunice?
"Isplati" je trgovački pojam, vjerovatno si mislio na to da li je krunicom poluatomatizirani niz molitvi efikasniji od one "stand-alone" koncentrirane molitve.

Vjerujem (jer osobnih iskustava u tome nemam) da jači efekt ima pojedinačna molitva na koju se čovjek koncentrira i u njoj sudjeluje svim svojim duhom, dušom i tijelom, nego takove "rafalne" molitve.

Nije riječ samo o kršćanstvu, poznati tibetanski "molitveni mlinovi" su mi uvijek izazivali ironičan osmjeh na usnama.

I u ratu bih radije bio precizni, koncentrirani snajperista, nego mitraljezac.

Sve o, protiv i za molitvu ?
Sto je vase misljenje o tome ?


Ništa ni za ni protiv, mislim da nema univerzalnog recepta ni rješenja.

To što je moj pristup bliži onome "Delaj, ovdje i sada!" nego "Moli, kaj se, nadaj se!", ne znači da mislim da je molitva manje vrijedna.

Koji način kome odgovara ovisi samo o njegovoj osobnosti.

Kao što Meta simbolično prikaza, meni osobno molitva ne bi ni malo pomogla.

Jer nikad nisam uplatio tiket.



V.
Vještac is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 15:53   #12
Re: Re: Re: Molitva !

Quote:
Meta12 kaže:
Ravana,
procitao sam oba tvoja posta i vrlo su mi poucni i fundirani.
Medjutim, smatras li ti stvarno, da recitiranje mantri, onako bezglavo, kako bi ispraznili svijest na putu u Samadhi, ima nesto sa Bogom zajednickog, ili je to samo nacin ispraznjivanja svijesti?
A ako je to nacin na putu u unio mystica, onda se nemoze oznaciti kao molitva Bogu. Ili se ja ovdje varam?
M.
Malo skrecemo s teme, nije rijec o mantrama. To sam usputno spomenuo.
Postoje razlicite mantre. Najrasirenije su mantre koje pretstavljaju neko Bozije ime, nesto poput kratke molitve (npr Maha Mantra kod krishnijevaca). Obicno osoba ima ishta devatu - odabrano bozanstvo, tj svoju ideju najviseg u shladu s pripadnoscu odredjenoj religiji, sekti, itd. To je cesto stvar obiteljskog nasljedja iako ne nuzno i coek moze odabrati svoj "smjer". Tu se mantra veze za lik i vjeru. Najslicnije tome u krscanstvu je hezihija.
Postoje nirguna mantre, mozda vise afirmacije nego mantre, poput tat tvam asi, aham brahmasmi itd.
Bija mantre (TM ih koristi npr) znaci korjenske mantre. Smatraju se svojevrsnim osnovnim zvukovima/vibracijama i bez obzira sto se cesto povezuju s nekim bozanstvima nemaju znacenje po sebi u pravom smislu. Te mantre ne sluze za namasmaranu nego vise za meditaciju i neke druge vjezbe.
Medjutim vecina mantri sadrzi i neku bidja manru, najcesce om ili ram.
Namasmarana, od nama-ime i smarana- prisjecati se znaci ponavljanje, recitiranje, pjevanje itd bozijeg imena. To bi trebalo bit sa paznjom i osjecajem. Trebalo bi takodjer postati "urodjeno", sto znaci da se coek tolko poistovjeti da mu molitva postane prirodna i neprestana poput disanja bez da u to ulaze poseban napor.
Prema tome namasmarana ima mozda vise zajednickog s molitvom nego s bija mantrama na koje ti (pretpostavljam) mislis.

P.S. Sto ti znaci to izprazniti svijest? Samadhi je posljedica meditacije (dhyana) koja je posljedica koncentracije (dharana). Dolazi iz jednousmjerenosti smirenog i kontroliranog uma. Meditacija (kao stanje, ne tehnika) se cesto usporedjuje sa svijecom u zatvorenoj prostoriji bez kretanja zraka ili sa ujednacenim mlazom ulja kad se pretace. Sto znaci da um mora bit tako miran, jednousmjeren i fokusiran. A fokusiran je najcesce na ime/lik Boga.
Iako za cisto bhakti (devocijski) djir samadhi nije cilj vec mu je ekvivalent bhava/mahabhava - extaza, opijenost Bogom.
Medjutim danas prakticki nema "ciste" yoge u stilu Patanjalijevih sutri koja bi se bavila samo tehnickom kontrolom uma. Vecinom postoje elementi devocije i vecinom se koriste nama-mantre, bhajani itd. To se ionako smatra osnovom duhovne discipline u Kali yugi.

P.P.S. govorim o savikalpa samadhiju. Ima razlicitih oblika samadhija, savikalpa je najnizi. U njemu je jos moguce imat misli/ideje i osjecaj (donekle) individualnosti. Nirvikalpa potpuno brise individualnost i po nekima iz tog stanja nema povratka za prosjecnog covjeka. Samo Ishwarakoti se moze iz takvog stanja vratit radi svijeta i bliznjih. On se radi toga uostalom i rodio s obzirom da Ishwarakoti znaci nesto poput vjecno slobodan, nevezan za karmu, sudbinu i slicno nego svjesno i namjerno utjelovljen za dobrobit svijeta i blah blah tako dalje.
Ionako je za veliku vecinu cak i full-time yogina savikalpa maksimum kojemu se mogu nadati u zivotu pa necemo to uzimat u obzir. Postoji i sahaja samadhi koji je jos visi od nirvikalpe i za razliku od predhodna dva osoba u njemu moze funkcionirati i kretati se zadrzavajuci istovremeno i najvisu svijest i sposobnost funkcioniranja u tijelu. U savikalpa i nirvikalpa osoba nije svjesna tijela i ono je nepomisno. Sve fizioloske funkcije poput disanja su zaustavljene (ili tolko smanjene da se ne registriraju). Ako se odredjeno vrijeme osoba zadrzi u tom stanju tijelo "otpadne" tj. umre, nema vise povratka u ovu svijest. Al bilo je par slucajeva da su se neke face zadrzavale mjesecima u tom stanju samo se povremeno vracajuci malo nize da bi se tijelo odrzalo. To je cesto bilo zahvaljujuci nekome tko bi brinuo za tijelo sve to vrijeme (cak i spustajuci se nije svjest dovoljno uzemljena da bi coek mogo sam jest i slicno). Obicno netko tko je osjetio da se u doticnom desava nesto posebno i koji je zalio dat sve od sebe da to tijelo zadrzi na zemlji za neko opce dobro.
Ima naravno i drugih tumacenja. Kako nema neke krovne organizacije poput crkve isti termini mogu u razlicitim tradicijama oznacavat ponesto drugacije stvari al otprilike je to to.
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 16:44   #13
Re: Re: Re: Re: Molitva !

Quote:
ravana kaže:
P.S. Sto ti znaci to izprazniti svijest? Samadhi je posljedica meditacije (dhyana) koja je posljedica koncentracije (dharana). Dolazi iz jednousmjerenosti smirenog i kontroliranog uma. Meditacija (kao stanje, ne tehnika) se cesto usporedjuje sa svijecom u zatvorenoj prostoriji bez kretanja zraka ili sa ujednacenim mlazom ulja kad se pretace. Sto znaci da um mora bit tako miran, jednousmjeren i fokusiran. A fokusiran je najcesce na ime/lik Boga.
Iako za cisto bhakti (devocijski) djir samadhi nije cilj vec mu je ekvivalent bhava/mahabhava - extaza, opijenost Bogom.
Medjutim danas prakticki nema "ciste" yoge u stilu Patanjalijevih sutri koja bi se bavila samo tehnickom kontrolom uma. Vecinom postoje elementi devocije i vecinom se koriste nama-mantre, bhajani itd. To se ionako smatra osnovom duhovne discipline u Kali yugi.
Pod praznjenjem svijesti ja podrazumjevam put ka Samadhiju, upravo ono sto si ti u ovom postu i objasnio.

Ova zadnja dva stadija praznjenja svijesti: Dharana i Dhyana, tj. povecavanja koncentracije kroz meditaciju, gdje se covjek uvjek moze toliko skoncentrirati na nesto, da ga vanjski svijet ne moze vise uznemiriti ili uplivati na njegovu svijest. Dakle, potpuno uranjanje u svoj duh, i potpuno "izsaltavanje" vanjskih svjetovnih upliva na svijest.

Hvala ti ponajprije na ovom ekskursu.
Medjutim, uzmem li ovaj put za postizavanje jednog posebnog svijesnog stanja, do samadhija, gdje u ovom sa "Saat"=potporom ostaje tzv. "rest"-svijest jos uvjek odrzana i onoga bez "Saat"=bez potpore, bez posljednjeg "resta" svijesti, gdje i ovaj zadnji "tracak" svijesti nestaje, onda mozemo zakljuciti, da se tu radi o jednom spiritualnom putu, a ne o molitvi, kao sto je mi podrazumjevamo. Ili ti i ovaj put smatras molitvom ?
M.
Meta12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 17:00   #14
Re: Re: Molitva !

[QUOTE]Vještac kaže:
[B]Da li molitva pomaze ?
Da, iskrena molitva autentičnom vjerniku pomaže, u to nema sumnje!

Meta12:
Mozes li mi objasniti, kako dodje do toga djelovanja ? Da li si ipak misljenja, da se tu radi o samosugestiji i njezinu ucinku ?
Ako mislis da se o tome ne radi, onda nam opisi to djelovanje molitve. Da li rijeci imaju same po sebi neki ucinak ? Ako mislis, da izgovorene rijeci imaju moc u sebi, onda je to okultna magija.


Da li je molitva potrebna ?
Kako kome, ovisno o osobnosti i osobnoj filozofiji/religiji. Netkome je životno potrebna, nekome nije.
Meni nije potrebna, kao ni dobrom dijelu mojih prijatelja. Uglavnom svoje probleme rješavamo sami, svojim snagama.
"Čuvaj se sam, pa će te i Bog čuvati" - omiljena je izreka mog dobrog prijatelja. Kad to izgovori, redovito poljubi križ koji mu na lančiću visi o vratu.

Meta12:
OK!

Da li Bog reagira na molitvu ?
Onome koji uistinu koji vjeruje, Bog reagira. Bez sumnje.

Meta12:
Kako bi nam to mogao plasticno opisati ? Kako Bog djeluje na molitvu ?
Nisam ja protiv ove tvrdnje, nego me zanima, kako ti to zelis obrazloziti ?


Da li se recimo isplati moljenje Krunice?
"Isplati" je trgovački pojam, vjerovatno si mislio na to da li je krunicom poluatomatizirani niz molitvi efikasniji od one "stand-alone" koncentrirane molitve.
Vjerujem (jer osobnih iskustava u tome nemam) da jači efekt ima pojedinačna molitva na koju se čovjek koncentrira i u njoj sudjeluje svim svojim duhom, dušom i tijelom, nego takove "rafalne" molitve.
Nije riječ samo o kršćanstvu, poznati tibetanski "molitveni mlinovi" su mi uvijek izazivali ironičan osmjeh na usnama.
I u ratu bih radije bio precizni, koncentrirani snajperista, nego mitraljezac.

Meta12:
Ostavi svoju ironiju u ovoj diskusiji, a skoncentriraj se na temu.
Zasto "molitveni mlinovi" u Buddhizmu nisu toliko efikasni, kao mlinovi katolicke krunice ? Pitanje je ozbiljno, pa onda pazi sto ces odgovoriti !


Sve o, protiv i za molitvu ?
Sto je vase misljenje o tome ?


Ništa ni za ni protiv, mislim da nema univerzalnog recepta ni rješenja.
To što je moj pristup bliži onome "Delaj, ovdje i sada!" nego "Moli, kaj se, nadaj se!", ne znači da mislim da je molitva manje vrijedna.
Koji način kome odgovara ovisi samo o njegovoj osobnosti.
Kao što Meta simbolično prikaza, meni osobno molitva ne bi ni malo pomogla.
Jer nikad nisam uplatio tiket.

Meta12:
E vidis Vjestac, vrijeme je da jednom uplatis lotto, jer bez uplate ti ni molitva nemoze pomoci da bi dobio. I sam Bog bi ti to preporucuo, jer ti ni On nemoze pomoci bez uredno uplacenog"tiketa".
M.
Meta12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 17:03   #15
Re: Molitva !

Quote:
Meta12 kaže:
Da li molitva pomaze ?
Da, ali ne za vlastitu materijalnu korist; osim ako bi se time nekome drugome ucinilo (ne nuzno materijalno) dobro ili ako bi tako sebi pomogli da se jos vise priblizimo i uspijemo na duhovnom putu.

Ali treba znati moliti. Ove molitve sto nasi ljudi izricu svakodnevno, svako malo se obracaju Bogu i sl., su uglavnom pogresnog tipa i mogle bi donijeti vise stete nego koristi...
Corpus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 17:22   #16
Re: Molitva !

Da li molitva pomaze ?
Onome tko iskreno moli zasigurno pomaže.
Da li je molitva potrebna ?
Da. Svakome.
Da li Bog reagira na molitvu ?
Ponekad, kad nije umoran od ljudi i njihovih prohtjeva, kad ga ne tražiš previše i kad je dobre volje
Da li se recimo isplati moljenje Krunice?
Isplati se uložiti u Zlato trenutno, a ne možemo govoriti o tome da li se isplati moliti krunicu.
Osim toga ako moliš da bi ti se isplatilo već ti se neće isplatiti.
__________________
Omnia vincit amor et nos cedamus amori
preatorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 19:33   #17
Quote:
obelix kaže:
Kada bi meni, realistu i pragmatičaru, ti objasnio koja je neposredna korist od ponavljanja određenih linija, bez navođenja razloga o nekakvoj "duhovnoj satisfakciji", onda bi ti se ja pridružio u moljenju krunice!
Svrha krunice i ponavljanja molitvi, (ili mantri na istoku), je koncentriranje i dostizanje određenog stupnja svijesti "gdje si u zajedništvu s Bogom".
Molitvom se aktiviraju tvoje najbolje snage.

tako nekako. Ja ti to ne znam logički objasniti, jer se ne molim logički.

osoba koja iskreno moli radosna je samim tim što moli, što se nalazi u tom posebnom stanju, jer je molitva radost, mir, utjeha......

Prava molitva nikad nije "zato što to moram", nego zato što to želim, jer mi je to potrebno, jer sam onda radostan, miran, koncentriran,..........
 
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 19:46   #18
Lightbulb

Molitva ne mora biti samo riječ, siljed logičkih rečenica, molitva je i osjećaj, bilo koja naša emocija koju želimo "podjeliti" s Bogom, bilo što čime se njemu želimo obratiti.

To može biti i smjeh, plač, vizualizacija, pjesma, muzika, gledanje ljepote u cvijetu, Moru,........ma whatever!

važno je stanje duha.

Osobno mislim da se ne treba moliti za nešto, samo kad nešto trebamo, nego bi to trebalo biti svakodnevno zajedništvo s Bogom, pročišćavanje sebe, kontempllacija, centriranje....

I da ne zaboravim drugi tip molitve, SLUŠANJE.

Ne trebamo se cijelo vrijeme mi obraćati Bogu, još važnije je dopustiti Bogu da se obrati nama, i slušati.


Isprazniti se, i dopustiti Bogu da nas ispuni.





Quote:
Meta12:
Kako bi nam to mogao plasticno opisati ? Kako Bog djeluje na molitvu ?.
Djeluje kroz osobu koja moli. Aktivacijom njenih unutarnjih snaga....koje ona onda izražava i u vanjskom svijetu


Ja vjerujem da se svaka osoba "moli" na svoj osobni način, i da
i Vještac se "moli" na svoj poseban i jedinstven način
 
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 07:01   #19
Solaris,
mislis li ti, da rijeci koje kod molitve izgovaras imaju same po sebi moc (neku vrstu pozitivne energije!), ili je Bog taj koji je mocan i djeluje ?

Ako mislis da je samo Bog taj koji djeluje, kako onda tumacis buddhisticku molitvu(hinayana Buddhizam), koja nije upucena nikakvom Bogu?

Koju vrijednost ima ta molitva. Da li je to neka vrsta magije?
Ili, kakvu vrstu posjeduje islamska molitva, gdje Muslimani misle, da njihove rijeci imaju moc spasenja, buduci da njihova doktrina implicira samospasenje, Bez priznavanja Isusa Krista, Boga Otkupitelja?

A sto tek vrijedi molitva u tvom new-agerskom miljeu?
Dakle, puno pitanja za tebe, a ti toliko mala, mlada i neiskusna!
Ha,ha,ha.........,,,,,,
M.
Meta12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 08:07   #20
Re: Re: Re: Molitva !

Quote:
Meta12 kaže:

Meta12:
E vidis Vjestac, vrijeme je da jednom uplatis lotto, jer bez uplate ti ni molitva nemoze pomoci da bi dobio. I sam Bog bi ti to preporucuo, jer ti ni On nemoze pomoci bez uredno uplacenog"tiketa".
M.
Meta, nekoliko dana mi net nece biti dostupan pa cu ti naknadno pokusati detaljnije odgovoriti na pitanja.

Samo da prije odlaska kratko komentiram zadnu stavku upisa.


Ne trazim i ne ocekujem nikakvu pomoc od Boga. Nije mi potrebna.

Mislim da vec posjedujem najveci dio onog najvrijednijeg.

U proteklom razdoblju sam prosao rat, bio u dva navrata aktivno ukljucen u njemu i iz svog tog ludila izasao psihicki i fizicki zdrav.

Takodjer, mogu bilo gdje sjesti na na kavu, miran i opusten, i svakome koji dodje ili naidje pogledati u oci. Ne krijem se i ne stidim pred ikim.

Do odgovora na pitanja tko sam i kuda idem, o Smislu, do odobne spoznaje, dosao sam i prije nego što sam postao aktivan na ovome Forumu. Tu vise nekih bitnijih dilema nemam.

Potpuno sam svjestan dragocijenosti svega toga sto imam, i nastojim to što imam zadržati.


Ostaje mi jos malo bolje srediti stvari iz domene prakticnog, svakodnevnog zivota, vezano uz tehničke probleme koje imam na poslu, malo poboljšati ekonomsku stranu života, odvojiti više vremena za sebe i druge.

Život u HR nije ni najmanje lagan, ali ime Božje se ne zaziva uzalud, za trivijalnosti tipa veće plaće ili radi kupovine novog automobila.



V.
Vještac is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:56.