Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2010., 22:21   #6361
Quote:
terc bela kaže: Pogledaj post
mislio sam da će biti ovakav odgovor...

http://www.javno.com/hr-hrvatska/u-o...ri-silos_25672

3,3 kg eksploziva

nema veze, nije posebno važno...
http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/s...ksploziva.html
to je ova građevina.
pa ovo je dječji vrtić, jesi vidio silos Dunav i silos Đergaj?
Sistematski is offline  
Old 16.02.2010., 22:27   #6362
Quote:
zdfil kaže: Pogledaj post
Imamo tu prave branitelje - dragovoljce Domovinskog rata koji kaže otvoreno da pomoć nije mogla doći, a i nije praktički imalo ni što doći.
mišljenja su podijeljena i među braniteljima i među svim Hrvatima.
nisu jednolična.
bit je da ne vrijedi trošiti vrijeme na ono što iz ove pozicije nikad nećemo znati.
Moj brat je živio i dan danas živi u Virovitici. On me uvjerava da su oni u studenom tamo bili za četnike u srazmjeru ljudstva i tehnike ono što su oni nama bili u Vukovaru.
A ja mu ne vjerujem.
Stoga mišljenja su podjeljena i ta tema treba biti ad acta.

a opet kad znam da je nas 20 na 3 punkta dužalo cijelu ulicu a s druge strane bio oklopno mehanizirani bataljun. A mi nijedan protuoklop, 14 kalašnjikova, 30-ak bombi, 10-ak tromblona. 1 papovku, 2 lovačka snajpera.
Il kad čujem Čurkovića da je njih 3oje na Sajmištu držalo cijelu satniju u punoj ofenzivi.
Il kad znam da je u 4 dana na Trpinjskoj cesti 8 ljudi s protuoklopom, slovima (osam) ljudi srušilo preko 30 enkova i transportera.

Onda se opet zamislim jel sve bilo raspoređeno ravnomjerno

Zadnje uređivanje Sistematski : 16.02.2010. at 22:33.
Sistematski is offline  
Old 16.02.2010., 22:29   #6363
sistematski jesi li sudjelovao u izbacivanju ubačenih četnika početkom sedmog mjeseca u Borovu naselju?....dokle su oni uopče ušli duboko u naselje, i kako da ih nitko nije primjetio....tu mi puno stvari nije baš jasno.....pa mi u Vukovaru nismo imali pojma što se događa u Borovu naselju u tom razdoblju....
dekameron2009 is offline  
Old 16.02.2010., 22:34   #6364
Taj silos u Osijeku je znatno manji od ovoga. Rusenje ovakvih objekata ne radi vojska niti vojni inzenjerci. Vojska nema potrebe za tim. Da bi se objekt na taj nacin srusio nije dovoljno imati eksploziv, inicjalnu kapsulu i sporogoreci stapin. Potrebna je sofisticirana oprema. Znaci veliki broj nekoliko stotina ili tisucu (nemam predozbu) elektricnih kapsula, eksploziv rasporedjen po cijeloj zgradi, na odredjenim mjestima. Proracun nacina aktiviranja pretpostavljam treba napraviti tim strucnjaka za to. Pored svega toga dogodi se da objekt ne padne. Kada je bio gradjen ovaj silos je bio drugi po velicini u EU.
Evo ovako izgleda taj silos.

http://img294.imageshack.us/img294/8075/img2412t.jpg
zulualpha is offline  
Old 16.02.2010., 22:46   #6365
Quote:
Sistematski kaže: Pogledaj post
mišljenja su podijeljena i među braniteljima i među svim Hrvatima.
nisu jednolična.
bit je da ne vrijedi trošiti vrijeme na ono što iz ove pozicije nikad nećemo znati.
Moj brat je živio i dan danas živi u Virovitici. On me uvjerava da su oni u studenom tamo bili za četnike u srazmjeru ljudstva i tehnike ono što su oni nama bili u Vukovaru.
A ja mu ne vjerujem.
Stoga mišljenja su podjeljena i ta tema treba biti ad acta.

a opet kad znam da je nas 20 na 3 punkta dužalo cijelu ulicu a s druge strane bio oklopno mehanizirani bataljun. A mi nijedan protuoklop, 14 kalašnjikova, 30-ak bombi, 10-ak tromblona. 1 papovku, 2 lovačka snajpera.
Il kad čujem Čurkovića da je njih 3oje na Sajmištu držalo cijelu satniju u punoj ofenzivi.
Il kad znam da je u 4 dana na Trpinjskoj cesti 8 ljudi s protuoklopom, slovima (osam) ljudi srušilo preko 30 enkova i transportera.

Onda se opet zamislim jel sve bilo raspoređeno ravnomjerno
U cijelim Ravnim kotarima (zadarsko zaleđe) je poslano 5 tenkova iz Varaždinske vojarne. Tamo su napravili čudo, odnosno spasili su Zadar, a time i cijelu Dalmaciju, a posredno i BiH. Da je npr tih 5 tenkova krenulo iz Nuštra u proboj prema Vukovaru, vjerojatno bi nastradali nakon samo nekoliko stotina pređenih metara. Četnici su bili prejaki oko Vukovara i nije bilo smisla pokušati ih razbiti. Taktika što duže iz zadržati na Vukovaru je bila isparvna i spasila je Hrvatsku.
zdfil is offline  
Old 16.02.2010., 22:54   #6366
Ovisi kako bi se tenkovi upotrijebili.
zulualpha is offline  
Old 16.02.2010., 23:06   #6367
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Ovisi kako bi se tenkovi upotrijebili.
Četnici su oko Vukovara u to vrijeme imali više tenkova nego mi na cijelom neokupiranom području RH. Napad tog razmjera nije bio moguć bez potpore iz zraka, a sumljam da je naše tadašnje zrakoplovstvo (čitajoljoprivredni zrakoplovi) moglo nešto uraditi. Raspitaj se malo što su hrvatski Mi-24 Hind radili četničkom oklopu u Oluji i akcijama prije nje, a vezano uz nju. Nažalost 1991. Hind-ova nije bilo.
Te teorije o mogućem uspješnom proboju do Vukovara odgovaraju onim suludim Špegeljovim idejama o zauzimanju vojarni na juriš.
zdfil is offline  
Old 16.02.2010., 23:10   #6368
Da smo tako razmisljali morali bi se odmah predati. Oni su nas napali sa puno, a mi smi imali malo tenkova i drugih igracaka.
zulualpha is offline  
Old 16.02.2010., 23:14   #6369
Quote:
zdfil kaže: Pogledaj post
I da. Činim mi se da nisam naišao na opis bogibije bojnika Alferda Hilla. Molim sve one koji znaju o njemu i njegovom ratnom putu da nešto napišu.
Ja znam samo da je bio prvi zapovjednik Vojne policije u Vukovaru. Inače, HV sam ponosno služio u obučnom središtu Vojne policije koje nosi ime ovog vukovarskog heroja.
ja mislim da je on poginuo u Kraševoj ulici prilikom odbijanja četničkog napada, prilikom povlačenja četnici su dobili minobacačku podršku i jedna od tih granata je pala u dvorište u kojoj se nalazio Hill te ga teško ranila....nažalost ozljede su bile preteške te je na licu mjesta preminuo.....inače danas jedna ulica u Vukovaru nosi po njemu ime
dekameron2009 is offline  
Old 16.02.2010., 23:16   #6370
Quote:
dekameron2009 kaže: Pogledaj post
ja mislim da je on poginuo u Kraševoj ulici prilikom odbijanja četničkog napada, prilikom povlačenja četnici su dobili minobacačku podršku i jedna od tih granata je pala u dvorište u kojoj se nalazio Hill te ga teško ranila....nažalost ozljede su bile preteške te je na licu mjesta preminuo.....inače danas jedna ulica u Vukovaru nosi po njemu ime
Hvala na odgovoru. 6 mjeseci sam svaki dan gledao čovjekovu sliku na zidu, pa kažem i da sada naučim nešto o njemu.
zdfil is offline  
Old 16.02.2010., 23:17   #6371
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Da smo tako razmisljali morali bi se odmah predati. Oni su nas napali sa puno, a mi smi imali malo tenkova i drugih igracaka.
kad se braniš, možeš se braniti i s minimalnim sredstvima ako si pametan (Vukovar je to najbolje pokazao), ali kad napadaš onda moraš biti barem 3 puta jači od neprijatelja. Mislim da omjer 3:1 sve govori.
zdfil is offline  
Old 16.02.2010., 23:23   #6372
Ovako je trebao izgledati Bobotski kanal da je bila brna na Vuki.
http://img685.imageshack.us/img685/2...0408resize.jpg
Ispod Vinogradske ulice.

http://img716.imageshack.us/img716/6955/20060424136.jpg

Kod mosta uz cestu D55 Vukovar - Vinkovci.

Volio bi vidjeti tko bi ovo forsirao.
zulualpha is offline  
Old 16.02.2010., 23:56   #6373
Veljko Kadijević danas ima rusko državljanstvo, te je time nedostupan Haagu. U srpskim novinama kaže :
"Vukovar nije samo Vukovar. Time što je zauzet Vukovar slomljena je kičma Hrvatskoj vojsci i nama je tada otvoren put prema Zagrebu da oslobodimo vojarne koje su Hrvati bili blokirali. Poraz u Vukovaru bio je faktor koji je natjerao Tuđmana da pristane na Vanceov plan. To nije bio samo Vukovar, to je glavnina vojske", kaže Kadijević.

Dodao je da se nije moglo drukčije osvajati Vukovar nego "od kuće do kuće", kao i to da je Vukovar branila "najelitnija vojska koju je Hrvatska tada imala", odnosno ljudi iz zapadne Hercegovine, koje je Tuđman nazivao "najhrvatskijim dijelom Hrvatske".
istox is offline  
Old 17.02.2010., 00:00   #6374
eto, i kadijević kaže da vukovar nije prodan ni predan...
RT20 is offline  
Old 17.02.2010., 00:04   #6375
Stara budal nema pojma o cemu govori. Sreca je nasa sto je on vodio JNA, a ne neko pametniji.
zulualpha is offline  
Old 17.02.2010., 00:17   #6376
a ja mislio slobo i frenki vodili rat... eno slobo bijaše na sudu zbog vođenja rata pa nije dočeko kraj, a kadijević ništa, ne traže ga... ni adžića... a oni su bili udarni duo jNA generalštaba koji je vodio ratne operacije u hrvatskoj, a time i u vukovaru. i čoek lijepo kaže da je tu slomljena elita + glavnina hrvatske vojske, pa znači nema riječi o tome da je vukovar prodan ili predan. eto tako govori "stara budala" kojoj guza mirno uživa u toploj foteljici moskovske rezidencije, bez da ga ijedan sud progoni, potražuje, njime nešto uvjetuje... al je zato more "mladih pametnih" zbog njegovih poteza oko vukovara već skoro 20 godina ispod zemlje. uz malo logike lako je zaključiti KAKO JE TO MOGUĆE?
RT20 is offline  
Old 17.02.2010., 00:30   #6377
Da je netko pametniji vodio JNA,onda ne bi ni bilo rata.Zanemarujete jednu činjenicu,bitnu.Je,oni su bili tehnički nadmoćniji,štima,tehnika i ljudstvo,a što je s nama? Zanemaruje se zaista Hrvatski san,dišpet Hrvata koji su se borili za slobodu.Da su bili i Ameri ili ne znam tko,izgubili bi.To je bila povjesna šansa i sreća da je bilo dovoljno odvažnih i hrabrih da to i realizira.Ameri su izgubili u Vijetnamu itd.Rusi Afganistan itd.Nema veze tehnika i ljudstvo,ima tu nešto puno jače.
HOS-Kutina is offline  
Old 17.02.2010., 00:56   #6378
"Boj ne bije svijetlo oružje ...."
__________________
Nikada ne raspravljaj sa budalom, ljudi možda neće vidjeti razliku...
- When I came to Makarska I saw Bosance how eat on beach I thought to myself: What the fuck!? I couldn't believe what I was watching. So I called my babo and I said to him: Babo, La Bosanci esta muy locco, What the fuck!?
posmatrač is offline  
Old 17.02.2010., 01:30   #6379
Pa nakon desetke tisuća vojnika izbačenih iz stroja, demoraliziranu vojsku, dezerterstvo.....bio bi lud da je rekao Vukovar je nama prodan.
Kako Arkan trabunja gluposti u Laslovu i prikazuje neke dokumente...a u biti uši bi si pojeo od muke jer je ušao u prazno mjesto!
Laki1991 is offline  
Old 17.02.2010., 10:42   #6380
Zdifil ne pricam o forumu nego vukovarskim braniteljima pa ja sam vukovarac i znam mišljenja! i nisam prico o tenkovima i tome, nego provlacenju malih grupa ljudi u grad! i polako bi jacala obrana!
a to ideju sam dobio nakon price sa 2 branitelja! ako te zanima!
No ajmo o bitki!
Mene kutina zanima jesu vam decki dolazili u pomoc s ostalih djelova grada cesto..mislim kad je zagustilo jel bi ih doslo dovoljno!
cuo sam isparavite me ako nije tocno

da na mitnici bas nije bila velika sreca i raspolozenje da se ide na ispomoc na sajmiste!
Niks_1 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:53.