Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2010., 20:30   #6401
Zna li netko možda gdje je , kod Vukovara , bila smještena brigada iz Kragujevca ?

Mislim da sam pročitao negdje oko Mitnice , i to je ona brigada koja je odbila izvršiti napad na Mitnicu , pa je smijenjena.

Pitam zato jer sam pročitao na netu da postoji spomenik poginulim borcima iz Kragujevca u ratovima iz devedesetih , i na tom spomeniku postoje imena 82 poginula borca.

Kad je bio prvi napad na Mitnicu ? Ja sam čitao članak u kojem ranjeni srpski vojnik iz bolnice kaže da je najveći okršaj imao 28.08.1991. u Vučedolu , i da je tamo njegova postrojba pretrpjela velike gubitke , a i sam je tamo ranjen. No ovo se vjerojatno ne broji pod napade na samu Mitnicu.

Treća stvar je Franjo Kračak - Brada. Da li je netko čuo za njega ?
Ovaj čovjek je navodno na Vučedolskom putu , i još nekom drugom "putu" , uništio 8 tenkova JNA tokom bitke za Vukovar.

Zadnje uređivanje Keva : 17.02.2010. at 20:37.
Keva is offline  
Old 17.02.2010., 21:26   #6402
žacko1 gledaj datume ono arkan je u tenji prije vukovara a ranjen je mislim na lužcu!

3 dio kod onog ranjenika kada padne granate i nastane vrištanje panika negdje sam o tom dogadjaju cito mislim (ako je to taj dogadjaj)
u knijizi heroji dom rata koje su izlazile u nastavcima njih 10-ak neko s lušca je prico a ja se ne mogu sad sjetit
ugl to su ima nasi pospremili tu granatu samo tako...

Zadnje uređivanje Niks_1 : 17.02.2010. at 21:34.
Niks_1 is offline  
Old 17.02.2010., 21:51   #6403
Quote:
istox kaže: Pogledaj post
uf, ovo teško izgleda za čitati
evo jedan primjer:

moj stari, fala Bogu još je živ, na Sajmištu prošeta do zadnjih kuća na putu prema Negoslavcima , jer tamo je bio kontrolno propusni punkt za ulaz u Vukovar. Dečki nepoznati, oružje kao iz američkih filmova, i visoko podignut hrvatski barjak. Pozdravi on njih ih i kaže : Hvala Bogu pa i mi imamo tko će nas čuvati. Trebali bi se ipak malo bolje prikriti, da ne budete tako uočljivi. Eto, zastavu bi trebali maknuti, vidi se iz aviona. Na to su ovi ,do tada pristojni dečki, repetirali oružje na njega, a moj stari je bio sretan što se živ vratio. Drugi dan su srpski avioni raketirali taj punkt i vagone koji su bili navučeni na ulicu Sajmište. Srpski tenkovi iz smjera Negoslavaca su bez problema prošli do kasarne
prošli do kasarne i usput poubijali sve civile koji su im se našli na putu....strašno
dekameron2009 is offline  
Old 17.02.2010., 22:31   #6404
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Zna li netko možda gdje je , kod Vukovara , bila smještena brigada iz Kragujevca ?

Mislim da sam pročitao negdje oko Mitnice , i to je ona brigada koja je odbila izvršiti napad na Mitnicu , pa je smijenjena.

Pitam zato jer sam pročitao na netu da postoji spomenik poginulim borcima iz Kragujevca u ratovima iz devedesetih , i na tom spomeniku postoje imena 82 poginula borca.
80. motorizirana brigada iz Kragujevca je na Vukovar dovođena postupno, negdje od sredine listopada, a cijela brigada se dovukla (popuna je bila 50-60%) do 7.11.1991. dakle nešto prije okupacije Vukovara.
Prva je stigla njena 1. bojna (1. bataljon) i on je bio u sastavu OG Sever koji je napadao s lijeve strane Vuke. Taj bataljun je napadao na Lužac i Budžak (?). Ostatak brigade je stigao do 7.11. i to glavnina u šire područje Negoslavaca odnosno na južne prilaze i južnije od Vukovara.
Ta posrana brigada nikakve borbene vrijednosti najvjerojatnije je predala naše ranjenike četnicima koji su izvršili egzekuciju na Ovčari, a izgleda da osim 1. bataljuna i njenog topništva nije imala značajnije učešće u napadnim operacijama. Ona je trebala "osiguravati" teritorij nakon napada Gardijske motorizovane brigade koja je bila nositelj napada na sam Vukovar.
Decimus is offline  
Old 17.02.2010., 22:32   #6405
Arkan i njegovi tigrovi su tragikomedija pa što nisu stavili snimke po završetku njihovih akcija jer su svaki put dobili po tamburi......

Onda odvajanje onog lika što ga odvaja kod busa ako sam dobro čuo preziva se Pranjić i onu ženu snajperistu i onda arkanove izjave da on njih poznaje o bože budale ne mogu se načuditi........

Moje mišljenje je da njih najviše pogodilo što nisu našli nijednog branitelja u uniformi......
bobi1980 is offline  
Old 17.02.2010., 22:45   #6406
Žacko,nema frke,znat ćeš kad bude tiskana.Sistematski,dobro rečeno,svuda je bilo teško,a od nekoliko bojovnika iz Borova kažu da je na Sajmištu bilo turbo gužva.Tako je bilo svuda,ali valjda zbog specifičnosti terena je bilo malo drugačije na Sajmištu.Kragujevac, Čačak,Kraljevo i mislim Valjevo,odande je bio četnički odred Dušan silni,valjda po uzoru na gamad iz 2 svjetskog rata,vidio sam njihove mrtve kod nas,kreteni do kretena.
HOS-Kutina is offline  
Old 17.02.2010., 23:53   #6407
Quote:
casio kaže: Pogledaj post
Upravo zato jer je bio jednostavan čovjek. Sa svakim bi popričao, nije bio uzvišen, do njega je mogao doći svatko i svakoga dana, uvijek je našao vremena. Svakog dana je obilazio punktove, ništa nije prepuštao slučaju, i svaku noć je sa dečkima obilazio grad i dizao moral po položajima. Zapovjednik kakvog čovjek samo poželjeti može, a na prvom mjestu čovjek. Isto vrijedi za njegova 2 sina, Roberta i Tomislava. Tko ga nije upoznao teško ga može doživjeti. Veliki čovjek a običan tvornički radnik (strojar), veliko i hrabro srce a dostupno svima u svakom trenutku.

Ovoga puta stižemo bez kiše granata i dolazimo u štab Borova,Sjedamo za stol, a oko nas nekoliko užurbanih boraca.Nose plate s jelom i pićem i nitko od njih ne spominje da idemo u borbu.Mi se gledamo ,osvrćemo kako bi prepoznali tko tu zapovijeda ,ali nismo mogli prepoznati nikakav autoritet.Zamišljali smo da će nas dočekati netko okružen naoružanim čuvarima.Htjeli smo karte i planove iz kojih se vidi gdje trebamo ići i gdje trebamo udariti ,a na stolu plate s prasetinom i hladno pivo i sokovi.Dečki polako počinju jesti a ja pitam: "Tko je ovdje zapovijednik i gdje vam je onaj Blago Zadro? Pa ljudi nismo mi ovdje došli jesti".Tada jedan od onih koji je služio i stavljao hranu na stol odgovori. "Prvo se vi najedite pa ćete onda na dogovor. Ja sam Blago Zadro."

Citat: Petar Janjić-Tromblon "ŽEDNI KRVI GLADNI IZDAJE"
germa-klen is offline  
Old 18.02.2010., 00:20   #6408
Quote:
Sistematski kaže: Pogledaj post
pozovu me u Mitrovici na ispitivanje.
Uđem u sobu, tamo sjedi neki ofcir , nemam pojma čin, čim sam htio podići glavu, ( jer smo stalno imali glava dolje , ruke na leđa), opomenut sam. Ovaj put verbalno( psovanjem) en i udaranjem.
Na jednoj stolici sjedi "Đoga" ak ga se ko od Vukovaraca sjeća, bio izbacivač u disku, ima "200" kila, stavljam pod navodnike jer se tako kaže, al nije imao manje od 150. Salo mu se objesilo preko neke stolice koja je kao fotelja izgledala. Do njega Mirko mislim da mu je ime, Turukalo ili Torokalo. Žena mu Hrvatica mislim da i dan danas u Puli živi sa sinom.
Mene ispitivali , bezvezarije, di si bio na punktu, koliko si pobio dece i sl. I dobijemod Đoge ( nadimak je takav imao) samo šakom u glavu, više šamar bio. I pošalju me u kut, da se okrenem prema zidu.
Kad su tog Franju uhvatili mlatiti i gaziti. Ja se nisam smio okretati, ali te jauke, te udarce čizmama u golo meso i kosti, kotrljanje po podu nemogu zaboraviti.
Koliko je moglo trajati, ha možda 1 minutu. Kad su stali, onaj oficir ih kao opomenuo. Naredili meni da ga odvučem u sobu. Jer smo u istoj sobi bili. Naravno uz pratnju nekih od čuvara.

obojica navedenih Vukovaraca su imali maskirne uniforme

eto jedna mala sitnica

JOVANOVIC, MILOVAN, zvani Dzoga, osumnjicen da je pocinio ratne zlocine nad civilima u Vukovaru i zarobljenicima u logoru u Sremskoj Mitrovici, studenoga 1991.
evo link
http://www.hic.hr/ratni-zlocini/hrva...umnjiceni2.htm

ubili ga njegovi u Vukovaru poslije
istox is offline  
Old 18.02.2010., 00:45   #6409
Quote:
ZgeNbo kaže: Pogledaj post
Baš privodim kraju Tromblonovu knjigu. Odlična je
Zaboli čovjeka srce i grlo se stegne, pogotovo na završnom dijelu izdaje
jedno 10 puta pročitana ko i "ništa lažno" mada mi se poljuljalo "nešto" svezi te priče
germa-klen is offline  
Old 18.02.2010., 00:50   #6410
Kutina jeste možda nalazili kod mrtvih četnika dokumente , iskaznice ili slične osobne stvari...malo nam opiši jer sigurno je bilo "zanimljivih" otkrića jer ih je toliko mrtvih bilo po Sajmištu!
Laki1991 is offline  
Old 18.02.2010., 02:06   #6411
Quote:
istox kaže: Pogledaj post
JOVANOVIC, MILOVAN, zvani Dzoga, osumnjicen da je pocinio ratne zlocine nad civilima u Vukovaru i zarobljenicima u logoru u Sremskoj Mitrovici, studenoga 1991.
evo link
http://www.hic.hr/ratni-zlocini/hrva...umnjiceni2.htm

ubili ga njegovi u Vukovaru poslije
Da,dakle to ne mora značiti da je osuđen (bio nepristupačan)ili da več robija.
Jbg pa bar njega nitko na prepoznavanju nije mogao omašiti,mamicu mu kompleksašku ,a spisak je solidan samo me interesira ako netko zna koliko je posto od njih zaista i procesuirano,da su prošli istražnu radnju?
HVALA dečki na odgovorima.
žacko1 is offline  
Old 18.02.2010., 02:13   #6412
Quote:
germa-klen kaže: Pogledaj post
jedno 10 puta pročitana ko i "ništa lažno" mada mi se poljuljalo "nešto" svezi te priče
-Ne,tromblonova knjiga je baš napucana emocijama,koje su mi doslovno 2-3x tjerale suze na oči.Morti se i osjeti lagana dorada u vidu cenzure,ali bitno je da je radnja,sadržaj i ostale okolnosti koje bi nekome možda i nebitne zvučile,ostale napisane na objektivnoj razini,kako je i bilo,te kako su u to vrijeme razmišljali.

Oprosti,nisam te shvatio,što te poljuljalo? Fredova knjiga ili nekaj sasma drugo?
žacko1 is offline  
Old 18.02.2010., 09:16   #6413
Kad smo već kod knjiga, prije nego sam ju krenuo čitati tražio sam na net-u što autentičniju kartu Vukovara ¨91 (sa svim nazivima ulica,naselja, punktova) da mi to prilikom čitanja bolje sjedne i bude još više zanimljivo, ali koliko sam bio željan čitanja odustao sam. Pa evo, ako netko ima volje pomoći oko kvalitetne karte jer svakako ću ju čitati ponovno.
ZgeNbo is offline  
Old 18.02.2010., 09:59   #6414
Quote:
ZgeNbo kaže: Pogledaj post
Kad smo već kod knjiga, prije nego sam ju krenuo čitati tražio sam na net-u što autentičniju kartu Vukovara ¨91 (sa svim nazivima ulica,naselja, punktova) da mi to prilikom čitanja bolje sjedne i bude još više zanimljivo, ali koliko sam bio željan čitanja odustao sam. Pa evo, ako netko ima volje pomoći oko kvalitetne karte jer svakako ću ju čitati ponovno.
imaš bačeno par karti na forumu, od borova naselja i sajmišta......mislim da bi ti trebale biti sve lokacije na njima.
bobi1980 is offline  
Old 18.02.2010., 10:36   #6415
Quote:
Laki1991 kaže: Pogledaj post
Kutina jeste možda nalazili kod mrtvih četnika dokumente , iskaznice ili slične osobne stvari...malo nam opiši jer sigurno je bilo "zanimljivih" otkrića jer ih je toliko mrtvih bilo po Sajmištu!
U početku je to bilo '' interesantno '',zanimalo me odkud toliko budala,i večina je bila iz Srbije.Uzimali smo oružje i streljivo od njih,prijeko potrebno.
HOS-Kutina is offline  
Old 18.02.2010., 10:43   #6416
Quote:
istox kaže: Pogledaj post
JOVANOVIC, MILOVAN, zvani Dzoga, osumnjicen da je pocinio ratne zlocine nad civilima u Vukovaru i zarobljenicima u logoru u Sremskoj Mitrovici, studenoga 1991.
evo link
http://www.hic.hr/ratni-zlocini/hrva...umnjiceni2.htm

ubili ga njegovi u Vukovaru poslije
TURUKALO, MILAN, zvani Miki, osumnjicen da je kao pripadnik srpskih paravojnih postrojbi pocinio ratne zlocine nad zarobljenim Hrvatima u logoru u Sremskoj Mitrovici, studenoga 1991.

tu je i ovaj drugi.
Sistematski is offline  
Old 18.02.2010., 13:39   #6417
Quote:
HOS-Kutina kaže: Pogledaj post
Sistematski,dobro rečeno,svuda je bilo teško,a od nekoliko bojovnika iz Borova kažu da je na Sajmištu bilo turbo gužva.Tako je bilo svuda,ali valjda zbog specifičnosti terena je bilo malo drugačije na Sajmištu
da, mislim da si pogodio bit, ključ.

nekoliko stvari je na to utjecalo.

1. nepostojanje bilo kakve prirodne prepreke ili razdiobe. ( rijeka, kanal, polje kukuruza, livada)

2. vojarna u tom dijelu, koja kad se mogla zauzeti, nije.

3. miješano stanovništvo i neočišćeni teren od srbočetnika tijekom srpnja i kolovoza još, kao što je učinjeno u Borovu i time su postavljene jasne crte obrane.

- ovako su vojarnu i petrovu goru nikada nismo nadzirali, oni su bii direktno povezani s Negoslavcima, dakle imali su direktan protok u sam grad. I onda , njihov proboj u rujnu još, do dolaska pojačanja, doveo je do toga da je stalno bila borba za kuću tj. ulicu.

zato i je bilo najžešće
Sistematski is offline  
Old 18.02.2010., 14:05   #6418
Quote:
Sistematski kaže: Pogledaj post
TURUKALO, MILAN, zvani Miki, osumnjicen da je kao pripadnik srpskih paravojnih postrojbi pocinio ratne zlocine nad zarobljenim Hrvatima u logoru u Sremskoj Mitrovici, studenoga 1991.

tu je i ovaj drugi.
sory,morti se ne razmemo zbog terminologije,nije isto biti osumnjičen i osuđen,kužiš? Npr. mi smo svi jedno vrijeme iz postrojbe zbog nekog sranja bili osumnjičeni,dok se istražna radnja nije sprovela -na kraju balade ispade ,dvojica osuđenih.
Isto tako koliko je njih osumnjičenih pa puštenih? Zato me interesira za debelog.
žacko1 is offline  
Old 18.02.2010., 14:30   #6419
Quote:
žacko1 kaže: Pogledaj post
sory,morti se ne razmemo zbog terminologije,nije isto biti osumnjičen i osuđen,kužiš? Npr. mi smo svi jedno vrijeme iz postrojbe zbog nekog sranja bili osumnjičeni,dok se istražna radnja nije sprovela -na kraju balade ispade ,dvojica osuđenih.
Isto tako koliko je njih osumnjičenih pa puštenih? Zato me interesira za debelog.
kužim šta pričaš,ali nisi mene skužio.
ja sam rekao "tu je i ovaj" ,mislio sam na ovaj spisak "tu"

a ne znam ni za jednoga ni za drugoga ništa, osim da je od Mileta, krivo sam ga Mirko nazvao, žena i dijete bili u Puli.

nemam pojma o nijednome ništa.
Sistematski is offline  
Old 18.02.2010., 15:44   #6420
Džoga

Quote:
žacko1 kaže: Pogledaj post
sory,morti se ne razmemo zbog terminologije,nije isto biti osumnjičen i osuđen,kužiš?
Isto tako koliko je njih osumnjičenih pa puštenih? Zato me interesira za debelog.
Znam Đogu prije rata, iako je bio srbin nije se isticao. Bio sam kod njega u kući, pravo seljačko dvorište, a kuća stara od naboja,sa trijemom po dužini, iako jako blizu centra grada.
Đoga je bio neka vrsta redara u diskaću kod križa (ako se dobro sjećam), ali prije svega je bio muzičar, svirao je bas gitaru i poslije dovozio svoj razglas
za javne potrebe .
Mene osobno prije rata nikad nije pitao što sam i čiji sam, a da je pomagao, to znaju i dečki s Mitnice.
Budući da je ubijen od srba tijekom okupacije, tako mnoge stvari postaju jasnije.
istox is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:11.