Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2010., 10:43   #6381
Quote:
HOS-Kutina kaže: Pogledaj post
Da je netko pametniji vodio JNA,onda ne bi ni bilo rata.Zanemarujete jednu činjenicu,bitnu.Je,oni su bili tehnički nadmoćniji,štima,tehnika i ljudstvo,a što je s nama? Zanemaruje se zaista Hrvatski san,dišpet Hrvata koji su se borili za slobodu.Da su bili i Ameri ili ne znam tko,izgubili bi.To je bila povjesna šansa i sreća da je bilo dovoljno odvažnih i hrabrih da to i realizira.Ameri su izgubili u Vijetnamu itd.Rusi Afganistan itd.Nema veze tehnika i ljudstvo,ima tu nešto puno jače.
meni je žao što nakon 100 i nešto stranica, još uvijek ljudi nisu dobili stvarnu sliku što se tamo događalo.
Imaju svoju uobičajnu sliku. Imaš front. Rov naš, na 300-500 metara njihov rov.
Iza nas rezerva linija, iza 3 rezervna, iza....oni napadaju mi kad nemožemo povlačimo se . Oni imaju tehniku, ljudstvo brojnije, oni su jači. Ništa se nije moglo.

Ma nema toga ljudi, nema rezervne linije. Rezervna linija je smrt za sve. Jer ako samo 1 punkt od njih 50-ak probiju, sve je gotovo.
Sistematski is offline  
Old 17.02.2010., 11:03   #6382
JNA je kao izgovor za napad na Sajmište koristila deblokadu kasarne. To nije istina, jer kasarna nikad nije bila u potpunoj blokadi.
Postojao je poljski put, paralelan sa ulicom Sajmište, dakle, između vinarije VUPIK i Mitnice, koji je JNA koristila za vezu sa Negoslavcima
istox is offline  
Old 17.02.2010., 11:15   #6383
Quote:
zdfil kaže: Pogledaj post
Pročitaj malo ovu temu od 1 do zadnjeg posta pa ćeš vidjeti koji su to koji misle da je Vukovar izdan i da je pomoć mogla stići.
Ideja ovog podforuma je zadržati se na onom što se dogodilo.
Quote:
zdfil kaže: Pogledaj post
Ovaj stari post sam izvukao samo zbog ovog boldanog.
Keva, sram te bilo i tebe i sve one koji nazivaju Zadar bježigrad. A i skidam kapu moderatorima kada dopuštaju takve stvari.
Nećemo cjepidlačiti nad porukama naslalim prije nastanka ovog podforuma.
Moderatore nećemo spominjati unutar rasprava.
rezon@tor is offline  
Old 17.02.2010., 11:18   #6384
Kutina jel se sjećaš možda jednog dokumentarca ili je možda bila samo emisija povodom pada Vukovara kad je jedan branitelj sa sajmišta (nisam upamtio ime i prezime) izjavio da njjima nije falilo oružja nego ljudi.....mislim da je to bilo prije par godina na televiziji.......
bobi1980 is offline  
Old 17.02.2010., 11:25   #6385
Quote:
Sistematski kaže: Pogledaj post
meni je žao što nakon 100 i nešto stranica, još uvijek ljudi nisu dobili stvarnu sliku što se tamo događalo.
Imaju svoju uobičajnu sliku. Imaš front. Rov naš, na 300-500 metara njihov rov.
Iza nas rezerva linija, iza 3 rezervna, iza....oni napadaju mi kad nemožemo povlačimo se . Oni imaju tehniku, ljudstvo brojnije, oni su jači. Ništa se nije moglo.

Ma nema toga ljudi, nema rezervne linije. Rezervna linija je smrt za sve. Jer ako samo 1 punkt od njih 50-ak probiju, sve je gotovo.
Tako je bilo i na sajmištu da su probili i 1 punkt bili bi u centru grada za 2 minute......Sjećam se da u samom centru nisu bili baš upućeni što se događa 300 metara gore na sajmištu, ni ko je živ ni ko mrtav, ni koju ulicu držimo jer se situacija svako malo mjenjala.......jedino ko se čekao za informacije je bio pokojni Siniša Glavašević i njegove večernje vijesi.......a on je dizao moral za 1000 posto
bobi1980 is offline  
Old 17.02.2010., 13:03   #6386
Dolazila nam je pomoć kad su mogli,a nije to često bilo jer su svi bili '' zauzeti '',jedino kad smo stvarno bili u kritičnom stanju,a to je bilo 2 Listopada.Tek smo došli i nismo poznavali teren i nismo se baš najbolje snašli pri velikom napadu iz svih ulica svime i svačime.Mislim da je onda legendarni Turbo vod došao i uvelike nam pomogao.Kasnije,došlo je nešto ljudi,civila naoružanih koji su nam pomogli,najviše što se tiče straže da se mi možemo odmoriti,a i u samim bitkama.Na žalost ginuli su,evo jedne slike di su svi poginuli a osim Tihice koji čući koji je Hosovac,ranjen odveden iz bolnice i identificiran na Ovčari,ostali su civili :

http://img708.imageshack.us/img708/4...tive629012.jpg

Prvi s ljeva je Slavko Komšić-poginuo od granate.U sredini je Mirko ( sa naočalama )-poginuo snajperskim metkom u vrat,izvlačio sam ga sa suborcima. Pored njega sa brkovima Đuro Begović-on je ubijen od gada Miroslava Radića,kad je bio zarobljen,ubio ga pred puno ljudi jer je Đuro bio Srbin a Hrvatski branitelj i zbog njega je tužiteljstvo ga teretilo u Hagu..Šta reći,i oni su dali život,bili su s nama i branili Vukovar,nikad ih neću zaboraviti,jer su bili dio nas i sjajni ljudi.posebno se sjećam Mirka koji je podeblji i vidite kakve naočale ima.Govorio sam mu da mora biti brži pri pretrčavanjima čistina ( jer znam što snajper može ).Zamislite,otac mi može biti a ja ga '' podučavam ''.Oni su negdje u Studenom došli i ne znam da li su imali prije borbe ili su mobilizirani ili su dragovoljno došli u pomoć,to ne znam.Nama je bilo bitno da nismo '' sami ''.Ako netko pročita ovo a pozna nekog od rodbine,volio bih ima dati slike što imam i ako žele reći koju riječ o njima.Bit će i u knjizi o njima.Nikad ih neću zaboraviti.

Boby,ja sam to rekao,imali smo dovoljno streljiva za pješadiju,za oklop ne.Imali smo od njihovih mrtvih itd,ali za oklop više ne,bio je to kraj.Streljiva je negdje i nedostajalo,za pješadiju,na linijama.Kod mene je bilo dovoljno streljiva,iako,definicija dovoljno da se o tome govoriti.Dovoljno za dva dana,pa opet od njih pokupit i tako u krug.Ne dovoljno da mogu pucat ko blesav pa da misle da nas ima sto a ne 10 tih zadnjih dana.
HOS-Kutina is offline  
Old 17.02.2010., 13:12   #6387
još nešto,mislim da ne treba raslojavati nas branitelje Vukovara.Da su ovi s Mitnice dolazili k nama u pomoć po potrebi,da je ovo da je ono.Izdržali bi nekoliko dana više,a kraj bi bio isti.Poštujem sve branitelje Vukovara,i s Mitnice,i iz Borova,Buđaka,Lušca itd.Dali smo maksimum,svi,da je moglo nešto drugačije,ponavljam,moglo je,ali kraj bi bio isti.
HOS-Kutina is offline  
Old 17.02.2010., 13:37   #6388
Quote:
HOS-Kutina kaže: Pogledaj post
Dolazila nam je pomoć kad su mogli,a nije to često bilo jer su svi bili '' zauzeti '',jedino kad smo stvarno bili u kritičnom stanju,a to je bilo 2 Listopada.Tek smo došli i nismo poznavali teren i nismo se baš najbolje snašli pri velikom napadu iz svih ulica svime i svačime.Mislim da je onda legendarni Turbo vod došao i uvelike nam pomogao.Kasnije,došlo je nešto ljudi,civila naoružanih koji su nam pomogli,najviše što se tiče straže da se mi možemo odmoriti,a i u samim bitkama.Na žalost ginuli su,evo jedne slike di su svi poginuli a osim Tihice koji čući koji je Hosovac,ranjen odveden iz bolnice i identificiran na Ovčari,ostali su civili :

http://img708.imageshack.us/img708/4...tive629012.jpg

Prvi s ljeva je Slavko Komšić-poginuo od granate.U sredini je Mirko ( sa naočalama )-poginuo snajperskim metkom u vrat,izvlačio sam ga sa suborcima. Pored njega sa brkovima Đuro Begović-on je ubijen od gada Miroslava Radića,kad je bio zarobljen,ubio ga pred puno ljudi jer je Đuro bio Srbin a Hrvatski branitelj i zbog njega je tužiteljstvo ga teretilo u Hagu..Šta reći,i oni su dali život,bili su s nama i branili Vukovar,nikad ih neću zaboraviti,jer su bili dio nas i sjajni ljudi.posebno se sjećam Mirka koji je podeblji i vidite kakve naočale ima.Govorio sam mu da mora biti brži pri pretrčavanjima čistina ( jer znam što snajper može ).Zamislite,otac mi može biti a ja ga '' podučavam ''.Oni su negdje u Studenom došli i ne znam da li su imali prije borbe ili su mobilizirani ili su dragovoljno došli u pomoć,to ne znam.Nama je bilo bitno da nismo '' sami ''.Ako netko pročita ovo a pozna nekog od rodbine,volio bih ima dati slike što imam i ako žele reći koju riječ o njima.Bit će i u knjizi o njima.Nikad ih neću zaboraviti.

Boby,ja sam to rekao,imali smo dovoljno streljiva za pješadiju,za oklop ne.Imali smo od njihovih mrtvih itd,ali za oklop više ne,bio je to kraj.Streljiva je negdje i nedostajalo,za pješadiju,na linijama.Kod mene je bilo dovoljno streljiva,iako,definicija dovoljno da se o tome govoriti.Dovoljno za dva dana,pa opet od njih pokupit i tako u krug.Ne dovoljno da mogu pucat ko blesav pa da misle da nas ima sto a ne 10 tih zadnjih dana.
Sorry, znam da mi je ostalo u pamćenju da sam gledao ali mislim prije par godina pa te nisam upamtio.......

Za sliku i imena budem pitao svoje pa da ti pomognemo u traženju......
bobi1980 is offline  
Old 17.02.2010., 14:10   #6389
Nema frke,to mi je ina blogu,izvod iz knjige buduće,dio.
HOS-Kutina is offline  
Old 17.02.2010., 14:46   #6390
Quote:
HOS-Kutina kaže: Pogledaj post
Dolazila nam je pomoć kad su mogli,a nije to često bilo jer su svi bili '' zauzeti '',jedino kad smo stvarno bili u kritičnom stanju,a to je bilo 2 Listopada.Tek smo došli i nismo poznavali teren i nismo se baš najbolje snašli pri velikom napadu iz svih ulica svime i svačime.Mislim da je onda legendarni Turbo vod došao i uvelike nam pomogao.Kasnije,došlo je nešto ljudi,civila naoružanih koji su nam pomogli,najviše što se tiče straže da se mi možemo odmoriti,a i u samim bitkama.Na žalost ginuli su,evo jedne slike di su svi poginuli a osim Tihice koji čući koji je Hosovac,ranjen odveden iz bolnice i identificiran na Ovčari,ostali su civili :

http://img708.imageshack.us/img708/4...tive629012.jpg

Prvi s ljeva je Slavko Komšić-poginuo od granate.U sredini je Mirko ( sa naočalama )-poginuo snajperskim metkom u vrat,izvlačio sam ga sa suborcima. Pored njega sa brkovima Đuro Begović-on je ubijen od gada Miroslava Radića,kad je bio zarobljen,ubio ga pred puno ljudi jer je Đuro bio Srbin a Hrvatski branitelj i zbog njega je tužiteljstvo ga teretilo u Hagu..Šta reći,i oni su dali život,bili su s nama i branili Vukovar,nikad ih neću zaboraviti,jer su bili dio nas i sjajni ljudi.posebno se sjećam Mirka koji je podeblji i vidite kakve naočale ima.Govorio sam mu da mora biti brži pri pretrčavanjima čistina ( jer znam što snajper može ).Zamislite,otac mi može biti a ja ga '' podučavam ''.Oni su negdje u Studenom došli i ne znam da li su imali prije borbe ili su mobilizirani ili su dragovoljno došli u pomoć,to ne znam.Nama je bilo bitno da nismo '' sami ''.Ako netko pročita ovo a pozna nekog od rodbine,volio bih ima dati slike što imam i ako žele reći koju riječ o njima.Bit će i u knjizi o njima.Nikad ih neću zaboraviti.

Boby,ja sam to rekao,imali smo dovoljno streljiva za pješadiju,za oklop ne.Imali smo od njihovih mrtvih itd,ali za oklop više ne,bio je to kraj.Streljiva je negdje i nedostajalo,za pješadiju,na linijama.Kod mene je bilo dovoljno streljiva,iako,definicija dovoljno da se o tome govoriti.Dovoljno za dva dana,pa opet od njih pokupit i tako u krug.Ne dovoljno da mogu pucat ko blesav pa da misle da nas ima sto a ne 10 tih zadnjih dana.
Ono boldano...

I na koju foru je oslobođen taj gad Miroslav Radić ako postoje svjedoci da ga je on ubio...ili je ipak pogrešno sastavljena optužnica od one spodobe Carle de Ponte, ili ne postoje "materijalni" dokazi nego samo izjave svjedoka kao u slučaju kad je oslobeđen onaj četnik,ćini mi se u Sisku od naše vrle sutkinje.
TONI-VU is offline  
Old 17.02.2010., 15:02   #6391
Bilo je tu svega i šta je najgore,taj gad je oslobođen,kao što znamo,samo od one trojke je Šljivančanin osuđen.Ne znam gdje se pogriješilo,ali nevjerovatno.
HOS-Kutina is offline  
Old 17.02.2010., 15:07   #6392
Quote:
HOS-Kutina kaže: Pogledaj post
Bilo je tu svega i šta je najgore,taj gad je oslobođen,kao što znamo,samo od one trojke je Šljivančanin osuđen.Ne znam gdje se pogriješilo,ali nevjerovatno.
i on je na jedvite jade dobio kao malo veću kaznu, a da ne govorimo prvu sramotnu presudu............
bobi1980 is offline  
Old 17.02.2010., 15:13   #6393
brzo će gamad van, kao što je poznato nakon 2/3 izdržane kazne. primjeri plavšić, strugar, jokić... govore sami za sebe. da ne govorimo o onima kojima se "nemože dokazat". ima jedna mudra izreka - glasi ovako "bolje da te trojica sude nego da te šestorica nose".
RT20 is offline  
Old 17.02.2010., 15:41   #6394
evo primjera i onog idiota tzv kapetana Dragana.Znate zašto volim Mossad?Nema suda za takve,nema kutka svijeta sigurnog za takve.Dođe ekipa i prenese pozdrav od određenog kalibra,nema suda,farse,trošenja na održavanje kazne,nema trauma obitelji ubijenih od strane tih ratnih zločinaca,pravda.Kažu,nismo suci ni porota,ali kaže Biblija i oko za oko,zub za zub.Nisu pravdu ni suce ni porotu imali naši na Ovčari.Ima dosta ljudi koji s takvom vrstom pravde mogu živjeti i spavati,samo da je volje određenih institucija.
HOS-Kutina is offline  
Old 17.02.2010., 16:09   #6395
uf, ovo teško izgleda za čitati
evo jedan primjer:

moj stari, fala Bogu još je živ, na Sajmištu prošeta do zadnjih kuća na putu prema Negoslavcima , jer tamo je bio kontrolno propusni punkt za ulaz u Vukovar. Dečki nepoznati, oružje kao iz američkih filmova, i visoko podignut hrvatski barjak. Pozdravi on njih ih i kaže : Hvala Bogu pa i mi imamo tko će nas čuvati. Trebali bi se ipak malo bolje prikriti, da ne budete tako uočljivi. Eto, zastavu bi trebali maknuti, vidi se iz aviona. Na to su ovi ,do tada pristojni dečki, repetirali oružje na njega, a moj stari je bio sretan što se živ vratio. Drugi dan su srpski avioni raketirali taj punkt i vagone koji su bili navučeni na ulicu Sajmište. Srpski tenkovi iz smjera Negoslavaca su bez problema prošli do kasarne

Zadnje uređivanje rezon@tor : 17.02.2010. at 16:39.
istox is offline  
Old 17.02.2010., 17:46   #6396
kutina, apsolutno se slažem! mi bi se po puno pitanja trebali ponašati kao židovi kad je u pitanju vođenje države i poštivanja svojih žrtava. evo onaj šljivančanin, boli ga k., sin mu "zvezda" igra košarku, on se odmara u zatvoru uz razne pogodnosti i privilegije, a kad ga ubrzo puste živjet će ko bubreg u loju s raznim benficijama, odlikovanjima, davat će intervjue... a naši ljudi pobijeni na ovčari ili ko zna gdje nisu dobili ni priliku stvoriti obitelj, o pogodnostima logora u srbiji (za koje naravno nikad nitko nije odgovarao) teško je nešto reći i ne razbiti monitor, o današnjem životu ljudi koji su prošli sve te torture, izgubili najbliže, preživjeli pakao i nose sve te posljedice u sebi... sve je to mučno do bola. Samo sve to gledamo s nevjericom i gađenjem.
I uzdamo se u Božju pravdu...
RT20 is offline  
Old 17.02.2010., 18:09   #6397
Kaj se čudite onom hagu i suđenju,pa to je postala pista za disnilend i sprdačinu svekoliku...,kada gledam, što im samo ona bitnga od šešelja radi,pitam se tko kome tamo sudi?
Kutina-HOS kada knjiga izlazi,cijena i može li se bezecirati na pp.?
Možda mi i promaknulo,pa se ispričavam(zbog lijekova) te ne znam kada će biti drugi serijal?
E,sada oni arkan mi nije jasan u svojim izjavama,malko simte malko tamte,pa je još u Vukovaru bio ranjen(ruka u gipsu)prilikom raspoređivanja njegovih,zna li se šta o tome? Dok na drugom klipu,u Tenji(čini mi se) oko 5-e min. gdje mu se ruke čisto vide nema niti ožiljka nakon onoga gipsa.
Ninja-svaka ti časta za snajperistu,nisam znao,reci molim jesu li te kad locirali ili je bilo koja iznad,pored glave?
Hvala!
žacko1 is offline  
Old 17.02.2010., 18:21   #6398
Dečki,heroji,nebih vam htio stare rane evocirati,iako sam dosta toga iz knjiga načitao,ali može ako je itko raspoložen , koja autentična zgoda-nezgoda od sudionika logora(za koje smatram da su u neku ruku ipak,nejveču golgotu rata iznijeli)?
žacko1 is offline  
Old 17.02.2010., 19:22   #6399
Quote:
žacko1 kaže: Pogledaj post
Dečki,heroji,nebih vam htio stare rane evocirati,iako sam dosta toga iz knjiga načitao,ali može ako je itko raspoložen , koja autentična zgoda-nezgoda od sudionika logora(za koje smatram da su u neku ruku ipak,nejveču golgotu rata iznijeli)?
pozovu me u Mitrovici na ispitivanje.
Uđem u sobu, tamo sjedi neki ofcir , nemam pojma čin, čim sam htio podići glavu, ( jer smo stalno imali glava dolje , ruke na leđa), opomenut sam. Ovaj put verbalno( psovanjem) en i udaranjem.
Na jednoj stolici sjedi "Đoga" ak ga se ko od Vukovaraca sjeća, bio izbacivač u disku, ima "200" kila, stavljam pod navodnike jer se tako kaže, al nije imao manje od 150. Salo mu se objesilo preko neke stolice koja je kao fotelja izgledala. Do njega Mirko mislim da mu je ime, Turukalo ili Torokalo. Žena mu Hrvatica mislim da i dan danas u Puli živi sa sinom.

Kraj mene stoji Franjo hmmm kak se prezivao,kožul mislim. Inače čovjeka tad vidio prvi put. Šepa na jednu nogu, stariji od mene bio tad. Ne znam jel ranjen bio il šta al gadno vukao nogu.

Mene ispitivali , bezvezarije, di si bio na punktu, koliko si pobio dece i sl. I dobijemod Đoge ( nadimak je takav imao) samo šakom u glavu, više šamar bio. I pošalju me u kut, da se okrenem prema zidu.
Kad su tog Franju uhvatili mlatiti i gaziti. Ja se nisam smio okretati, ali te jauke, te udarce čizmama u golo meso i kosti, kotrljanje po podu nemogu zaboraviti.
Koliko je moglo trajati, ha možda 1 minutu. Kad su stali, onaj oficir ih kao opomenuo. Naredili meni da ga odvučem u sobu. Jer smo u istoj sobi bili. Naravno uz pratnju nekih od čuvara.

obojica navedenih Vukovaraca su imali maskirne uniforme

eto jedna mala sitnica
Sistematski is offline  
Old 17.02.2010., 19:36   #6400
Quote:
HOS-Kutina kaže: Pogledaj post
još nešto,mislim da ne treba raslojavati nas branitelje Vukovara.Da su ovi s Mitnice dolazili k nama u pomoć po potrebi,da je ovo da je ono.Izdržali bi nekoliko dana više,a kraj bi bio isti.Poštujem sve branitelje Vukovara,i s Mitnice,i iz Borova,Buđaka,Lušca itd.Dali smo maksimum,svi,da je moglo nešto drugačije,ponavljam,moglo je,ali kraj bi bio isti.
evo ja ću se osvrnuti na navedeno, da ne ispadne s tvoje strane presubjektivno jer si samo na Sajmištu bio i jer nisi Vukovarac.

Kad sam došao na Sajmište onda sam shvatio da sve ono što smo imali u Naselju do tada "dječja igra" za ovo. Ovo je bio RAT u pravom smislu riječi, ovdje oka doslvno nisi smio maknuti.
Je bilo je i kod nas okršaja ono od 14-18.09. se može s tim usporediti, pa listopad i probijanje u Vinogradsku i još nekoliko stvari.
Ali ovo ovdje, ovo je bilo strašno, strašnoooo.

Ja kad sam došao na Sajmište na ispomoć, dovezao me u autu jedan od zapovjednika nižih iz Borova,nitko se nije htio odazvati. JA 2-3 dana nisam spavao, i taman oko sklopio 15 min,dotrčali,komešanje,kaže pada Sajmište ko ide. Svi imali neki razlog da nemogu sada. JA sjeo i dovezao me taj negdje do Drvene pijace, tamo nas dočekao netko, nemam pojma tko i počeo se ljutiti kako nas samo tako malo stiglo. Jer je već bilo nekoliko ljudi. Onda smo pješke išli na punktove. Par nas lijevo, druge desno po potrebi.
One prve dvije kuće kraj groblja "šajkača" što su nekad bile tamo sam bio, povremeno smo pored groblja probili onaj zidić pa smo i tuda pucali.

Sutradan sam uspio otići do one gostionice"Lovački rog" ili kako se zvala, sjećam se Arbanasa bio je puškomitraljez na pol ceste postavljen.

NAkon 3 il 4 dana nam je rečeno da možemo natrag. Večer vedro. Hodam pješke od Ugla tog punkta, znači kod Doma Zdravlja, pa kroz Grad preko mostova,pa kraj zapovjedništva, pa na most dolje ka Priljevu.

Točno kad vam netko kaže "miris smrti" tad sam to osjetio u zraku. Gori na sve strane, nešto vatra, nešto dim, puškaranje, bliže ili u daljini, granate prelijeću odzvanjaju bliže ili dalje. NE znam jel sam na tom potezu od 3km sreo možda 5-6 ljudi, vojnika kako pretčavaju iz jednog u drugi objekt. Dolje kod luke na mostu, me snajperi dočekali, valjdasam 15 min potrošio da smilsim kako preći tih 50-ak metara dolje .

Strašno
Sistematski is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:36.