Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2014., 09:10   #761
help!

ako zaračunavam uslugu prijevoza državi članici, reverse charge veže se na čl.17, st.1?

jel isto i za robu?
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 13:09   #762
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
help!

ako zaračunavam uslugu prijevoza državi članici, reverse charge veže se na čl.17, st.1?

jel isto i za robu?
devil, vidim da si tu... jel znaš?
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 13:57   #763
za robu je čl.41. st 1. (a)
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 14:29   #764
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
za robu je čl.41. st 1. (a)
hvala
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2014., 11:34   #765
Molim vas pomoć!
Moram napisati ponudu za robu koju plaća američka vlada. Roba služi kao donacija za izgradnju sanitarnog čvora u jednoj našoj osnovnoj školi. Znači roba ostaje u Hrvatskoj, a plaća američka vlada. Imam papriku. Radim ponudu E? Da li je to oslobođeno PDV-a? Ako je po kojem članu (klauzula)?
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2014., 10:12   #766
Od dobavljača iz Nizozemske smo dobili račun za isporuku robe. Roba ostaje u RH, a mi ju dalje fakturiramo kupcu u Italiju.
Trebam pomoć u vezi knjiženja. Da li račun od dobavljača stavljam u obrazac PDV-S i u PDV obrascu stavljam pod točku II.7 i III.7? I drugo puno važnije pitanje, kako knjižim račun koji šaljem kupcu u Italiju? Znam da na taj račun moram obračunati PDV jer roba ostaje u Hrvatskoj. A kako dalje?
anchy11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2014., 10:59   #767
Quote:
anchy11 kaže: Pogledaj post
Od dobavljača iz Nizozemske smo dobili račun za isporuku robe. Roba ostaje u RH, a mi ju dalje fakturiramo kupcu u Italiju.
Trebam pomoć u vezi knjiženja. Da li račun od dobavljača stavljam u obrazac PDV-S i u PDV obrascu stavljam pod točku II.7 i III.7? I drugo puno važnije pitanje, kako knjižim račun koji šaljem kupcu u Italiju? Znam da na taj račun moram obračunati PDV jer roba ostaje u Hrvatskoj. A kako dalje?

Znači vama je dobavljač isporučio robu, vi stječete, obračunavate i plaćate PDV-e, u PDV-e obrascu ulazni račun stavljate kako ste napisali II.7 i III.7. + PDV-S obrazac.

Druga isporuka je čl. 12. Zakona, odnosno mjesto isporuke se smatra tuzemstvo, što znači da na računu morate obračunati PDV-e. Za vas, što se tiče poreznih evidencija, to predstavljak kao i svaku tuzemnu isporuku, u PDV obrascu pod II. 3. Kao da ste je isporučili bilo kojem drugom obvezniku u RH.
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2014., 12:56   #768
Quote:
Trampuca kaže: Pogledaj post
Znači vama je dobavljač isporučio robu, vi stječete, obračunavate i plaćate PDV-e, u PDV-e obrascu ulazni račun stavljate kako ste napisali II.7 i III.7. + PDV-S obrazac.

Druga isporuka je čl. 12. Zakona, odnosno mjesto isporuke se smatra tuzemstvo, što znači da na računu morate obračunati PDV-e. Za vas, što se tiče poreznih evidencija, to predstavljak kao i svaku tuzemnu isporuku, u PDV obrascu pod II. 3. Kao da ste je isporučili bilo kojem drugom obvezniku u RH.

Hvala na brzom odgovoru!!
anchy11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2014., 14:52   #769
Knjiženje posebnog postupka putničkih agencija

Bila sam jučer na RIF-ovom seminaru!
Zanima me da li je bio još tko i skužio njihove preporuke za knjiženje posebnog postupka?
Prihod = ukupan račun umanjen za PDV ili samo RUC
RIN-KA is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2014., 14:56   #770
nedoumica... roba stigla s otpremnicom iz eu 30.05., a datum računa 02.06., / račun stigao poštom /. da li ide u intrastat u 5.mjesecu ili 6 mjesecu ??
hvala svima
dajzek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2014., 15:20   #771
Quote:
dajzek kaže: Pogledaj post
nedoumica... roba stigla s otpremnicom iz eu 30.05., a datum računa 02.06., / račun stigao poštom /. da li ide u intrastat u 5.mjesecu ili 6 mjesecu ??
hvala svima

Za intrastat je bitan fizički ulazak/izlazak robe, dok kod stjecanja porezna obveza nastaje u trentuku izavdanja računa. Prema ovome u Intrastat u 5mj., a PDV-S u 6. mjesecu.

Podaci iz Intrastat izvještaja ne moraju odgovarati podacima iz PDV-S obrasca.
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2014., 17:23   #772
Quote:
Trampuca kaže: Pogledaj post
Za intrastat je bitan fizički ulazak/izlazak robe, dok kod stjecanja porezna obveza nastaje u trentuku izavdanja računa. Prema ovome u Intrastat u 5mj., a PDV-S u 6. mjesecu.

Podaci iz Intrastat izvještaja ne moraju odgovarati podacima iz PDV-S obrasca.
hvala Trampuca!!

e sad još jedno pitanje... imam stjecanje robe u 5.mj. , roba ne odgovora, vratit će se u eu, uzet ćemo u 6.mj. drugu robu, da li onda treba ići u intrastat ta roba koja ne odgovara, koju vraćamo ??
hvala !
dajzek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2014., 23:11   #773
Quote:
dajzek kaže: Pogledaj post
hvala Trampuca!!

e sad još jedno pitanje... imam stjecanje robe u 5.mj. , roba ne odgovora, vratit će se u eu, uzet ćemo u 6.mj. drugu robu, da li onda treba ići u intrastat ta roba koja ne odgovara, koju vraćamo ??
hvala !

...Ustanovi li se da je isporučena roba nezadovoljavajuće kvalitete i roba se vraća dobavljaču, u tom slučaju izvještava se povrat robe...

Izvještavate otpremu robe sa šifrom vrste posla 21 (povrat robe) te primitak sa šifrom vrste posla 22 (zamjena za vraćenu robu).
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 12:57   #774
Molim hitno potvrdu i čl.Zakona ako netko ima u glavi.Faktura za robu iz Italije ,datum fakture 31.05., Roba zaprimljena 04.06.2014. Intrastat provodi sa šestim mjesecom,ja obračunavam Pdv 01.-31.05.? Stavljam u pdv-s za peti mjesec? Talijani će stavit u zbirnu prijavu za peti mjesec.
Pomagajte
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 14:46   #775
ajoj, oprosti Tarampuca, čitala sam unatrag postove a odgovor ispred mog pitanja
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 15:09   #776
Mene zanima za bugarsku kad unosim njihov porezni broj u svoj komp dal unosim oznaku BG ispred brojeva ili samo porezni broj
PowerG is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 17:21   #777
struktura pdv id broja je oznaka države + broj. A hoće li tvoj program sam povući oznaku države prema adresi poslovnog partnera ,valjda ovisi o programu. Ti probaj pa vidi.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2014., 02:57   #778
Pozdrav svima!

Moja firma (hrvatski porezni obveznik) treba prefakturirati uslugu prijevoza robe koju je obavio prijevoznik kojeg smo angažirali (također hrvatski porezni obveznik) do Slovenije. Inače, slovenskom poreznom obvezniku smo već izdali račun za isporuku robe i pozvali se na oslobođenje čl. 41. st 1. t. a Zakona o PDV-u. Moje je pitanje treba li se na računu za trošak prijevoza robe pozvati na oslobođenje iz čl. 17. t. 1. Zakona (reverse charge) i račun iskazati u zbirnoj prijavi, ili pak treba izdati račun s hrvatskim PDV-om (obzirom na činjenicu da naša firma nije registrirana za usluge prijevoza i da se radi o nadoknadi troškova, što de facto nije usluga)?
Al Fard is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2014., 08:47   #779
Quote:
Al Fard kaže: Pogledaj post
Moja firma (hrvatski porezni obveznik) treba prefakturirati uslugu prijevoza robe koju je obavio prijevoznik kojeg smo angažirali (također hrvatski porezni obveznik) do Slovenije. Inače, slovenskom poreznom obvezniku smo već izdali račun za isporuku robe i pozvali se na oslobođenje čl. 41. st 1. t. a Zakona o PDV-u. Moje je pitanje treba li se na računu za trošak prijevoza robe pozvati na oslobođenje iz čl. 17. t. 1. Zakona (reverse charge) i račun iskazati u zbirnoj prijavi, ili pak treba izdati račun s hrvatskim PDV-om (obzirom na činjenicu da naša firma nije registrirana za usluge prijevoza i da se radi o nadoknadi troškova, što de facto nije usluga)?
Zakon o PDV-u ne poznaje pojam "prefakturiranje". Pretpostavljam da ste od prijevoznika primili račun naslovljen na vas, a usluga je obavljena za tuđi račun, odnosno za SLO poreznog obveznika.

Sukladno čl. 8. st. 4 Zakona koji govori da ako porezni obveznik djelujući u vlastito ime, ali za račun druge osobe sudjeluje u obavljanju usluga, smatra se da je sam primio i obavio te usluge.

U ovom slučaju, usluga obavljena vama, a naručena je, odnosno obavljena za tuđi račun, trebate postupati kao da je usluga obavljena vama te kao da ste vi potom tu uslugu obavili društvu iz Slovenije.

Pozivate se na čl. 17. st. 1. ili čl. 44. Direktive.
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2014., 16:55   #780
Quote:
Trampuca kaže: Pogledaj post
Zakon o PDV-u ne poznaje pojam "prefakturiranje". Pretpostavljam da ste od prijevoznika primili račun naslovljen na vas, a usluga je obavljena za tuđi račun, odnosno za SLO poreznog obveznika.

Sukladno čl. 8. st. 4 Zakona koji govori da ako porezni obveznik djelujući u vlastito ime, ali za račun druge osobe sudjeluje u obavljanju usluga, smatra se da je sam primio i obavio te usluge.

U ovom slučaju, usluga obavljena vama, a naručena je, odnosno obavljena za tuđi račun, trebate postupati kao da je usluga obavljena vama te kao da ste vi potom tu uslugu obavili društvu iz Slovenije.

Pozivate se na čl. 17. st. 1. ili čl. 44. Direktive.
ako se smijem nadovezati, ako smo tijekom obavljanja usluge prijevoza koju ćemo fakturirati bez PDV partneru iz SLO (po čl.17 st.1) imali u sloveniji troškove cestarine (na kojima je iskazan slovenski DDV);
1. da li ćemo slovenskom partneru "prefakturirati" bruto iznos cestarine (sa slovenskim DDV-om) i
2. na to (naknada za cestarinu u SLO) nećemo obračunati PDV jer ćemo se isto pozvati na čl. 17?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:40.