Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2010., 13:42   #6281
Quote:
terc bela kaže: Pogledaj post
Otvoreni napadi iz smjera Sarvaša prema Nemetinu su tako neslavno završavali po vas, u dužini od Nemetina prema Tenji je bilo raspoređeno 6 topova t12, u razmaku po 1 km i oni su bili nešto potpuno neočekivano za vas. od tih topova, kupole od vaših tenkova su se odvajale kao da su od lego kockica.
Biilo je raspoređeno 12 topova od Nemtina preko Sjemenare i Tufeka do Brijesta, dvije bitnice po 6 topova MT12 100mm, ti topovi imaju brisani domet do 3km i početnu brzinu zrna malo više od 1500m/s, znači da zrno preleti brisani domet za manje od 2 sekunde.

Osobno sam jako dobar prijatelj sa zapovjednicima obje te bitnice, jedan od njih je još uvijek u vojsci.

Osim tih topova bilo je raspoređeno još par komada istih takvih ali su bile makete i to jako vjerne makete originalnih topova koje su postavljane kao mete da se neprijatelj ispuca po njima dok su položaji pravih topova bili skriveni, ponekad se preko noći maketa zamijeni s pravim topom koji po danu ispuca par granata, a onda se opet podmetne maketa tako da neprijatelj dobije volju da puca po maketi
Falkon is offline  
Old 14.02.2010., 14:54   #6282
Quote:
Za dom kaže: Pogledaj post
Možda griješim, ali mislim da su jedino tako mogli poslati ljude na frontu, pričajući im o regulaciji, jer su ionako u sastavu policije pa to ne mogu izbjeći jer im je to posao. A da su im rekli da idu u rat, vjerojatno bi se njih polovica odmah skinula iz policije (tako je bilo na Plitvicama).

Ako je to bilo u početku, kako se priča, onda je to definitivno bio način zapovjedništva kako su ljude slali u smrt a da ovi o tom pojma menaju.

Ne kažem da policajci nisu trebali tamo otići, ali s obzirom na situaciju, trebalo je u startu otvoriti karte, pa odmah izbjeći kukavice i ljude pripremiti na najgore.
Smatram da u ratu više vrijedi 10 odvažnih nego 100/1000 kukavica. Evo, Kutina je u prijašnjem postu dao link gdje jedan od zapovjednika u novim epizodama Heroja govori upravo o tim odvažnim-hrabrim borcima kada njih trojica potiskuju hrpu četnika a ovi preko motorole još traže pomoć jer su naišli na "jake snage".

100% je bilo ljudi koji su se tamo zatekli a da to nisu htjeli i da su tamo odmah po dolasku zalijegali u neku sigurnu rupu i pustili svoje suborce da ginu.
Pa bilo je i Vukovaraca koji su odmah pobjegli na more sa raznim isprikama i ostali živi a to nikako nisu zaslužili zbog svih ostalih koji su tamo bili i ostali, koji su tamo došli i ostali zauvijek - pod zemljom!
odkud tebi pravo ljude koji su izvana dosli u Vukovar nazivati kukavicama?
kako uopce ti znas jel medju njima bilo kukavica?
palam is offline  
Old 14.02.2010., 15:59   #6283
Quote:
prosjecan kaže: Pogledaj post
Čitam već dugo temu. Čitat ću i dalje. Komentirati neću jer na to nemam pravo. Bio sam premlad (i danas sam!), preslabo poznajem teren unatoč kartama. Ono što znam i što mogu je reći hvala u ime svih onih koje je Vukovar spasio svojom žrtvom.

Izdaja, prodaja? Građanima Vukovara koji su tada bili u svojim podrumima to je tako izgledalo. I danas se priča o tome i špekulira što se moglo i trebalo. Moj je stav da u ono vrijeme i s obzirom na stanje ljudstva i tehnike te prilike koje su vladale u i oko Vukovara spašavanje grada je bilo nemoguće. Bilo je hrabrih koji su pokušali u manjim grupama ulazak u grad radi opskrbe no to nije moglo upaliti. Bilo ih je puno (i previše) koji su ostali u Vukovaru zauvijek. Hvala im. Bilo je i onih koji su poput Kutine izašli (pukom srećom i s dovoljno ludosti i hrabrosti tjerani mišlju da ako ostanu ostat će zauvijek) da danas mogu (i MORAJU) pričati o tome da se ne zaboravi.

Oni koji su se u Vukovar vratili? Zbog njih je valjda sve to vrijedilo...

Hvala svima koji na neki način doprinose čuvanju sjećanja na tragediju koja je stvorila zemlju u kojoj danas živimo.
prosjecan, ne moraš tako razmišljati, ima nas još koji smo bili mladi, ali mi smo zato tu da pokažemo interes i poštovanje prema braniteljima i ono o čemu govore. branitelji između sebe već puno toga znaju, oni su željni neke stvari podijeliti i zato je dobro da ima nas koje interesira, dapače, jer puno mladih ne pokazuje ni neku osnovnu zainteresiranost za događaje iz Domovinskog rata.
terc bela is offline  
Old 14.02.2010., 16:33   #6284
Upravo sam zavrsio citati knjigu Vukovarske legende Petra Janjica Tromblona "Zedni krvi, gladni izdaje". Knjiga je vhrunska, jako dobro opisuje pojedine akcije u kojem je autor sudjelovao. Obzirom da je dosao na ispomoc u sve dijelove grada, citaoc moze stec jako vjeran dojam i siru sliku o obrani grada. Meni je dosta pogodilo opis zarobljavanja i puta do logora, kad su iz Vere isli prema Novom Sadu i u svakom selu dobili strasne batine od mjesnih cetnika ili policajaca. Cini se isto da je Tromblon uvjeren da je Vukovar izdan tj zrtvovan od Zagreba. Jako je ogorcen na "podrumske" zapovjednike (citaj Dedakovica i Borkovica), na one koje su nastupili grada bez najave i prije pada grada (gore navedene zapovjednike + Kapulara) te oda priznanje jedino "ulicnim" zapovjednicima (Blago Zadro, Samoborac...).

Sve u svemu, preporucujem tu knjigu svakome koji se zainteresira za bitku za Vukovara.
Obzirom da nisam iz Vukovara, jako mi je tesko locirat glavne punktove. Postoji li knjiga koji dobro opisuje tijek borbi, sadrzi karte, tj osnovno kako bi neupeceni sve dobro razumio. Nesto tipa "Vukovar za dummies"!

Pozdrav svima!
arno_kt is offline  
Old 14.02.2010., 17:03   #6285
Moje mišljenje ako se iz vukovara moglo izac moglo se je i uci!(mislim koji su izasli u provboju) Nije istina da se u vukovar nisu mogle proturat barem male grupe ljudi od 50-100 boraca par puta tjedno...u konacnici bi se obrana lagano pojacavala...a najvise je falilo ljudi.....

oprostite ako gijesim ali to je moj dojam nakon citanja troblonove knjige...i ja se s tim covjekom u mnogocemu slazem.
Niks_1 is offline  
Old 14.02.2010., 17:22   #6286
Quote:
HOS-Kutina kaže: Pogledaj post
Tenkovi su zarobljeni na Lušcu,znam da je jednom trebalo samo akumulatore promijenit,igrom slučaja ( to sam već opisivao ) sam i ja sudjelovao u odvoženju jednog tenka kod Jastreba u bazu.Frenki i Mđar su bili glavni oko toga,branitelji Lušca.Kad su doveženi,pitali su tko bi htio biti u tenku,posada,ja sam odmah tražio da me se vrati na Sajmište,jer u tu kantu ne bi sjeo u borbi,nikako.Vidio sam kako izgleda unutrašnjost tenka nakon što dobije poklon-raketu.Ali na svu sreću,bilo je izuzetno hrabrih ljudi,jedan od njih je Mđar,koji je tim tenkom u ruševinama jedne kuće dočekivao napad oklopa i onda gađao.Koliko je pogodio i koliko je to trajalo,ne znam,jer sam bio pješak na Sajmištu.Kad vojnička čizma negdje stane,onda je to osvojeno,ništa bez pješaka.To je Domovinski rat dokazao.Možeš imati sve od tehnike ali ako nemaš kvalitetnog vojnika,motiviranog i mudrog,neće pomoći tehnika.Znam,nismo uspjeli sačuvati Vukovar,osvojili su ga,ali ne zbog tehničke premoći ili pješadije,već zbog drugih stvari.Sa malo sposobnih ( na nogama ) branitelja,bez dovoljno protuoklopnih sredstava i streljiva,zaista se nije moglo učiniti više.

kažeš nisu osvojili zbog jače tehnike i pješadije nego zbog drugih stvari....

MOLIM da se ovo neshvati kao provokacija!
Laki1991 is offline  
Old 14.02.2010., 17:29   #6287
Quote:
Laki1991 kaže: Pogledaj post
kažeš nisu osvojili zbog jače tehnike i pješadije nego zbog drugih stvari....

MOLIM da se ovo neshvati kao provokacija!
Nisu imali Srce ko naši branitelji pa im je trebalo malo duže.
bobi1980 is offline  
Old 14.02.2010., 18:01   #6288
Quote:
bobi1980 kaže: Pogledaj post
Nisu imali Srce ko naši branitelji pa im je trebalo malo duže.
Stvarno svašta..daj prvo dobro pročitaj pa piši odgovor..uostalom nisi mu ti valjda odvjetnik
Laki1991 is offline  
Old 14.02.2010., 18:08   #6289
@terc_bela...

promašuješ poantu iako priznajem, sam sam kriv za to...

O ratu uopće ne želim pričati. Rat je zajebao sve one koje je mogao. Nitko njoj neće vratiti 500 i neki dan proveden u rovu. Ništa je više neće natjerati da obuče onu istu uniformu HOS-a koju je nosila. A meni je i dan danas čudno kad s njom odemo nekom prvi put u goste i taj netko ti kaže... pa ti si bila tad i tad tamo i tamo, vidio slike u privatnim albumima tvojih suboraca.

Njena je vojna knjižica u ladici, njenu vestu iz tog doba danas nosim ja... tih par slika koje čuva vidio sam... ali nikad ne pitam više od onog što sama priča... ne bunim se kad noću u krevetu sanja toliko glasno da me probudi. Jednostavno, taj dio sebe je pospremila i samo je njen. Zauvijek krnja, ali moja... jer je tako izabrala... i jer sam ja tako izabrao.

Na godišnjice i okupljanja ne odlazi jer previše onih koji bi trebali biti tamo više nema... ne iz stida, ne iz straha... jednostavno... bilo je... prošlo je... neće zaboraviti ali se ne treba ni previše podsjećati da ne ostane "zarobljenik" vlastitog uma (takvih nažalost ima i previše), da se ne nađe SAMO u tom vremenu.

Na koji način opisati osjećaj nekom tko to nije doživio da "15 godina nakon" stojiš na balkonu i gledaš vatromet, a ona ti kaže gle, netko puši na balkonu prekoputa i ti tek nakon 10 minuta skužiš cigaretu koja gori. Spavanje ljeti u sobi sa zatvorenim vratima i otvorenim prozorom?

Skinula je uniformu... ali ono što je naučila i stekla u njoj... nikad nije i neće iz nje izaći...

I baš zato... ne treba inzistirati na detaljima... bili su tamo gdje su bili... radili to što su radili najbolje što su mogli i znali... danas svatko od njih živi sa svojom savješću.

Hvala im...

Kronološki, sam opis je vrijedan povijesno... da se ne zaboravi...
__________________
Proud to be tolerant - plead to be ignorant.(nekad ili sad?)
Prosjecan is offline  
Old 14.02.2010., 18:22   #6290
Quote:
Laki1991 kaže: Pogledaj post
kažeš nisu osvojili zbog jače tehnike i pješadije nego zbog drugih stvari....

MOLIM da se ovo neshvati kao provokacija!
Naše poginule branitelje nije imao tko zamijeniti i nije više bilo dovoljno protuoklopnih sredstava, da su konstantno broj i kvaliteta branitelja bili isti, četnici nikada ne bi osvojili Vukovar, točnije, Vukovar bi se uspio obraniti dovoljno dugo da se može organizirati i naoružati dovoljno branitelja za deblokadu.
NINJA 07 is offline  
Old 14.02.2010., 18:29   #6291
Quote:
SVOIC kaže: Pogledaj post
Više puta sam rekao da nisam ja vodio rat niti određivao vreme i taktiku , ja sam samo deo mašine , koji želi da sazna istinu i tačka.

Kako je vama trebalo 4 godine pa da osvojte krajinu koju praktički , a to se i videlo , niko nije ozbiljno ni branio.
odgovor na tvoje pitanje je da neznam , kao što ni ti neznaš odgovor na ovo drugo. Sa nama su se igrali i to je sada očito , životi su nam rastureni i sjebani a profiteri žive na tuđoj nesreći. I

Ispravimo ono što se može i nek se ne ponovi , za moje i vaše dobro.
Naravno da se može. Recimo, država HR je već skoro pri kraju ispravljanja, skoro svim Srbima su obnovljene kuće, a sad nek obnavljanje završi država Srbija i nek obnovi sve ostalo porušeno (npr. nek krene sa tvornicama i ostalim gospodarskim objektima u Vukovaru). Ono što smo već sami obnovili a bilo je porušeno nek isplati u gotovini.
I onda, NAKON toga, nek se ne ponovi.

Da li je zarobljen koji od pilota JNA oborenih u VU kraju?
mayday_bbb is offline  
Old 14.02.2010., 18:43   #6292
Quote:
istox kaže: Pogledaj post
da pojasnim:

za rat su potrebne najmanje dvije sukobljene strane
za razgovor o ratu, isto tako
ako je nekom nejasno, neka odgovor potraži kod stručnih službi
Netočno. Za razgovor o ratu meni je dovoljno čitati sjećanja Casia, Kutine i ostalih sudionika.
Tebe ako zanimaju svjedočenja s druge strane idi ih čitati u njihov cyber-space.
Pogotovo ako te zanimaju svjedočenja tipa "mogli smo ali nismo htjeli", "nisam ja, ne znam tko je", "ajmo sve zaboraviti i krenuti naprijed" i slične baljezgarije.
mayday_bbb is offline  
Old 14.02.2010., 19:33   #6293
Ninja je sve rekao.Na žalost,svakim danom nas je bivalo sve manje,što poginulih što ranjenih teže pa su ostali u bolnici,a pomoć nije dolazila,na bojovnike mislim.To je glavni,po meni razlog što nismo više mogli izdržat.Tu je nestašica protuoklopnih sredstava i streljiva i kad se sve zbroji,morali smo izgubiti bitku,ali dobili smo rat.
HOS-Kutina is offline  
Old 14.02.2010., 20:20   #6294
Quote:
Da li je zarobljen koji od pilota JNA oborenih u VU kraju?
Nije.
Prilikom rusenja jednog avion (jastreb J-21) pilot se katapultirao iznad podrucja koje su cetnici kontrolirali (selo Brsadin).
zulualpha is offline  
Old 14.02.2010., 21:05   #6295
Quote:
HOS-Kutina kaže: Pogledaj post
Ninja je sve rekao.Na žalost,svakim danom nas je bivalo sve manje,što poginulih što ranjenih teže pa su ostali u bolnici,a pomoć nije dolazila,na bojovnike mislim.To je glavni,po meni razlog što nismo više mogli izdržat.Tu je nestašica protuoklopnih sredstava i streljiva i kad se sve zbroji,morali smo izgubiti bitku,ali dobili smo rat.
To mi je jasno...normalno je da svakim danom gubiš vojnike što poginule što ranjene...al to opet povlaći pitanje dali se moglo ubaciti još dragovoljaca...sad je prekasno o tome prićati..znam
Laki1991 is offline  
Old 14.02.2010., 21:13   #6296
Kako smo mi izašli,tako se moglo i ući,međutim,sada je to lako reći.Jer ni danas mi nije jasno kako smo imali sreće pri proboju,da li bi tako prošli i oni koji bi pokušali ući,to je pitanje.
HOS-Kutina is offline  
Old 14.02.2010., 21:20   #6297
Vi ste izlazili u manjim grupama, pa ste bili manje uočljivi iako kad si u proboju neznaš na koga ćeš naletiti...a pomoć bi ulazila u većim grupama odjednom vjerovatno i tu bi bilo svega....a pogotovo što je bilo doušnika na svakom koraku
Laki1991 is offline  
Old 14.02.2010., 21:27   #6298
Naravno da bi znali kada bi bilo koja grupa krenula. To bi im pomogli zapovjednici izvan Vukovara "naoruzani" NMT mobitelima preko kojih su komunicirali.
zulualpha is offline  
Old 15.02.2010., 01:25   #6299
Quote:
HOS-Kutina kaže: Pogledaj post
Ninja je sve rekao.Na žalost,svakim danom nas je bivalo sve manje,što poginulih što ranjenih teže pa su ostali u bolnici,a pomoć nije dolazila,na bojovnike mislim.To je glavni,po meni razlog što nismo više mogli izdržat.Tu je nestašica protuoklopnih sredstava i streljiva i kad se sve zbroji,morali smo izgubiti bitku,ali dobili smo rat.
http://www.sbiportal.hr/slavonski-br...jest/1466.html
Znaš li nešto više možda o ovome ? To je bilo nešto malo prije tvog dolaska u VU ali možda ipak nešto znaš ili netko drugi ?
ZgeNbo is offline  
Old 15.02.2010., 09:07   #6300
Ne,ne znam o tome.Kasnije smo došli,čuo sam priče,ali priče si jedno a da li je istina ne znam.
HOS-Kutina is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:39.