Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2014., 12:13   #801
Quote:
Trampuca kaže: Pogledaj post
Samo da nadodam još, ako vaš kupac bude tražio povrat plaćenog PDV-a preko sustava Vat Refund od naše PU, a na izvornom računu isiti nije niti trebao biti zaračunat, taj iznos PDV-a mu neće vrattiti jer ga po zakonu nije trebao niti platiti.
njegov problem, bio-prošao-otišao i valjda ga više neću vidjeti

šalu na stranu, ako mi se nekad i desi takva situacija, da li je dozvoljeno stornirati izvorni račun i napraviti novi sa prijenosom?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2014., 15:36   #802
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ako na fakturi nema pdv-a, onda znači da je porezna obaveza prenešena na tebe. Dakle imaš i obavezu za pdv i pravo na korištenje tog pdv-a kao pretporez.
Taj pdv iskazuješ u pdv obrascu u II. 10. i III. 10 i u obrascu pdv-s

uputa pdv-s

Ostale upute imaš ovdje:
http://www.porezna-uprava.hr/PdviEu/...ntiPDViEU.aspx

Ne znam kako to ide kod obveznika poreza na dohodak, al ako si d.o.o. onda to sve moraš knjižiti i u financijskom knjigovodstvu.
račun: 4.... / 221...
pdv: 1... pretporez/ 2... obveze za pdv (ne znam prema kojem kontnom planu radiš)

dobavljača zatvaraš kad platiš, a pretporez na 1 i obveze za pdv na 2 zatvaraš s temeljnicom koju radiš istovremeno kad i pdv obrazac, dakle mjesečno, tad zatvaranjem pojedinih konta klase 1 i 2 iskazuješ ili mjesečnu obvezu za plaćanje pdv-a ili potraživanje za povrat pdv-a (ako imaš preplatu).
A tu pak obvezu za plaćanje ili potraživanje od države za povrat zatvaraš onda kad platiš (osnova za knjiženje ti je izvod računa) tj. onda kad ti država vrati/preknjiži (osnova za knjiženje ti je ili izvod računa ili rješenje porezne uprave).
Ako iskazuješ ukupno na pdv obracu preplatu a ne tražiš povrat ili preknjiženje već ostavljaš kao predujam pdv-a , onda ostavljaš to na odgovarajućem kontu kl. 1 i rasknjižiš onda kad to iskoristiš.
Imam jedno pitanje na ovaj postupak; ako unosim ura račun kako si navela, jel stavljam taj iznos pod ne podliježe pdv-u, ili slažem po stopama. Pretpostavljam da puštam po stopama da bi se dobio iznos obveze odnosno pretporeza. Ali, po kojoj stopi pdv-a? Jel 25% ili? O čemu to ovisi? O onome što je na računu, pa stopi poreza u našoj zemlji RH, ili?
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2014., 18:58   #803
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje na ovaj postupak; ako unosim ura račun kako si navela, jel stavljam taj iznos pod ne podliježe pdv-u, ili slažem po stopama. Pretpostavljam da puštam po stopama da bi se dobio iznos obveze odnosno pretporeza. Ali, po kojoj stopi pdv-a? Jel 25% ili? O čemu to ovisi? O onome što je na računu, pa stopi poreza u našoj zemlji RH, ili?
Ako se radi o prijenosu porezne obveze onda je porezna obveza prenijeta na tebe kao kupca
Imaš stjecanje po odgovarajućoj stopi (koja je stopa to ti piše u zakonu o pdv-u jer ja ne znam što ti, konkretno, stječeš)i istovremeno pravo na priznavanje pretporeza. Dakle imaš stjecanje dobara unutar EU i pretporez pri stjecanju unutar EU po određenoj stopi. (ako je to stopa od 25% onda imaš podatak u II.7 i III.7 pdv obrasca) i podnosiš PDV-s.

I zakon o pdv-u i pravilnik imaš na webu porezne uprave, a tamo imaš i popriličan broj mišljenja i FAQ, pa si pogledaj što se konkretno odnosi na tebe. Isto tako imaš tamo i vrlo detaljne upute o popunjavanju pdv obrasca i pdv-s obrasca. Točno ti je navedeno po redu što gdje ide.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 12:44   #804
Question Kupnja s ebay-a iz države članice EU

Zanima me kako se odbija porez (tj.njihov pdv) kad kupujem preko ebay-a (iz države članice EU). Kupac bi mi dostavio uz proizvod račun sa VAT brojem i mojim podacima i točno odvojena netto vrijednost i iznos poreza. Ja njemu plaćam preko Paypal-a privatnog i onda bi refundirala to s žiro računa obrta sebi nazad.
DOLPHIN19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 14:55   #805
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ako se radi o prijenosu porezne obveze onda je porezna obveza prenijeta na tebe kao kupca
Imaš stjecanje po odgovarajućoj stopi (koja je stopa to ti piše u zakonu o pdv-u jer ja ne znam što ti, konkretno, stječeš)i istovremeno pravo na priznavanje pretporeza. Dakle imaš stjecanje dobara unutar EU i pretporez pri stjecanju unutar EU po određenoj stopi. (ako je to stopa od 25% onda imaš podatak u II.7 i III.7 pdv obrasca) i podnosiš PDV-s.

I zakon o pdv-u i pravilnik imaš na webu porezne uprave, a tamo imaš i popriličan broj mišljenja i FAQ, pa si pogledaj što se konkretno odnosi na tebe. Isto tako imaš tamo i vrlo detaljne upute o popunjavanju pdv obrasca i pdv-s obrasca. Točno ti je navedeno po redu što gdje ide.
Hvala ! Znači da ja gledam ako je po ulaznom računu npr. krevet, da je kupljen u EU, onda gledam po stopi pdv-a u RH jer se radi o prijenosu porezne obveze, pa je kod nas to 25% i toga se držim?

Ostalo kužim....

Malo me buni i ta rečenica prijenosa porezne obveze, jer negdje piše na računima, a negdje ne, je li nužno da bude navedena? Naravno, mislim na račune EU stjecanje dobara.

Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 16:33   #806
Quote:
DOLPHIN19 kaže: Pogledaj post
Zanima me kako se odbija porez (tj.njihov pdv) kad kupujem preko ebay-a (iz države članice EU). Kupac bi mi dostavio uz proizvod račun sa VAT brojem i mojim podacima i točno odvojena netto vrijednost i iznos poreza. Ja njemu plaćam preko Paypal-a privatnog i onda bi refundirala to s žiro računa obrta sebi nazad.
Ako ti prodavatelj na računu iskaže svoj pdv onda ga ti plaćaš njemu i tako plaćeni pdv vraćaš preko servisa za povrat pdv-a porezne uprave: http://www.porezna-uprava.hr/PdviEu/...-pdv-a-EU.aspx
Tu imaš sve upute što i kako.

Ako ti prodavatelj ne iskaže svoj pdv na računu nego poreznu obvezu prenese na tebe, onda ti (tj. obrt) imaš istovremenu obvezu i pretporez, iskazuješ to u pdv obrascu i prijavi stjecanja. O tome smo pisali na ovoj temi pa pročitaj malo unatrag.
(pretpostavljam da si u sustavu pdv-a)

Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Hvala ! Znači da ja gledam ako je po ulaznom računu npr. krevet, da je kupljen u EU, onda gledam po stopi pdv-a u RH jer se radi o prijenosu porezne obveze, pa je kod nas to 25% i toga se držim?

Ostalo kužim....

Malo me buni i ta rečenica prijenosa porezne obveze, jer negdje piše na računima, a negdje ne, je li nužno da bude navedena? Naravno, mislim na račune EU stjecanje dobara.


Dobro si skužila. Ako kupiš npr krevet od obveznika pdv-a iz druge DČ , ta se roba u HR oporezuje po stopi od 25% i kako je porezna obveza prenijeta na tebe ti imaš i obvezu i istovremno pravo na pretporez.
E sad, kako će ta formulacija o prijenosu porezne obveze biti napisana na računu ovisi o zakonu o pdv-u koji je na snazi u toj državi.
Strani kupac piše račune prema svom zakonu o pdv-u, pa može pisati puna rečenica koja se poziva na njihov zakon, ili rečenica koja se poziva na direktivu EU ili nešto tipa : tax free delivery i slično... to ovisi kakav je njihov zakon.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 22:03   #807
Hvala na odgovoru. Nisam znala kako tražiti povrat pdv-a jer zadnji put kad sam gledala na stranici od porezne nije bilo linka gdje tražiti povrat.Ja sam tražila u E-porezna pa nisam mogla nikako naći. Dali je netko tražio povrat po ovom sistemu?
DOLPHIN19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 22:07   #808
Pozdrav svima
Molim vas za pomoc, u pdv obrascu je evidentirano stjecanje dobara iz eu i podnesen je pdv s za partnera koji nije u vies bazi, stvarno ne znam kako se ovo dogodilo
Zvali nas iz pu da im dostavimo njegov id da ga provjere, a id ne postoji
Sto napraviti u ovakvoj situaciji? Pdv je iz 1 mj
kattya is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 22:51   #809
Quote:
kattya kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima
Molim vas za pomoc, u pdv obrascu je evidentirano stjecanje dobara iz eu i podnesen je pdv s za partnera koji nije u vies bazi, stvarno ne znam kako se ovo dogodilo
Zvali nas iz pu da im dostavimo njegov id da ga provjere, a id ne postoji
Sto napraviti u ovakvoj situaciji? Pdv je iz 1 mj
Povući obrazac jer ako na računu nema id njegov tj. provjerom u vies id nije ispravan, onda se račun kao takav ne knjiži.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 22:52   #810
Quote:
DOLPHIN19 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. Nisam znala kako tražiti povrat pdv-a jer zadnji put kad sam gledala na stranici od porezne nije bilo linka gdje tražiti povrat.Ja sam tražila u E-porezna pa nisam mogla nikako naći. Dali je netko tražio povrat po ovom sistemu?
Mi šaljemo zahtjev u slobodnoj formi.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 23:07   #811
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Povući obrazac jer ako na računu nema id njegov tj. provjerom u vies id nije ispravan, onda se račun kao takav ne knjiži.
Hvala ti, nova sam u svemu ovome a i pitam za kolegu
Znaci, rn se knjizi temeljnicom u trosak bez unosa u porezne knjige?
A fizicka osoba iz drzave eu koja pruza usluge smjestaja izaslanim radnicma u eu mora li biti u sustavu pdva tj mora li imati svoj Id br?
kattya is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 09:19   #812
Ak netko može pomoći...

Kupili smo robu od dobavljača u Irskoj s kojim smo dogovorili paritet EXV. Istu tu robu prodajemo kupcu, poreznom obvezniku isto u Irskoj. Roba ne dolazi u HR. Kako da proknjižimo ulazni račun od dobavljača, te kako izdati i proknjižiti izlazni račun, s čijim PDV-om
MMariano is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 11:40   #813
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ako ti prodavatelj na računu iskaže svoj pdv onda ga ti plaćaš njemu i tako plaćeni pdv vraćaš preko servisa za povrat pdv-a porezne uprave: http://www.porezna-uprava.hr/PdviEu/...-pdv-a-EU.aspx
Tu imaš sve upute što i kako.

Ako ti prodavatelj ne iskaže svoj pdv na računu nego poreznu obvezu prenese na tebe, onda ti (tj. obrt) imaš istovremenu obvezu i pretporez, iskazuješ to u pdv obrascu i prijavi stjecanja. O tome smo pisali na ovoj temi pa pročitaj malo unatrag.
(pretpostavljam da si u sustavu pdv-a)




Dobro si skužila. Ako kupiš npr krevet od obveznika pdv-a iz druge DČ , ta se roba u HR oporezuje po stopi od 25% i kako je porezna obveza prenijeta na tebe ti imaš i obvezu i istovremno pravo na pretporez.
E sad, kako će ta formulacija o prijenosu porezne obveze biti napisana na računu ovisi o zakonu o pdv-u koji je na snazi u toj državi.
Strani kupac piše račune prema svom zakonu o pdv-u, pa može pisati puna rečenica koja se poziva na njihov zakon, ili rečenica koja se poziva na direktivu EU ili nešto tipa : tax free delivery i slično... to ovisi kakav je njihov zakon.




Znači da je glavna stvar ima li te rečenice da se radi o prijenosu porezne obveze; ako ima, onda ide pdv-s i odbitak uz istovremenu obvezu, a ako nema rečenice o prijenosu i naveden je pdv, onda ide vat sustav i ta procedura i gleda se stopa kupljenoga u našoj zemlji?

I s tom razlikom, što kod pdv s se baš mora izvršiti izvješće, a kod vat-a samo ako se želi? Ako sam dobro shvatila....

Što im onda znači da ima nekada taj prijenos porezne obveze a, neki ga ne iskazuju? Vjerojatno i oni imaju obvezu registracije, pa ako nemaju, ne idu s prijenosom, ako imaju, onda idu s tim.....
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 13:07   #814
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Mi šaljemo zahtjev u slobodnoj formi.
kakav je to "zahtjev u slobodnoj formi" ? ja sam se registrirala na https://www.eusustavi.porezna-uprava.hr

zaboljela me glava kad sam vidjela što ću sve morati ispunjavati. imam toga puno, zanima me

1. ako jedan (ili nekoliko) računa ne udovoljava tim smjernicama za povrat poreza, da li zahtjev odbiju u potpunosti ili selektivno?

2. mora li svaki račun (cestarina) na sebi imati našu tvrtku?

3. mora li račun imati iskazan njihov pdv?

4. da li se za 2013.g. računi trebaju predati do 30.09.2014.?

hvala
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 13:32   #815
Nabava novog prijevoznog sredstva za obavljanje djelatnosti

Od Zakona o pdv-u mi se doslovno

Nabavljamo osobni automobil od fizičke osobe iz Slovenije, star je godinu i pol, ali je prošao 5.200 km. Smatra li se ovaj automobil novim ili ne? Jedan uvjet je zadovoljen drugi ne.

Klijetn našeg knjig. servisa nabavlja ga za servisnu djelatnost, znači da ima pravo na pretporez i svi troškovi su nam 100 % priznati. Ako se smatra novi, PDV-e radim obračunski (obveza i pretporez) i predajem sve one puste obrasce NPS, PDV-S + platim poseban porez.

Kod osnovice za obračun PDV-a, da li u nju ulazi ovaj poseban porez koji razrezuje Carina?

Ispričavam se na 100 pitanja, ali ako netko zna
Anatenaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 13:56   #816
Ako kupuješ auto od fizičke osobe, onda ne znam baš da je ta osoba u sustavu pdv-a Nisam sigurna da tu ima pdv.
Al vidi ovdje:
http://www.porezna-uprava.hr/PdviEu/....06.2013.).pdf

http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ....aspx?id=18690
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 00:20   #817
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
kakav je to "zahtjev u slobodnoj formi" ? ja sam se registrirala na https://www.eusustavi.porezna-uprava.hr

zaboljela me glava kad sam vidjela što ću sve morati ispunjavati. imam toga puno, zanima me

1. ako jedan (ili nekoliko) računa ne udovoljava tim smjernicama za povrat poreza, da li zahtjev odbiju u potpunosti ili selektivno?

2. mora li svaki račun (cestarina) na sebi imati našu tvrtku?

3. mora li račun imati iskazan njihov pdv?

4. da li se za 2013.g. računi trebaju predati do 30.09.2014.?

hvala
nismo se razumjele; mislila sam na zahtjev za povrat pdv-a, mjesečni; ne na vat refund sustav
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 08:23   #818
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ako kupuješ auto od fizičke osobe, onda ne znam baš da je ta osoba u sustavu pdv-a Nisam sigurna da tu ima pdv.
Al vidi ovdje:
http://www.porezna-uprava.hr/PdviEu/....06.2013.).pdf

http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ....aspx?id=18690
Hvala, bacam se na čitanje.
Anatenaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 08:50   #819
Ne znam kam da ovo stavim, možda nekome zatreba, a napisano je prilično jasno:
Nastanak porezne obveze

Hoće li se što promjeniti s ovim novim promjenama zakona o pdv-u koje nas čekaju - vidjet ćemo
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 10:38   #820
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ne znam kam da ovo stavim, možda nekome zatreba, a napisano je prilično jasno:
Nastanak porezne obveze

Hoće li se što promjeniti s ovim novim promjenama zakona o pdv-u koje nas čekaju - vidjet ćemo
Hvala Darsey, lijepo od tebe !
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:10.